Rádiový vysílač HAARP byl v roce 2007 vybudován s cílem výzkumu ionosféry. Tento vojenský projekt se brzy stal předmětem mnoha konspiračních teorií. Spekulovalo se nejen o ovládání počasí, ale i o cíleném vyvolávání zemětřesení.
Zmiňováno bylo i dílo geniálního vynálezce Nikoly Tesly. Z jakého důvodu?
Projekt HAARP dal o sebe vědět i v závěru loňského roku, kdy jeho vysílač poslal silný rádiový puls proti asteroidu 2010 XC15 .
Smyslem bylo získat poznatky o složení tělesa a začlenit tato data do programu ochrany naší planety před nebezpečnými objekty ve vesmíru. Před několika dny vytvořil HAARP umělé světélkování atmosféry. Jednalo se o součást výzkumu jevů probíhajících v ionosféře.
Zemětřesení „made in HAARP“
Nejvíce konspirací ohledně projektu HAARP se týkalo jeho údajné schopnosti vyvolat ničivé zemětřesení. Obávaný HAARP byl spojován nejen se zemětřesením v kalifornském městě Eureka, ale i v Číně, Japonsku a na Haiti.
Ve snaze čelit těmto konspiracím se nakonec mohla veřejnost do areálu podívat i v rámci dnů otevřených dveří.
Nic to však nezměnilo na skutečnosti, že výzkumy zde probíhající začaly být dávány do souvislostí s pracemi velkého vědeckého vizionáře a vynálezce Nikoly Tesly (1856-1943). Kde je údajný společný jmenovatel spojení „HAARP-Tesla“?
Stopa Nikoly Tesly
Je jím takzvaný Teslův oscilátor. Toto zařízení předvedl v roce 1893 sám vynálezce. Později o něm prohlašoval, že tento oscilátor vyvolal v roce 1898 zemětřesení v New Yorku.
Tvrdilo se rovněž, že oscilátor dokázal na dálku způsobovat u lidí zdravotní problémy.
Na večírku v roce 1935 se Tesla chlubil, že by jeho oscilátor dokázal zničit i slavný mrakodrap Empire State Building. O sedmdesát let později na tento večírek navazuje konspirační teorie o schopnosti projektu HAARP vyvolat zemětřesení na druhém konci světa.