20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Reportáže
Záhadný kryptid Latinské Ameriky: Co vlastně víme o čupakabře?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 22.9.2021
5.0tis
Podoba čupakabry se ve svědectvích různí, foto Pixabay
671
SDÍLENÍ
5.0tis
ZOBRAZENÍ

Čupakabra se v posledních letech řadí mezi nejslavnější záhadné tvory. Podle některých tvrzení, jde o jihoamerické monstrum, které se živí krví domácích zvířat. Další věří v její mimozemský původ. Jen málokdo však čupakabru doopravdy zná.

Podoba čupakabry se ve svědectvích různí, foto Pixabay Čupakabra by mohla mít na svědomí mrzačení dobytka, foto Pixabay Čupakabra bývá spatřována v doprovodu UFO, foto Pixabay

Neuplyne rok, aby se v médiích neobjevila alespoň hrstka zpráv o farmářích, kteří na svém pozemku zastřelili záhadného tvora, jehož se na první ani druhý pohled nedaří identifikovat. Tvor je vzápětí označen za čupakabru.

Mrtvé čupakabry jsou ale většinou podrobeny testům DNA a ve všech případech identifikovány jako kojot, pes, mýval či jiný známý tvor napadaný parazitární infekcí. Ta způsobila, že zvíře ztratilo srst, bylo vyzáblé na kost a možná i agresivní. Máme tedy vůbec nějaký důkaz o její existenci?

JAK VLASTNĚ VYPADÁ?

Vinou množících se zpráv o zabití čupakabry doprovázených fotografiemi znetvořených psovitých šelem se mění i její údajná podoba. Tyto zprávy však přicházejí převážně z Texasu či jiných států na jihu USA a s původní čupakabrou nemají téměř nic společného.

Jaká byla její dřívější podoba? Čupakabra byla původně známá jako netvor z Jižní Ameriky. Má vypadat spíše jako plaz chodící po dvou nohách. Její kůže je šedozelená a na zádech ji vyrůstají nápadné ostny. Původní čupakabru také doprovází nepříjemný zápach.

Čupakabra by mohla mít na svědomí mrzačení dobytka, foto Pixabay

NENÍ TO MODERNÍ ÚKAZ

Co se stalo s původní čupakabrou? Podle odborníků z univerzity v Novém Mexiku se obří plaz s ostny na zádech poprvé objevuje v srpnu 1995 a po několika měsících zase mizí později vychází najevo, že je možné ji vystopoval zpět k jedinému původnímu očitému svědkovi.

Tím je Portorikánka jménem Madelyne Tolentino, jejíž pozorování se stalo základem pro všechna ostatní hlášení. Tvrzení těchto vědců však není zcela pravdivé. Zvíře podobné čupakabře znaly už staré indiánské kmeny v 16. století.

MRZAČÍ DOBYTEK?

Jméno čupakabry pochází ze španělštiny a v překladu znamená doslova „vysávač koz”. Jednou z jejích nejcharakterističtějších vlastností je totiž to, že napadá domácí zvířata, zejména kozy, a saje jim krev.

Nejrpve je však zhypnotizuje či paralyzuje pouhým pohledem. Znepokojivé nálezy zmrzačených zvířat bez jediné kapky krve jsou známé po celém světě. Amerika je však postižena nejvíc. Jako viník jsou nejčastěji uváděny tajné vládní organizace nebo mimozemšťani. Co když je ale viníkem záhadný netvor?

Čupakabra bývá spatřována v doprovodu UFO, foto Pixabay

DOPROVÁZÍ JI UFO?!

Zatímco skeptikové jsou přesvědčeni, že čupakabra je jen výplodem fantazie, jiní tvrdí, že je výplodem genetických experimentů bytostí na palubě UFO. Stejně jako je UFO vídáno v místech, kde dochází k mrzačení dobytka, je čupakabra vídána v doprovodu UFO.

V portorické oblasti El Yunque před lety záhadně zemřelo sto kusů dobytka. V té době se množí nejen zprávy o pozorování záhadného tvora, ale i tajemných létajících objektů. Následný hon na čupakabru však nepřinesl kýžený výsledek. Tvor stále uniká.

Foto: Pixabay
reklama
Související články
od Eva Soukupová 18.10.2021 7.9tis
Na světě existuje jen malé množství náboženských relikvií spojených s islámem či jeho zakladatelem. Jednou z nich je plášť, který měl údajně prorok Mohamed na sobě, když se jedné noci setkal s anděli a Bohem. Pravost pláště je však důvodně zpochybňována.     V muslimském světě existuje pouze malá hrstka náboženských artefaktů. Jde o přísně […]
od Matěj Soukup 17.10.2021 5.2tis
Ačkoliv nejznámějším místem, kde se ztrácejí lidé, letadla i lodě, je bezesporu bermudský trojúhelník, nejsevernější výspa americké pevniny, Aljaška, má také své tajuplné místo. V oblasti mezi městy Barrow, Anchorage a Juneau, která pokrývá celý Aljašský poloostrov, nápadně často mizí turisté i místní. Oblast začala přitahovat pozornost veřejnosti v říjnu 1972, kdy malé soukromé letadlo […]
od Mirek Brát 14.10.2021 5.6tis
Začátek konce napoleonské éry se začal odpočítávat u Moskvy v roce 1812. Na počátku ruského tažení čítala francouzská armáda téměř 700 000 mužů. Domů se jich vrátí pouhá desetina. A někteří z nich brzy zemřou za záhadných okolností!   Je září roku 1812. Před branami Moskvy usilovně přemýšlí „malý velký muž“, který dovedl obrovskou mnohonárodnostní armádu až sem, […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.8tis
Jedna z nejvíce seismologicky aktivních oblastí na naší planetě se nachází u pobřeží Japonska. Téměř každoročně jsou Japonci svědky několika desítek silnějších zemětřesení. To vůbec nejničivější v posledním desetiletí zlikvidovalo spolu s následnou vlnou tsunami jadernou elektrárnu Fukušima. Hrozící ekologickou katastrofu se jen tak tak podařilo odvrátit. Ačkoliv dnes víme, že zemětřesení způsobují posuny a […]
od Matěj Soukup 9.10.2021 5.0tis
Když se pětice mladých mužů vracela z basketbalového zápasu na Kalifornské státní univerzitě, určitě ještě netušili, že je to jejich poslední cesta. Čtyři z nich za záhadných okolností zahynuli. Pátého se nikdy nepodařilo najít, je však také pokládán za mrtvého. Pětice se vracela v noci 24. února 1978 z utkání na univerzitě do města Yuba […]