Skip to content

Tajemství příběhů krásné Šeherezády: Nešlo jen o pohádky…

Ženy mají své důmyslné triky, kterými dokážou pobláznit většinu mužů. Nejrafinovanější manévry ovládají však jen ty nejkrásnější a nejinteligentnější z nich. Podle legend má mezi ně patřit i bájná vypravěčka pohádek Tisíce a jedné noci, Šeherezáda!

„Vypravuje se, že kdysi v pradávných časech za dnů dávno minulých žil na indických a čínských ostrovech král z rodu Sásánovců,“ začíná jedna z verzí slavné sbírky orientálních pohádek a naučení. A pokračuje povídáním o mocném muži, který je natolik zdrcen a zklamán ženským pokolením, že navždy ztrácí víru v manželský život.

Každý den si proto vybírá novou ženu a poté, co s ní stráví noc, nechá ji zabít. Oblomit jeho nelítostný postoj dokáže až jedna jediná. Šeherezáda. Krásná vypravěčka svým líbezným hlasem vypráví natolik napínavé příběhy, že zvědavost nedovolí králi, aby ji nechal popravit.

Na zemi snad neexistuje nikdo, kdo by neznal příběh o moudré dívce, která svým důvtipným vyprávěním dokáže obměkčit srdce nelítostného krále Šáhrijára.

Byla krásná a moudrá. Vyprávěním příběhů zachránila život sobě i řadě dalších dívek. Existovala ale vůbec? FOTO: Wikimedia commons – volné dílo
NOCI NA OSM SVAZKŮ

Chvíle, kdy úchvatná Šeherezáda důvtipnými příběhy bojuje o svůj život, jsou základem celého vyprávění. Ve skutečnosti ale není jejich hrdinkou. Hlavními postavami jsou džinové, rybáři, darebáci, panovníci nebo také otrokyně.

Co přesně tedy Šeherezáda přednáší? Jde vůbec o pohádky? Odpověď nabízí orientalista Jaroslav Oliverius (*1933): „Na Západě se o této sbírce často hovoří a píše jako o pohádkách Tisíce a jedné noci. To však zdaleka neodpovídá jejímu neobyčejně bohatému žánrovému fondu.

(…) Kniha ve svém celku představuje neobyčejně pestrou směs epických žánrů – pověstí, legend, pohádek, příběhů a vyprávění z reálné historické skutečnosti, bajek, novel, cestopisných cyklů i rozsáhlých románů.“

Odpovídá tomu i rozsah díla. V plném znění je tvořeno několika knihami. Vydání od Odeonu z roku 2011 tak zahrnuje dokonce osm svazků!

Šeherezádiny příběhy patří mezi nejoblíbenější pohádky – vydávají se stále znovu a většina z nich se dočkala i filmového zpracování. FOTO: Wikimedia commons – volné dílo
ČETLA ŠEHEREZÁDA HOMÉRA?

Mezi nejznámější příběhy ze sbírky patří příběh o Alí Babovi a čtyřiceti loupežnících, Aladinovi a kouzelné lampě nebo pohádka o Džaudarovi a jeho bratrech. Slávu si získává také epos o námořníku Sindibádovi, který zachycuje fantastická dobrodružství na mořích mezi východní Afrikou a jižní Asií.

Děj je zasazen do doby vlády chalífy Hárúna ar-Rašída (763–809) a má popisovat několik reálných historek, se kterými se arabští mořeplavci setkali. Vliv na příběh mají mít i pohádky z celého světa nebo vyprávění o legendárním Oddyseovi, jehož autorem měl být řecký básník Homér.

Jak daleko ale sahá fikce a co je ještě možné považovat za pravdu?

Autorka: Eva Lacinová

FOTO: Wikimedia commons - volné dílo
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články