Americký vědec českého původu Zdeněk Sekanina přišel minulý týden s novou teorií, která by mohla již s definitivní platností vyřešit otázku záhadného mezihvězdného tělesa Oumuamua. Mimozemšťany za ní ale nehledejme…
Od roku 2017, kdy byla ve sluneční soustavě poprvé zaznamenána přítomnost tohoto podivného vesmírného objektu, je Oumuamua jednou z nejdiskutovanějších vesmírných záhad současnosti.
A to i z toho důvodu, že astronomové nikdy zcela nevyloučili možnost, že by se mohlo jednat i o vesmírné plavidlo. Jako pravděpodobnější se však jevila hypotéza o poněkud zvláštní kometě.
A právě k této možnosti se přiklonil i doktor Sekanina, česko-americký astronom z Laboratoře tryskového pohonu v Pasadeně, který se studiem komet a meteorů zabývá již více jak 40 let.
Dle jeho slov není Oumuamua plnohodnotnou kometou, za kterou ji považovala většina vědců, ale pouze kometárním fragmentem. Jedná se tak jen o malý zlomek z původního mnohem většího tělesa.
Sekanina předpokládá, že někdy na začátku roku 2017 vstoupila do našeho planetárního systému masivní mezihvězdná kometa, která se buď vlivem kolize s jiným tělesem uvnitř sluneční soustavy nebo kvůli velkému přiblížení ke Slunci rozpadla na několik menších kusů.
A jeden z těchto úlomků jsme poté v říjnu téhož roku zaznamenali a pojmenovali jako Oumuamua.
Tato teorie by vysvětlovala, proč jsme za Oumuamuou nezaznamenali typický kometární ohon z prachových a plynných částic.
Teleskop VLT (z anglického Very Large Telescope) v Chile již dříve prokázal, že těleso má kamennou strukturu a svým složením se velmi podobá kometě, chyběl však charakteristický ohon.
Stejně tak by mohla objasnit i podivnou rotaci objektu, kterou jako první zjistil americký astronom Wesley C. Fraser.
Ten ve své studii z roku 2018 upozornil na fakt, že Oumuamua nerotuje periodicky jako ostatní tělesa ve sluneční soustavě, ale značně chaoticky.
Zdá se tedy, že teorie doktora Sekaniny by mohla již s konečnou platností objasnit záhadu vesmírného tělesa Oumuamua.
Nyní ji budou prověřovat i ostatní vědci a pokud ve svých propočtech dojdou ke stejným závěrům, budeme si moci připsat vyřešení další astronomické záhady.