Skip to content

Tajemní Ainuové: Původ japonského etnika se táhne do prehistorie

Světlá tvář, oči evropského typu a poměrně husté vlasy u mužů, které si s oblibou splétaly do mohutných copů. Nikdo by asi neřekl, že takový popis bude označovat jeden z původních domorodých kmenů žijících na dnešních japonských ostrovech, Kurilu či Sachalinu.

Ainuové, jak se tento národ nazývá, jsou dodnes záhadným kmenem, jehož potomci stále žijí na mnoha místech zmíněných oblastí. A i když se dnes zdá, že nejsou – kromě svého nezvyklého vzhledu – ničím zvláštní, opak je pravdou.

Podle řady badatelů jde totiž o jedno z nejstarších a stále žijících etnik vůbec. Na území japonských ostrovů patrně žili už před třinácti tisíci lety jako lidé kultury Džómon. Tehdy však nešlo o vymírající menšinu, kterou během staletí masakrovali a utiskovali vládnoucí režimy (ostatně pro Japonce jde dodnes často o barbary), ale o vyspělou civilizaci s propracovanou kulturou a rozsáhlými řemeslnými schopnostmi.

Mnozí badatelé věří, že předci kultura Ainu pocházeli z ještě starší a překvapivě vyspělé kultury Džomon. Foto www.nippon.com
PŘIVEDL JE BŮH Z HVĚZD?

Přesto největší záhada kultury Ainu tkví v nejasném původu lidí, kteří do ní spadají. Jak je možné, že lidé takového vzhledu mají už po celá tisíciletí domov na japonských ostrovech? Tedy mezi lidmi s úplně jinými fyzickými rysy?

Odpověď by mohla být v mytologii a kultuře původních obyvatel. V ní totiž stojí, že lid přivedl na ostrov Hokkaido bůh jménem Okiki-Rumi-Kammi, a to v oslnivě zářící kolébce. „Ještě pozoruhodnější je fakt, že můžeme dodnes na těchto kolébkách vidět zobrazení Slunce.

Měla snad dětská kolébka v tomto případě symbolizovat dávné boží plavidlo?“ ptá se česká spisovatelka a záhadoložka Magdalena Zachardová (*1960). Ainu je tak další původní civilizace, kterou s oblibou studují záhadologové věnující se tzv. archeoastronautice.

Mohl snad tento národ přijít z hvězd, jak naznačuje jeho mytologie?

Medvěd jako posvátné zvíře, ženská tetování a tajemná mytologie. To všechno ukrývá kultura Ainu. Foto soranews24.com

Foto: en.kushiro-lakeakan.com, soranews24.com, nippon.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články