4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Tajemství da Vinciho malování odhaleno
Tajemství da Vinciho malování odhaleno
od 22.9.2021
4.2tis
229
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

Leonardo da Vinci, rodným jménem Leonardo di ser Piero, byl vpravdě renesanční člověk – umělecký malíř, sochař, architekt, přírodovědec, hudebník, spisovatel, vynálezce a konstruktér.

Dosáhnout jeho génia a všestrannosti se asi podaří jen málokomu.

Každý ale může čerpat z jeho techniky, kterou dnes známe jako malování podle čísel.

Kdo byl Leonardo da Vinci?

Dalo by se o něm hovořit opravdu dlouho. Záběr jeho zájmů byl opravdu široký.

Jako vynálezce navrhl princip bagrů, odstředivky, dmychadla, zemních vrtáků, kolesové lodi, letadla, padáku, potápěčského skafandru, rýhované hlavně, šlapacího soustruhu, tiskařského lisu, závitníku a závitnice, tkacího stroje a mnoha dalších. 

Typický vzhled Picassových kubistických obrazů Polibek od Gustava Klimta Hvězdná noc od Vincenta van Gogha Dáma s hranostajem možná není dílo Leonardovo, ale je to krásný obraz. Poslední večeře také skrývá mnohá tajemství, která jsou předmětem mnoha debat. Mona Lisa. Nejslavnější obraz celé historie si můžete prohlédnout v Louvru v Paříži.

Nakreslil spoustu různých skic, plánů či vynálezů, z nichž mnohé se zrealizovaly až v 19. nebo dokonce ve 20. století.

reklama

Šíře jeho zájmů měla bohužel také druhý efekt – spousta jeho maleb, návrhů a vynálezů zůstala nedokončených a něco se i za ta staletí ztratilo. Výzkum Leonardových deníků není dodnes ukončen. 

Zachovalo se celkem 3 500 svazků technických náčrtků a 48 dosud nalezených svazků rukopisů a poznámek, které psal velmi drobným písmem a jako levák zrcadlově v protisměru zprava doleva, některé jsou považované za šifrované.

Mimochodem – kryptografii a šifrování se věnoval také.

Nás však bude více zajímat jeho umělecké nadání, a zejména jeho malování. Tomu se začal učit už od svých 14 let v sochařské dílně Andreye del Verrocchio. Při malbě používal jiné techniky malování, než jaké byly do té doby běžné. Jeho způsob umožňoval používat jasnější a výraznější barvy.

reklama

V té době bylo zvykem, že mistr namaloval pouze základní rozvržení obrazu a hlavní postavy. Celé dílo pak dokončovali jeho žáci. Leonardem namalovaný anděl na Verrocchio obraze „Křest Krista“ natolik vynikl, že se stal dominantní postavou na celém plátně.

Výsledek byl natolik kolosální, že i sám velký Verrocchio uznal, že ho jeho učedník s náskokem předstihl, a údajně se rozhodl, že sám již nikdy malovat nebude.

Verrocchio byl dokonalostí Leonardovy malby tak unesen, že u dalších obrazů sám pouze navrhoval rozvržení, zbytek práce zůstal na žácích, přičemž všechny tváře maloval Leonardo.

Už zde se Leonardo mohl připravovat na to, že své budoucí žáky bude učit technikou malování podle čísel.

Ta v jeho pojetí spočívala v tom, že naznačil plochy, ve kterých se nanášely převážně barvy stejných odstínů.

Mezi nejznámější Leonardova obrazy patří:

Mona Lisa. Nejslavnější obraz celé historie si můžete prohlédnout v Louvru v Paříži.
Mona Lisa. Nejslavnější obraz celé historie si můžete prohlédnout v Louvru v Paříži.

Mona Lisa

Jde nejen o nejznámější da Vinciho dílo, ale zřejmě o nejslavnější obraz všech dob vůbec.

Žena na obraze, která se pravděpodobně jmenovala Lisa del Giocondo, sleduje diváka s nenapodobitelným, tajuplným úsměvem, který se stal předmětem mnoha pověstí a spekulací.

Obraz je pozoruhodný hned v několika ohledech:

Postava na obrazu není ani celá, ale ani pouhá busta. Je zobrazena asi polovina těla, což bylo tehdy velmi neobvyklé.

reklama

Obraz také vybočuje ze stylu, kdy se malovalo téměř výhradně z profilu. Malba z poloprofilu (částečně z profilu, částečně en face) na počátku 16. století až na výjimky používaná nebyla.

Pozadí za Monou Lisou je rozostřené. V tehdejších malbách bylo naopak vše stejně ostré. Navíc čím je na obraze pozadí vzdálenější, tím je rozostřenější a mdlejší, což nám asi přijde přirozené, ale tehdy se to „nenosilo”.

Horizonty krajiny za Monou Lisou z levé a pravé strany jsou na výrazně rozdílné úrovni a je fyzicky téměř nemožné, aby se za zády Mony Lisy mohly spojit.

