reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Záhady historie
Tajemství potopeného města Pavlopetri
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 7.6.2022
3.0tis
Satelitní snímek Peloponésu. FOTO: NASA-MODIS-Project Blue Marble / Creative Commons / Volné dílo
346
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Nejde sice o bájnou Atlantidu, tedy vyspělou civilizaci pohřbenou kdesi na dně oceánu, ale o zcela reálné starověké město, jehož pozůstatky jsou ukryty v hloubce cca 3 až 4 metrů pod hladinou Středozemního moře.

Město se nachází v Řecku u jižního pobřeží Peloponésu.

Tento nález byl učiněn v roce 1967 britským vědcem Nicholasem Flemingem a zhruba o rok později prozkoumán archeology z Univerzity v Cambridgi. Potopené město dostalo název Pavlopetri, podle světců Petra a Pavla.

Pláž Simos na ostrově Elafonisos nedaleko Pavlopetri. FOTO: Dnalor 01 – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Korintský průplav. FOTO:  Ziegler / Creative Commons / Volné dílo Satelitní snímek Peloponésu. FOTO:  NASA-MODIS-Project Blue Marble / Creative Commons / Volné dílo

Bylo potvrzeno, že jde o zaniklé přístavní město. Z celkové plochy byla dosud prozkoumána asi jedna desetina.

Flaminga tehdy při sportovním potápění v této oblasti zaujaly geometrické tvary kamenných pozůstatků a jejich rozmístění, které nemohly být dílem přírody.

VYSPĚLÉ MĚSTO

Výzkumná mise britských vědců J. Hendersona a CH. Frenchmana z let 2007 až 2013 již použila moderních přístrojů pro laserové skenování, které umožňovalo vytvořit modely ve 3D a tak přiblížit obrázku, jak skutečně vypadalo nejstarší město na světě – objevené na mořském dně.

Pro vědce jde samozřejmě o objev, který předčil jejich očekávání. Zachoval se půdorys, ze kterého je jasné, že jde o pečlivě rozvržené ulice a nádvoří, včetně náboženské stavby a hrobů. Nešlo tedy o nějakou vesnici s náhodně postavenými domy.

Bylo prozkoumáno několik obytných budov, z nichž každá měla nejméně 12 místností a velkou halu, nebo to byly patrové stavby. Město tedy musela obývat privilegovaná vrstva. Navíc byla objevena i síť potrubí v ulicích, což dává předpoklad, že obyvatelé měli k dispozici kanalizaci či vodovod.

Korintský průplav. FOTO: Ziegler / Creative Commons / Volné dílo

Našlo se také několik tisíc keramických střepů. Spolu s ostatními poznatky lze určit i stáří města na neuvěřitelných pět tisíc let. Podle Handersona je to zatím nejstarší známé zatopené město na světě.

Jedním z výsledků průzkumu bylo zjištění, že město bylo také centrem prosperujícího textilního průmyslu a významným obchodním přístavem.

Zajímavostí jsou také stovky velkých zásobníků po celém městě. Jde o hliněné nádoby, některé o výšce až dvou metrů, které sloužily k uskladnění potravin, ale také k snadnějšímu nakládání a vykládání různých komodit přepravovaných loděmi.

Například jako byl olivový olej, víno, barvy, různé parfémy apod. To by nasvědčovalo vyspělému účetnictví a logistice. Ale současně mohly sloužit i k náboženským či pohřebním účelům. Jako přístavní město bylo obohacováno o poznatky námořníků, navštěvující jiné kraje a země, přivážející kromě zboží i různé trendy a vymoženosti odjinud.

Pláž Simos na ostrově Elafonisos nedaleko Pavlopetri. FOTO: Dnalor 01 – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

KONEC MĚSTA

Kdy přesně a proč se město potopilo, se můžeme jen domnívat. Podle teorií vědců za to může zřejmě sopečná činnost či tsunami, náhlý pokles dna moře apod. Pro archeology je podstatné, že město zůstalo ve stejné podobě jako zhruba před třemi tisíci léty.

Tedy že nebylo od té doby přestavováno, jinak rozvíjeno či ničeno válkami apod. Objevitel Flemming to okomentoval větou: „Je to jako otevřít konzervu, která zůstala zavřená celá tři tisíciletí.“

A tak nezbývá, než doufat, že také další výzkumy přinesou nové výsledky a poznatky, které obohatí historii naší planety.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 6.7.2022 1
Kdesi na severu, snad už u polárního kruhu, měla ležet bájná země Hyperborea. Zmiňuje se o ní mnoho antických autorů včetně Plinia Staršího. Ačkoli ležela tak daleko na severu, prý se jednalo o zemi tepla, štěstí a hojnosti, Proč tam však, u Dia Hromovládce, bylo tolik sebevražd?! Pokud bychom název Hyperborea podrobili malé jazykové analýze, […]
od Pavel Polcar 5.7.2022 45
V londýnské stanici metra Wimbledon nastala zničehonic 2. dubna 1904 naprostá neprostupná tma, taková, že nebylo vidět absolutně nic. Co se stalo? Ověřených informací je jen poskrovnu ale existují údajně písemné záznamy o této události. Lidé nastalou tmu měli popisovat jako černou mlhu. Neuspokojivé vysvětlení Událost okamžitě vyvolala velkou paniku, a to jak mezi cestujícími, […]
od Dalibor Vrána 2.7.2022 1.4tis
Rok 2012 přinesl nález otřásající vším, co si myslíme, že o starověku víme. V egyptské vesnici El Lahun archeologové vyzvednou z jedné z malých pyramid mumifikované tělo. Je perfektně zachovalé, měří mezi 150–160 cm a svým vzhledem rozhodně nepřipomíná člověka! Domnělá mumie mimozemšťana je přes 2000 let stará a její fotografie se na veřejnost dostanou […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 880
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.9tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]