26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Neobjasněné události
Tajemný hrad Stirling a legenda o kulatém stolu krále Artuše
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 7.10.2020
6.6tis
Hrad Stirling. Foto: Wikimedia Commons
179
SDÍLENÍ
6.6tis
ZOBRAZENÍ

Artefakty z artušovských legend jsou kýženým cílem mnoha nadšenců pro záhady. Kde se může nacházet legendární hrad Kamelot? Existoval skutečně posvátný meč Excalibur? Můžeme někde nalézt pozůstatky kulatého stolu, podle nějž se říkalo i královým přívržencům z řad rytířů?

Na poslední otázku možná existuje odpověď ve skotském městě Stirling. Zdejší hrad má totiž střežit velké tajemství…

Hrad Stirling. Foto: Wikimedia Commons Král Artuš. Foto: Wikimedia Commons Zahrady hradu Stirling. Foto: Wikimedia Commons Jsou legendy obklopující hrad Stirling pravdivé? Foto: Wikimedia Commons
Král Artuš. Foto: Wikimedia Commons

Artušovské legendy jsou ústně předávány po staletí. Jde o příběhy zasazené do období 5. století na území Británie. Pojednávají o králi Artušovi a jeho rytířích kulatého stolu, o hradě Kamelot, na němž se měli scházet, o magickém meči Excaliburu či o hledání svatého grálu – poháru, který má vyléčit každou nemoc.

Mystérií obestírajících slavnou legendu je skutečně mnoho. A také indicií, jež by mohly vést k ozřejmění legend, nebo přinejmenším k jejich potvrzení, zná svět několik. Jedna z nich leží u skotského hradu Stirling, nacházejícího se ve stejnojmenném městečku blízko hlavního města Edinburghu na řece Forth. Může se zde nacházet pozůstatek skutečného Artušova kulatého stolu?

Zahrady hradu Stirling. Foto: Wikimedia Commons

DOBA VZNIKU NEZNÁMÁ

První zmínka o hradě pochází z roku 1110, kdy slouží jako pevnost. Ve 14. a 16. století pak jako rezidence pro panovníky dynastie Stuartovců. Stavba se nachází na vysokých skalnatých útesech, je obklopena divokou přírodou a zelení.

Dodnes je hrad považován za jeden z nejkrásnějších na Britských ostrovech. O době a způsobu jeho vzniku však panují pochybnosti. To, že nikdo nedokáže přesně určit, odkdy stavba zdobí skotskou scenérii, dává prostor vzniku mnoha legendám a mýtům.

Jednou z nich je příběh o králi Artušovi a jeho slavném kulatém stole, který je s hradem spojován. Vedle stavby je totiž objeven malý kopec ve tvaru kruhu. Je vysoký 30 centimetrů a má celkem 14 metrů v průměru.

Přesněji útvar tvoří dva obrazce – menší plný kruh a větší, jakousi kružnici, která ho obklopuje. Může skutečně jít o pozůstatek z artušovských legend? Podle některých teorií mohl být Stirling klidně slavným Kamelotem. To se však říká o mnoha hradech.

Jsou legendy obklopující hrad Stirling pravdivé? Foto: Wikimedia Commons

NAPOVÍ HISTORIE?

V květnu roku 2011 přichází do Stirlingu archeologové z univerzity v Glasgow a chystají se podrobit výstupek detailnímu výzkumu. Přinášejí scannery, které by měly odhalit podklad vyvýšeniny a její stáří.

Potvrdí se domněnka, že by mohlo jít o legendární kulatý stůl? Mohl mít takovou podobu? S touto hypotézou přichází hned několik historiků. Například kronikář William Worcester (1415–1482) v roce 1478 přímo píše:

„Král Artuš uchovával kulatý stůl na hradě Stirling.“ Podobnou zmínku učiní i básník John Barbour (1316–1395) v roce 1375, když rovněž spojuje Stirling s legendárním stolem. Současní historikové připouštějí, že tajemství útvaru neznají.

Různé varianty nabízí i veřejnost – prý to může být pozůstatek z doby železné nebo pozůstatky románské pevnosti. Hypotéza o Artušově sídle a kulatém stole je však ze všech nejfantastičtější. Dr. Richard Jones, přednášející v oboru archeologie na univerzitě v Glasgow, říká:

„Je to skvělá příležitost, jak poznat více o místě, které fascinuje lidstvo již několik století, a je to ještě více fascinující, když nevíme, co – jestli vůbec něco – to odhalí.“ Najdeme snad další střípek z artušovských legend?

Michaela Vondrušková

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 26.5.2022 538
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 1.2tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.5tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.0tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.6tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]