13. srpna 1929: Narodil se indický jogín Prahlad Džani, muž tvrdící, že 80 let nejedl ani nepil.
Domů     Reportáže
Záhadný kryptid Latinské Ameriky: Co vlastně víme o čupakabře?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 22.9.2021
5.0tis
Podoba čupakabry se ve svědectvích různí, foto Pixabay
671
SDÍLENÍ
5.0tis
ZOBRAZENÍ

Čupakabra se v posledních letech řadí mezi nejslavnější záhadné tvory. Podle některých tvrzení, jde o jihoamerické monstrum, které se živí krví domácích zvířat. Další věří v její mimozemský původ. Jen málokdo však čupakabru doopravdy zná.

Podoba čupakabry se ve svědectvích různí, foto Pixabay Čupakabra by mohla mít na svědomí mrzačení dobytka, foto Pixabay Čupakabra bývá spatřována v doprovodu UFO, foto Pixabay

Neuplyne rok, aby se v médiích neobjevila alespoň hrstka zpráv o farmářích, kteří na svém pozemku zastřelili záhadného tvora, jehož se na první ani druhý pohled nedaří identifikovat. Tvor je vzápětí označen za čupakabru.

Mrtvé čupakabry jsou ale většinou podrobeny testům DNA a ve všech případech identifikovány jako kojot, pes, mýval či jiný známý tvor napadaný parazitární infekcí. Ta způsobila, že zvíře ztratilo srst, bylo vyzáblé na kost a možná i agresivní. Máme tedy vůbec nějaký důkaz o její existenci?

JAK VLASTNĚ VYPADÁ?

Vinou množících se zpráv o zabití čupakabry doprovázených fotografiemi znetvořených psovitých šelem se mění i její údajná podoba. Tyto zprávy však přicházejí převážně z Texasu či jiných států na jihu USA a s původní čupakabrou nemají téměř nic společného.

Jaká byla její dřívější podoba? Čupakabra byla původně známá jako netvor z Jižní Ameriky. Má vypadat spíše jako plaz chodící po dvou nohách. Její kůže je šedozelená a na zádech ji vyrůstají nápadné ostny. Původní čupakabru také doprovází nepříjemný zápach.

Čupakabra by mohla mít na svědomí mrzačení dobytka, foto Pixabay

NENÍ TO MODERNÍ ÚKAZ

Co se stalo s původní čupakabrou? Podle odborníků z univerzity v Novém Mexiku se obří plaz s ostny na zádech poprvé objevuje v srpnu 1995 a po několika měsících zase mizí později vychází najevo, že je možné ji vystopoval zpět k jedinému původnímu očitému svědkovi.

Tím je Portorikánka jménem Madelyne Tolentino, jejíž pozorování se stalo základem pro všechna ostatní hlášení. Tvrzení těchto vědců však není zcela pravdivé. Zvíře podobné čupakabře znaly už staré indiánské kmeny v 16. století.

MRZAČÍ DOBYTEK?

Jméno čupakabry pochází ze španělštiny a v překladu znamená doslova „vysávač koz”. Jednou z jejích nejcharakterističtějších vlastností je totiž to, že napadá domácí zvířata, zejména kozy, a saje jim krev.

Nejrpve je však zhypnotizuje či paralyzuje pouhým pohledem. Znepokojivé nálezy zmrzačených zvířat bez jediné kapky krve jsou známé po celém světě. Amerika je však postižena nejvíc. Jako viník jsou nejčastěji uváděny tajné vládní organizace nebo mimozemšťani. Co když je ale viníkem záhadný netvor?

Čupakabra bývá spatřována v doprovodu UFO, foto Pixabay

DOPROVÁZÍ JI UFO?!

Zatímco skeptikové jsou přesvědčeni, že čupakabra je jen výplodem fantazie, jiní tvrdí, že je výplodem genetických experimentů bytostí na palubě UFO. Stejně jako je UFO vídáno v místech, kde dochází k mrzačení dobytka, je čupakabra vídána v doprovodu UFO.

V portorické oblasti El Yunque před lety záhadně zemřelo sto kusů dobytka. V té době se množí nejen zprávy o pozorování záhadného tvora, ale i tajemných létajících objektů. Následný hon na čupakabru však nepřinesl kýžený výsledek. Tvor stále uniká.

Foto: Pixabay
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]