reklama
2. října 1928: Ve Španělsku je založena křesťanská organizace Opus Dei. Mnozí ji dodnes podezírají z temných praktik.
Domů     Paranormální jevy
Tajemné stíny v ložnici: Kdo postává u našich postelí?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 22.9.2021
5.5tis
Ložnicové přízraky jsou prý poměrně časté, foto Pixabay
598
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

Takzvaný „ložnicový duch“ je prý vůbec nejčastějším typem zjevení. Jsou neškodní, spícímu člověku nic neudělají, jen ho svou přítomností mohou vyděsit. Objevují se v podobě tmavých stínů v pozdních nočních hodinách vedle postele spícího.

Ložnicové přízraky jsou prý poměrně časté, foto Pixabay Noční návštěvníci mají nejčastěji podoby stínů v nohách postele, foto Pixabay Podle vědců  na vině mozek, foto Pixabay

Vědci je považují za halucinaci, ale existují důkazy o tom, že přinejmenším někteří jsou skuteční. Setkání s ložnicovým duchem se většinou odehrávají podle stejného scénáře. Spící osoba se náhle probouzí ze spánku, otevírá oči, někdy s pocitem, že není v místnosti sama.

Když se rozhlédne po pokoji, zjistí, že v nohách postele stojí vysoký temný stín. Vše obvykle trvá jen několik vteřin. Poté se stín jednoduše rozplyne nebo odchází. Ti, kteří se s takovým nočním návštěvníkem setkali, brzy zase bez problémů usnou. Proč ale do ložnic přicházejí?

Noční návštěvníci mají nejčastěji podoby stínů v nohách postele, foto Pixabay

BYLI JSTE VZHŮRU?

Vědci, kteří se těmito přízraky zabývají, věří v jednoduché vysvětlení a zcela oprávněně vznášejí jednoduchou otázku. Jestliže mají tito duchové sklon objevit se, když procitneme ze spánku, jak si můžeme být jistí, že jsme se skutečně probudili?

Psychologové předpokládají, že pokud dojde k náhlému probuzení, mozek na tuto skutečnost nestihne reagovat a tak ještě pár okamžiků pokračuje v projekci snu, který se mísí s realitou. Jako vysvětlení uvádějí také možný optický klam, který vzniká, když se oči po probuzení snaží přizpůsobit nedostatku světla v místnosti.

„Hypnagogické zážitky jsou psychologům velmi dobře známy. Stávají se asi dvěma třetinám lidí v době, kdy přecházejí z vědomé bdělosti do spánku. Mezi těmito takzvanými halucinacemi jsou obvyklé obrazy nebo tváře,“ vysvětluje britská spisovatelka Jenny Randles.

„Jsou to prchavé představy a vzpomínky na ně obvykle v období nevědomí pominou, takže jen málokdo z nás si něco z tohoto úkazu pamatuje.“ Jde tedy jen o přeludy?

Podle vědců na vině mozek, foto Pixabay

JSOU I DALŠÍ DŮKAZY

Za určitých podmínek se může stát, že si osoba tuto projekci v době mezi bděním a spánkem zapamatuje a považuje ji za skutečnost. To by mohlo být uspokojivé vysvětlení. Jak ale Randles připomíná, rozhodně jej nelze uplatnit pokaždé.

V některých případech totiž existují důkazy, že nešlo o smyslový klam. Jeden z takových případů zaznamenává Britka Elizabeth Dempster, která se jedné noci po nastěhování do starého domu v Londýně, vzbudí a má pocit, že v potemnělém pokoji není sama.

Otevře oči a u nohou svého lůžka zřetelně spatří ženu ve staromódních šatech, s vlasy svázanými do drdolu a zoufalým výrazem na tváři. Za pár vteřin zmizí. Později nová majitelka nemovitosti zjistí, že se ji zjevila žena, která v pokoji zemřela.

Elizabeth Dempster přitom nikdy bývalou majitelku neviděla. Až po noční zážitku začala pátrat po možné příčině zjevení a zjistila, že její noční návštěvník odpovídá popisu jisté Italky, která v domě v minulosti žila.

Někdy je dokonce stínová postava pozorována více svědky, což se vysvětluje obtížněji. Masovou halucinaci však psychologie zná a bylo by možné ji jako vysvětlení nabídnout. Ale co si potom počít s případem, kdy je přízrak zachycen i kamerou?

TEMNÝ STÍN NA ZÁZNAMU

Před několika lety internetem proběhlo video, které zveřejnil uživatel vystupující pod jménem Mike Pike. Muž při usínání opakovaně zažívá pocit, že se v jeho ložnici objevuje nějaký přízrak nebo stín. Zatímco sám si vše dlouho vysvětloval jako spánkovou paralýzu, rozhodl se, že se o tomto vysvětlení raději nějak přesvědčí. Nainstaloval proto do své ložnice kameru, která snímala část místnosti s postelí.

„Jsem skeptik a na paranormální jevy nevěřím, ale pocit, že se mnou někdo v místnosti je, byl velmi silný a nepříjemný,“ vysvětluje Pike. Když si pak prochází nahrávku z noci, kdy přítomnost stínu opět zaznamenal, zůstane v šoku.

Kamera totiž zřetelně na několik vteřin zachytila temný stín, který se nad spícím mužem sklání a za okamžik zmizí. S videem prý nebylo nijak manipulováno. Pokud je tedy nahrávka pravá, jasně dokazuje, že muž žádnými přeludy v noci netrpí!

Otázkou však stále zůstává, co jsou tito noční návštěvníci zač a proč jsou přitahováni ke spící lidem.

Foto: PIXABAY
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 1.7tis
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.4tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.6tis
Věříte na horoskopy a jste zákazníky kartářek, věštců a numerologů? Pak byste rozhodně měli vědět o pozoruhodném psychologickém fenoménu známém jako Forerův efekt.     Širší povědomí o tomto jevu by řadu nepoctivců z výše uvedených oborů mohlo velmi rychle připravit o práci a dychtivé klienty. Již v 50. letech minulého století totiž psychologové potvrdili […]
od Eva Soukupová 28.9.2022 2.1tis
Už po staletí se vypráví o bludičkách a tajemných světlech, která se objevují v lesích na jihu Čech a někdy jsou prý i životu nebezpečná. Podle pověstí svádějí pocestné a noční chodce z cesty, ti pak v lepším případě zabloudí, v tom horším zahynou v bažinách. Některá novodobá svědectví působí ještě zlověstněji. Co jsou záhadná […]
od Adriana Vojtíšková 27.9.2022 2.7tis
Na fotografie lze údajně zachytit ledacos. Zní až neuvěřitelně, že pouhý fotoaparát může zaznamenat i sféru nehmotnou. Co když to ale opravdu funguje?     Známým fenoménem jsou snímky, na nichž se mají zjevovat duchové. Existuje jich dokonce nepřeberné množství! Známým „duchařským“ snímkem je například fotografie bílé paní stojící uprostřed silnice v Quezon City na […]