Skip to content

Tajemný hrad Stirling a legenda o kulatém stolu krále Artuše

Artefakty z artušovských legend jsou kýženým cílem mnoha nadšenců pro záhady. Kde se může nacházet legendární hrad Kamelot? Existoval skutečně posvátný meč Excalibur? Můžeme někde nalézt pozůstatky kulatého stolu, podle nějž se říkalo i královým přívržencům z řad rytířů?

Na poslední otázku možná existuje odpověď ve skotském městě Stirling. Zdejší hrad má totiž střežit velké tajemství…

Král Artuš. Foto: Wikimedia Commons

Artušovské legendy jsou ústně předávány po staletí. Jde o příběhy zasazené do období 5. století na území Británie. Pojednávají o králi Artušovi a jeho rytířích kulatého stolu, o hradě Kamelot, na němž se měli scházet, o magickém meči Excaliburu či o hledání svatého grálu – poháru, který má vyléčit každou nemoc.

Mystérií obestírajících slavnou legendu je skutečně mnoho. A také indicií, jež by mohly vést k ozřejmění legend, nebo přinejmenším k jejich potvrzení, zná svět několik. Jedna z nich leží u skotského hradu Stirling, nacházejícího se ve stejnojmenném městečku blízko hlavního města Edinburghu na řece Forth.

Může se zde nacházet pozůstatek skutečného Artušova kulatého stolu?

Zahrady hradu Stirling. Foto: Wikimedia Commons
DOBA VZNIKU NEZNÁMÁ

První zmínka o hradě pochází z roku 1110, kdy slouží jako pevnost. Ve 14. a 16. století pak jako rezidence pro panovníky dynastie Stuartovců. Stavba se nachází na vysokých skalnatých útesech, je obklopena divokou přírodou a zelení.

Dodnes je hrad považován za jeden z nejkrásnějších na Britských ostrovech. O době a způsobu jeho vzniku však panují pochybnosti. To, že nikdo nedokáže přesně určit, odkdy stavba zdobí skotskou scenérii, dává prostor vzniku mnoha legendám a mýtům.

Jednou z nich je příběh o králi Artušovi a jeho slavném kulatém stole, který je s hradem spojován. Vedle stavby je totiž objeven malý kopec ve tvaru kruhu. Je vysoký 30 centimetrů a má celkem 14 metrů v průměru.

Přesněji útvar tvoří dva obrazce – menší plný kruh a větší, jakousi kružnici, která ho obklopuje. Může skutečně jít o pozůstatek z artušovských legend? Podle některých teorií mohl být Stirling klidně slavným Kamelotem.

To se však říká o mnoha hradech.

Jsou legendy obklopující hrad Stirling pravdivé? Foto: Wikimedia Commons
NAPOVÍ HISTORIE?

V květnu roku 2011 přichází do Stirlingu archeologové z univerzity v Glasgow a chystají se podrobit výstupek detailnímu výzkumu. Přinášejí scannery, které by měly odhalit podklad vyvýšeniny a její stáří.

Potvrdí se domněnka, že by mohlo jít o legendární kulatý stůl? Mohl mít takovou podobu? S touto hypotézou přichází hned několik historiků. Například kronikář William Worcester (1415–1482) v roce 1478 přímo píše: „Král Artuš uchovával kulatý stůl na hradě Stirling.

“ Podobnou zmínku učiní i básník John Barbour (1316–1395) v roce 1375, když rovněž spojuje Stirling s legendárním stolem. Současní historikové připouštějí, že tajemství útvaru neznají. Různé varianty nabízí i veřejnost – prý to může být pozůstatek z doby železné nebo pozůstatky románské pevnosti.

Hypotéza o Artušově sídle a kulatém stole je však ze všech nejfantastičtější. Dr. Richard Jones, přednášející v oboru archeologie na univerzitě v Glasgow, říká: „Je to skvělá příležitost, jak poznat více o místě, které fascinuje lidstvo již několik století, a je to ještě více fascinující, když nevíme, co – jestli vůbec něco – to odhalí.

“ Najdeme snad další střípek z artušovských legend?

Michaela Vondrušková

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články