27. listopadu 2001: S pomocí Hubbleova teleskopu je objevena první vzdálená planeta s atmosférou.
Domů     Neobjasněné události
Tajemné prokletí deváté symfonie: Zabije hned čtyři světoznámé skladatele!
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 17.6.2022
3.5tis
360
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Čtyři velikáni světa hudby propadnou životem záhadnému fenoménu, který si získá příhodné jméno: Prokletí deváté symfonie.

První obětí dámy s kosou se stane Ludwig van Beethoven (1770–1827). Talentovaný hudebník, který již v 17 letech ohromí svým talentem Vídeň, skládá jako o život.

Ludwig van Beethoven

Jeho Symfonie č. 5 známá coby Osudová se stane legendou. Brzy přijde na řadu i symfonie s číslem devět. Do její čtvrté věty zařadí jako vůbec první skladatel sborový zpěv. Více revolucí na hudebním poli ale již nestihne.

Beethovenova diagnóza by zněla tinnitus, lidově ušní šelest. Ten způsobuje i nespavost a deprese. Roku 1816 kvůli němu mistr ohluchne úplně.

Komponuje však dál. Zdá se, že zvládne dokončit desátou symfonii. Jenže to je omyl. 26. března 1827 umírá po náročné operaci břicha. Skutečný důvod jeho úmrtí je ale dodnes záhadou.

Teorie nahrávají syfilidě, ale i infekci tlustého střeva či cirhóze jater. Ve hře je i otrava olovem.

Anton Bruckner

Druhým v řadě, který svou kariéru zakončí u deváté symfonie, bude rakouský skladatel a varhaník Anton Bruckner (1824–1896).

Pravověrný katolík a zároveň věčný lovec mladých sukní musí ke konci života snést trpkou uměleckou kritiku. Nemá sílu se jí postavit. Umírá z přirozených příčin, s devátou symfonií rozepsanou na stole.

Na Brucknerově úmrtí nic záhadného není – snad jen to, že i on má v konci svého života vepsanou devítku. Je to jen náhoda?

Antonín Dvořák

Do třetice všeho záhadného je tu český velikán Antonín Dvořák (1841–1904).

Roku 1884 diriguje jedno z nejslavnějších děl – svou vokálně-instrumentální Stabat Mater v Londýně. Při jejím komponování pláče – vyjádří v ní totiž svůj žal ze smrti jedné z dcer. Pro něj si však zubatá přijde až mnohem později.

Dvořák umírá po čtyřech týdnech strávených na lůžku. Srdce mu vypoví službu. Je poledne 1. května 1904. Po hudebním géniovi nám zůstane také jeho poslední symfonie. Opět s číslem devět – Novosvětská.

To si již podivné shody ohledně deváté symfonie všímají i lidé. Hovoří se o jakémsi prokletí, ale nikdo netuší nic konkrétního.

Gustav Mahler

Tyto zvěsti zaslechne i rodák z Vysočiny, skladatel a dirigent Gustav Mahler (1860–1911).

Je zarytým vegetariánem se zájmem o duchovní vědy. Prokletí proto nebere na lehkou váhu. „Devátou jsem neměl nikdy napsat,“ lituje. Jenže už je pozdě.

Mahler se rozhodne osudu postavit. Svou devátou překoná jednoduše tak, že se pustí s vervou do komponování desáté!

Tajemné prokletí si ho ale nakonec najde. Desátou symfonii nedokončí. Během newyorského koncertu v roce 1911 se cítí zle. Lékaři diagnostikují infekci na srdci. Nic s ní ale nedokážou udělat. Mahler umírá na otravu krve.

Foto: Creative Commons
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.11.2022 1.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.4tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Mirek Brát 24.11.2022 3.1tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název Tatry […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.6tis
Vědci si již několik let lámou hlavu nad bizarním chováním některých mořských savců. Jejich početná hejna se záměrně vrhají na mělčinu a pokud se někomu podaří dostat je zpět do vody, nezřídka se mermomocí snaží dostat znovu na pláž. Pokoušejí se o sebevraždu?     Na západním pobřeží Austrálie asi 300 kilometrů od Perthu v […]
od Dalibor Vrána 23.11.2022 2.8tis
31. říjen, Halloween, je dnem, kdy za neobvyklých okolností umírá několik slavných osobností. Patří mezi ně legendární mistr úniků Harry Houdini (1874–1926), ale není zdaleka jediný… Tento původem maďarský iluzionista a eskamotér je ve své době obdivovanou celebritou. Ve 20. letech mu umírá matka a to v něm probouzí zájem o nadpřirozeno. Se svou manželkou […]