Obraz „Noční kavárna“, který vytvořil malíř Vincent van Gogh, je celosvětově známým uměleckým dílem.
Záhadná kompozice i drobné detaily však vedou řadu odborníků i laiků k přesvědčení, že se dívají nejen na vyobrazení terasy kavárny ve francouzském městě Arles, ale že se jedná o symboliku Poslední večeře.
Jako Poslední večeře je označována velikonoční slavnost, které se zúčastnil Ježíš Kristus se svými učedníky. Zmiňují se o ní všechna evangelia. Poslední večeře byla častým motivem výtvarného umění.
Připomeňme například slavnou fresku, jejímž autorem je Leonardo da Vinci (1452-1519).
Noční kavárna
Van Gogh namaloval obraz „Noční kavárna“ v roce 1888, dva roky před svou smrtí. V letech 1990-1992 bylo místo zobrazené na obrazu rekonstruováno a stalo se magnetem pro turisty, kteří navštěvují Arles.
Samotný obraz však žádnou explicitní scénu biblické Poslední večeře neevokuje a zdá se být jen mistrovským zobrazením běžného kavárenského podniku v závěru devatenáctého století.
To je však jen pouhý první dojem. Při detailnějším zkoumání se objeví množství symbolů, které „Noční kavárnu“ spojují s biblickými motivy. O jaké symboly se jedná? Co obraz ukrývá?
Poslední večeře
Na obraze je dvanáct hostů. Namalovaná lucerna vytváří efekt podobný svatozáři. Na ploše díla se objevují i motivy kříže. Jeden je umístěn nad drožkou, další je možné při detailním pohledu objevit na hrudi číšníka. Zastíněná postava ve dveřích je prý Jidáš.
Zastánci této teorie argumentují citací z Janova evangelia, které líčí odchod Jidáše z Poslední večeře. Je opravdu obraz Noční kavárna symbolikou Poslední večeře?
Mohla by taková interpretace tohoto uměleckého díla souznít s tím, co víme o autorovi? Dozajista ano, protože Vincent van Gogh byl výrazně ovlivněn křesťanskou věroukou. Jeho otec byl duchovní nizozemské reformované církve.
Sám Gogh studoval teologii, byl laickým kazatelem a s oblibou si četl v Bibli, v určitých etapách života i několik hodin denně. Maloval terasu kavárny v noci, ale vnitřním zrakem viděl Poslední večeři? Kdoví…