Jde o překvapivě malý obraz o rozměrech pouhých 77 × 53 cm. V současnosti je obraz k vidění v pařížském Louvru. Tedy jen jeho věrná kopie. Originál je v bezpečí v řízeném prostředí podzemí muzea.

Poslední večeře

Nejde o obraz na plátně, ale o nástěnnou malbu pro dominikánský klášter u milánského kostela Santa Maria delle Grazie. Malba zachycuje Ježíše při poslední večeři se svými dvanácti apoštoly těsně před tím, než odhalí Jidáše jako zrádce.

Poslední večeře také skrývá mnohá tajemství, která jsou předmětem mnoha debat.
Poslední večeře také skrývá mnohá tajemství, která jsou předmětem mnoha debat.

Dáma s hranostajem

Tento obraz bychom možná ani zmiňovat neměli, jelikož jeho autorství není jisté. Obraz není signován a ani rok jeho vzniku není přesně doložen. Pro Leonarda jako autora hovoří 2 věci:

zmínka o existenci portrétu malovaného Leonardem v soukromé korespondenci a identifikace dámy na portrétu jako Cecilii Gallerani, tehdy šestnáctileté milenky vévody milánského Lodovica Sforzy, který byl Leonardovým zaměstnavatelem.

Dáma s hranostajem možná není dílo Leonardovo, ale je to krásný obraz.
Dáma s hranostajem možná není dílo Leonardovo, ale je to krásný obraz.

Trocha historie malování podle čísel

Není sice na 100 % doložitelné, že první, kdo s technikou malování podle čísel přišel, byl Leonardo da Vinci, ale byl to právě on, kdo své studenty učil pomocí této techniky.

Aby studenti malování lépe pochopili, jak se barvy míchají a jak spolu na plátně spolupracují, naznačil jim plochy, ve kterých měli používat převážně jeden odstín barvy.

Měl s tím velký úspěch, jelikož jeho žáci velmi rychle pochopili zákonitosti míchání barev a pravidla stínování. Traduje se, že dokonce nechal na svých studentech i část práce na svých vlastních obrazech.

Pár století muselo uběhnout, aby se jeho nápad a technika objevila v roce 1950 ve Spojených státech amerických. A byl to pan Dan Robbins, který ji vzkřísil opět k životu, vylepšil ji a dovedl k dnešní moderní podobě. 

Tento umělec spolupracoval na projektu, který pomáhal začínajícím umělcům shánět klienty, aby mohli prorazit a prodat svá díla.

Spolu s Maxem Kleinem, ředitelem společnosti, přemýšleli, jak zpřístupnit možnost malování pro více lidí, kteří by si chtěli třeba i jen přivydělat. Dana napadlo přímo očíslovat ohraničené plochy na plátně a dodat malíři barvy s odpovídajícími čísly. Malování podle čísel v moderní podobě spatřilo světlo světa.

To, že záměr a nápad měly úspěch, se dá vidět dodnes. Od padesátých let minulého století propadla postupně celá americká veřejnost této zábavě. Později se malování podle čísel rozšířilo i do světa a nyní ho můžete objevit i Vy.

Vyberte si svou obtížnost...
Vyberte si svou obtížnost…

Pro koho je malování podle čísel určeno?

Zjednodušeně řečeno: pro všechny a pro každého. Malují děti, důchodci, muži, ženy (a jakékoliv další pohlaví, abychom byli korektní), zdraví i nemocní, studovaní i nestudovaní, umělci, ale i naprostí začátečníci. Jak je to možné?

Malování podle čísel totiž počítá s každou variantou.

Dodávají se předlohy s různou úrovní obtížnosti – od opravdu jednoduchých, které mají jen několik ploch a pár barev, přes střední obtížnosti, které třeba už malé děti nezvládnou, ale obrazy už mají pěkné detaily, až po vysokou obtížnost, která vyžaduje pečlivost, dobré oči a pevnou ruku.

Za to ale dostanete velice propracovaný realistický obraz. Nikdo neuvěří, že jste ho namalovali sami napoprvé.

Malovat také můžete z různých důvodů: chcete si jen zkrátit čas, naučit se něco nového, relaxovat a zapomenout na starosti, trénovat si mozek a ruku.

To vše s malováním podle čísel můžete, a navíc ve výsledku budete mít krásný obraz akrylovými barvami na plátně.

Chcete začít s malováním podle čísel?

Zaujalo Vás malování podle čísel a chtěli byste si to také zkusit? Je dobré si nejprve zjistit pár informací, abyste později nelitovali unáhleného rozhodnutí.

Máte-li nesprávné představy a očekávání, můžete být zklamáni a odradí Vás to od dalších kroků k vlastnímu plátnu.

Odměnou vám bude dokonalá dekorace do interiéru.
Odměnou vám bude dokonalá dekorace do interiéru.

Vyberte si vyhovující obtížnost

Podívali jsme se na web zuty.cz, který je v malování podle čísel jedničkou na trhu. Ten nabízí předlohy pro obrázky v pěti stupních obtížnosti. Jaký je pro Vás ten pravý?

