reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Vesmír a technologie
Tajemství evoluce: Chodí člověk vzpřímeně díky vesmírné explozi a probíhá nyní jeho mutace?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 28.2.2022
2.2tis
Pomohla nám ke vzpřímené chůzi vesmírná exploze? FOTO: Pixabay
219
SDÍLENÍ
2.2tis
ZOBRAZENÍ

Nová studie tvrdí, že příčina toho, proč chodíme po dvou, má svůj původ v hlubinách vesmíru! A jakým způsobem vývoj člověka ovlivňují moderní technologie?

Pomohla nám ke vzpřímené chůzi vesmírná exploze? FOTO: Pixabay Mění moderní technologie naši fyziologii? FOTO: Unsplash

Před miliony let prý mělo dojít k výbuchu supernovy, která následně bombardovala Zemi kosmickým zářením. Nebe po celé naší planetě se proměnilo v obří světelnou show, blesky jizvily oblohu a otřásaly zemí.

Po jejich zásazích hořely lesy a dávní prapředci lidí se odtud museli přesunout do travnatých oblastí. Podle profesora Adriana L. Mellota z katedry fyziky a astronomie na Kansaské univerzitě znamenal tento přechod z lesů do savan velkou změnu – předchůdci člověka museli začít mnohem víc chodit, protože od jednoho stromu k druhému to najednou byla výrazně delší cesta.

„Navíc při těch přesunech museli být schopni vidět přes vysokou trávu, aby včas zahlédli predátory. Myslíme si tedy, že chůze po dvou poté začala postupně získávat dominantní roli při pohybu našich prapředků,“ říká Mellot.

Mění moderní technologie naši fyziologii? FOTO: Unsplash

Mutujeme kvůli moderním technologiím?

S lehce znepokojivým zjištěním přichází David Shahar z australské University of The Sunshine Coast. V uplynulých letech čím dál tím častěji pozoruje u mladých lidí podivné špičaté výrůstky na zadní straně lebky, v oblasti jen kousek od krční páteře.

A i když příčina jejich vzniku není dosud jistá, odborníci předpokládají, že jde o důsledek neustálého sledování mobilních telefonů, při kterém máme hlavy skloněné dolů. „Na klinice jsem lékařem už 20 let, ale až v poslední dekádě jsem začal objevovat tyhle zvláštní výrůstky na lebkách pacientů.

A těch případů stále přibývá,“ říká Shahar. Výrůstky mají většinou asi tak 10 mm na délku a 30 mm na šířku, ale Shahar se setkal i s lidmi, kteří je měli 3x větší! Vzhledem k teorii jejich vzniku nepřekvapí, že se mnohem víc vyskytují u lidí ve věku 18–30 let, u mužů pak bývají větší než u žen.

Dobrou zprávou je, že pro naše zdraví nepředstavují žádnou hrozbu. Nečekají nás ale postupem času pod vlivem technologií nějaké další, horší deformace?

Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 28.6.2022 1.7tis
Vývoj robotů jde dopředu skutečně mílovými kroky. Dokládá to i oznámení miliardáře Elona Muska, šéfa americké společnosti Tesla. Právě ta nyní vyvíjí nového humanoidního robota jménem Optimus. Optimus má měřit 173 centimetrů a vážit 57 kilogramů. Je naprogramován tak, aby se dokázal orientovat v prostoru a plnit jednoduché povinnosti. Pomáhat by měl v továrnách a […]
od Mirek Brát 25.6.2022 1.7tis
Díla romanopisce Julese Verna udivují i v moderní současnosti množstvím faktografie, vizionářským přístupem a bohatstvím témat. Někteří badatelé se však domnívají, že je mezi řádky textu ukryté i cosi navíc. Konkrétní romány jsou dokonce spojovány se záhadou templářského pokladu. Jules Verne byl nejen skvělý vypravěč, který do svých děl umně začlenil mnoho technických a vědeckých poznatků. […]
od Mirek Brát 24.6.2022 821
Některé regiony, aby lapaly pocestného na večeři a nocleh rybářskou sítí. Jiné čelí celosvětové invazi záhadologů. Legendární Oblast 51 za „velkou louží“ zná asi většina z nás. A co takhle její evropský protějšek, kterým může být i francouzská vesnice Rennes-le-Château? V obci žije necelá stovka obyvatel. Každý rok sem však přijíždějí desítky tisíc lidí ze všech […]
od Mirek Brát 23.6.2022 1.7tis
Kde je voda, tam může být život. Tak zní ve zjednodušené podobě vědecká poučka. První molekula života se vykulila na souš právě z oceánu. I z toho důvodu je dávána možná existence živých organismů mimo naši planetu do souvislosti s vodním prostředím. Kde hledat ve vesmíru vodu? Voda ve vesmíru existuje. Najdeme ji v mezihvězdných […]
od Adriana Vojtíšková 21.6.2022 3.1tis
Pruhy zcela obyčejné, nebo mající hlubší význam? Takovou otázku si pokládá veřejnost při pohledu na snímky ze sondy Mars Reconnaissance Orbiter.   Tmavé i světlé svažující se pruhy (tvarem připomínající pánskou kravatu) se na Marsu vyskytují především v oblasti Arabia Terra. Klesající pruhy jsou většinou malé útvary o délce maximálně několika stovek metrů. Americké profesorky […]