9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Neobjasněné události
Tajemný šepot Yellowstonu: Posvátná událost, která dokáže vyděsit k smrti
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 14.8.2020
4.3tis
Zvuk se od jezera šíří v ranních hodinách.
530
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

V Americkém parku Yellowstone se už po staletí ozývá podivný zvuk, který se v ranních hodinách šíří zejména kolem zdejšího jezera. Říká se mu yellowstonský šepot. Nikdo dodnes nedokázal vysvětlit, co jej vyluzuje.

Zdejší indiáni mu ale v dávných dobách přisuzovali posvátné vlastnosti.

Zvuk se od jezera šíří v ranních hodinách. Průzkum Yellowstonu v roce 1871, foto Wikimedia Commons Zvuk se často podobá třepotání křídel obřího hejná ptáků.

První písemná zmínka o jevu pochází z roku 1872, kdy je vypravena expedice mající za úkol park zmapovat. Člen výpravy F. H. Bradley pak jednoho rána zaslechne zvláštní zvuk, který jako by vycházel z nebe nad jezerem.

„Během snídaně jsme každých pár chvil slyšeli podivný zvuk, něco mezi píšťalou a chraptivým kvílením, jehož zdroj a charakter jsme zprvu nedokázali určit,“ uvádí Bradley. V danou chvíli průzkumník zřejmě ještě netuší, že tentýž zvuk poslouchali původní obyvatelé kontinentu již tisíce let před ním.

Severoameričtí indiáni zvuk považují za posvátnou událost, přestože se ozývá poměrně často. Nejčastěji je slyšet v zimě za bezvětrných dnů, zpravidla v čase od svítání do desáté hodiny ranní. Zvuk je popisován různě, někomu připomíná bzučení roje včel, dalším zvuk stovek třepotajících se ptačích křídel.

Jiní slyší spíše harfu, varhany či jakousi éterickou hudbu. Nejprve je slyšet jen lehký šum, pak ale zvuk zesiluje a mění se v ohlušující a bolestivý rámus. Vše trvá asi 30 vteřin a pak zvuk náhle utichne. Co je jeho zdrojem?

Průzkum Yellowstonu v roce 1871, foto Wikimedia Commons

DUŠE MRTVÝCH, NEBO ZVUKY ZEMĚ?

Pro zvuk, jemuž se říká šepot Yellowstonu, je charakteristické, že se nedaří určit, odkud vychází. Zdá se, jako by přicházel ze všech stran a putoval po obloze. Dvacet let po Bradleyově výpravě zaslechne stejný zvuk profesor biologie Edwin Linton (1855–1939).

„Zdálo se, jako by to začalo v dálce a dostalo se to až nad hlavu, kde to zaplnilo vzduch. Byla to směsice větru v korunách borovic a na telegrafních drátech, několikrát opakované ozvěny zvonu, hučení roje včel a dvou nebo tří dalších méně jednoznačných zdrojů zvuku,“ popisuje Linton.

„Zdálo se to jako poněkud nejasný, ozvěnou vracený zvuk, který se vyznačoval mírnou kovovou rezonancí.“ Po Lintonově zážitku se do vyšetřování pustí i armáda, avšak marně. Dodnes není známo, co za šepotem parku stojí.

Někteří se domnívají, že jde o nářek duší těch, kteří se utopili ve zdejším jezeře, vědci pro změnu prověřují, zda by nemohlo docházet k jakési akustické fata morganě, kdy je zvuk přenesen z jiného místa a zdeformován.

Není vyloučeno ani to, že za vším stojí obří vulkán skrývající se pod parkem. Pocházejí tedy zvuky z pozemského světa, nebo z říše, kterou lidské oko nevidí?

Zvuk se často podobá třepotání křídel obřího hejná ptáků.
Foto: Wikimedia Commons,
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 8.8.2022 2.3tis
Někdy během 20. století si rodina nejmenovaného majitele cirkusu, který právě zemřel na infarkt, nechá povolat exorcistu. Je totiž přesvědčena, že jeho smrt nebyla přirozená, nýbrž výsledkem kletby.     V pozůstalosti mrtvého je totiž nalezen svazek několik let starých pohlednic s nápisem „Šťastný den úmrtí“ a datem, kdy muž skutečně skonal. Slavný britský exorcista […]
od Pavel Polcar 7.8.2022 2.1tis
V 50. letech minulého století se v Japonsku jednomu řidiči přihodila skutečně podivuhodná věc. „Jezdím jako o život. Jednou v noci, když jsem projížděl průchodem pod dálničním mostem v Kanagawě, uviděl jsem starou ženu stát na kraji silnice na chodníku za zábradlím. Je to pěší zóna a vůbec ne rušná ulice, takže jsem to příliš neřešil.“ Stála […]
od Filip Appl 5.8.2022 2.6tis
Pátrání po hypotetických, vymřelých nebo mýtických tvorech. Právě tím se zabývá tzv. kryptozoologie. Pro mnohé pseudověda plná vymyšlených příběhů a důkazů, které ve skutečnosti důkazy vůbec nejsou. Pro jiné ale důležitá disciplína, která přispívá ke snaze pochopit všechna zákoutí naší planety a čas od času dotlačí seriózní vědce k přehodnocení některých zkostnatělých názorů. Mezi největší jména […]
od Adriana Vojtíšková 4.8.2022 2.9tis
Pozorování mořských hadů jsou četná. Vyskytovat se mají nejen ve všech světových oceánech, ale také v různých historických epochách.     Pověsti a legendy, které o nich kolují, jsou pro jedny důvodem k pátrání, pro další pak objektem výsměchu. Kde ale leží pravda? Proplouvají snad skutečně vodami oceánů obrovští a nebezpeční hadi? Zprávy o mořských […]
od Eva Soukupová 3.8.2022 2.5tis
V neděli 24. července se nad britským Birminghamem objevila dvojice neznámých objektů. Vypadaly jako světelné koule a divoce manévrovaly na noční oboze. Muž, který si jich všiml jen díky náhodě, pohotově vytáhl chytrý telefon a začal nahrávat. 34letý lékař Mohamed Salama právě vynášel odpadky, když na obloze spatřil dva chaoticky a nevyzpytatelně se pohybující objekty. […]