reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Záhady historie
Tajemství počátku tištění knih v Čechách
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 18.4.2020
5.9tis
Počátek tištěných knih na našem území obklopuje rouška tajemství. Foto: citarny.cz
124
SDÍLENÍ
5.9tis
ZOBRAZENÍ

Jaká kniha se může pyšnit titulem český prvotisk? Jsou Češi druhým národem, který začal využívat knihtisk? Tyto dvě otázky trápí vědce mnoho desítek let. Mají totiž před sebou dva spisy: Trojánskou kroniku a Statuta Arnošta z Pardubic a nemohou se shodnout, která byla vytištěna dříve.

Předloha kroniky pro sazbu sice nese rok 1468, který by znamenal její prvenství, vynořují se však spekulace, zda tento letopočet není pouze opsán z rukopisu!

Počátek tištěných knih na našem území obklopuje rouška tajemství. Foto: citarny.cz Kdy byla kronika vyprávějící o slavné trojské válce skutečně vytištěna? Foto: renderosity.com Johannes Gutenberg, vynálezce knihktisku. Foto: Wikimedia Commons Která kniha byla v Čechách vytištěna jako první? Foto: ctidoma.cz
Kdy byla kronika vyprávějící o slavné trojské válce skutečně vytištěna? Foto: renderosity.com

Kronika trójanská popisuje známou legendu o dobytí Tróje. Je navíc rozšířena o líčení osudů hlavních hrdinů po návratu z války. Verze tohoto příběhu je vytvořena v jakési středověké úpravě, kterou podle starověké verze básníka Homéra sepisuje ve 12.

století francouzský poeta Benoît de Sainte-More. Jeho dílo převádí do latiny Ital Guido de Columna v roce 1287 a právě překlad této verze je později tištěn i v českých zemích.

Zde získává už v 15. století velkou oblibu a v obrozeneckém období se stává předmětem vášnivých diskuzí, které vydrží dodnes. Kdy byla tato kniha vlastně vytištěna? Stalo se tak roku 1468, anebo až o 10 let později?

Johannes Gutenberg, vynálezce knihktisku. Foto: Wikimedia Commons

STŘÍBRO PRO ČECHY?

Vynález knihtisku spadá do poloviny 15. století, přičemž za jeho vynálezce je považován Němec Johannes Gutenberg (1398–1468). Ten zavádí mechanický knihtisk pomocí pohyblivých liter (zrcadlově obrácené odlitky písmen) a jeho technika se šíří po celé Evropě.

Mezi národy, které přelomový objev začnou využívat nejdříve, jsou Němci a Italové. Podle všeho se však mezi ně mohou zařadit možná i Češi! V Plzni je totiž v tomto období neznámým tiskařem vytištěna Kronika trójanská, a protože badatelé nemají jinou stopu pro určení stáří tisku, řídí se datem 1468, které je uvedeno v ručně psané předloze pro sazbu.

To by tedy znamenalo, že Plzeň je osmým městem, kde je využíván knihtisk! Už v 19. století však přináší pochyby o této skutečnosti český filolog a historik Josef Dobrovský (1753–1829). Podle něj je datum pouze převzato z rukopisu!

Která kniha byla v Čechách vytištěna jako první? Foto: ctidoma.cz

OMYL VYVRÁCEN?

Mezi historiky a odborníky na inkunábule (české prvotisky) se rozbíhají diskuze, které stále nemohou dojít k jednoznačnému závěru.V roce 1970 vzbudí pozdvižení badatelka Emma Urbánková (1909–1992) svým článkem Nejstarší prvotisky českého původu, kde na základě typologické studie tvrdí, že první inkunábulí je až církevní zákoník Statuta Arnošta z Pardubic z roku 1476.

Její odpůrci, například knihovědec Pravoslav Kneidl (1927–2003), se však s takovými závěry smířit nechtějí. Přestože je potvrzuje i rozbor na základě vodoznaků v papírech z nedávné doby, někteří badatelé je odmítají.

Měli bychom se snad smířit s tím, že Plzeň je v knihtisku až osmdesátá na světě a oblíbená Trójanská kronika nebyla první? Zmýlili jsme se v ní podobně, jako Trójané v dřevěném koni?

Michaela Vondrušková

Foto: citarny.cz, ctidoma.cz, renderosity.com, Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Lucie Kubešová 3.10.2022 809
Zámek Miramare stojí na břehu Jaderského moře, zhruba sedm kilometrů od Terstu. Tato nádherná stavba s přilehlým terasovitým parkem souvisí s arcivévodou Maxmiliánem, mladším bratrem rakouského císaře Františka Josefa I. Když se do Terstu Maxmilián přistěhoval poté, co se stal vrchním velitelem rakouského válečného loďstva, nechal si pro sebe a snoubenku Charlottu postavit rezidenci, zámek […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Matěj Soukup 2.10.2022 1.6tis
Černá Aggie je lidový název pro sochu, která byla dříve umístěna na hrobě generála Felixe Agnuse na hřbitově Druid Ridge v Pikesville ve státě Maryland. Jedná se o neautorizované dílo sochaře Augusta Saint-Gaudense z roku 1891, lidově nazývané Nirvana, které stojí na Adamsově památníku na hřbitově Rock Creek ve Washingtonu, D.C. Socha představuje sedící postavu […]
od Mirek Brát 2.10.2022 1.6tis
Epsilon není jen písmeno řecké abecedy, ale údajně i název tajné organizace sdružující prominentní osobnosti z Řecka minulého i současného. Organizace Epsilon má tak svoje pevné místo v konspiračních teoriích a moderním řeckém folkloru. Názory souznící se světonázorem členů Epsilonu jsou souhrně nazývány epsilonismus. Členové tohoto elitního klubu se pak mohou označit za epsilonisty. Byl Aristoteles mimozemšťan? […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.7tis
Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo? Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva […]