25. dubna 1973: V americkém Enfieldu je pozorováno děsivé monstrum, které zaútočilo na místního chlapce.
Domů     Tajemství Jirušových beden: Co šlechtic nechal zapečetit?
Tajemství Jirušových beden: Co šlechtic nechal zapečetit?
od 19.5.2023
3.0tis
Tajemné bedny se mají otevřít až 16. listopadu 2101, foto Pixabay
335
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

To, že přání vyslovená na smrtelné posteli by se měla respektovat, ví přece každý. Svoje by mohli vyprávět zaměstnanci Národního muzea. Právě zde jsou totiž uloženy Jirušovy bedny, pozůstatek po šlechtici Bohuslavu Jirušovi.

Přestože bedny už zde leží přes dobrých 100 let, nikdo doposud neví, co přesně se v nich nachází. Jirušovo přání znělo jasně – bedny otevřít až za 200 let! Proč?

Tajemné bedny se mají otevřít až 16. listopadu 2101, foto Pixabay Bohuslav Jiruš pro budoucí generace připravil tajemné překvapení, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Záhadné bedny Jiruš věnoval Národnímu muzeu, foto VitVit / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Otázka, proč si botanik a šlechtic dává takovou práci s utajením obsahu oněch pověstných beden, zůstane ještě asi dlouho nezodpovězená.

Jedná se totiž o jednu z největších záhad české historie, jelikož nikdo dodnes nemá ani tušení, co šlechtic před svojí smrtí do beden ukryl.

Jiruš se svým „zapečetěným pokladem“ nadělá plno drahot – do beden má být uložena jeho celková pozůstalost, vše má být řádně zapečetěno, ošetřeno proti zubu času a darováno Národnímu muzeu do opatrovnictví.

Stalo se, jak si šlechtic přál a bedny putují po Jirušově skonu mezi zdi muzea. Nikdo je však nesmí otevřít, aby mohl jen tak ledabyle sdílet se světem ukryté bohatství. Zesnulý vychytralý botanik si ovšem ještě diktuje další podmínku.

Bedny totiž musejí být otevřeny a obsah odkryt široké veřejnosti až 200 let po šlechticově smrti. Takže to je až v roce 2101! K čemu takové tajnosti? Copak asi bedny ukrývají?

Zlato, šperky, drahé kovy či botanické zlato v podobě ryzího vědění a nasbíraného materiálu? Návštěvníci, stejně jako zaměstnanci muzea, nadále tápou v nejistotě.

Bohuslav Jiruš pro budoucí generace připravil tajemné překvapení, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Bohuslav Jiruš pro budoucí generace připravil tajemné překvapení, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Nevyčíslitelná hodnota nebo jen vzduch?

O tom, co bedny ukrývají, se dodnes vedou zapálené debaty. Podle vědců a znalců je pravděpodobné, že šlechtic do beden ukryl svojí celkovou pozůstalost, která by podle doloženého archivního listu měla být značně bohatá a nemalá.

Někteří se dokonce domnívají, že bedny mají být plné zlata a předmětů. Například jsou tu prý možná uschovány několikeré hodinky, těžítko, pečetní prsten či zlaté řetězy.

Mnozí zase věří, že bedny obsahují tajemné recepty (například na dlouhověkost), léky, nebo unikátní dobová svědectví. Popis a přání samotného botanika však zní trochu jinak:

„Veškeré předměty nalézající se v mém bytu neb v ústavu farmakologickém, pokud jsou můj majetek, mimo bibliotheky, nábytku, zcela chatrných šatů a prádla špatného… musí se uložiti do beden zinkovým plechem vyložených.

Předměty zasypou se naftalinem a bedny se pak vzduchotěsně zaletují,“ stojí v jeho závěti.

Záhadné bedny Jiruš věnoval Národnímu muzeu, foto VitVit / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Záhadné bedny Jiruš věnoval Národnímu muzeu, foto VitVit / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Co je uvnitř?

Bedny byly doposud zkoumány takovým způsobem, že jejich autentické pečetě nemusely být porušeny. Zjistí někdy badatelé, co ukrývají? Nebo by je snad měli otevřít, protože mohou obsahovat něco nebezpečného?

Obě váží od 300 do 400 kilogramů a jsou opatřeny totožnými mosaznými štítky. Záhadné bedny jsou pokryty ze všech stran obrovskými dřevěnými deskami a vyloženy zinkovým plechem. Je skutečně jasné, že Jiruš si vzhled a dlouhověkost beden dobře předem naplánoval.

Stále totiž vypadají, jako by se jich zub času ani nedotkl. Taktéž víko bedny je ke zbytku přibito dvanácti železnými hřeby, přičemž každý je asi kolem dvaceti centimetrů dlouhý.

Povrch je pak pokryt originální voskovou pečetí a to z roku 1901, která se dodnes uchovala na převážné většině hřebů.

Anketa nepřinesla odpovědi

Pracovníci Národního muzea dosud bedny neotevřeli, přesně, jak si Jiruš přál. O jejich osudu nechali dokonce v roce 2012 hlasovat veřejnost – která byla rovněž striktně proti tomu, aby byla Jirušova vůle porušena.

Do ankety se zapojilo přes více než 3000 osob a přesto, že to v jednu chvíli vypadalo, že k dlouho očekávanému otevření nakonec dojde, více lidí nakonec hlasovalo proti odkrytí a k respektování přání zesnulého šlechtice.

Ani metoda skenování nebyla veřejností schválená. Vypadá to, že odkrytí záhadného „pokladu v bednách“ se zřejmě dočkají až naše budoucí generace.

Foto: Creative Commons a Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 25.4.2024 59
Dosud neobjevených pokladů mohou stále být až desítky tisíc. Vraky lodí, jezera, staré hrady a zámky nebo podzemní komplexy mohou skrývat velké bohatství. Jenže pozor, pátrání po těchto pokladech vás může stát život! Mnohé mají totiž chránit nadpřirozené síly. Patří mezi ně i nechvalně proslulý Holanďanův důl. Co tu má na hledače pokladů číhat? V 
od 24.4.2024 1.1tis
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té doby prý v dané oblasti dochází k mnohým paranormálním jevům! Stojatými černými vodami bažiny Manchac se na loďce plaví záhadami opředená žena
od 23.4.2024 1.9tis
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukcemi, co mají dělat těsně před smrtí. Co se tady vlastně odehrálo? Sobotní odpoledne 20. srpna 1966 v brazilském Riu de Janeiro je téměř id
od 23.4.2024 2.7tis
Dá se říci, že naše zdraví, je v jejich rukou. Zvykli jsme si, že když jsme nemocní, jdeme k doktorovi a pak do lékárny. Je ale celý ten obrovský kolotoč peněz opravdu poháněný jen touhou po uzdravení nemocných? Jaká tajemství skrývá odvrácená tvář farmaceutického průmyslu? Před několika lety doslova šokoval svět svým prohlášen
od 22.4.2024 2.5tis
Bájný příběh s atlantologickým nádechem je součástí historie významného britského hrabství Yorkshire. On to vlastně není mýtus, jen pod nánosy staletí ukrytá realita. Týká se tamní lokality Ravenser Odd. Spolu s pozůstatky města pod hladinou Severního moře se však hledá i odpověď na otázku, jaká katastrofa zapříčinila zánik kdysi prosperujícího přístavu. [gallery ids="139966,139967,139968,13996
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se