31. července 1977: Naposledy zabíjí obávaný sériový vrah David Berkowitz, známý jako Samův syn, jehož údajně ovládal démon.
Domů     Tajemství dávných skotských pevností: Proč měly roztavené hradby?
Tajemství dávných skotských pevností: Proč měly roztavené hradby?
od 28.2.2025
3.1tis
Vrchol pevnosti Tap O’Noth Foto Ralph Greig / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
312
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Mezi stále nevyjasněná tajemství Skotska patří na šedesát zvláštních pevností z doby železné. Jejich valy totiž tvoří roztavené sklo! Jde o zvláštní technologii opevnění, stopy po útoku magií či o mimozemskou technologii?

Vrchol pevnosti Tap O’Noth Foto Ralph Greig / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Stěny pevností vykazují známky silného žáru. Foto jp.morteveille / Creative Commons / Volné dílo Dodnes není přesně známo jak a proč pevnosti jako Tap O’Noth vlastně vznikaly. Foto Bill Harrison / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Kdo byl stavitelem podivných pevností nacházejících se zejména ve středu a na severovýchodě Skotska? Proč byly upravovány tak zvláštním způsobem? Bylo roztavení zdiva cílené, nebo čistě náhodné?

A jak je možné, že se navzdory několika experimentům nedaří nyní to, co zřejmě byli schopni dokázat lidé už před více než 2 000 lety? Na tyto otázky se vědcům ani badatelům nedaří odpovědět již přes dvě staletí. Možných teorií se ale vyrojila celá řada.

STAVITELÉ STONEHENGE?

Většina odborníků se domnívá, že skleněné hrady jsou dílem Piktů, keltského kmene, který ve Skotsku žil někdy v polovině prvního tisíciletí našeho letopočtu.

Stavby se ovšem rodily postupně a vnější val určitě vznikl v jiné době než tajemné zesklovatělé hradby. Někteří badatelé se proto domnívají, že opevnění mohla původně patřit příslušníkům ještě starší kultury zvoncových pohárů.

Právě těm pak bývá připisována i stavba legendárního Stonehenge. Jedním z největších a nejznámějších hradišť, které má také nejvelkolepější skleněnou pevnost, je Tap O´Noth, ležící nedaleko městečka Rhynie na severovýchodě Skotska.

Obranné zdi měly základnu širokou až osm metrů, jejich původní výšku ale nelze s určitostí zjistit. Předpokládá se, že se mohly tyčit až do výšky pěti metrů.

Stěny pevností vykazují známky silného žáru.Foto jp.morteveille / Creative Commons / Volné dílo
Stěny pevností vykazují známky silného žáru.Foto jp.morteveille / Creative Commons / Volné dílo

ZÁHADA ROZTAVENÝCH KAMENŮ

Největší záhadou ovšem zůstává to, jak vůbec zvláštní povrch hradeb z roztavených kamenů vznikl. Jisté je jen to, že k tomu bylo zapotřebí ohromného žáru, který zřejmě trval celé hodiny.

Touto otázkou se zabýval třeba již australský archeolog Vere Gordon Childe (1892–1957). Na základě archeologických výzkumů došel k názoru, že šlo o následky velkého ohně, který mohl vzniknout pouze při obléhání pevností.

Předpokládal přitom, že Keltové své kamenné hradby zpevňovali dřevěnou konstrukcí, jejíž požár měl pak kameny roztavit. Na něco takového by ale zapálení hradeb nestačilo.

Chemickým rozborem roztavených hornin bylo totiž zjištěno, že k roztavení kamenných valů bylo zapotřebí teploty alespoň 1100 ºC! Hradby jsou navíc roztavené rovnoměrně po celém obvodu, obléhatelé by tedy oheň museli udržovat dlouhou dobu pod palbou obránců!

Někteří záhadologové se proto domnívají, že místo obyčejného ohně tu mohla účinkovat magie z dávných legend…

PŘELOMOVÁ STAVEBNÍ TECHNOLOGIE

Co když ale roztavení hradeb nebylo následkem útoku na pevnost, ale záměrem stavitelů, kteří tak chtěli vytvořit jednolitý val, na němž by si vylámal zuby každý nájezdník?

Tato teorie nakonec mezi odborníky převládla, a proto se odehrálo několik experimentů s cílem napodobit tuto dávnou stavitelskou techniku.

Poprvé se o to pokusili australský archeolog V. Gordon Childe a Brit Wallace Thorneycroft již v roce 1934 a pak znovu o tři roky později. Postavili kamennou zeď proloženou a obloženou dřevem a celou stavbu zapálili. Pak neustále přidávali další palivo.

Experiment se ale nezdařil. Zeď se zhroutila a navíc bylo nutné použít příliš mnoho dřeva, aby se to při stavbě kompletních hradeb vůbec vyplatilo. Druhý pokus proběhl před televizními kamerami v roce 1980, a to v rámci dokumentárního cyklu A. C. Clarka.

