26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Záhady historie
Tajemný bůh Quetzalcoatl: Učitel lidstva, který zapříčinil pád Aztéků
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 9.2.2021
3.8tis
Opeřený had zdobící chrám v Teotihuacanu, foto Wikimedia Commons
259
SDÍLENÍ
3.8tis
ZOBRAZENÍ

Většina starých civilizací se ve svých pamětech shoduje, že veškeré učení jim předali bohové, kteří sestoupili z nebes. Aztécký bůh Quetzalcoatl je ale jiný. Má prý hadí vzezření a přichází odněkud z východu.

Po několika desetiletích, kdy předá všechny své znalosti, mizí kdesi na moři. A podobnou zkušenost nemají jen Aztékové.

Opeřený had zdobící chrám v Teotihuacanu, foto Wikimedia Commons Vyobrazení aztéckého boha z 16. století, foto Wikimedia Commons Hernán Cortés se prý podobal Quetzalcoatlovi, foto Wikimedia Commons S Aztéky možná promlouval svatý Brendan, foto Wikimedia Commons

Když v roce 1519 na březích dnešního Mexika přistávají španělské lodě pod vedením známého dobyvatele Hernána Cortése (1485–1547), má aztécký vládce Montezuma II. (1465–1520) k dispozici dostatečně velkou armádu na to, aby si s nezvanými hosty poradil.

Místo toho však Cortése přijímá se všemi poctami. Krátce poté je Montezuma zajat a nad jeho říší přejímají Španělé nadvládu. Co za neuvážlivým činem aztéckého vládce stálo? Velkou roli sehrála Cortésova podoba s jedním z nejdůležitějších aztéckých bohů, Quetzalcoatlem.

Ten se totiž podle proroctví měl navrátit do země, kterou před mnoha lety opustil. Muž bílé rasy s dlouhými tmavými vousy staletí před Cortésovým příchodem připlouvá na lodi a zasadí se o nebývalý rozvoj starších Toltéků.

Pak s příslibem brzkého návratu odplouvá. Když se ze stejného směru v roce očekávaného návratu objeví připlouvající loď vousatého dobyvatele, Montezuma nepochybuje, že Quetzalcoatl splnil svůj slib. Kdo byl tento podivný bůh? Mohlo jít o skutečnou osobu, nebo je to pouhý mýtus?

Vyobrazení aztéckého boha z 16. století, foto Wikimedia Commons

MUŽ S PODOBOU OPEŘENÉHO HADA

Quetzalcoatl má být panovník bílé rasy, vysoký, s dlouhými tmavými vousy, v bílém dlouhém hávu s kříži, v sandálech a s hlubokým hlasem, který je slyšet na kilometry daleko. Velmi často je zobrazován v podobě opeřeného hada a příliš se tak neliší od zobrazení dračích božstev Dálného východu, která se také těší nebývalé úctě.

Je zajímavé, že právě z východu měl Quetzalcoatl připlout. Legendy o něm Aztékové přejímají od kmene Toltéků, ale znají jej i další národy. Po jeho příchodu do Střední Ameriky údajně pole kukuřice a bavlny plodí tolik úrody jako nikdy předtím.

Quetzalcoatl je zkušený lékař i soudce a dobrý bojovník. S indiány pobývá 52 let a po celou dobu mezi nimi šíří své učení a vědy, díky čemuž si získává status boha moudrosti a pokroku. Pak se ale vrací na svou loď a toltécký lid opouští s příslibem, že se ještě vrátí.

Jeho popis se zachovává s takovými detaily, že si někteří odborníci začnou klást otázku: Mohl být předlohou ke vzniku těchto legend skutečný člověk?

Hernán Cortés se prý podobal Quetzalcoatlovi, foto Wikimedia Commons

NÁVŠTĚVA IRSKÉHO MESIÁŠE?

Když se Španělé dozvídají o zdejší kultuře a náboženství, užasnou, kolik křesťanských prvků zde nacházejí. „Mexičané věřili v dávnou potopu. Uznávali nejvyššího boha, jenž stvořil vesmír a byl zdrojem veškerého dobra.

Měli nebe a peklo a existovalo tu cosi podobného nejsvětější Trojici. V mnoha částech země byly kamenné a mramorové kříže a jednomu španělskému knězi Aztékové řekli, že muž slavnější než slunce zemřel na kříži,“ upozorňuje na zvláštní shody britský dokumentarista Simon Welfare (*1946).

Další výzkum ukáže, že pokud byl Quetzalcoatl skutečný, jeho působení lze zařadit do 6 – 8. století. Do středu pozornosti se tak dostává irský kněz svatý Brendan (asi 484 – 575). Ten v pokročilém věku cítí potřebu vykonat velkou cestu a přinést víru do neznámých krajů.

Na několik let se svými společníky a obrovskými zásobami skutečně mizí na moři. Povedlo se mu doputovat až do Střední Ameriky? Nebo byl slavným Quetzalcoatlem někdo jiný?

S Aztéky možná promlouval svatý Brendan, foto Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 889
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.3tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.0tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 1.9tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.4tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]