26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Paranormální jevy
Příběh rodu Gryspeků
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 20.3.2020
4.8tis
365
SDÍLENÍ
4.8tis
ZOBRAZENÍ

Na severním Plzeňsku jsou dvě místa spojená s panským rodem Gryspeků. Jedním je rodový zámek Kaceřov, kde (kromě zámků Nelahozeves a Rožmitál pod Třemšínem) také žili. Druhým místem je město Kralovice.

Zámek Kaceřov FOTO: Wikimedia Commons Pohled na současnou kryptu FOTO: gryspek.cz Kralovická mumie FOTO: gryspek.cz

Tam, pod kostelem Svatých Petra a Pavla, v kryptě rodinné hrobky, někteří z nich navždy odpočívají. Ačkoliv Florián z Gryspeku byl vysokým a věrným úředníkem císaře Ferdinanda I., jeho velmi početné potomstvo se zapojilo do stavovského povstání.

Císař po vítězné bitvě na Bílé Hoře trestal všechny své odpůrce. Protože se to týkalo také Gryspeků, sjeli se na Kaceřov, aby se poradili, co dál. Hrozilo jim nejen zabavení majetku, ale možná jim šlo i o život. Na zámku se dohodli, že pošlou jednoho z nich přímo k císaři s žádostí o milost.

DVĚ VERZE PŘÍBĚHU

Zde má příběh dvě verze, ale na konci se stejným výsledkem. Podle té první bylo domluveno, že až se bude vracet, z dálky zamává buď bílým šátkem, že vše dopadlo dobře, nebo černým, že s žádostí neuspěl.

Jezdec se po cestě zastavil na kraji Plzně v obci Bolevec u Božích muk. Domníval se, že se mu dostane nějakého znamení, jak se mají příbuzní na Kaceřově. Když nedostal žádné znamení, bambitkou střelil do sloupu a urazil kamennou hlavu Ježíše na kříži.

Tryskem pokračoval na zámek, ale nějak se mu zatemnila mysl a na dohled od něj omylem zamával černým šátkem. Shromáždění v zoufalství nad neúspěchem vypili otrávené víno a zemřeli. Když jezdec zjistil svůj omyl, rychle spěchal na zámek a i s koněm spadl a také se zabil.

Druhá verze vynechává zastavení v Bolevci i barevné šátky. Podle ní jel za jezdcem oficiální posel s rozhodnutím císaře o exekuci. Všichni napjatě čekali, s čím jezdec přijde, ale ten se s koněm zřítil ze schodů a rozbil si lebku.

Záhy za ním dorazil posel, který jim předal císařův ortel. Když odjel, shromáždění ve velkém zármutku vypili otrávené víno a zemřeli.

Pohřbeni byli v kryptě v Kralovicích. Rodová linie se uzavřela a tak byl vchod do krypty zazděn.

Ta byla otevřena až o sto let později. Protože těla i oděvy zůstaly v zachovalém stavu, byly mumie posléze přemístěny do rakví se skleněnými víky. A takto lze vidět mumie v kobce i dnes.

DUCHOVÉ NA KACEŘOVĚ

Poslední smuteční hostina, ukončená hromadnou sebevraždou, nezůstala na Kaceřově bez odezvy. Řada svědků zahlédla ducha starého Floriána, jak v černém plášti prochází chodby a svolává své syny. Jiní zase zahlédli slečnu v bílém oblečení vyhlížející z okna do kraje.

Jeden z kaceřovských obyvatel, když se vracel v noci z hostince, spatřil prý pohromadě všechny Gryspeky. Viděl osvětlenou rytířskou síň, jak se v ní míhají stíny.

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
od Jiří Nechanický 25.11.2022 1.9tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční […]
od Dalibor Vrána 22.11.2022 3.2tis
Roku 2017 se čtveřice přátel v Los Angeles vydává k nápisu Hollywood! Stoupají po kopci Mount Lee, jeden z nich ale uklouzne a od skupinky se oddělí. Když se pak vrací, je bílý jako stěna. Právě prý viděl blonďatou ženu v šatech jako ze 30. Let a v podpatcích. Její kroky nevydávaly žádný zvuk… Narazil […]
od Dalibor Vrána 21.11.2022 2.7tis
Jarní den na pláži v japonském městě Zuši. Nebe je lehce zatažené a pod světle šedými mraky pózuje čtyřletá holčička. Je tam sama se svým tatínkem. Když později večer doma otec fotky prohlíží, málem vykřikne úlekem. Co to proboha za jeho dcerou je? Možná tam nakonec nebyli jen oni dva! Japonsko, prefektura Kanagawa, město Zuši. […]
od Mirek Brát 19.11.2022 2.5tis
Dominantou skotského Edinburku je tamní hrad. Patří k němu množství zajímavých historických reálií i nespočet duchařských příběhů a legend. V jedné z nich hraje hlavní úlohu dudák a jeho nástroj. Nešťastník posloužil jako průzkumník rozsáhlých podzemních prostor. Co o této události vlastně víme? Historikové předpokládají, že první opevnění v Edinburku bylo vybudováno již v sedmém století. Postupem […]
od Mirek Brát 19.11.2022 3.2tis
Smířlivý imperativ „Odpočívej v pokoji!“ zřejmě neplatí pro polského šlechtice Stanislawa Warszyckého (1600-1680). Sám ďábel prý vtáhl tohoto magnáta do pekla. Už však neměl dostatek  sil, aby mu zabránil v návratu na jeho statky. Toulá se prý po nich v podobách černého psa a bezhlavého jezdce! Stanislaw Warszycki byl známý svojí loajalitou ke králi a […]