reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Neobjasněné události
Tajemné prokletí deváté symfonie: Zabije hned čtyři světoznámé skladatele!
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 17.6.2022
3.5tis
360
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Čtyři velikáni světa hudby propadnou životem záhadnému fenoménu, který si získá příhodné jméno: Prokletí deváté symfonie.

První obětí dámy s kosou se stane Ludwig van Beethoven (1770–1827). Talentovaný hudebník, který již v 17 letech ohromí svým talentem Vídeň, skládá jako o život.

Ludwig van Beethoven

Jeho Symfonie č. 5 známá coby Osudová se stane legendou. Brzy přijde na řadu i symfonie s číslem devět. Do její čtvrté věty zařadí jako vůbec první skladatel sborový zpěv. Více revolucí na hudebním poli ale již nestihne.

Beethovenova diagnóza by zněla tinnitus, lidově ušní šelest. Ten způsobuje i nespavost a deprese. Roku 1816 kvůli němu mistr ohluchne úplně.

Komponuje však dál. Zdá se, že zvládne dokončit desátou symfonii. Jenže to je omyl. 26. března 1827 umírá po náročné operaci břicha. Skutečný důvod jeho úmrtí je ale dodnes záhadou.

Teorie nahrávají syfilidě, ale i infekci tlustého střeva či cirhóze jater. Ve hře je i otrava olovem.

Anton Bruckner

Druhým v řadě, který svou kariéru zakončí u deváté symfonie, bude rakouský skladatel a varhaník Anton Bruckner (1824–1896).

Pravověrný katolík a zároveň věčný lovec mladých sukní musí ke konci života snést trpkou uměleckou kritiku. Nemá sílu se jí postavit. Umírá z přirozených příčin, s devátou symfonií rozepsanou na stole.

Na Brucknerově úmrtí nic záhadného není – snad jen to, že i on má v konci svého života vepsanou devítku. Je to jen náhoda?

Antonín Dvořák

Do třetice všeho záhadného je tu český velikán Antonín Dvořák (1841–1904).

Roku 1884 diriguje jedno z nejslavnějších děl – svou vokálně-instrumentální Stabat Mater v Londýně. Při jejím komponování pláče – vyjádří v ní totiž svůj žal ze smrti jedné z dcer. Pro něj si však zubatá přijde až mnohem později.

Dvořák umírá po čtyřech týdnech strávených na lůžku. Srdce mu vypoví službu. Je poledne 1. května 1904. Po hudebním géniovi nám zůstane také jeho poslední symfonie. Opět s číslem devět – Novosvětská.

To si již podivné shody ohledně deváté symfonie všímají i lidé. Hovoří se o jakémsi prokletí, ale nikdo netuší nic konkrétního.

Gustav Mahler

Tyto zvěsti zaslechne i rodák z Vysočiny, skladatel a dirigent Gustav Mahler (1860–1911).

Je zarytým vegetariánem se zájmem o duchovní vědy. Prokletí proto nebere na lehkou váhu. „Devátou jsem neměl nikdy napsat,“ lituje. Jenže už je pozdě.

Mahler se rozhodne osudu postavit. Svou devátou překoná jednoduše tak, že se pustí s vervou do komponování desáté!

Tajemné prokletí si ho ale nakonec najde. Desátou symfonii nedokončí. Během newyorského koncertu v roce 1911 se cítí zle. Lékaři diagnostikují infekci na srdci. Nic s ní ale nedokážou udělat. Mahler umírá na otravu krve.

Foto: Creative Commons
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 2.5tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.9tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.5tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.8tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.3tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]