3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Tajemství samoty Františkov: Jsou tu uloženy přístupy ke kontům nacistů?
Tajemství samoty Františkov: Jsou tu uloženy přístupy ke kontům nacistů?
od 23.11.2022
3.2tis
V bývalé tajné továrně měly být ukryty dokumenty vedoucí k pokladům, foto Pixabay
334
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Samota Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě je dlouhodobě v hledáčku hledačů pokladů z 2. světové války. Vyprávějí se o ní totiž téměř neuvěřitelné příběhy.

Po obsazení Němci se tu údajně měly začít ukrývat důležité písemnosti a možná dokonce cenné nacistické poklady či alespoň přístupové kódy k nim.

V bývalé tajné továrně měly být ukryty dokumenty vedoucí k pokladům, foto Pixabay Papírna a továrna ve Františkově, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Ve Františkově měl zmizet transport písemností, foto Vyráběly se v továrně díly do Messerschmittů, nebo sloužila i k něčemu jinému? Foto USAF museum / Creative Commons / volné dílo

Před válkou objekty ve zdejším areálu sloužily jako sklárna, později jako továrna na výrobu papíru. Nejspíš v roce 1943 se ale do Františkova přesunuli nacisté.

reklama

Strhli vysoký komín kotelny a sloupy elektrického vedení, aby komplex nepřitahoval příliš pozornosti. Zabydleli se jak v podzemí, tak v nadzemních budovách, které tvořily nemalou část areálu.

Ovšem polohu této tajné továrny se jim dařilo, právě i díky provedeným úpravám, až do konce války tajit. Spojenci ji nikdy neodhalili. Měli ovšem dlouho tušení, že se v dané oblasti nachází úkryt strategicky důležitého podniku.

V okolí Kvildy naslepo shodili několik bomb a ostřelovali okolí z bojových letounů. Zasáhnout továrnu ve Františkově se jim ale nepodařilo. Co přesně tu nacisté tak úzkostlivě ukrývali?

Papírna a továrna ve Františkově, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Papírna a továrna ve Františkově, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Stíhačky, nebo něco víc?

Oficiální prameny uvádějí, že ve Františkově vězni vyráběli díly do „vlaštovky“, což je označení pro stíhačku Messerschmitt ME-262, od níž se tehdy očekávalo, že Hitlerovi vyhraje válku.

reklama

Poté, co oblast na jaře roku 1945 obsadili Spojenci, se tu skutečně tyto součástky stíhaček našly a krátce nato skončily ve šrotu. Proslýchá se ovšem, že to nebyl jediný důvod, proč se nacisté továrnu snažili za každou cenu ukrýt.

V jejích prostorách prý mohlo být uloženo i něco mnohem cennějšího! Indicie, které nashromáždil Antonín Kunc, autor knihy Tajemství šumavského podzemí, téměř nezpochybnitelně dokazují, že v podzemí Františkova za války sídlí velitelství luftwaffe.

A časté spekulace pracují s myšlenkou, že v podzemních prostorech Františkova Němci ukládají hesla a čísla kont ve švýcarských bankách, kde si ukládají uloupené cennosti a bohatství. Výpovědi pamětníků poukazují alespoň na důležité dokumenty. Zůstaly tam ležet dodnes?

Ve Františkově měl zmizet transport písemností, foto
Ve Františkově měl zmizet transport písemností, foto

Zmizel tu transport dokumentů

V okolí Františkova se traduje příběh o transportu písemností, který v blízkosti továrny měl záhadně zmizet.

Kolona vozů na konci války přijíždí k Františkovu, ke Kvildě a na Bučinu, někde tam vyloží obsah náklaďáků a ty se pak prázdné vracejí zpět směrem na Strakonice. O jaký náklad šlo?

reklama

„Do dnešní doby se na území naší republiky navzdory velkému úsilí a snažení nenašel ani jediný úkryt, do něhož byly uloženy tajné nacistické archivy nebo uloupené umělecké předměty a cennosti,“ upozorňuje Kunc.

„Pokud by se Němci rozhodli zde něco někde uložit, museli by mít záruku, že se k těmto věcem v budoucnosti kdykoliv snadno dostanou.

Na sklonku války bylo již nad slunce jasné, že mnichovská dohoda je neplatná a že československá republika bude obnovena v původních předválečných hranicích,“ píše v knize Tajemství Františkova a Pramenů Vltavy.

