Skip to content

Tajemný obraz sv. Salvátora

Příběh obrazu sv. Salvátora z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi je poněkud dobrodružný. Není znám jeho autor, ale odborníci se domnívají, že pochází asi z 16. století, zřejmě z Nizozemí. Portrét je namalován na lipovém dřevě.

Samotné slovo Salvátor pochází z latiny a odpovídá české podobě slova spasitel. Jde tedy zřejmě přímo o portrét Krista ve smyslu „spasitele světa“. Obdobně mu takto byly zasvěcovány i kostely jezuitského řádu.

CESTA OBRAZU

Původně se obraz nacházel v uměleckých sbírkách Rudolfa II. na Pražském hradě. Za třicetileté války byla Praha obsazena švédským vojskem, které nenávratně vyloupilo většinu uměleckých předmětů, které skončily ve Švédsku.

To měl být i případ obrazu sv. Salvátora. Ten ovšem z vozu, odvážející kořist, náhodou vypadl. Neznámý nálezce jej potom prodal úředníkovi z kanceláře pana Slavaty. Ale na cestě přes Chrudim vážně onemocněl.

Byl ošetřován v domě Jana Pfeiffera. Tomu také úředník před smrtí obraz daroval.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi
ŠVÉDOVÉ V CHRUDIMI

Avšak i do Chrudimi dorazili Švédové, Pfeiffer s rodinou odjel do bezpečí a celý dům svěřil služebné Dorotě Skákalíkové. Poté dům obsadili čtyři vojáci. Ti ve volné chvíli hráli tehdy populární kostky a to rovnou o zmíněný obraz, když jinak nebylo o co hrát.

Stal se však zázrak, protože vojákům, ať se snažili sebevíc, padala jen naprosto stejná čísla. A tak si vztek vybíjeli na obrazu. Jeden bodl dýkou tvář pod levé oko, druhý po něm hodil konvicí a nakonec jej ještě různě pořezali.

Ale v tom se na místech poranění začala z obrazu řinout krev. To už bylo i na vojáky moc, v hrůze obraz pohodili. Dorota jej poté ukryla. Když jim druhý den otrnulo a chtěli znovu o obraz hrát, Dorota jim ho odmítla vydat.

Jeden z nich ve vzteku po ní hodil vojenský nůž, ale jakoby zázrakem ji minul a zasekl se ve dveřích. Potom, co vojsko odtáhlo a rodina Pfeiffera se vrátila, služebná vypověděla, co vše se kolem obrazu dělo.

DALŠÍ ZÁZRAČNÁ DĚNÍ

Majitel chtěl nechat poničený obraz opravit a obrátil se proto na chrudimského malíře Samuela Gindtera, aby zakryl místa po krvi. Ale marně, zamalovaná krev se znovu objevovala v zaschlé podobě a přemalba opadávala.

Obraz sv. Salvátora nad oltářem kostela

Zvěst o tajemném obraze se brzy rozšířila, a tak jej nakonec majitel věnoval na oltář do chrudimského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Poté se k obrazu začala konat procesí a poutě, obzvláště v době morových epidemií, kdy pomáhal při jejich přežití.

Ale rovněž byl znám svou schopností léčit a uzdravovat. Úctu mu vzdávaly i hlavy pomazané. Tak například při svém pobytu na zámku v Pardubicích si tehdy obraz vypůjčil samotný císař Leopold I. a v neobyčejné úctě jej měl i pruský král Friedrich II. nebo také Josef II.

OBRAZ V KOSTELE

Obraz po dlouhá staletí visel přímo v kostele, až v devadesátých letech minulého století ho zde nahradila kopie. Na originální obraz sv. Salvátora se mohou lidé podívat vždy dva dny v roce při nějaké zvláštní příležitosti v Chrudimi.

STŮL S PŘÍBĚHEM

Co je také zajímavé, jaký zájem vzbudil i samotný stůl, na kterém obraz ležel, když o něj ti čtyři hráli, ale nedohráli. Tento stůl se potom dědil či prodával i s celým domem, což bylo i smluvně potvrzeno.

Protože si lidé ze stolu, na kterém došlo k zázraku, odlamovali na památku třísky, musel být oplechován, aby se nerozpadl. Nakonec se kdesi v průběhu let ztratil. Ale možná, že ne natrvalo. V sakristii chrámu prý jakýsi oplechovaný stůl stojí a tak není vyloučeno, že je to ten hledaný.

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rozpoutala Agáta válku?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Agáta válku?

Herečka Dana...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Sennheiser zahájil prodej špičkových mikrofonů pro nezávislé tvůrce
iluxus.cz

Sennheiser zahájil prodej...

Sennheiser zahájil prodej nových kondenzátorových...
Kde řádilo v roce 1556 „císařské zemětřesení“?
epochaplus.cz

Kde řádilo v roce 1556...

Ráno 23. ledna 1556 se lidé v čínské provincii Šen-si probouzejí...
Janské lázně nabízejí postcovidovou léčbu
epochanacestach.cz

Janské lázně nabízejí...

Janské lázně, 5. května...
Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...
Preference hýlů rudých
epochalnisvet.cz

Preference hýlů rudých

Čeští odborníci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se...
Jak fungovala média v minulosti?
epochaplus.cz

Jak fungovala média v...

Média – dnes si mnoho lidí...
Město duchů San Zhi: Leží na něm temná kletba?
epochalnisvet.cz

Město duchů San Zhi: Leží na...

Výstavba futuristického města se zastavila, co tam...
Manžel o ni musí bojovat s kolegou
nasehvezdy.cz

Manžel o ni musí bojovat...

Seriálová hvězda LUCIE...