28. května 858 př. n. l.: Zatmění Slunce chápané jako zlé znamení přerušuje bitvu v dlouholeté válce mezi Lýdií a Médskou říší a vede k uzavření příměří.
Domů     Záhady historie
Tajemný Buddhův zub: Jeho nadpřirozené vlastnosti se nikdo neodváží zpochybnit
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 13.10.2021
3.6tis
Siddhártha Gautama položil základy budhismu, foto Pixabay
223
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

Před zhruba 2500 lety v Indii zemřel zakladatel jednoho z nejrozšířenějších náboženství současnosti. Po jeho kremaci prý v popelu zůstal ležet jeho levý špičák, který se záhy stává posvátným náboženským artefaktem. V jeho blízkosti se prý odehrávají pozoruhodné jevy.

Siddhártha Gautama položil základy budhismu, foto Pixabay Svatyně Buddhova zubu na Srí Lance, foto A.Savin / Creative Commons / FAL Chrám, kde je Buddhův zub uložen, foto A.Savin / Creative Commons / FAL

Když Siddhártha Gautama, muž, který před 2500 lety stál u zrodu buddhismu, dovrší věku 80 let, vytuší, že se blíží jeho konec. Onoho dne se s klidem usadí, aby pozřel svůj poslední pokrm. Tím bylo buď vepřové, nebo houby – podle toho, k jakému překladu starověkých textů se přikloníte.

Krátce poté Buddha umírá na otravu jídlem. Jeho tělo je spáleno někdy kolem roku 543 př. n. l. na hranici ze santalového dřeva v severovýchodní Indii. Zůstane po něm pouze jeho levý špičák, který z chladnoucího popela zvedne Buddhova oblíbená žákyně Khema.

Od toho okamžiku se začíná příběh jedné z nejposvátnějších a také nejžádanějších relikvií dálného východu. Má skutečně nadpřirozené schopnosti, jak praví legenda? Dnes je zub uložen ve speciální svatyni na Srí Lance a jeho zázračnou moc již nikdo nezpochybňuje. Na vlastní kůži se o ní přesvědčil i ten nejskeptičtější král.

Svatyně Buddhova zubu na Srí Lance, foto A.Savin / Creative Commons / FAL

KONVERTUJÍ DÍKY ZUBU

Khema s posvátnou relikvií putuje napříč celou Indií. Zřejmě proto, aby zub nepadl do nesprávných rukou. Velmi brzy se totiž objeví přesvědčení, že kdo vlastní Buddhův zub, má posvátné právo vládnout zemi.

Tato víra je později na dlouhá staletí příčinou mnohých válek a sporů v regionu. Zvláštní ale je, že kam se zub hne, tam rozsévá mírumilovné náboženství, jehož základy Gautama Buddha položil. Když Khema dorazí do pobřežního indického království Kalinga, zdejší král Brahmadatta relikvii přijímá a souhlasí, že jí poskytne bezpečný úkryt, přestože je sám hinduista.

V hlavním městě království zub zůstává dalších 800 let a když zub někdo zpochybní, jako zázrakem se následně stává horlivým buddhistou. Takový osud potkává například krále Guhasivu ze čtvrtého století, který nejprve uctívání Buddhova zubu odmítal, aby následně sám konvertoval k buddhismu a s horlivostí začal pronásledovat vyznavače starých bohů. Pomáhá Siddhártův zub k šíření jeho víry nějakým nadpřirozeným způsobem?

Chrám, kde je Buddhův zub uložen, foto A.Savin / Creative Commons / FAL

JE NEZNIČITELNÝ?

Když se zvěsti o tajemné moci relikvie dostanou k uším sousedního hinduistického krále Pandua, je rozezlen. S trochou ironie by se dalo říci, že začíná mít uctívání Buddhova zubu plné zuby. Do Kalingy proto vysílá svého věrného rádžu s armádou, aby se špičáku zmocnili.

Jenže ten je nakonec zubem tak okouzlen, že se okamžitě stává buddhistou a následuje ho i celé jeho vojsko. Přesto rádža splní přání svého krále Pandua a z výpravy se vrátí s uloupeným zubem a zajatým králem Guhasivou.

Pandu okamžitě nařídí vhodit zub do jámy s rozžhaveným dřevěným uhlím v domnění, že se tak nežádané relikvie jednou provždy zbaví. Stane se však něco nečekaného. „Příkaz byl splněn, ale díky mystické síle relikvie se nad plameny objevil lotosový květ velikosti kola od vozu a posvátný zub vysílající paprsky, které stoupaly po obloze a osvětlovaly vesmír se usadil na jeho vrcholu,“ zapisuje později indický historik José Gerson da Cunha.

Po dalších neúspěšných pokusech, kdy se zub vždy nějakým způsobem dostane pryč z ohně, tvrdohlavý král nakonec relikvii a Buddhovo učení přijímá. Chrání zub před zničením nějaká nadpřirozená moc?

Foto v úvodu: Pixabay, fota v textu Creative Commons / FAL
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 1.0tis
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.4tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.8tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.8tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.7tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]