Vysoko nad krajinou, na skalnatém kopci v jižní Francii, se tyčí zbytky hradu Montségur. Jde o odvěké posvátné místo k uctívání slunečního božstva. Původní hrad byl ve 13. století přestavěn na katarskou pevnost. Má souvislost se svatým grálem?
Kataři, nebo také albigenští (podle města Albi) byli hnutím, které vycházelo z raného křesťanství. Hlásalo dobrovolnou chudobu a kritizovalo bohatství a moc církve. Uznávali dva, bohy – dobra a zla, kteří soupeří o duše lidí.
Zem pro ně byla královstvím zla, nebe královstvím dobra. Existovali dvě skupiny.
Ti, kteří se nazývali „dokonalými“, vzdali se majetku a stali se askety, měli za úkol poučovat ty „normální“, kteří jen dodržovali několik zákonů. Samozřejmě, že se taková sekta vůbec nelíbila katolické církvi, a proto na ni byla vyhlášena jedna z křížových válek.
Křižáci katary hromadně vybíjeli na jihu Francie a jim zůstal v roce 1243 jako útočiště jen hrad Montségur. Dvě stě “dokonalých” na hradě stěží odolávalo, neboť podle své víry také nesměli bojovat.
I tak se na hradě udrželi 11 měsíců proti přesile deseti tisíc vojáků. Všech 225 katarů bylo následně upáleno.
Přesto jen den před kapitulací opustili tajně hrad 4 pověření obyvatelé s delikátním úkolem – cosi vzácného dostat do bezpečí. Spustili se po lanech a při pronásledování křižáky se jim jako by rozplynuli před očima.
Samozřejmě nešlo o nějakou truhlu s pokladem, ale spíše o menší, ale delikátní zavazadlo. Jeho obsahem měl být svatý grál. Dodnes vlastně není jasno, co si pod tímto pojmem představit.
Může to být prý kouzelný a zářící drahokam s magickými vlastnostmi, seslaný na zem anděly, zaručující nesmrtelnost.
Daleko častěji je však spojován s pohárem, ze které pil Ježíš Kristus při poslední večeři, případně pohár, do kterého Josef z Arimatie zachytil krev ukřižovaného Ježíše Krista.
V každém případě ale jde o mocný nástroj v rukou jeho držitele. Také Hitler, známý okultista, byl jeho získáním, především před koncem války přímo posedlý. Byla proto vyslána skupina specialistů k jeho hledání.
Přesně na 700-sté výročí kapitulace pevnosti, tj. 16. března 1944, přiletělo německé letadlo, které na obloze vytvořilo dýmovnicí velký keltský kříž.
Údajně mělo za úkol nalezený grál odvézt a uložit do bývalého solného dolu v Německu u města Merkers. A tak možná dodnes, buď pod samotným kopcem hradu, nebo někde na neznámém místě čeká svatý grál na svého nálezce.
Ale to by asi musel mít podobné lidské vlastnosti, jaké měla hrstka obránců hradu Montségur, kteří pro svoji víru šli odhodlaně na smrt.