4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Záhadná mapa Piriho Reise zobrazuje tehdy neznámé kontinenty
Záhadná mapa Piriho Reise zobrazuje tehdy neznámé kontinenty
od 9.2.2021
4.3tis
Pozdější rekonctrukce Reisovy mapy Evropy, foto Wikimedia Commons
218
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

S přesností je na mapě vyobrazen jihoamerický kontinent, který je v Reisově době znám jen poměrně málo a také Antarktida, která tehdy není známá vůbec. Výsledky novodobých výzkumů navíc naznačují, že mapa byla pořízena z vesmíru.

Pozdější rekonctrukce Reisovy mapy Evropy, foto Wikimedia Commons Fragment jedné z Reisových map, foto Wikimedia Commons Mapa zachycuje pobřeží Jižní Ameriky, foto Wikimedia Commons Busta Piriho Reise v istanbulském muzeu, foto Wikimedia Commons

Turecký admirál Piri Reis (asi 1470–1555) má údajně kořeny v rodině pirátů a po moři se plaví už od svých 12 let. Není proto divu, že se za svého života stává věhlasným mořeplavcem.

V roce 1513 vypracuje atlas Kitab-i Bahriye, který se stává nejdůležitější pomůckou tureckých námořníků.

Časem se na něj zapomene, ale v roce 1929 jej v paláci Topkapi (palác sultánů v Istanbulu – pozn. red.) objevena jedna jeho část, portolánová mapa na gazelí kůži.

reklama

Dílo zobrazující jižní část Atlantského oceánu se okamžitě postará o rozruch a vyvolá otázky, na něž je dodnes obtížné odpovědět. Jak je možné, že zachycuje pevninu, která ještě nebyla objevena a navíc údajně tak, jak by byla viděna pouze z vesmíru?

Jde jen o omyl zapálených badatelů, nebo máme co do činění s nevyjasněnou kapitolou lidských dějin?

Fragment jedné z Reisových map, foto Wikimedia Commons
Fragment jedné z Reisových map, foto Wikimedia Commons

KOMU PATŘÍ AUTORSTVÍ?

Mapa Piriho Reise objevená náhodně během inventury starožitností v paláci, patří mezi jednu z prvních, které dokumentují pobřeží Jižní Ameriky. V té době totiž kontinent není téměř vůbec prozkoumán.

reklama

V díle jsou zpracovány poznatky z první objevitelské cesty italského mořeplavce Kryštofa Kolumba (1451–1506). Proto se předpokládá, že Reis vycházel zejména z Kolumbových děl.

Podle některých pramenů se admirál dokonce přiznal, že k zakreslení ostrovů a pobřeží v Antilském moři použil mapu, kterou mu poskytl jistý španělský otrok, jenž se v minulosti vyskytl právě na palubě Kolumbovy lodi.

Byl tedy Kolumbus skutečným autorem mimořádně přesného zpracování mapy východního pobřeží Jižní Ameriky? Žádná mapa, která by patřila známému objeviteli, nebyla nikdy nalezena. Ale vyloučeno to není.

Největší otázkou však zůstává jiná část díla – neuvěřitelně přesné a nadčasové zobrazení Antarktidy.

Mapa zachycuje pobřeží Jižní Ameriky, foto Wikimedia Commons
Mapa zachycuje pobřeží Jižní Ameriky, foto Wikimedia Commons

KARTOGRAFOVÉ NA ORBITĚ

Antarktida je objevena až v roce 1820, tedy více než 300 let po vzniku Raisovy mapy. Přesto byl Reis schopný znázornit kromě obrysů kontinentu také to, jak by vypadal bez ledového příkrovu. Hory, jezera i řeky přesně odpovídají skutečnosti.

reklama

Jeden horský řetězec zachycený Reisem je dokonce objeven až v roce 1952. „Mimořádná přesnost map je mimo jakoukoliv pochybnost, a také jasně mimo schopnosti všech středověkých nebo starověkých kartografů nám známých,“ tvrdí Charles Hutchins Hapgood.

Společně se svým kolegou matematikem Richardem W. Strachanem odhaluje, že vyobrazení Antarktidy vzhledem k jejímu tvaru a přesnosti nemohlo vznikat na Zemi.

Údajně musel být záznam pořízen ze vzduchu, zhruba z výšky, kde se dnes pohybují družice! Fotografie, které pocházejí ze zemské oběžné dráhy, mají zcela shodné zkreslení pevniny, což naznačuje, že mapa vznikla ze stejné perspektivy.

Jenže počátkem 16. století patří vzducholodě či letadla stále jen do říše fantastických představ. Podle čeho tedy byla mapa vytvořena? Že by skutečně z materiálů dávno zaniklé vyspělé civilizace?

Busta Piriho Reise v istanbulském muzeu, foto Wikimedia Commons
Busta Piriho Reise v istanbulském muzeu, foto Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.3tis
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 2.1tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 2.0tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.8tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.