Vesnice Veselice je v současnosti částí východočeské obce Velká Jesenice. Kdysi zde stával hrad, který zanikl v šestnáctém století. Podle legend měla tato pevnost disponovat i systémem podzemních chodeb. Kam vedly? Co se v nich může nacházet?
Archeologické průzkumy naznačily, že v lokalitě vesnice Veselice se mohlo nacházet i raně středověké hradiště. Celá oblast byla patrně osídlena již v pravěku. Historie tohoto místa ovšem zůstává nejasná.
Odpovědi by mohl poskytnout detailní průzkum, na kterém má zájem i místní samospráva.
Zapomenutý hrad
První zmínky o hradu pocházejí z konce 15. století, kdy zde sídlili páni z Veselice. V roce 1495 se stává majitelem zdejšího panství Mikuláš Trčka z Lípy. Ano, ten Trčka z Lípy, který je spojován se zazděním své manželky, kterou přistihl při nevěře. Prameny se však rozcházejí v tom, kde mělo k této události dojít.
Pokud by to bylo na hradu Veselice, možná čeká děsivé překvapení na objevitele zdejších zapomenutých podzemních chodeb, kdoví… Na konci 16. století hrad zaniká. Torzo tři metry vysokých hradeb bylo objeveno při výkopech v roce 2019.
Legendy o podzemí
Zapomenutý hrad Veselice se nyní těší zvýšenému zájmu badatelů. V pátrání po jeho možných podzemních chodbách se angažuje i Jaroslav Faltys, který je dlouhodobě spojován s hledáním středověkého podzemí Náchoda. Písemné prameny však chybí. Ke slovu se tak dostává „proutkaření“ i analýza dochovaných legend.
O podzemí hradu Veselice se zmiňuje i kniha Pověsti obcí dolní Metuje autorky Evy Koudelkové. V pověsti o hradu Veselice je vyprávěn příběh o dvojici žen, které se v podzemí ztratily v polovině patnáctého století, v čase husitských válek.
Podaří se záhadné podzemí zdejšího hradu objevit? Snaha tu určitě existuje.