Skip to content

Tajemný požár postihl nejstrašidelnější dům Skotska!

Policie vyšetřuje záhadný požár, který vznikl v ruinách nejstrašidelnějšího domu Skotska. Ten přichází jen pár měsíců poté, co byl pod chátrajícím sídlem objeven stovky let starý hřbitov. Souvisí požár s dlouhou řadou paranormálních jevů, které se tu odehrávají?

Na ostrově Yell v severní části Shetlandského souostroví ve Skotsku stojí od počátku 18. století dům, mezi místními známý jako Windhouse. Z kdysi honosného sídla, které bylo opuštěno v roce 1930, dnes zbývají jen ruiny.

Přesto jsou na něj shetlandští patřičně hrdí. Považují jej totiž za nejstrašidelnější místo v širokém okolí, dokonce prý i v celém Skotsku! Před několika týdny však o Windhouse málem přišli. Budova se totiž 29.

května krátce po sedmé hodině ráno ocitá v plamenech. Požár se sice brzy podaří uhasit, ale přesto oheň stihne napáchat jisté škody. Stále probíhající vyšetřování zatím příčinu požáru nestanovilo, ovšem s ohledem na pověst domu už se vynořují nejrůznější spekulace.

Zapálil snad dům některý z jeho přízračných obyvatel? Nebo se zatím neznámý žhář pokusil strašidelné sídlo srovnat se zemí?

DŮM PŘÍZRAKŮ

Budova na místě vyrostla v roce 1707 a později vychází najevo, že stojí na poměrně bohatém archeologickém nalezišti. Vykopávky v okolí odhalují známky osídlení staré tisíce let. „Lidé užívali oblast, kde dům stojí, po více než 5000 let, to je hromada času na to, aby vznikly nejrůznější příběhy této (strašidelné) povahy.

Ovšem jaká je pravda za nimi, zůstává záhadou,” upozorňuje místní realitní agent Robbin Mitchell. Jedním dechem ale dodává, že „je tu mnoho lidí, kteří jsou 100% přesvědčeni, že na tom místě straší”. Mezi přízračnými obyvateli domu je nejčastěji zmiňován duch mladé služky, jejíž kroky se dávno opuštěným stavením ozývají. Spatřen tu bývá také tajemný muž v klobouku či přízračný pes. Na schodech se zase zjevuje přízrak ženy v hedvábných šatech.

Jsou to údajně právě tito duchové, kvůli kterým se v roce 1930 poslední rodina žijící v domě odstěhuje a místo začne chátrat. Přízrační obyvatelé však zůstávají. Co je sem přitahuje?

Sídlu se přezdívá „dům přízraků“.
PODEZŘENÍ SE POTVRDILO

Už mnoho let mezi místními kolují řeči, že se duchové v domě zjevují, neboť byl Windhouse vybudován na prastarém hřbitově. Přízrak zjevující se na schodišti má podle těchto zvěstí patřit ženě, která je pod schody pochována.

Ještě nedávno pro taková tvrzení neexistuje jediný důkaz. Nic nenaznačuje tomu, že by se pod domem nacházela pohřbená lidská těla. Pak ale ruiny odkoupí noví majitelé a pustí se do rekonstrukce s úmyslem přivést sídlo zpět k životu.

Během září loňského roku jsou ovšem na pozemku v mělkých hrobech, pouhých 15 centimetrů pod zemí, objeveny dvě lidské kostry. Jedna z nich leží pod schodištěm. Přivolaní archeologové je datují do 13.

či 14. století. Dokládá nález pravdivost příběhů, které se o místě vyprávějí?

Opravdu se tam zjevují duchové?
DALŠÍ BUDOU NÁSLEDOVAT

Archeologové jsou skutečně přesvědčeni, že těl je na pozemku pochováno mnohem víc. Dokonce vychází najevo, už ve vzdálenější minulosti zřejmě byly některé lidské kostry vykopány. „Nepochybně jsou tam i další kostry.

