2. prosince 1919: Z budovy v Torontu náhle mizí divadelní magnát Ambrose J. Small. Marně se ho snaží najít i slavný senzibil.
Domů     Tajemství potopeného města Pavlopetri
Tajemství potopeného města Pavlopetri
od 7.6.2022
3.0tis
Satelitní snímek Peloponésu. FOTO: NASA-MODIS-Project Blue Marble / Creative Commons / Volné dílo
346
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Nejde sice o bájnou Atlantidu, tedy vyspělou civilizaci pohřbenou kdesi na dně oceánu, ale o zcela reálné starověké město, jehož pozůstatky jsou ukryty v hloubce cca 3 až 4 metrů pod hladinou Středozemního moře.

Město se nachází v Řecku u jižního pobřeží Peloponésu.

Tento nález byl učiněn v roce 1967 britským vědcem Nicholasem Flemingem a zhruba o rok později prozkoumán archeology z Univerzity v Cambridgi. Potopené město dostalo název Pavlopetri, podle světců Petra a Pavla.

Pláž Simos na ostrově Elafonisos nedaleko Pavlopetri. FOTO: Dnalor 01 – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Korintský průplav. FOTO: Ziegler / Creative Commons / Volné dílo Satelitní snímek Peloponésu. FOTO: NASA-MODIS-Project Blue Marble / Creative Commons / Volné dílo

Bylo potvrzeno, že jde o zaniklé přístavní město. Z celkové plochy byla dosud prozkoumána asi jedna desetina.

Flaminga tehdy při sportovním potápění v této oblasti zaujaly geometrické tvary kamenných pozůstatků a jejich rozmístění, které nemohly být dílem přírody.

VYSPĚLÉ MĚSTO

Výzkumná mise britských vědců J. Hendersona a CH. Frenchmana z let 2007 až 2013 již použila moderních přístrojů pro laserové skenování, které umožňovalo vytvořit modely ve 3D a tak přiblížit obrázku, jak skutečně vypadalo nejstarší město na světě – objevené na mořském dně.

reklama

Pro vědce jde samozřejmě o objev, který předčil jejich očekávání. Zachoval se půdorys, ze kterého je jasné, že jde o pečlivě rozvržené ulice a nádvoří, včetně náboženské stavby a hrobů. Nešlo tedy o nějakou vesnici s náhodně postavenými domy.

Bylo prozkoumáno několik obytných budov, z nichž každá měla nejméně 12 místností a velkou halu, nebo to byly patrové stavby. Město tedy musela obývat privilegovaná vrstva.

Navíc byla objevena i síť potrubí v ulicích, což dává předpoklad, že obyvatelé měli k dispozici kanalizaci či vodovod.

Korintský průplav. FOTO: Ziegler / Creative Commons / Volné dílo
Korintský průplav. FOTO: Ziegler / Creative Commons / Volné dílo

Našlo se také několik tisíc keramických střepů. Spolu s ostatními poznatky lze určit i stáří města na neuvěřitelných pět tisíc let. Podle Handersona je to zatím nejstarší známé zatopené město na světě.

reklama

Jedním z výsledků průzkumu bylo zjištění, že město bylo také centrem prosperujícího textilního průmyslu a významným obchodním přístavem.

Zajímavostí jsou také stovky velkých zásobníků po celém městě. Jde o hliněné nádoby, některé o výšce až dvou metrů, které sloužily k uskladnění potravin, ale také k snadnějšímu nakládání a vykládání různých komodit přepravovaných loděmi.

Například jako byl olivový olej, víno, barvy, různé parfémy apod. To by nasvědčovalo vyspělému účetnictví a logistice. Ale současně mohly sloužit i k náboženským či pohřebním účelům.

Jako přístavní město bylo obohacováno o poznatky námořníků, navštěvující jiné kraje a země, přivážející kromě zboží i různé trendy a vymoženosti odjinud.

Pláž Simos na ostrově Elafonisos nedaleko Pavlopetri. FOTO: Dnalor 01 – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Pláž Simos na ostrově Elafonisos nedaleko Pavlopetri. FOTO: Dnalor 01 – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

KONEC MĚSTA

Kdy přesně a proč se město potopilo, se můžeme jen domnívat. Podle teorií vědců za to může zřejmě sopečná činnost či tsunami, náhlý pokles dna moře apod. Pro archeology je podstatné, že město zůstalo ve stejné podobě jako zhruba před třemi tisíci léty.

reklama

Tedy že nebylo od té doby přestavováno, jinak rozvíjeno či ničeno válkami apod. Objevitel Flemming to okomentoval větou: „Je to jako otevřít konzervu, která zůstala zavřená celá tři tisíciletí.“

A tak nezbývá, než doufat, že také další výzkumy přinesou nové výsledky a poznatky, které obohatí historii naší planety.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.7tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.3tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 2.9tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz