Skip to content

Létal, teleportoval se a pak předstíral, že je duch! To byl Frank Herne!

O životě tohoto kdysi proslulého spiritisty a média se mnoho neví, v dobách největší slávy ale se svým partnerem Charlesem Williamsem předváděli publiku doslova neuvěřitelné kousky.

Pomáhali také s kariérou několika dalším médiím, například i mladé Florance Cookové. Několikrát se je různí lidé pokoušeli odhalit jako podvodníky, nicméně neuspěli, ovšem až do chvíle, kdy udělali sami chybu.

I tak jim ale několik nepochopitelných věcí zůstalo zapsáno.

PŘENESU SE KAMKOLIV

Herne s Williamsem se kromě vyvolávání duchů specializovali i na levitaci a teleportaci. To znamená vznášení se a přenášení z místa na místo. Jeden ze svědků jejich londýnských seancí Angličan Thomas Blyton později vypověděl pro magazín Light: „Byli jsme na seanci v londýnském Hackney, když se na židli mezi návštěvníky v setmělém pokoji náhle objevil pan Herne.

Byli jsme naprosto překvapení. Jeho klobouk, deštník a plášť se z ničeho nic objevil na stole.“ Toto představení však byla dvojice spiritistů vyšperkovat ještě více.

Herne se specializoval na levitaci a teleportaci.
KOUZLEM UNESENÁ DÁMA

Asi nejlegendárnější vystoupení se odehrálo v londýnském domě číslo 69 na Lamb’s Conduit Street. Při seanci v červnu 1871 pořádané pro 8 lidí vyvolal Herne s Willamsem ducha Katie King. Ano stejného, který poslouchal i Florance Cookovou.

Duch společnosti nabídl, že jej mohou požádat o dárek. Někdo z přísedících prý napůl žertem navrhl, aby duch dopravil do místnosti mohutnou Agnes Guppyovou, která taktéž působila jako médium a bydlela asi dva kilometry daleko.

Než se kdo nadál, objevila se kyprá Agnes uprostřed stolu. Na sobě měla župan, v ruce pero s vlhkým inkoustem a tvářila se překvapeně.

Herne pracoval i s duchařskou tématikou.
OSTUDA ZABALENÁ DO MUŠLÍNU

Není divu, že po takových kouscích, se ledaskdo snažili dvojici spiritistů přistihnout při podvádění. Až do roku 1875 se to ale nikomu nepovedlo a dvojice dokonce obdržela omluvu v magazínu The Spiritualist, že byla vystavena podezření.

Při představení v Liverpoolu ale dvojici zřejmě nevyšlo načasování. V místnosti se náhle rozsvítila světla a místo zjevení se objevil Herne s hlavou zabalenou v mušelínu a látkou splývající až na stehna.

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články