Tibeťané žijí v nadmořských výškách 4000 metrů. Jak to dokáží, když je v těchto nehostinných podmínkách téměř o 50 % méně kyslíku než v místech, kde lidé běžně žijí?
Záhadologové nyní přicházejí se zcela novým vysvětlením – Tibeťané podle nich vůbec nepocházejí ze Země!
Počátek nové teorie, že je tibetská kultura mimozemského původu, se odráží od výzkumu uskutečněného v roce 2010. Tehdy do středoasijského Tibetu, který je s průměrnou nadmořskou výškou 4900 metrů nejvýše položeným regionem světa, přijíždí mezinárodní skupina čínských, dánských a amerických vědců.
Chtějí zjistit, jak je možné, že Tibeťané žijí ve výšce kolem 4000 metrů nad mořem a netrpí ani horskou nemocí, ani jinými zdravotními komplikacemi. „U běžných lidí v takových podmínkách houstne krev.
Tělo produkuje vyšší množství červených krvinek, aby vykompenzovalo nízký přísun kyslíku. Vlivem nadbytku krvinek ale dochází k chronické horské nemoci a snížené plodnosti,“ vysvětlují vědci.
Podivné geny v těle
Typickými projevy horské nemoci je malátnost, nevolnost, slabost. Při akutní horské nemoci však hrozí otok plic či otok mozku, což dokonce může vést až k následné smrti. Takové starosti však Tibeťané neřeší!
Když mezinárodní tým provede výzkum genetické výbavy místních obyvatel, zjistí něco zcela šokujícího – u 97 % sledovaných objeví zvláštní mutace tří desítek genů, jež nemají žádní jiní lidé na světě.
Jedna z těchto mutací zasáhla i gen označovaný jako EPAS1, kterému se též přezdívá sportovní gen, jelikož souvisí s podáváním vrcholných atletických výkonů.
Zároveň je zjištěno, že Tibeťané mají v těle daleko méně červených krvinek i méně hemoglobinu, který zajišťuje transport kyslíku z plic do tkání.
To je v rozporu s vědeckou logikou, která předpokládá, že v prostředí s menším obsahem kyslíku je hemoglobinu naopak zapotřebí více. Dají se tělesné vlastnosti Tibeťanů nějak logicky zdůvodnit?
Blesková evoluce?
Díky genovým mutacím stačí Tibeťanům pro přežití v tak velkých nadmořských výškách daleko méně kyslíku, než by potřebovali běžní lidé. To je jasný fakt. Otázkou je, co za těmito mutacemi stojí?
Historici se domnívají, že předchůdci současných Tibeťanů, kteří ještě měli geny jako „běžní smrtelníci“, na toto území přišli před pouhými 5000 lety. Rasmus Nielsen z univerzity v Berkeley, který se na výzkumu Tibeťanů také podílel, tvrdí:
„V případě Tibeťanů se jedná o nejrychlejší genetickou změnu v historii člověka.“ Opravdu je ale taková rychlá evoluční přeměna možná?
5000 let je totiž příliš krátká doba na to, aby se Tibeťané dokázali adaptovat na takové vysokohorské prostředí a měli v těle tolik pozměněných genů. A právě v tom je ten problém, na který záhadologové nyní upozorňují.
Takhle rychle zmutovat nelze!
„Aby Tibeťané oproti ostatním lidem na naší planetě prošli tak neobvyklou a neuvěřitelně rychlou evoluční změnou, je nereálné. Lidský organismus takové bleskové změny není schopný,“ tvrdí záhadologové.
Podle nich Tibeťané s takovými genetickými mutacemi na naši planetu přiletěli, a to ze světa, kde není příliš kyslíku. Proto ho jejich tělo k přežití tolik nepotřebuje. „Tibeťané jsou potomci dávných obyvatel jiné planety.
Jen tak lze vysvětlit jejich genetickou odlišnost od ostatních lidí,“ míní někteří experti, kteří věří, že Země byla v minulosti hojně navštěvovaná mimozemšťany a dodávají:
„Když sem přiletěli, hledali na Zemi místo s nízkou teplotou a řídkou atmosférou, tedy podobnými podmínkami, jaké musely panovat na jejich planetě.“ Zalíbilo se tu některým z nich natolik, že zde zůstali? A jsou Tibeťané jejich potomky?