reklama
7. října 1849: Blouznící spisovatel E. A. Poe je po svém nalezení umístěn do cely, ve které umírá. Zabila ho otrava alkoholem?
Domů     Paranormální jevy
Tajemný Hazmburk: Přitahuje zdejší Černá věž smrt?
Petr Koutský
od Petr Koutský 26.2.2018
4.8tis
591
SDÍLENÍ
4.8tis
ZOBRAZENÍ

Čedičový vrch Hazmburk, stojící u severočeských Libochovic, je vizuální dominantou okolí. Stejnojmenný hrad na kopci uvidíte i ze vzdálených míst Čech. Proč ho však obklopuje tolik děsivých pověstí?

DVĚ VĚŽE: OPAČNÉ STRANY JEDNÉ MINCE?

Nejvýraznějšími stavbami této hradní zříceniny jsou čtverhranná Bílá a kruhová Černá věž. Kolem výše položené Bílé věže se má podle senzibilů soustřeďovat kladná a léčivá energie. Mnozí návštěvníci tvrdí, že se v tomto místě cítí velmi příjemně.

Naopak u druhé věže mají někteří lidé cítit nepříjemné pocity. A to včetně nevolnosti, nebo úzkosti. Je také pravdou, že u této ponuré stavby i nad ní často selhávají kompasy, nebo navigační přístroje? Je právě toto příčinnou, proč nad hradem téměř neuvidíte letadla?

Každopádně je zvláštní, že právě ponurá Černá věž jakoby přitahovala zásahy blesků. Jde v případě věží o své přesné – energetické protipóly, vyjádřené i v pojmenováních věží Černá a Bílá?!

MÍSTO DÁVNÝCH POHANSKÝCH RITUÁLŮ?

Obec Klapý.

Souvisí to vše s podivnou minulostí vrchu? Objevy dávných kamenných nástrojů dokazují, že vrch Hazmburk (někdy též nazýván Klapý), byl osídlen již v mladší době kamenné. Ale tento kopec lidi přitahoval i v následujících dobách.

A to jak Kelty, tak později i Germány a Slovany, s menšími přestávkami až do středověku. Velmi příhodná byla totiž jeho strategicky vyvýšená poloha nad okolní krajinou. Stály zde snad jakési dávné pohanské svatyně, které způsobují ony zvláštní a protichůdné energetické anomálie? Anebo naši vnímaví předci vycítili unikátnost tohoto místa, a proto se zde usídlili?

PROČ BYL RÁJEM ALCHYMISTŮ?

O výjimečnosti lokality zřejmě cosi tušil i vzdělaný šlechtic Jan Zbyněk Zajíc z Hazmburka (okolo 1570 -1616)! Vzdělaný aristokrat byl nejenom velkým mecenášem vědy a umění, ale také se zajímal o tajné nauky.

Kromě jedné z nejrozsáhlejších achymistických knihoven své doby soustředil Jan Zbyněk právě na středověkém hradě Hazmburku zahraniční alchymisty, pro které zde nechal zřídit laboratoř. Šlo o náhodu, nebo přesně promyslený plán?

Vždyť šlechtic před jeho zchudnutím vlastnil i mnohem honosnější domy a také zámek v nedaleké Budyni nad Ohří! Proč tedy umístil oblíbené alchymisty právě na odlehlý a nepohodlný hrad? Kromě praktických důvodů (hluk a nepořádek z pokusů) k tomu možná existovaly i další příčiny…

Foto: Rainerhaufe, Wikipedia.org
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 6.10.2022 1.4tis
Římský vojevůdce, politik a jeden z nejmocnějších mužů historie Gaius Julie Caesar (100–44 př. n. l.) vykonal mnoho velkolepých skutků. Jeho život se navždy zapsal do dějin lidstva, a stejně tak i jeho brutální a zákeřná vražda. Mohl bolestivému konci uniknout? A co posádka raketoplánu Challenger? 15. března 44 př. n. l. je Caesar pomalu […]
od Dalibor Vrána 5.10.2022 766
Říká se, že když ve snu uslyšíte mrtvé promluvit, blíží se smrt i k vám. Tuto pověru měla na vlastní kůži tragicky okusit mladá Američanka Mary Hudgins. V noci 5. dubna 1936 se s úlekem probudí z příšerného snu. V něm ji navštíví její dávno mrtvá matka a pronese jedinou větu: „Přicházím si pro tebe…“ […]
od Eva Soukupová 5.10.2022 2.0tis
Již celá řada amerických prezidentů, jejich rodin, významných hostů i služebnictva podala svědectví o záhadných zjeveních a paranormálních jevech odehrávajících se v prostorách Bílého domu. Velmi aktivní má být zejména duch Abrahama Lincolna, který údajně překvapil nahého britského premiéra Winstona Churchilla během jeho návštěvy.     Za jedné osamělé noci v roce 1946 kolem třetí […]
od Eva Soukupová 4.10.2022 2.2tis
V březnu 2003 se tehdy tříletý Colton Burpo ocitá v ohrožení života. Při operaci prasklého appendixu pak opouští své tělo, sleduje chirurga, který ho operuje, a vydává se do pozoruhodných končin, kde potkává svou nikdy nenarozenou sestru. Chlapec přitom o matčině potratu neměl ani tušení. Rodina Burpových z americké Nebrasky je zrovna na cestě do […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.7tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]