Tentokrát se některé kameny skutečně podařilo natavit. Oba pokusy tak vlastně ukázaly, že hradby nemohly vzniknout při náhodném požáru. Jakým způsobem k tomu ale přesně došlo, nevíme dodnes.

Měli dávní stavitelé k dispozici pokročilou technologii mimozemského původu, jak se domnívají někteří ufologové?

Dodnes není přesně známo jak a proč pevnosti jako Tap O’Noth vlastně vznikaly.Foto Bill Harrison / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Dodnes není přesně známo jak a proč pevnosti jako Tap O’Noth vlastně vznikaly.Foto Bill Harrison / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Dan Kováč

Zdroje informací: Záhady světa Arthura C. Clarka - Simon Welfare a John Fairley National Geographic
Foto: Creative commons
Lokalita:
Související články
od 31.7.2026 1.0tis
V libanonském údolí Bikáa stojí místo, které dodnes vyvolává úžas i otázky. Starověký Baalbek ukrývá základy chrámového komplexu, v nichž leží kameny tak obrovské, že se zdá téměř nemožné je přesunout. Některé bloky váží kolem tisíce tun, jeden z nedávno prozkoumaných kamenných kolosů dokonce odhadem až 1650 tun. Jak lidé bez moderních strojů dokázali takové giganty vytesat, dopravit a přesně u
od 30.7.2026 2.3tis
Na první pohled působí jako nádherná středověká kaple ukrytá mezi zelenými kopci nedaleko Edinburghu. Když však návštěvník vstoupí dovnitř, ocitá se uprostřed kamenného labyrintu symbolů, které už po staletí podněcují představivost historiků, archeologů i milovníků záhad. Jsou ve výzdobě Rosslynské kaple skutečně ukryty stopy templářů, svobodných zednářů nebo dokonce Svatého grálu? Nebo jde o j
od 29.7.2026 2.8tis
Do Jeruzaléma míří tisíce poutníků. V roce 1099 Svatou zem dobijí křižáci a od té doby do ní pochodují dobrodruzi takřka z celé Evropy. Ne pro všechny je tam ale bezpečno.  V okolí se to jen hemží nebezpečnými lupiči a vrahy. Okolo roku 1119 se proto francouzský rytíř Hugues de Payens (asi 1070–1136) rozhodne, že založí spolek, který bude poutníky chránit
od 28.7.2026 3.1tis
Klášter v Plasích patří k nejzáhadnějším barokním stavbám v Česku. Většina lidí zná příběh o budově postavené na tisících dubových pilot zapuštěných do vody. Jenže pod nohama návštěvníků se rozprostírá ještě jiný svět, ato spletitý systém chodeb, štol a technických prostor. Nachází se tam neznámé podzemí, nebo jde jen o přikrášlené legendy? Když člověk sestoupí pod plaský klášter, snadno podleh
od 27.7.2026 3.3tis
Hrad Zvíkov patří k nejzáhadnějším českým hradům. Kromě pověstí o démonu zvaném rarášek tu už po staletí kolují vyprávění o tajných chodbách vedoucích hluboko pod skalním ostrohem na soutoku Vltavy a Otavy. Jsou pod hradem skutečně dosud neprozkoumané štoly ukrývající královský poklad, nebo jde jen o legendy, které se zrodily kolem jednoho z nejvýznamnějších hradů českých dějin? Zvíkov vyrůstá
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krveprolití na Dukle: Našel si Koněv obětního beránka?
historyplus.cz
Krveprolití na Dukle: Našel si Koněv obětního beránka?
„Jednou jsi nahoře, podruhé dole, i takovou podobu má válka,“ pomyslí si Jan Kratochvíl. Právě se dozvěděl, že už není velitelem svého armádního sboru. Ne, nechce neúspěch házet na jiné, pocitu křivdy se ale neubrání. O jeho schopnosti tu ovšem nejde. Sověti zkrátka musejí najít viníka…   Generál Heliodor Píka (1897–1949), velitel mise Československé armády
Bramborovo-sójová miska s vejcem
tisicereceptu.cz
Bramborovo-sójová miska s vejcem
Hodí se na pozdní snídani, takzvaný brunch. Suroviny na 4 porce 4 brambory vařené ve slupce 250 g sójového granulátu 1 kostka masového vývaru 2 stroužky česneku 4 vejce olej sůl pepř maj
Zvířecí dobroty: Proč patří ke králíkům mrkev?
epochaplus.cz
Zvířecí dobroty: Proč patří ke králíkům mrkev?
