Skip to content

Tajemný obraz sv. Salvátora

Příběh obrazu sv. Salvátora z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi je poněkud dobrodružný. Není znám jeho autor, ale odborníci se domnívají, že pochází asi z 16. století, zřejmě z Nizozemí. Portrét je namalován na lipovém dřevě.

Samotné slovo Salvátor pochází z latiny a odpovídá české podobě slova spasitel. Jde tedy zřejmě přímo o portrét Krista ve smyslu „spasitele světa“. Obdobně mu takto byly zasvěcovány i kostely jezuitského řádu.

CESTA OBRAZU

Původně se obraz nacházel v uměleckých sbírkách Rudolfa II. na Pražském hradě. Za třicetileté války byla Praha obsazena švédským vojskem, které nenávratně vyloupilo většinu uměleckých předmětů, které skončily ve Švédsku.

To měl být i případ obrazu sv. Salvátora. Ten ovšem z vozu, odvážející kořist, náhodou vypadl. Neznámý nálezce jej potom prodal úředníkovi z kanceláře pana Slavaty. Ale na cestě přes Chrudim vážně onemocněl.

Byl ošetřován v domě Jana Pfeiffera. Tomu také úředník před smrtí obraz daroval.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi
ŠVÉDOVÉ V CHRUDIMI

Avšak i do Chrudimi dorazili Švédové, Pfeiffer s rodinou odjel do bezpečí a celý dům svěřil služebné Dorotě Skákalíkové. Poté dům obsadili čtyři vojáci. Ti ve volné chvíli hráli tehdy populární kostky a to rovnou o zmíněný obraz, když jinak nebylo o co hrát.

Stal se však zázrak, protože vojákům, ať se snažili sebevíc, padala jen naprosto stejná čísla. A tak si vztek vybíjeli na obrazu. Jeden bodl dýkou tvář pod levé oko, druhý po něm hodil konvicí a nakonec jej ještě různě pořezali.

Ale v tom se na místech poranění začala z obrazu řinout krev. To už bylo i na vojáky moc, v hrůze obraz pohodili. Dorota jej poté ukryla. Když jim druhý den otrnulo a chtěli znovu o obraz hrát, Dorota jim ho odmítla vydat.

Jeden z nich ve vzteku po ní hodil vojenský nůž, ale jakoby zázrakem ji minul a zasekl se ve dveřích. Potom, co vojsko odtáhlo a rodina Pfeiffera se vrátila, služebná vypověděla, co vše se kolem obrazu dělo.

DALŠÍ ZÁZRAČNÁ DĚNÍ

Majitel chtěl nechat poničený obraz opravit a obrátil se proto na chrudimského malíře Samuela Gindtera, aby zakryl místa po krvi. Ale marně, zamalovaná krev se znovu objevovala v zaschlé podobě a přemalba opadávala.

Obraz sv. Salvátora nad oltářem kostela

Zvěst o tajemném obraze se brzy rozšířila, a tak jej nakonec majitel věnoval na oltář do chrudimského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Poté se k obrazu začala konat procesí a poutě, obzvláště v době morových epidemií, kdy pomáhal při jejich přežití.

Ale rovněž byl znám svou schopností léčit a uzdravovat. Úctu mu vzdávaly i hlavy pomazané. Tak například při svém pobytu na zámku v Pardubicích si tehdy obraz vypůjčil samotný císař Leopold I. a v neobyčejné úctě jej měl i pruský král Friedrich II. nebo také Josef II.

OBRAZ V KOSTELE

Obraz po dlouhá staletí visel přímo v kostele, až v devadesátých letech minulého století ho zde nahradila kopie. Na originální obraz sv. Salvátora se mohou lidé podívat vždy dva dny v roce při nějaké zvláštní příležitosti v Chrudimi.

STŮL S PŘÍBĚHEM

Co je také zajímavé, jaký zájem vzbudil i samotný stůl, na kterém obraz ležel, když o něj ti čtyři hráli, ale nedohráli. Tento stůl se potom dědil či prodával i s celým domem, což bylo i smluvně potvrzeno.

Protože si lidé ze stolu, na kterém došlo k zázraku, odlamovali na památku třísky, musel být oplechován, aby se nerozpadl. Nakonec se kdesi v průběhu let ztratil. Ale možná, že ne natrvalo. V sakristii chrámu prý jakýsi oplechovaný stůl stojí a tak není vyloučeno, že je to ten hledaný.

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Lilkové závitky jako předkrm
nasehvezdy.cz

Lilkové závitky jako předkrm

Do krému můžete vmíchat místo ořechů...
Vědecká záhada: Proč se Atlantský oceán v jednom místě ochlazuje?
21stoleti.cz

Vědecká záhada: Proč se...

Žijeme v době, kdy celý svět řeší oteplování planety. O...
Záhadný hrad Bouzov: Bílá paní i tajný řád nacistů
epochanacestach.cz

Záhadný hrad Bouzov: Bílá paní...

Hrad Bouzov leží asi...
Talentovaná Maria Anna Mozartová: Má smůlu, že je žena!
epochaplus.cz

Talentovaná Maria Anna...

Publikum skoro nedýchá. Není to běžné, aby...
Mocná Kateřina Veliká – Proč jí přezdívali Semiramis severu?
epochalnisvet.cz

Mocná Kateřina Veliká –...

Osmnácté století je pro Rusko plné přelomových změn....
Mníšek pod Brdy: Nejen zámek překvapí
epochanacestach.cz

Mníšek pod Brdy: Nejen zámek...

Město ležící na úpatí...
Věštění z kávové sedliny
nasehvezdy.cz

Věštění z kávové sedliny

Pokud právě prožíváte osobní krizi nebo se třeba...
Obří hrášek upozorňuje na Gregora Johanna Mendela
21stoleti.cz

Obří hrášek upozorňuje na...

Otec genetiky Gregor Johann Mendel zanedlouho...
Charleston: Skandál, který se tančí všude
epochaplus.cz

Charleston: Skandál, který se...

Sotva veřejná morálka rozdýchá tango, o kterém se...
Změří každému teplotu
epochalnisvet.cz

Změří každému teplotu

Dvě termovizní kamery, které se na...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
Golf week v Berouně ozdobila řada celebrit. Blýskl se Hejma i Šebrle.
iluxus.cz

Golf week v Berouně ozdobila...

Golf je hra náročná, ale nesmírně...