reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Paranormální jevy
Mehandipur Balaji je nejstrašidelnější chrám světa, pobyt v něm prý vypuzuje démony
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 15.12.2020
6.4tis
Zvenčí chrám nevypadá strašidelně, foto theindiablog.in
121
SDÍLENÍ
6.4tis
ZOBRAZENÍ

Tajemný chrám v Indii je určen všem, kteří jsou sužováni zlými duchy. Pouhý pobyt v něm prý dokáže přinést okamžitou úlevu. Efekt chrámu na věřící je tak silný, že se jím zabývají i vědci.

Zvenčí chrám nevypadá strašidelně, foto theindiablog.in Vnitřní výzdoba chrámu, foto theindiablog.in Socha boha Hanumana, foto Wikimedia Commons
Vnitřní výzdoba chrámu, foto theindiablog.in

„Návštěvník, který vkročí do tohoto chrámu, tu nedokáže strávit více než 10 minut, neboť každá vteřina zde je děsivější než ta předchozí,“ tvrdí indická cestovatelka a žurnalistka Kriti Saraswat Satpathy.

Řeč je o posvátném chrámu Mehandipur Balaji v turisticky oblíbeném Rádžasthánu. Rozlehlý chrám je zasvěcen hinduistickému bohu Hanumanovi, který je považován za ochránce všech, kteří se zbavují zlých duchů.

Není proto divu, že jde o poměrně rušné místo. Právě díky nikdy nekončícím exorcismům je místo tolik známé, Mehandipur Balaji ale nenavštěvují jen ti, kteří hledají úlevu od potíží připisovaných duchům či zlým silám, ale i turisté a zvědavci toužící spatřit bizarní podívanou na vlastní oči. Skutečně pobyt zde vypuzuje démony, jak mnozí tvrdí?

Socha boha Hanumana, foto Wikimedia Commons

RUCE PRYČ!

Návštěvníkům chrámu je přísně zakázáno dotýkat se ostatních lidí uvnitř, předpokládá se totiž, že jsou posedlí. Nejenže by se tělesným kontaktem mohli údajní démoni přenést do těla dotyčného, ale také by dotek mohl u posedlého vyvolat nečekanou reakci.

Toto varování na první pohled působí úsměvně, proč by se návštěvník měl v chrámu dotýkat náhodných cizinců? K lepšímu pochopení zákazu však stačí vstoupit a rozhlédnout se kolem. Chrám je rozdělen do mnoha jednotlivých místností a strašlivé scény, které se odehrávají, jsou obtížně stravitelné i pro silné povahy.

V různých koutech chrámu se nacházejí posedlí lidé, kteří přicházejí do chrámu v naději, že z nich zde budou démoni vypuzeni. Někteří jsou zde spoutáni řetězy a biti, jiný vrážejí vší silou do zdi a další se ve snaze vypudit zlé duchy ze svého těla polévají vařící vodou, aniž by na bolest jakkoliv reagovali.

Nejvytíženější je Mehandipur Balaji v úterý a sobotu, což jsou dny zasvěcené právě Hanumanovi, a podle toho, co se o chrámu proslýchá, je pobyt v něm skutečně očistný. Už pouhá návštěva chrámu prý přináší úlevu a dokáže člověka zbavit mnoha zlých duchů. Jak jeho tajemná síla vlastně funguje?

VIDEO: Běžný den v Mehandipur Balaji https://www.youtube.com/watch?v=qb2tD40AUME

VĚDCI NA STOPĚ

Zprávy od lidí, kteří prohlašují, že po návštěvě chrámu pociťují až nadpřirozenou úlevu, jsou tak časté, že přilákají pozornost západních vědců. Již v 80. letech indičtí vědci prozkoumali případy stovky náhodně vybraných návštěvníků, z nichž většina trpěla stavem, v němž psychiatři spatřují neurotickou poruchou.

U těchto pacientů bylo po návštěvě chrámu pozorováno výrazné zlepšení. „Nadpřirozené jevy jsou v naší kultuře stále považovány za faktor způsobující duševní choroby,“ vysvětlují psychiatři v závěrečné zprávě.

Na jejich práci v roce 2013 navazuje mezinárodní tým odborníků z Německa, Nizozemska a Indie, kteří chtějí odhalit, jaké mechanismy přesněji způsobují úlevu po návštěvě chrámu. Působí v něm skutečně nějaké vyšší síly, které člověka osvobozují od zlých duchů, či dokonce samotný Hanuman?

Nebo jde pouze o psychologický jev? Výsledky mezinárodní studie zatím nejsou známy.

Foto: Wikimedia Commons, theindiablog.in
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 4.10.2022 965
V březnu 2003 se tehdy tříletý Colton Burpo ocitá v ohrožení života. Při operaci prasklého appendixu pak opouští své tělo, sleduje chirurga, který ho operuje, a vydává se do pozoruhodných končin, kde potkává svou nikdy nenarozenou sestru. Chlapec přitom o matčině potratu neměl ani tušení. Rodina Burpových z americké Nebrasky je zrovna na cestě do […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.0tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]
od Mirek Brát 30.9.2022 2.7tis
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.9tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 3.1tis
Věříte na horoskopy a jste zákazníky kartářek, věštců a numerologů? Pak byste rozhodně měli vědět o pozoruhodném psychologickém fenoménu známém jako Forerův efekt.     Širší povědomí o tomto jevu by řadu nepoctivců z výše uvedených oborů mohlo velmi rychle připravit o práci a dychtivé klienty. Již v 50. letech minulého století totiž psychologové potvrdili […]