reklama
2. října 1928: Ve Španělsku je založena křesťanská organizace Opus Dei. Mnozí ji dodnes podezírají z temných praktik.
Domů     Záhady historie
Tajemný bůh Quetzalcoatl: Učitel lidstva, který zapříčinil pád Aztéků
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 9.2.2021
3.8tis
Opeřený had zdobící chrám v Teotihuacanu, foto Wikimedia Commons
259
SDÍLENÍ
3.8tis
ZOBRAZENÍ

Většina starých civilizací se ve svých pamětech shoduje, že veškeré učení jim předali bohové, kteří sestoupili z nebes. Aztécký bůh Quetzalcoatl je ale jiný. Má prý hadí vzezření a přichází odněkud z východu.

Po několika desetiletích, kdy předá všechny své znalosti, mizí kdesi na moři. A podobnou zkušenost nemají jen Aztékové.

Opeřený had zdobící chrám v Teotihuacanu, foto Wikimedia Commons Vyobrazení aztéckého boha z 16. století, foto Wikimedia Commons Hernán Cortés se prý podobal Quetzalcoatlovi, foto Wikimedia Commons S Aztéky možná promlouval svatý Brendan, foto Wikimedia Commons

Když v roce 1519 na březích dnešního Mexika přistávají španělské lodě pod vedením známého dobyvatele Hernána Cortése (1485–1547), má aztécký vládce Montezuma II. (1465–1520) k dispozici dostatečně velkou armádu na to, aby si s nezvanými hosty poradil.

Místo toho však Cortése přijímá se všemi poctami. Krátce poté je Montezuma zajat a nad jeho říší přejímají Španělé nadvládu. Co za neuvážlivým činem aztéckého vládce stálo? Velkou roli sehrála Cortésova podoba s jedním z nejdůležitějších aztéckých bohů, Quetzalcoatlem.

Ten se totiž podle proroctví měl navrátit do země, kterou před mnoha lety opustil. Muž bílé rasy s dlouhými tmavými vousy staletí před Cortésovým příchodem připlouvá na lodi a zasadí se o nebývalý rozvoj starších Toltéků.

Pak s příslibem brzkého návratu odplouvá. Když se ze stejného směru v roce očekávaného návratu objeví připlouvající loď vousatého dobyvatele, Montezuma nepochybuje, že Quetzalcoatl splnil svůj slib. Kdo byl tento podivný bůh? Mohlo jít o skutečnou osobu, nebo je to pouhý mýtus?

Vyobrazení aztéckého boha z 16. století, foto Wikimedia Commons

MUŽ S PODOBOU OPEŘENÉHO HADA

Quetzalcoatl má být panovník bílé rasy, vysoký, s dlouhými tmavými vousy, v bílém dlouhém hávu s kříži, v sandálech a s hlubokým hlasem, který je slyšet na kilometry daleko. Velmi často je zobrazován v podobě opeřeného hada a příliš se tak neliší od zobrazení dračích božstev Dálného východu, která se také těší nebývalé úctě.

Je zajímavé, že právě z východu měl Quetzalcoatl připlout. Legendy o něm Aztékové přejímají od kmene Toltéků, ale znají jej i další národy. Po jeho příchodu do Střední Ameriky údajně pole kukuřice a bavlny plodí tolik úrody jako nikdy předtím.

Quetzalcoatl je zkušený lékař i soudce a dobrý bojovník. S indiány pobývá 52 let a po celou dobu mezi nimi šíří své učení a vědy, díky čemuž si získává status boha moudrosti a pokroku. Pak se ale vrací na svou loď a toltécký lid opouští s příslibem, že se ještě vrátí.

Jeho popis se zachovává s takovými detaily, že si někteří odborníci začnou klást otázku: Mohl být předlohou ke vzniku těchto legend skutečný člověk?

Hernán Cortés se prý podobal Quetzalcoatlovi, foto Wikimedia Commons

NÁVŠTĚVA IRSKÉHO MESIÁŠE?

Když se Španělé dozvídají o zdejší kultuře a náboženství, užasnou, kolik křesťanských prvků zde nacházejí. „Mexičané věřili v dávnou potopu. Uznávali nejvyššího boha, jenž stvořil vesmír a byl zdrojem veškerého dobra.

Měli nebe a peklo a existovalo tu cosi podobného nejsvětější Trojici. V mnoha částech země byly kamenné a mramorové kříže a jednomu španělskému knězi Aztékové řekli, že muž slavnější než slunce zemřel na kříži,“ upozorňuje na zvláštní shody britský dokumentarista Simon Welfare (*1946).

Další výzkum ukáže, že pokud byl Quetzalcoatl skutečný, jeho působení lze zařadit do 6 – 8. století. Do středu pozornosti se tak dostává irský kněz svatý Brendan (asi 484 – 575). Ten v pokročilém věku cítí potřebu vykonat velkou cestu a přinést víru do neznámých krajů.

Na několik let se svými společníky a obrovskými zásobami skutečně mizí na moři. Povedlo se mu doputovat až do Střední Ameriky? Nebo byl slavným Quetzalcoatlem někdo jiný?

S Aztéky možná promlouval svatý Brendan, foto Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 717
Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo? Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.7tis
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Mirek Brát 30.9.2022 2.0tis
Současný zámořský departement Francie v Karibském moři byl v roce 1812 místem nálezu, který šokoval vědce i veřejnost. Fosilizované lidské kosti nalezené na ostrovním Guadeloupe měly být staré 28 milionů let! Tyto ostatky tak byly o 25 milionů let starší, než byla lidská epocha, během které se na Zemi objevil předchůdce moderního člověka. Nalezená ženská kostra byla […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.4tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 2.5tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]