V kontextu antického světa to mělo být nejvzdálenější obydlené místo. Pro běžného občana starověkých Athén nefalšovaná exotika.
Naštěstí v těch časech neexistovaly dovolené, takže se bídně situovaný athénský trhovec nemusel trápit výčitkami, že na zájezd na ostrov Thule nikdy nenašetří. Jak je to dnes? Je dovolená na tomto mytickém místě reálná?
Thule je název legendárního ostrova, který měl údajně objevit řecký mořeplavec Pýtheás (380 – 310 př. n. l.), když prozkoumával severní oblasti Evropy. Bylo to ve čtvrtém století před naším letopočtem.
Lidé ve městech na pobřeží Středozemního moře jen nevěřícně kroutili hlavami nad popisem chladných moří a neznámých končin. Existuje vůbec ostrov Thule?

Objevitelská cesta na sever
Zápisky mořeplavce Pýthea z Massalie se bohužel do dnešní doby nedochovaly. Nemůžeme je tak použít k lokalizaci tajemného ostrova. Lze však věřit tomu, že Pýtheás byl relativně seriózním průzkumníkem, který neměl důvod si příliš vymýšlet.
Nicméně, fakt, že původní písemné prameny chybí, zrodil nikoli jediný ostrov Thule, ale hned potenciální souostroví, jehož části se nacházejí v celé severní Evropě, od Islandu, přes pobřeží Skotska a Norska, až po Baltské moře.

Říkáte si, že základem plánování dovolené na ostrově Thule je povědomí o jeho jasné geografické pozici? Máte pravdu. My k tomu navíc přidáme i hledisko finanční, protože platí, že když cestujeme kratší vzdálenost, náklady jsou menší.
Mezi kandidáty na ostrov Thule je totiž jedna lokalita, která sice není za našimi humny, ale jako cíl o dovolené je pro našince poměrně snadno dosažitelná.
Thule v Baltském moři?
Jde o estonský ostrov Saaremaa. Teorii, že baltský ostrov Saaremaa je totožný s ostrovem, který navštívil Pýtheás, podporovala i velká autorita – historik a později i prezident Estonska Lennart Meri (1929-2006).
V souladu s touto teorií je připomínán i pád meteoritu na ostrov Saaremaa, někdy mezi lety 900-500 před naším letopočtem. I v době cesty Pýthea zde byla tato katastrofa součástí historické paměti místních obyvatel.

Z toho důvodu byl prý ostrov pojmenován Thule – „země ohně“. Výraz Thule je totiž vykládán jako odvozený z estonského „tuli“ – oheň. Bylo tomu tak? Z Prahy je to na ostrov Saaremaa nějakých dvacet hodin jízdy.
Je to sice dálka, ale na otázku z našeho titulku odpovídáme kladně. Ano, na ostrově Thule si lze naplánovat dovolenou. Od časů Pýthea z Massalie se doba změnila, co říkáte?!