Opice si dá banán, ježek jablko, myška sýr. A co zajíc či jeho blízký kolega králík? Ti si samozřejmě pochutnají na mrkvi! Proč jsou podobné představy o potravě zvířat často spíš mýty? Pokud máte doma králíka, mrkev mu dát můžete. A nejspíš mu i bude chutnat, ovšem měl by ji mít jen jako občasný pamlsek.
Ledová expedice: Jak dostat kostku ledu na Saharu
epochalnisvet.cz
Ledová expedice: Jak dostat kostku ledu na Saharu
Arktický mráz, tři tuny ledu, jedno auto, tisíce kilometrů, písek a tropické vedro. To je ve zkratce zdánlivě nesplnitelná výzva, která se promění v úžasné dobrodružství a důkaz, že nic není nemožné.   Vše začíná na podzim 1958 jako hec. Rádio Luxembourg přichází s neobvyklou výzvou. Tomu, kdo dokáže dopravit ze severního polárního kruhu na
Prostor, který roste s dítětem
rezidenceonline.cz
Prostor, který roste s dítětem
Je to svět, který se vyvíjí a proměňuje od prvních dětských krůčků až po dospívání. Správně navržený pokoj podporuje bezpečí, kreativitu, soustředění i odpočinek a reaguje na každou etapu života a specifické potřeby dítěte. Pro nejmenší je klíčová jednoduchost, měkkost a bezpečí, proto by pokoj miminka měl působit především klidně a útulně. Předškolní věk je
Časté mýty v péči o zuby
panidomu.cz
Časté mýty v péči o zuby
Mít krásné zuby chce každý. A tak většina lidí o ně pečuje. I stomatologie pokročila a umí téměř zázraky. Přesto se některé mýty, které se tradují, nedaří vyvrátit. Které?   Večer místo čištění snězte jablko Jedna z nejoblíbenějších pověr už z časů našich babiček, kterou se rozhodně nevyplatí praktikovat. Jablko opravdu zuby nevyčistí. Obsahuje sacharidy,
Snaží se Neužil zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Snaží se Neužil zachránit manželství?
Co nám tají herec ze seriálu Metoda Markovič Václav Neužil (46)? Modrooký fešák se prořekl, že musí docházet na terapie. Kvůli jakýmsi svým vnitřním problémům. Podle jeho tvrzení má potíž s tím, že
Každý 25. z nás nosí v genech skryté riziko. Většina o něm nikdy neuslyší
21stoleti.cz
Každý 25. z nás nosí v genech skryté riziko. Většina o něm nikdy neuslyší
Geny jsou zvláštní archiv. Pamatují si příběhy našich předků po tisíce generací a občas v nich zůstane i chyba, která se tiše dědí dál. Je nenápadná. Nepůsobí bolest ani únavu. Člověk o ní nemusí vědě
Připadám si zase krásná
skutecnepribehy.cz
Připadám si zase krásná
Když jsem po letech potkala svoji studentskou lásku, Jiřího, zjistila jsem, že se i v seniorském věku dokážu červenat jako dospívající dívka. Ještě nedávno byl můj život uspořádaný jako krabice se starými krajkami. Rána patřila kávě a luštění křížovek, spíše ze zvyku než z potřeby si bystřit mozek. Občas se zastavila dcera s vnoučaty. Ta na chvíli udělala v bytě chaos a
Grilované kuřecí špízy s dipem
nejsemsama.cz
Grilované kuřecí špízy s dipem
Šťavnaté kuřecí špízy se zeleninou patří mezi favority pro zahradní oslavy, neboť jsou lehké a hodí se k vínu i domácí limonádě. Ingredience pro 4 osoby: ● 600 g kuřecích prsou ● 1 červená a 1 žlutá paprika ● 1 červená cibule ● 150 g cherry rajčat ● 3 lžíce olivového oleje ● 1 lžička sladké papriky ● 2 stroužky česneku ● sůl ● pepř Na dip: ● 200 g řeckého jogurtu
8 důvodů, proč letos v létě vyrazit do Madonna di Campiglio
epochanacestach.cz
8 důvodů, proč letos v létě vyrazit do Madonna di Campiglio
Dolomity umí být dramatické, ale málokde je jejich krása tak snadno dostupná jako v oblasti Madonna di Campiglio. Stačí pár minut v lanovce a ocitnete se mezi skalními věžemi, horskými jezery a nekonečnými výhledy. Přinášíme tipy na osm zážitků, kvůli kterým stojí za to naplánovat si letní dovolenou právě sem. Madonna di Campiglio uhrane každé
Vodní hladina otisknutá do křišťálu
iluxus.cz
Vodní hladina otisknutá do křišťálu
Sklářský výtvarník František Jungvirt přichází s volným pokračováním svých autorských sběratelských kolekcí Garden Unique a rozšiřuje ji nyní o dva sběratelské unikáty s podtitulem Aquatic. Objekty z
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz