V devatenáctém století by zaznamenán podivný jev, který navzdory vědeckému pokroku stále nemá vysvětlení.
Fenomén byl nazván „Barisal Guns“, protože se nejprve lidé domnívali, že jej způsobuje střelba z lodních děl, slyšitelná na pobřeží bangladéšského regionu Barisal. Děla to však nebyla!
Úřady jev poprvé zaznamenaly v roce 1870. V padesátých letech minulého století se záhadné dunění z regionu vytratilo. Do té doby jev „Barisal Guns“ šířil paniku mezi obyvateli, byť nebyl zaznamenán žádný jeho negativní důsledek.
Nebeské zemětřesení?
Svědkové popisovali, že někdy se jednalo pouze o jedinou ránu, jindy jev připomínal hromobití, spíše ale dělostřeleckou kanonádu. Někdy se v této souvislosti hovoří i o takzvaném nebeském zemětřesení.
Objevovaly se však i teorie, že jev má přeci jen cosi společného s geologickými, potažmo seismickými aktivitami. Nikdy se ale nepodařilo spárovat „Barisal Guns“ s konkrétním zemětřesením.
Předpokládá se, že slyšitelný jev v Bangladéši byl podobný záhadným zvukům, které byly zaznamenány i v jiných částech planety. Jednalo se například o deltu řeky Ganga, oblasti Severního moře či některá jezera v jižním Německu. Záhadné zvuky se údajně ozvaly i v Jaderském moři v roce 1824.
Otázka bez odpovědi
Jak jsou tyto zvuky, včetně jevu „Barisal Guns“, vysvětlovány? Vědci si netroufli definovat univerzální zdroj těchto zvuků a spíše sázejí na lokální vysvětlení. Patří k nim například sonické třesky způsobované meteory vstupujícími do atmosféry naší planety.
Dále je zde hypotéza koronální ejekce hmoty CME – uvolnění velkého množství materiálu ze sluneční korony.
Spekuluje se i o výronech plynů pronikajících průduchy na zemském povrchu, nebo o erupcích bioplynů pod hladinou jezer. Ve výčtu možných příčin najdeme i sopečné erupce a zemětřesení. Která je ta pravá? Otázka zatím zůstává bez odpovědi…