27. září 1849: Básník a spisovatel Edgar Allan Poe odjíždí z Richmondu do New Yorku, kam ale nikdy nedorazí. Místo toho je v deliriu nalezen v Baltimoru, kde i záhadně umírá.
Domů     Záhady historie
Tajemný Buddhův zub: Jeho nadpřirozené vlastnosti se nikdo neodváží zpochybnit
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 13.10.2021
3.6tis
Siddhártha Gautama položil základy budhismu, foto Pixabay
223
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

Před zhruba 2500 lety v Indii zemřel zakladatel jednoho z nejrozšířenějších náboženství současnosti. Po jeho kremaci prý v popelu zůstal ležet jeho levý špičák, který se záhy stává posvátným náboženským artefaktem. V jeho blízkosti se prý odehrávají pozoruhodné jevy.

Siddhártha Gautama položil základy budhismu, foto Pixabay Svatyně Buddhova zubu na Srí Lance, foto A.Savin / Creative Commons / FAL Chrám, kde je Buddhův zub uložen, foto A.Savin / Creative Commons / FAL

Když Siddhártha Gautama, muž, který před 2500 lety stál u zrodu buddhismu, dovrší věku 80 let, vytuší, že se blíží jeho konec. Onoho dne se s klidem usadí, aby pozřel svůj poslední pokrm. Tím bylo buď vepřové, nebo houby – podle toho, k jakému překladu starověkých textů se přikloníte.

Krátce poté Buddha umírá na otravu jídlem. Jeho tělo je spáleno někdy kolem roku 543 př. n. l. na hranici ze santalového dřeva v severovýchodní Indii. Zůstane po něm pouze jeho levý špičák, který z chladnoucího popela zvedne Buddhova oblíbená žákyně Khema.

Od toho okamžiku se začíná příběh jedné z nejposvátnějších a také nejžádanějších relikvií dálného východu. Má skutečně nadpřirozené schopnosti, jak praví legenda? Dnes je zub uložen ve speciální svatyni na Srí Lance a jeho zázračnou moc již nikdo nezpochybňuje. Na vlastní kůži se o ní přesvědčil i ten nejskeptičtější král.

Svatyně Buddhova zubu na Srí Lance, foto A.Savin / Creative Commons / FAL

KONVERTUJÍ DÍKY ZUBU

Khema s posvátnou relikvií putuje napříč celou Indií. Zřejmě proto, aby zub nepadl do nesprávných rukou. Velmi brzy se totiž objeví přesvědčení, že kdo vlastní Buddhův zub, má posvátné právo vládnout zemi.

Tato víra je později na dlouhá staletí příčinou mnohých válek a sporů v regionu. Zvláštní ale je, že kam se zub hne, tam rozsévá mírumilovné náboženství, jehož základy Gautama Buddha položil. Když Khema dorazí do pobřežního indického království Kalinga, zdejší král Brahmadatta relikvii přijímá a souhlasí, že jí poskytne bezpečný úkryt, přestože je sám hinduista.

V hlavním městě království zub zůstává dalších 800 let a když zub někdo zpochybní, jako zázrakem se následně stává horlivým buddhistou. Takový osud potkává například krále Guhasivu ze čtvrtého století, který nejprve uctívání Buddhova zubu odmítal, aby následně sám konvertoval k buddhismu a s horlivostí začal pronásledovat vyznavače starých bohů. Pomáhá Siddhártův zub k šíření jeho víry nějakým nadpřirozeným způsobem?

Chrám, kde je Buddhův zub uložen, foto A.Savin / Creative Commons / FAL

JE NEZNIČITELNÝ?

Když se zvěsti o tajemné moci relikvie dostanou k uším sousedního hinduistického krále Pandua, je rozezlen. S trochou ironie by se dalo říci, že začíná mít uctívání Buddhova zubu plné zuby. Do Kalingy proto vysílá svého věrného rádžu s armádou, aby se špičáku zmocnili.

Jenže ten je nakonec zubem tak okouzlen, že se okamžitě stává buddhistou a následuje ho i celé jeho vojsko. Přesto rádža splní přání svého krále Pandua a z výpravy se vrátí s uloupeným zubem a zajatým králem Guhasivou.

Pandu okamžitě nařídí vhodit zub do jámy s rozžhaveným dřevěným uhlím v domnění, že se tak nežádané relikvie jednou provždy zbaví. Stane se však něco nečekaného. „Příkaz byl splněn, ale díky mystické síle relikvie se nad plameny objevil lotosový květ velikosti kola od vozu a posvátný zub vysílající paprsky, které stoupaly po obloze a osvětlovaly vesmír se usadil na jeho vrcholu,“ zapisuje později indický historik José Gerson da Cunha.

Po dalších neúspěšných pokusech, kdy se zub vždy nějakým způsobem dostane pryč z ohně, tvrdohlavý král nakonec relikvii a Buddhovo učení přijímá. Chrání zub před zničením nějaká nadpřirozená moc?

Foto v úvodu: Pixabay, fota v textu Creative Commons / FAL
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.9.2022 62
Legenda o britském králi Artušovi by nebyla úplná, pokud bychom z ní vynechali hrad Kamelot. Právě v jeho pevných zdech se měl Artuš setkávat u kulatého stolu se svými rytíři. Pokud byste chtěli napsat Artušovi, Lancelotovi, Percivalovi, Tristanovi a dalším rytířům nějaký vzkaz před jejich zasedáním, jakou adresu byste na dopis napsali? A došel by vůbec? O […]
od Mirek Brát 24.9.2022 1.1tis
Debata o proutkaření by jistě byla v mnohém barvitější, než politická show v předvečer významných voleb. Naším cílem však není hodnotit tuto metodu, ale podívat se, jak na takové proutkaření pohlížela katolická či protestanská církev. Není to pěkný pohled, navíc to v něm docela i páchne sírou! Proutkaření vzniklo již v dávné historii, kdy se s ním zacházelo […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.7tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje „wunderwaffe“, zázračné zbraně, která nemá obdoby. Jejich inovativní přístup dalece předčí svou dobu, díky čemuž prý zvládnou navrhnout a sestrojit dosud nevídané akustické zbraně. Jakkoliv zavrženíhodné činy nacistická třetí říše pod vedením diktátora Adolfa Hitlera (1889–1945) páchá, nelze jí upřít neskutečný bleskový technologický vývoj, který se […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.1tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]