Zdá se, že dům stojí na vrcholu hřbitova. Zatím nevíme, kde jsou hranice pohřebiště. Možná ani nijak ohraničený nebyl,” líčí místní archeoložka Val Turnerová. Ze zákona o nakládání s lidskými ostatky budou archeologové muset všechna těla vyzvednout, ohledat a provést pokusy o jejich datování, než je budou moci znovu pohřbít na jiném místě.

Mohla stavba domu na začátku 18. století narušit místo posledního odpočinku a probudit tak duše zde pochovaných?

Požár dodnes nebyl vysvětlen.
PŘÍČINA NEZNÁMÁ

Zprávy o objevu koster pod Windhousem cituje tisk po celé Británii. A jen o 8 měsíců později se dům na stránky novin dostává znovu. Kolem koncem května k němu totiž musejí vyjíždět hasičské sbory. Z neznámých příčin se cihlové ruiny ocitly v plamenech.

Hasiči po třech hodinách oheň zkrotí, ale ani jim ani policejním vyšetřovatelům se zatím nedaří zjistit, jak požár vznikl či zda je za něj někdo zodpovědný. Někteří se domnívají, že duchařské historky mohly přilákat lovce duchů, kteří tu rozdělali oheň, ráno odešli a neuhašené plameny se rozšířili dál.

Tomu ovšem nic nenasvědčuje. Tisk také upozorňuje, že 29. květen, kdy k události došlo, byl zatím nejteplejším dnem roku. Jenže oheň se rozhořel v době, kdy slunce teprve vycházelo. Co tedy za požáry stojí?

VŠE ZAPADÁ

Pochopitelně i tato událost vyvolá řadu spekulací, zda za požárem ve skutečnosti nestojí duchové, kteří ruiny obývají. Není totiž výjimkou, že k projevům paranormálních sil či jejich zvýšené intenzitě na určitém místě často dochází po nějakém výrazném zásahu, jako jsou například rekonstrukce či stavby.

Co potom může přinést rekonstrukce, při níž jsou odhaleny lidské ostatky? Navíc ani samovznícení různých předmětů či záhadné požáry nejsou ve strašidelných domech výjimečné. Často se vyskytují tam, kde dochází k násilným projevům poltergeista.

Mohlo narušení hřbitova takové síly uvolnit? Co když duše zde pochovaných dávají najevo, že se jim plánovaná exhumace ani trochu nezamlouvá? Nebo se nakonec podaří pro náhlý požár opuštěného domu najít přirozené vysvětlení?

Chytly ruiny náhodou, nebo za vše mohou duchové?

Foto: http://www.shetnews.co.uk, farm1.static.flickr.com, http://www.ghostweather.com, metrouk2.files.wordpress.com, stmed.net
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

České retro v Nota Bene
iluxus.cz

České retro v Nota Bene

Restaurace Nota Bene na pražské křižovatce I.P....
Astronomové poprvé spolehlivě zaznamenali disk hmoty umožňující vznik měsíců kolem extrasolární planety
21stoleti.cz

Astronomové poprvé spolehlivě...

Díky radioteleskopu ALMA se astronomům vůbec...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz

Dům roku, který se zrodil ve...

Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Taneční hodiny
skutecnepribehy.cz

Taneční hodiny

Z balkonu jsem pozorovala...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Promarnila svou životní šanci?
nasehvezdy.cz

Promarnila svou životní šanci?

Na muže měla vždycky...
Špatné označení bojovníků se nevyplácí: Proč sedláci nepoznali urozené rytíře?
epochaplus.cz

Špatné označení bojovníků se...

Kvůli vévodství Limburk, ležícímu na strategické obchodní cestě...
Incident z Alenconu: Přistálo na kopci UFO?
epochalnisvet.cz

Incident z Alenconu:...

Americký Roswell, brazilská Varginha nebo britský...
Silně ohroženým rybákům se na pokusných ostrovech na Lipně zalíbilo
epochaplus.cz

Silně ohroženým rybákům se na...

Sedm hnízd a čtrnáct malých ptáčat rybáka obecného...