Domů     Paranormální jevy
Tajemné stíny v ložnici: Kdo postává u našich postelí?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 22.9.2021
5.5tis
Ložnicové přízraky jsou prý poměrně časté, foto Pixabay
598
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

Takzvaný „ložnicový duch“ je prý vůbec nejčastějším typem zjevení. Jsou neškodní, spícímu člověku nic neudělají, jen ho svou přítomností mohou vyděsit. Objevují se v podobě tmavých stínů v pozdních nočních hodinách vedle postele spícího.

Ložnicové přízraky jsou prý poměrně časté, foto Pixabay Noční návštěvníci mají nejčastěji podoby stínů v nohách postele, foto Pixabay Podle vědců  na vině mozek, foto Pixabay

Vědci je považují za halucinaci, ale existují důkazy o tom, že přinejmenším někteří jsou skuteční. Setkání s ložnicovým duchem se většinou odehrávají podle stejného scénáře. Spící osoba se náhle probouzí ze spánku, otevírá oči, někdy s pocitem, že není v místnosti sama.

Když se rozhlédne po pokoji, zjistí, že v nohách postele stojí vysoký temný stín. Vše obvykle trvá jen několik vteřin. Poté se stín jednoduše rozplyne nebo odchází. Ti, kteří se s takovým nočním návštěvníkem setkali, brzy zase bez problémů usnou. Proč ale do ložnic přicházejí?

Noční návštěvníci mají nejčastěji podoby stínů v nohách postele, foto Pixabay

BYLI JSTE VZHŮRU?

Vědci, kteří se těmito přízraky zabývají, věří v jednoduché vysvětlení a zcela oprávněně vznášejí jednoduchou otázku. Jestliže mají tito duchové sklon objevit se, když procitneme ze spánku, jak si můžeme být jistí, že jsme se skutečně probudili?

Psychologové předpokládají, že pokud dojde k náhlému probuzení, mozek na tuto skutečnost nestihne reagovat a tak ještě pár okamžiků pokračuje v projekci snu, který se mísí s realitou. Jako vysvětlení uvádějí také možný optický klam, který vzniká, když se oči po probuzení snaží přizpůsobit nedostatku světla v místnosti.

„Hypnagogické zážitky jsou psychologům velmi dobře známy. Stávají se asi dvěma třetinám lidí v době, kdy přecházejí z vědomé bdělosti do spánku. Mezi těmito takzvanými halucinacemi jsou obvyklé obrazy nebo tváře,“ vysvětluje britská spisovatelka Jenny Randles.

„Jsou to prchavé představy a vzpomínky na ně obvykle v období nevědomí pominou, takže jen málokdo z nás si něco z tohoto úkazu pamatuje.“ Jde tedy jen o přeludy?

Podle vědců na vině mozek, foto Pixabay

JSOU I DALŠÍ DŮKAZY

Za určitých podmínek se může stát, že si osoba tuto projekci v době mezi bděním a spánkem zapamatuje a považuje ji za skutečnost. To by mohlo být uspokojivé vysvětlení. Jak ale Randles připomíná, rozhodně jej nelze uplatnit pokaždé.

V některých případech totiž existují důkazy, že nešlo o smyslový klam. Jeden z takových případů zaznamenává Britka Elizabeth Dempster, která se jedné noci po nastěhování do starého domu v Londýně, vzbudí a má pocit, že v potemnělém pokoji není sama.

Otevře oči a u nohou svého lůžka zřetelně spatří ženu ve staromódních šatech, s vlasy svázanými do drdolu a zoufalým výrazem na tváři. Za pár vteřin zmizí. Později nová majitelka nemovitosti zjistí, že se ji zjevila žena, která v pokoji zemřela.

Elizabeth Dempster přitom nikdy bývalou majitelku neviděla. Až po noční zážitku začala pátrat po možné příčině zjevení a zjistila, že její noční návštěvník odpovídá popisu jisté Italky, která v domě v minulosti žila.

