Domů     Záhady historie
Tajemný bůh Quetzalcoatl: Učitel lidstva, který zapříčinil pád Aztéků
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 9.2.2021
3.8tis
Opeřený had zdobící chrám v Teotihuacanu, foto Wikimedia Commons
259
SDÍLENÍ
3.8tis
ZOBRAZENÍ

Většina starých civilizací se ve svých pamětech shoduje, že veškeré učení jim předali bohové, kteří sestoupili z nebes. Aztécký bůh Quetzalcoatl je ale jiný. Má prý hadí vzezření a přichází odněkud z východu.

Po několika desetiletích, kdy předá všechny své znalosti, mizí kdesi na moři. A podobnou zkušenost nemají jen Aztékové.

Opeřený had zdobící chrám v Teotihuacanu, foto Wikimedia Commons Vyobrazení aztéckého boha z 16. století, foto Wikimedia Commons Hernán Cortés se prý podobal Quetzalcoatlovi, foto Wikimedia Commons S Aztéky možná promlouval svatý Brendan, foto Wikimedia Commons

Když v roce 1519 na březích dnešního Mexika přistávají španělské lodě pod vedením známého dobyvatele Hernána Cortése (1485–1547), má aztécký vládce Montezuma II. (1465–1520) k dispozici dostatečně velkou armádu na to, aby si s nezvanými hosty poradil.

Místo toho však Cortése přijímá se všemi poctami. Krátce poté je Montezuma zajat a nad jeho říší přejímají Španělé nadvládu. Co za neuvážlivým činem aztéckého vládce stálo? Velkou roli sehrála Cortésova podoba s jedním z nejdůležitějších aztéckých bohů, Quetzalcoatlem.

Ten se totiž podle proroctví měl navrátit do země, kterou před mnoha lety opustil. Muž bílé rasy s dlouhými tmavými vousy staletí před Cortésovým příchodem připlouvá na lodi a zasadí se o nebývalý rozvoj starších Toltéků.

Pak s příslibem brzkého návratu odplouvá. Když se ze stejného směru v roce očekávaného návratu objeví připlouvající loď vousatého dobyvatele, Montezuma nepochybuje, že Quetzalcoatl splnil svůj slib. Kdo byl tento podivný bůh? Mohlo jít o skutečnou osobu, nebo je to pouhý mýtus?

Vyobrazení aztéckého boha z 16. století, foto Wikimedia Commons

MUŽ S PODOBOU OPEŘENÉHO HADA

Quetzalcoatl má být panovník bílé rasy, vysoký, s dlouhými tmavými vousy, v bílém dlouhém hávu s kříži, v sandálech a s hlubokým hlasem, který je slyšet na kilometry daleko. Velmi často je zobrazován v podobě opeřeného hada a příliš se tak neliší od zobrazení dračích božstev Dálného východu, která se také těší nebývalé úctě.

Je zajímavé, že právě z východu měl Quetzalcoatl připlout. Legendy o něm Aztékové přejímají od kmene Toltéků, ale znají jej i další národy. Po jeho příchodu do Střední Ameriky údajně pole kukuřice a bavlny plodí tolik úrody jako nikdy předtím.

Quetzalcoatl je zkušený lékař i soudce a dobrý bojovník. S indiány pobývá 52 let a po celou dobu mezi nimi šíří své učení a vědy, díky čemuž si získává status boha moudrosti a pokroku. Pak se ale vrací na svou loď a toltécký lid opouští s příslibem, že se ještě vrátí.

Jeho popis se zachovává s takovými detaily, že si někteří odborníci začnou klást otázku: Mohl být předlohou ke vzniku těchto legend skutečný člověk?

Hernán Cortés se prý podobal Quetzalcoatlovi, foto Wikimedia Commons

NÁVŠTĚVA IRSKÉHO MESIÁŠE?

Když se Španělé dozvídají o zdejší kultuře a náboženství, užasnou, kolik křesťanských prvků zde nacházejí. „Mexičané věřili v dávnou potopu. Uznávali nejvyššího boha, jenž stvořil vesmír a byl zdrojem veškerého dobra.

Měli nebe a peklo a existovalo tu cosi podobného nejsvětější Trojici. V mnoha částech země byly kamenné a mramorové kříže a jednomu španělskému knězi Aztékové řekli, že muž slavnější než slunce zemřel na kříži,“ upozorňuje na zvláštní shody britský dokumentarista Simon Welfare (*1946).

Další výzkum ukáže, že pokud byl Quetzalcoatl skutečný, jeho působení lze zařadit do 6 – 8. století. Do středu pozornosti se tak dostává irský kněz svatý Brendan (asi 484 – 575). Ten v pokročilém věku cítí potřebu vykonat velkou cestu a přinést víru do neznámých krajů.

Na několik let se svými společníky a obrovskými zásobami skutečně mizí na moři. Povedlo se mu doputovat až do Střední Ameriky? Nebo byl slavným Quetzalcoatlem někdo jiný?

S Aztéky možná promlouval svatý Brendan, foto Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 30.11.2021 80
Město Babylon vzniklo přibližně kolem roku 2200 př. n. l. jako nevýznamná osada. Tehdy nejspíše nikdo nečekal, jaké velikosti dosáhne. Význačnosti se jí dostalo zhruba v době, kdy se králem říše stává legendární panovník Chammurapi (cca 1810–1750 př. n. l.), jenž se proslavil prvním zákoníkem. Babylonské zajetí V průběhu dějin byl pak Babylon několikrát pobořen […]
od Pavel Polcar 29.11.2021 215
Ani vyspělé civilizace nejsou schopné se bránit krutým rozmarům přírody. Lidí díky prosperitě rapidně přibude, a to je ten zásadní problém. Mocné říše už nejsou schopné své lidi uživit, to byl případ i legendární Mayské říše. Mayská říše se rozprostírala na území celého poloostrova Yucatán a protilehlého území až po Tichý oceán, konkrétně v dnešní […]
od Mirek Brát 29.11.2021 1.9tis
O existenci tajných chodeb pod Dunajem, v blízkosti Bratislavského hradu, existuje řada zajímavých indicií v historii i nedávné minulosti. Podle některých badatelů tyto chodby vedly nejen na území rakouského města Hainburku a tamního hradního areálu Heimenburk, ale jedna z větví podzemního systému měla dosahovat až do Vídně. Co víme o údajném tajném spojení Bratislavského hradu […]
od Mirek Brát 26.11.2021 1.4tis
Ve světle nových archeologických nálezů se zdá, že starověká Římská říše měla opravdu dlouhé prsty, které sahaly až hodně daleko na sever. Tajemná opona historie, která odděluje naši současnost od antiky, se zase trochu nadzvedla. Můžeme si tak položit i troufalou otázku: Byly římské legie někdy na plážích Baltského moře?   Polští archeologové učinili senzační […]
od Pavel Polcar 26.11.2021 3.1tis
V nedávné době se archeologům podařilo učinit nebývalý nález, jedná se o pozůstatky skutečně monumentálního komplexu, jenž je odborníky považován za největší a nejstarší dosud objevenou stavbu mayské civilizace. Komplex, který sloužil zřejmě ke společným rituálním obřadům, byl podle vědců postaven mezi léty 1000 a 800 před naším letopočtem na 1,4 kilometru dlouhém a 400 […]