Znamená to, že Františkov nebyl vhodným místem pro uložení takových materiálů? Možná je tomu právě naopak?

Chodby až za hranice

Dnes se z celého areálu dochovala jen bývalá správní budova, která dnes slouží jako penzion. Vše ostatní bylo srovnáno se zemí, část tunelů a přístupové cesty k Františkovu Němci na ústupu odpálili a skutečnou podobu továrny i její rozsah si vzali do hrobu.

Ovšem z dochovaných střípků dokumentů a svědectví vyplývá, že ve zdejším podzemí se ve třech patrech vine labyrint chodeb, nejméně čtyři kilometry dlouhých.

Jejich východy se nacházejí v Bučině a u Stolové hory, kde mají být další podzemní prostory táhnoucí se až za německé hranice! Tyto tunely prokazatelně později slouží převaděčům, kteří v lesích vchod do štoly objevili.

Bývalí pohraničníci tvrdí, že v osadě Františkov záhadně mizeli lidé, které pohraniční hlídky v lesích už nikdy nenašly. Prošli podzemními chodbami až za hranice?

Pak nelze vyloučit, že se stejnými chodbami Němci plánovali vrátit pro cokoliv, co ve Františkově uložili.

Vyráběly se v továrně díly do Messerschmittů, nebo sloužila i k něčemu jinému? Foto USAF museum / Creative Commons / volné dílo
Vyráběly se v továrně díly do Messerschmittů, nebo sloužila i k něčemu jinému? Foto USAF museum / Creative Commons / volné dílo

Podivné manévry

Archivní zprávy dokládají, že záhy po konci války začíná intenzivní pátrání po nacistický archivech, uloupených cennostech či dokumentech týkajících se německého zbrojařství.

Když jsou po mnoha letech odtajněny spisy se seznamem lokalit, kde se mají nacházet tajné úkryty, je na něm i šumavské pohraničí. Mezi prvními po pokladech pátrají zpravodajské služby spojeneckých armád, po nich v 50. letech přicházejí komunisté.

Od 60. let do 80. let se do osady v pověření československé armády vracejí různé skupiny či jednotlivci a vyptávají se na vchody do podzemí.

Soukromí hledači pokladů se setkávají s neochotnou pamětníků o podzemí hovořit, a v některých případech jsou dokonce varováni, aby od pátrání dali ruce pryč!

Vůbec nezajímavější je ale svědectví z roku 1972, podle kterého jsou poblíž jednoho z již objevených vstupů do podzemních štol spatřeny nákladní vozy. Neznámí muži do nich nakládají materiál vyvážený z chodeb. Co si odtud odvezli? A kdo to vůbec byl?

Zarážející je i to, že vchody do podzemí byly po válce zazděny a areál bývalé továrny srovnán se zemí zalesněn. Měl snad Františkov zmizet z map?

Foto: Pixabay, CC
reklama
Související články
od 1.12.2022 2.2tis
V polovině října se na Twitteru objevilo video, které zaznamenává přelet dvou zářících světel neznámého původu nad San Diegem v americké Kalifornii. Mimozemské teorie na sebe po zveřejnění klipu nenechaly dlouho čekat. Zajímavé záběry, které tento podzim na sociální síti Twitter zveřejnila uživatelka vystupující pod přezdívkou magot_e_dead, ukazují něco, co vypadá jako dva jasné objekty pohyb
od 28.11.2022 3.1tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně
od 25.11.2022 2.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileith
od 24.11.2022 3.3tis
Když se raketoplán Challenger odlepí 28. ledna roku 1986 od země, to, co následuje, si nikdo neumí představit ani v těch nejčernějších nočních můrách. Anebo může? Přesně v 11.38 se zažehnou motory, aby mohl Challenger konečně vzlétnout. Velká sláva ale trvá pouhých 73 sekund. Potom náhle raketoplán exploduje a rozpadne se. V kabině, která se roztříští o mořskou hladinu, zahyne celá posádka. [ga
od 23.11.2022 2.8tis
Stále aktivní vulkán Merapi na indonéském ostrově Jáva má pro místní obyvatele velký význam i jako mytické a spirituální místo. Není tedy divu, že záhadný jev, který se před rokem objevil na vrcholu hory, je stále předmětem diskuzí. O co  se jednalo? V květnu roku 2021 se jednomu pohotovému fotografovi podařilo exponovat snímek, který zachycuje pap