Velmi snadná náročnost je vhodná pro věkem pokročilejší malíře, pro ty, u kterých ještě převládá trochu respekt z malování, ale i pro děti, které ještě nemají tak pevnou ruku. Plochy na plátně jsou větší a je jich méně.

Také členitost jejich hranic je umírněná. Celý obraz tak zvládnou i ti, kteří hůř vidí, nebo se jim chvěje ruka.

Snadná náročnost je stále ještě vhodná pro začátečníky a nezkušené malíře. Úplně malé předškolní děti ale už mohou mít s vymalováním potíže. Nicméně školou povinné děti na jedné straně a senioři na druhé straně si s nimi jistě poradí.

Plošek už může být více a jsou občas i menší, ale stále se dá celý obraz dokončit i během jednoho odpoledne.

Střední náročnost by mohla být určena pro větší děti a dospělé. Vyžaduje už zručnost, kterou malé děti ještě nemají, a některá čísla už jsou celkem malá, takže pro starší oko bude těžší je přečíst. Zato obrázky už mohou být celkem propracované a detailní.

Složité obrázky bychom nedoporučili začátečníkům. Hodí se už nějaká předchozí zkušenost s malováním podle čísel. Je dobré, když malíř už ví, co ho čeká, protože tato obtížnost už může vyžadovat více než jeden den práce.

Velmi složité obrázky už se množstvím detailů a malou velikostí plošek blíží k reálnému malování. Plošky jsou vážně drobné, čísla někdy nejsou dost velká a členitost plošek dosahuje vysokých úrovní.

Odměnou je ovšem realistický vzhled obrazu a z několika kroků divák ani nepozná, že byl namalován pomocí čísel.

Malujte jako velcí mistři

S technikou malování podle čísel si můžete zkusit to, co zažívali učedníci mistrů v době da Vinciho.

Stačí si pořídit nějakou předlohu obrazu slavného umělce.

Pak se držte jednoduchého návodu a dodržujte pár snadných pokynů a uvidíte, jak snadno se k výsledku dostanete.

Hvězdná noc

Vincent van Gogh je další významný malíř, který žil a tvořil pár set let po Leonardovi da Vinci. Jedná se o jednu z největších osobností světového výtvarného umění, která je dnes pravděpodobně nejznámější postavou nizozemské historie.

Van Gogh vytvořil v relativně malém časovém intervalu deseti let zhruba 900 maleb a 1100 kreseb.

Za svého života se Van Gogh nedočkal výraznějšího uznání. Vždyť se prodala pouhá jedna jeho malba a jinak bylo celé jeho dílo vlastně neznámé až do výstavy v Paříži 17. března 1901, tedy 11 let po jeho smrti.

Hvězdná noc od Vincenta van Gogha
Hvězdná noc od Vincenta van Gogha

Polibek

Gustav Klimt, malíř s českými kořeny, patří do období secese. Typické jsou pro něj tedy ženské postavy v zasněných pózách, bohatě zdobené mnohými detaily. Na jeho obrazech se často vyskytuje žlutavě zlatá barva. Že by odkaz na jeho otce, který pracoval jako zlatník a rytec?

Polibek od Gustava Klimta
Polibek od Gustava Klimta

Housle a hrozny

Pablo Picasso je jednou z nejvýznamnějších osobností umění 20. století. Je považován za zakladatele kubismu. Tento plodný umělec vytvořil asi 13 500 obrazů a skic, 100 000 rytin a tisků, 34 000 ilustrací a 300 skulptur a keramických děl.

Sám prožil výrazně bouřlivý a bohémský život. Měl několik manželek a milenek, s nimiž zplodil 4 děti. 

Typický vzhled Picassových kubistických obrazů
Typický vzhled Picassových kubistických obrazů

Předloha podle vlastní fotografie – dokonalý dárek

Chcete-li někoho obdarovat a věnovat mu předtištěnou předlohu, možná bude nejlepší nápad nechat si vyrobit originální plátno podle vlastní fotografie. Postup je jednoduchý:

Najděte nějakou fotografii, ke které bude mít obdarovaný nějaký vztah. Třeba fotografie z jeho svatby, vzpomínka na jeho rodný domek, jeho babičku a tak podobně.

Objednejte si obraz podle vlastní fotografie a k objednávce fotografii přiložte.

Počkejte na dodávku předlohy, kterou buď vymalujete a darujete hotový obraz jako překvapení, případně někoho potěšíte dvakrát, když mu umožníte obraz vymalovat.

Užijte si malování podle čísel

Ať už jste umělecky nadáni nebo jste nikdy nic nenamalovali, měli byste alespoň jednou zkusit malování podle čísel. Da Vinciho technika Vám v tom jistě pomůže. Možná to nebude celoživotní láska a skončíte u prvního obrazu, možná mu zcela propadnete. V každém případě ale zjistíte, v čem je kouzlo malby na plátno.

Foto: ZUTY
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.3tis
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 2.1tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 2.0tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.8tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.