22. ledna 1788: Narodil se anglický spisovatel George Gordon Byron, podivín, jenž se možná stal předobrazem hraběte Draculy.
Domů     Neobjasněné události
Tajemný šepot Yellowstonu: Posvátná událost, která dokáže vyděsit k smrti
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 14.8.2020
4.3tis
Zvuk se od jezera šíří v ranních hodinách.
530
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

V Americkém parku Yellowstone se už po staletí ozývá podivný zvuk, který se v ranních hodinách šíří zejména kolem zdejšího jezera. Říká se mu yellowstonský šepot. Nikdo dodnes nedokázal vysvětlit, co jej vyluzuje.

Zdejší indiáni mu ale v dávných dobách přisuzovali posvátné vlastnosti.

Zvuk se od jezera šíří v ranních hodinách. Průzkum Yellowstonu v roce 1871, foto Wikimedia Commons Zvuk se často podobá třepotání křídel obřího hejná ptáků.

První písemná zmínka o jevu pochází z roku 1872, kdy je vypravena expedice mající za úkol park zmapovat. Člen výpravy F. H. Bradley pak jednoho rána zaslechne zvláštní zvuk, který jako by vycházel z nebe nad jezerem.

„Během snídaně jsme každých pár chvil slyšeli podivný zvuk, něco mezi píšťalou a chraptivým kvílením, jehož zdroj a charakter jsme zprvu nedokázali určit,“ uvádí Bradley. V danou chvíli průzkumník zřejmě ještě netuší, že tentýž zvuk poslouchali původní obyvatelé kontinentu již tisíce let před ním.

Severoameričtí indiáni zvuk považují za posvátnou událost, přestože se ozývá poměrně často. Nejčastěji je slyšet v zimě za bezvětrných dnů, zpravidla v čase od svítání do desáté hodiny ranní. Zvuk je popisován různě, někomu připomíná bzučení roje včel, dalším zvuk stovek třepotajících se ptačích křídel.

Jiní slyší spíše harfu, varhany či jakousi éterickou hudbu. Nejprve je slyšet jen lehký šum, pak ale zvuk zesiluje a mění se v ohlušující a bolestivý rámus. Vše trvá asi 30 vteřin a pak zvuk náhle utichne. Co je jeho zdrojem?

Průzkum Yellowstonu v roce 1871, foto Wikimedia Commons

DUŠE MRTVÝCH, NEBO ZVUKY ZEMĚ?

Pro zvuk, jemuž se říká šepot Yellowstonu, je charakteristické, že se nedaří určit, odkud vychází. Zdá se, jako by přicházel ze všech stran a putoval po obloze. Dvacet let po Bradleyově výpravě zaslechne stejný zvuk profesor biologie Edwin Linton (1855–1939).

„Zdálo se, jako by to začalo v dálce a dostalo se to až nad hlavu, kde to zaplnilo vzduch. Byla to směsice větru v korunách borovic a na telegrafních drátech, několikrát opakované ozvěny zvonu, hučení roje včel a dvou nebo tří dalších méně jednoznačných zdrojů zvuku,“ popisuje Linton.

„Zdálo se to jako poněkud nejasný, ozvěnou vracený zvuk, který se vyznačoval mírnou kovovou rezonancí.“ Po Lintonově zážitku se do vyšetřování pustí i armáda, avšak marně. Dodnes není známo, co za šepotem parku stojí.

Někteří se domnívají, že jde o nářek duší těch, kteří se utopili ve zdejším jezeře, vědci pro změnu prověřují, zda by nemohlo docházet k jakési akustické fata morganě, kdy je zvuk přenesen z jiného místa a zdeformován.

Není vyloučeno ani to, že za vším stojí obří vulkán skrývající se pod parkem. Pocházejí tedy zvuky z pozemského světa, nebo z říše, kterou lidské oko nevidí?

Zvuk se často podobá třepotání křídel obřího hejná ptáků.
Foto: Wikimedia Commons,
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 21.1.2022 1.1tis
V srpnu 2016 se v severním Londýně začal 26letý Kennedy Ife chovat divně a agresivně poté, co ho bolelo v krku. Údajně kousl svého otce, vyhrožoval, že si uřízne penis, a stěžoval si na krajtu nebo hada v sobě, než ho jeho rodina připoutala k posteli pomocí kabelových svazků a nadměrné síly. Náhle zemřel Kennedy […]
od Pavel Polcar 20.1.2022 2.2tis
Los Angeles je jednou z nejlepších destinací pro lov ve strašidelném domě a tento dům v bavorském stylu v Beverly Hills má obzvlášť děsivou historii. V roce 1932 to byl domov ikonické herečky Jean Harlow a jejího násilnického manžela Paula Berna, který se střelil do hlavy, když stál před zrcadlem. Objevil ho jejich majordomus a […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.3tis
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 3.1tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 3.3tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]