26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Paranormální jevy
Tajemné stíny v ložnici: Kdo postává u našich postelí?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 22.9.2021
5.5tis
Ložnicové přízraky jsou prý poměrně časté, foto Pixabay
598
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

Takzvaný „ložnicový duch“ je prý vůbec nejčastějším typem zjevení. Jsou neškodní, spícímu člověku nic neudělají, jen ho svou přítomností mohou vyděsit. Objevují se v podobě tmavých stínů v pozdních nočních hodinách vedle postele spícího.

Ložnicové přízraky jsou prý poměrně časté, foto Pixabay Noční návštěvníci mají nejčastěji podoby stínů v nohách postele, foto Pixabay Podle vědců  na vině mozek, foto Pixabay

Vědci je považují za halucinaci, ale existují důkazy o tom, že přinejmenším někteří jsou skuteční. Setkání s ložnicovým duchem se většinou odehrávají podle stejného scénáře. Spící osoba se náhle probouzí ze spánku, otevírá oči, někdy s pocitem, že není v místnosti sama.

Když se rozhlédne po pokoji, zjistí, že v nohách postele stojí vysoký temný stín. Vše obvykle trvá jen několik vteřin. Poté se stín jednoduše rozplyne nebo odchází. Ti, kteří se s takovým nočním návštěvníkem setkali, brzy zase bez problémů usnou. Proč ale do ložnic přicházejí?

Noční návštěvníci mají nejčastěji podoby stínů v nohách postele, foto Pixabay

BYLI JSTE VZHŮRU?

Vědci, kteří se těmito přízraky zabývají, věří v jednoduché vysvětlení a zcela oprávněně vznášejí jednoduchou otázku. Jestliže mají tito duchové sklon objevit se, když procitneme ze spánku, jak si můžeme být jistí, že jsme se skutečně probudili?

Psychologové předpokládají, že pokud dojde k náhlému probuzení, mozek na tuto skutečnost nestihne reagovat a tak ještě pár okamžiků pokračuje v projekci snu, který se mísí s realitou. Jako vysvětlení uvádějí také možný optický klam, který vzniká, když se oči po probuzení snaží přizpůsobit nedostatku světla v místnosti.

„Hypnagogické zážitky jsou psychologům velmi dobře známy. Stávají se asi dvěma třetinám lidí v době, kdy přecházejí z vědomé bdělosti do spánku. Mezi těmito takzvanými halucinacemi jsou obvyklé obrazy nebo tváře,“ vysvětluje britská spisovatelka Jenny Randles.

„Jsou to prchavé představy a vzpomínky na ně obvykle v období nevědomí pominou, takže jen málokdo z nás si něco z tohoto úkazu pamatuje.“ Jde tedy jen o přeludy?

Podle vědců na vině mozek, foto Pixabay

JSOU I DALŠÍ DŮKAZY

Za určitých podmínek se může stát, že si osoba tuto projekci v době mezi bděním a spánkem zapamatuje a považuje ji za skutečnost. To by mohlo být uspokojivé vysvětlení. Jak ale Randles připomíná, rozhodně jej nelze uplatnit pokaždé.

V některých případech totiž existují důkazy, že nešlo o smyslový klam. Jeden z takových případů zaznamenává Britka Elizabeth Dempster, která se jedné noci po nastěhování do starého domu v Londýně, vzbudí a má pocit, že v potemnělém pokoji není sama.

Otevře oči a u nohou svého lůžka zřetelně spatří ženu ve staromódních šatech, s vlasy svázanými do drdolu a zoufalým výrazem na tváři. Za pár vteřin zmizí. Později nová majitelka nemovitosti zjistí, že se ji zjevila žena, která v pokoji zemřela.

Elizabeth Dempster přitom nikdy bývalou majitelku neviděla. Až po noční zážitku začala pátrat po možné příčině zjevení a zjistila, že její noční návštěvník odpovídá popisu jisté Italky, která v domě v minulosti žila.

Někdy je dokonce stínová postava pozorována více svědky, což se vysvětluje obtížněji. Masovou halucinaci však psychologie zná a bylo by možné ji jako vysvětlení nabídnout. Ale co si potom počít s případem, kdy je přízrak zachycen i kamerou?

TEMNÝ STÍN NA ZÁZNAMU

Před několika lety internetem proběhlo video, které zveřejnil uživatel vystupující pod jménem Mike Pike. Muž při usínání opakovaně zažívá pocit, že se v jeho ložnici objevuje nějaký přízrak nebo stín. Zatímco sám si vše dlouho vysvětloval jako spánkovou paralýzu, rozhodl se, že se o tomto vysvětlení raději nějak přesvědčí. Nainstaloval proto do své ložnice kameru, která snímala část místnosti s postelí.

„Jsem skeptik a na paranormální jevy nevěřím, ale pocit, že se mnou někdo v místnosti je, byl velmi silný a nepříjemný,“ vysvětluje Pike. Když si pak prochází nahrávku z noci, kdy přítomnost stínu opět zaznamenal, zůstane v šoku.

Kamera totiž zřetelně na několik vteřin zachytila temný stín, který se nad spícím mužem sklání a za okamžik zmizí. S videem prý nebylo nijak manipulováno. Pokud je tedy nahrávka pravá, jasně dokazuje, že muž žádnými přeludy v noci netrpí!

Otázkou však stále zůstává, co jsou tito noční návštěvníci zač a proč jsou přitahováni ke spící lidem.

Foto: PIXABAY
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 25.5.2022 737
Vědci se již desetiletí pokoušejí najít způsob, jak ve zlomku vteřiny přenést objekt z jednoho místa na jiné. Zatímco věda tápe, některým lidem se teleportace přihodí zcela samovolně, aniž by o takový zážitek stáli. Britskému spiritistovi však spontánní teleportace velice pomohla.     Major Wellesley Tudor Pole (1884–1968) byl nejen ctihodným členem armády, který za […]
od Dalibor Vrána 25.5.2022 1.5tis
Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše? V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 1.9tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]
od Adriana Vojtíšková 23.5.2022 2.6tis
Další případ, který vypadá jako útok poltergeista, je zasazen do britského městečka South Shields. V roce 2006 zde neznámá síla začne terorizovat rodinu, jejíž příjmení nebylo z etických důvodů v médiích uveřejněno.     Manželský pár Marc a Marianne (jména byla změněna) se bojí o sebe i svého tříletého syna. Vypadá to totiž, že bytost, […]
od Filip Appl 19.5.2022 1.7tis
I když by se mohlo zdát, že je tajemství jménem poltergeist, kdy dochází k podivnému poletování předmětů či praskání žárovek, je něco vzdáleného, co se nás rozhodně nemůže týkat, minulost ukazuje, že je opak pravdou. Novodobá česká historie nabízí hned několik příkladů. I v případě, že budeme protentokrát ignorovat nedostatečně zdokumentované případy údajných nadpřirozených sil, které měly […]