Někdy je dokonce stínová postava pozorována více svědky, což se vysvětluje obtížněji. Masovou halucinaci však psychologie zná a bylo by možné ji jako vysvětlení nabídnout. Ale co si potom počít s případem, kdy je přízrak zachycen i kamerou?

TEMNÝ STÍN NA ZÁZNAMU

Před několika lety internetem proběhlo video, které zveřejnil uživatel vystupující pod jménem Mike Pike. Muž při usínání opakovaně zažívá pocit, že se v jeho ložnici objevuje nějaký přízrak nebo stín. Zatímco sám si vše dlouho vysvětloval jako spánkovou paralýzu, rozhodl se, že se o tomto vysvětlení raději nějak přesvědčí. Nainstaloval proto do své ložnice kameru, která snímala část místnosti s postelí.

„Jsem skeptik a na paranormální jevy nevěřím, ale pocit, že se mnou někdo v místnosti je, byl velmi silný a nepříjemný,“ vysvětluje Pike. Když si pak prochází nahrávku z noci, kdy přítomnost stínu opět zaznamenal, zůstane v šoku.

Kamera totiž zřetelně na několik vteřin zachytila temný stín, který se nad spícím mužem sklání a za okamžik zmizí. S videem prý nebylo nijak manipulováno. Pokud je tedy nahrávka pravá, jasně dokazuje, že muž žádnými přeludy v noci netrpí!

Otázkou však stále zůstává, co jsou tito noční návštěvníci zač a proč jsou přitahováni ke spící lidem.

Foto: PIXABAY
Lokalita:
reklama
Související články
od Nelly Černohorská 26.11.2021 1.4tis
Jsou cesty, na nichž vás v noci překvapí přecházející stáda divoké zvěře. A pak jsou ty, na kterých vám bude usilovat o život pekelný stroj bez řidiče… Historické město Ellicot City rozkládající se na břehu Patabsco River je nechvalně proslulé jako jedno z nejstrašidelnějších měst ve státě Maryland a zmínky o něm nalezneme již v 18. století. Nejinak je tomu u silnice Seven […]
od Matěj Soukup 25.11.2021 1.9tis
Dodnes je to jedna z nejzáhadnějších událostí na našem území, kterou nikdo nebyl schopen řádně objasnit. 11. prosince 1949 se v malé vesnici Čihošť během kázání faráře Josefa Toufara několikrát pohnul asi půlmetrový křížek nad oltářem. To potvrdilo 19 očitých svědků. Nejenže dodnes nikdo nevysvětlil, jak k tomu došlo, následující události stály nakonec Josefa Toufara […]
od Pavel Polcar 25.11.2021 2.4tis
Bilokace patří patrně k těm nejznámějším typům zázraku. Původ tohoto fenoménu není dosud znám, jeho rozšíření v historii je ale mnohokrát popsáno, a to i mezi slavnými osobnostmi. Francouzskému spisovateli Guy de Maupassantovi (1850-1893) údajně jeho dvojník diktoval povídky. Přední český psychiatr Vladimír Vondráček (1895-1978) se domníval, že se pravděpodobně jednalo o příznak progresivní paralýzy […]
od Michaela Holubová 24.11.2021 2.4tis
Americký horor Silent Hill patří mezi známé kousky žánru filmové hrůzy. Víte však, že tajemné město Sillent Hill bylo inspirováno skutečným místem?   Tím místem je izolovaná čtvrť Centralia v Columbia City v americké Pensylvánii. V roce 1962 zde vinou pálení podzemní skládky odpadu vypukl požár uhelného dolu, který Centralii proměnil v hotové peklo. Uhlí […]
od Adriana Vojtíšková 23.11.2021 2.7tis
O bydlení vedle hřbitova se nedá hovořit jako o právě ideálním, vždyť málokdo by chtěl mít za sousedy mrtvé. Víte ale, co je možná ještě horší než mít dům vedle hrobů? Mít ho v americkém městě Athens.     To totiž leží mezi pěti starými hřbitovy, jejichž propojení na mapě vytváří magický symbol pentagramu. Není […]