Severní pól. Oblast plná ledu na severu přitahuje nejen dobrodruhy, ale také nejrůznější myslitele.
Bílé pláně jsou oblíbeným cílem polárníků a vědců, filozofové v něm spatřují mýtický vrchol světa. Co všechno se o severní točně traduje?
Francouzský filozof a teolog Henry Corbin a překladatel a hudební skladatel Joscelyn Godwin své úvahy ohledně významu severního pólu směřují do Asie. Pozorují myšlenky starověkých a orientálních kultur.
Docházejí přitom k šokujícím zjištěním! Během detailního rozboru jednotlivých příběhů o mytologických krajinách a bájných zemích totiž zjistí, že jsou mýty o dokonalé civilizaci – Atlantidě či Hyperboreji – rozšířeny po celém světě.
Godwin k tomu říká: „Paměti nebo fantazie o zlatém věku se zdají být zvláštností kultur, které pokrývají oblasti od Indie na sever Evropy…
Ale pozůstatky zlatého věku jsou zřetelné ve starověkém Blízkém východě v Genesis (druhá kniha Mojžíšova, část Bible – pozn. red.) v rajské zahradě, kde lidství kráčelo s božstvím, než došlo k pádu.“
Podle těchto myšlenkových systémů existovala v minulosti země, kterou obývaly postavy doslova božské. A nešlo přitom jen o postavy nadpřirozené, ale také o ušlechtilé smrtelníky… Ve chvíli, kdy byl totiž severní pól viděn jako magický a čistý, byl automaticky spatřován i jako příbytek mocných sil a postav!

DĚSIVÁ KATASTROFA
Příběhy o bájném vrcholku země je možné nalézt nejen v řadě evropských, ale také indických a íránských nauk. Proč se ale zaobírají právě severním pólem? Mají snad společné kořeny?
Při vysvětlování je možné vyjít z názorů indického reformátora a učitele Bala Gangadhara Tilaka (1856–1920), který říká, že jsou ve védách (staroindické texty) zaneseny údaje o zničení původního arktického domova lidí.
Podle Tilakových poznatků se tak má stát zhruba 10 000–8000 let před Kristem. Následovat má období, ve kterém se lidé usadí po celém světě a pomalu zapomenou na své originální kořeny. Co ale může být příčinou této katastrofy?
Jedná se o to samé neštěstí, které mělo zničit Atlantidu nebo Hyperboreu? Vyprávějí snad mýty o dávné tragédii, která postihla lidstvo a Zemi?

EXISTUJE VYSVĚTLENÍ?
Nejjednodušší objasnění všech mýtů a legend spojených se severním pólem by nejspíš kladlo důraz na lidskou fantazii. Mnohem důmyslnější a zajímavější výklad ale přináší italský filozof a ezoterik Julius Evola (1898–1974), který vzpomínku na arktické sídlo v tradicích mnoha národů spojuje s dávnověkou kalamitou:
„Člověk si především všimne souhry tématu Arktidy a tématu Atlantidy… Je známo, že astrofyzikální fenomén sklonu zemské osy zapříčiňuje změnu klimatu od jedné epochy k druhé. Jak navíc praví tradice, k tomuto sklonu dochází v určitý moment a prakticky vyrovnáním hmotné a metafyzické skutečnosti, jako by nesoulad v přírodě odrážel jistý stav duchovního řádu…“
Je možné domnívat se, že s pohybem země dochází i ke změnám v lidských společenstvích? Objasňuje to legendy o severní točně?