reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Náboženství a okultismus
Tajemná makumba: Komunikují africko-brazilští domorodci s bohy?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 1.11.2021
1.8tis
Rituály tvoří důležitou součást makumby, foto Pixabay
179
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Bohové vstupují do těl věřících, aby mohli přijmout zvířecí oběti a odpovědět na modlitby účastníků obřadu. Takto bychom zjednodušeně mohli popsat učení makumba, které je praktikováno zejména v Brazílii.

Rituály tvoří důležitou součást makumby, foto Pixabay Pán ohně Changó, foto Dornicke / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Macumba je rozšířená především v Rio de Janeiru. Foto: Ccarelo/Creative Commons/CC BY-SA 3.0 Ukázka rituálu makumby – obětovaná černá slepice, foto Rafaelomondini / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Během 16. století začínají portugalské otrokářské lodě převážet otroky z Afriky do Nového světa. Mnoho z nich končí na plantážích cukrové třtiny v Brazílii. V novém domově se však otroci nevzdávají starých zvyků a tak udržují při životě své pověsti i víru.

Z pokolení na pokolení jsou původní africká učení mezi otroky předávána a upravována a začínají se do nich promítat i jihoamerické vlivy a náboženské prvky. Tak vzniká současná afrobrazilská makumba, podivná směsice magie a náboženství, v níž se setkávají katoličtí světci s tradičními africkými božstvy.

Nejde přitom o žádné zapomenuté učení. Jen v nejslavnějším brazilském městě Rio de Janeiro lze napočítat více než 60 000 kaplí makumby. Někteří toto učení považují za náboženství, přestože jej jeho vyznavači často praktikují souběžně s křesťanstvím či islámem.

Jiní tvrdí, že jde o sektu a varovně zvedají prst. Věřící jsou totiž až slepě oddaní svým kněžím a při obřadech neváhají ani s rituálním obětováním zvířat. Co se za těmito rituály skrývá? A proč jsou trnem v oku církvi?

Pán ohně Changó, foto Dornicke / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

TALISMANY, KNĚŽÍ A ZVÍŘECÍ OBĚTI

Makumba je spletitý systém božstev a magických rituálů, které kněží vykonávají pro věřící za účelem dosažení různým cílů. Může jít o ochranu před uhranutím, nemocemi či chudobou. Za tímto účelem jsou jednotlivcům připravovány různé amulety.

Důležitou roli hrají také bohoslužby, při nichž jsou velebeni světci katolické církve společně s africkými božstvy, zejména dvou hlavních postav Yemanjá, matka všeho živého, a Changó, pán ohně. To se křesťanské církvi pochopitelně příliš nezamlouvá.

Vůbec nejdůležitějším a také nejspornějším bodem makumby jsou ale její rituály, proti nimž někteří katoličtí kněží ostře vystupují. Francouzský kněz působící v Jižní Americe Francois de L’Espignay před lety pro deník The New York Times uvedl, že ho překvapuje množství inteligentních lidí, kteří přijímají tuto směsici protichůdných prvků.

Kritizovat také kontroverzní rituály. „Hypnotizují lidi a pak jim vštěpují svou doktrínu. To je zločin proti důstojnost jednotlivce,“ hřímá. Co přesně je na rituálech tak závadného?

Ukázka rituálu makumby – obětovaná černá slepice, foto Rafaelomondini / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

VSTUPUJÍ DO NICH BOHOVÉ?

Během rituálu přivolávání božstev, se účastnici sejdou a za zpěvu a modliteb vzývají vybraná božstva. Každá z božských postav se pak zmocní těla jednoho ze zúčastněných, kteří upadají do transu. S očima upřenýma do prázdna cosi podivného mumlají.

Nyní je jejich tělo loutkou vyšších bytostí. Ve chvíli, kdy má každý bůh „své“ tělo, které je bude po zbytek rituálu zastupovat, pokračují ostatní v obřadech, pokládají bohům oběti, což nezřídka znamená rituální zabíjení zvířat, a vyslovují své žádosti či dotazy.

Poté jsou božstva zase odvolána. Co se ale skutečně děje s vyvolenými prostředníky bohů? L’Espignay rituál kriticky označuje hypnózu, což nahrává do karet těm, kteří tvrdí, že jde o sektu. Takové praktiky totiž nejsou sektám cizí.

Zneužívají snad kněží své stoupence k vlastnímu prospěchu? Někteří záhadologové ale upozorňují, že podivný trans se téměř neliší od spiritistických seancí, při nichž skrze média promlouvají duchové, či posednutí duchy a démony, které ani kritické církvi není neznámé.

Existuje tedy jistá možnost, že vyznavači makumby prostřednictvím rituálů navazují kontakt s bohy.

Makumba je rozšířená především v Rio de Janeiru. Foto: Ccarelo/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 1.7.2022 1.6tis
Mitad del Mundo. Takový je španělský název pro střed světa a zároveň místo nacházející se asi 26 kilometrů severně od centra hlavního ekvádorského města Quita. A právě sem míří zástupy turistů, aby se prošli po čáře, která má označovat rovník. Jen pár z nich ale tuší, že skutečný střed světa leží o pár set metrů jinde. […]
od Adriana Vojtíšková 29.6.2022 2.8tis
Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém státě Paňdžáb u jezírka, kde podle legend rozjímal Buddha. Toto průzračné jezero dnes známe pod názvem Amritsar.   Jde prý o jezero nesmrtelnosti, protože v překladu jeho indický název značí nádobu nektaru nesmrtelnosti. A skutečně místí voda má podle mnohých svědectví léčivé účinky! Srdcem komplexu je chrám Hari […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.0tis
Všechno to začíná roku 2006 v třípokojovém domku na předměstí australského Sydney. George a Lina Tannousovi tu vedou poklidný život spolu se svým sedmnáctiletým synem Mikem. V září ale rodinu zasáhne strašlivá zpráva – Mikea srazilo auto a zemřel. Pak se začnou dít nevysvětlitelné věci… Rodiče jsou zdrceni ztrátou jediného dítěte a při svém zoufalství […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 2.5tis
Na hřbitově v irském městě Belfast bylo v létě roku 2012 rušněji než obvykle. Na pařezu, který se zde nachází, se totiž objevil obrázek nápadně připomínající tvář Ježíše Krista.     Je přitom záhadou, jak se na dřevo dostal. Pařez se nachází v těsné blízkosti hrobu Rebeccy Steven, která zde byla ve svých šestnácti letech […]
od Mirek Brát 22.6.2022 2.5tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]