27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Zázraky
Zachrání nás superpotraviny? Poznejte opomíjené výživové poklady
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 12.3.2022
2.4tis
Superpotraviny mohou být i lahodné. Foto: UnSplash
266
SDÍLENÍ
2.4tis
ZOBRAZENÍ

Termín superpotraviny se v poslední době stále častěji skloňuje ve všech pádech. Co to ale vlastně je? Jde o obecný název pro přírodní plodiny s abnormální koncentrací zdraví prospěšných látek a živin.

Superpotraviny mohou být i lahodné. Foto: UnSplash Brusinky zachrání i nejeden neduh. Třeba záněty močového měchýře. Foto: Pixabay „Kakao obsahuje největší koncentraci antioxidantů ze všech potravin na světě,“ vyzdvihuje potenciál této ceněné plodiny slavný americký výživový expert David Wolfe (*1970). Foto: Pixabay Chlorella bývá prášková, k dostání jsou i tablety. Foto: Pixabay Co může nahradit maso? Foto: Pixabay

Řada z nich funguje jako přirozená prevence nádorových onemocnění a dalších civilizačních chorob, jiné zase mohou pomáhat prodlužovat život a další se využívají třeba v kosmetice jako elixír mládí.

„Lidé mají na výběr z mnoha možností, čím živit svá těla, některé z nich však mají takový nutriční přínos, že je můžeme označit za superpotraviny,“ vysvětluje výživový odborník Aaron Moss, který v roce 1998 poprvé použil v časopise Nature Nutrition výraz „superpotraviny“.

Superpotraviny znaly již staré civilizace, nejde tedy o žádný nově objevený trend. Například antičtí gladiátoři pravidelně pili šťávu ze zeleného ječmene, který dnes patří mezi nejuznávanější superpotraviny.

Staří Mayové zase obohacovali svou stravu o detoxikační a imunitu posilující mikrořasy. Zdá se, že lidé tedy již v poměrně dávné minulosti věděli, co je pro ně dobré, a my jsme na to vlivem pohodlného moderního života zkrátka jen pozapomněli. Návrat ke kořenům by v tomto případě mohl lidstvu prokázat dobrou službu.

Brusinky zachrání i nejeden neduh. Třeba záněty močového měchýře. Foto: Pixabay

ZÁZRAKY, KTERÉ V REGÁLECH MÍJÍME

Plodiny označované jako superpotraviny často pocházejí z míst, která nejsou k životu ideální. Horší podmínky totiž nutí rostlinu k zadržování živin, vitaminů a minerálů a tím se přírodní cestou stává hodnotnější než kultivované plodiny.

S jakými zázraky tedy můžete ze své spíže udělat přírodní lékárničku? Mezi běžněji používané druhy superpotravin patří třeba aloe vera, pravý včelí med nebo brusinky. Tyto potraviny jsou v našem jídelníčku v dnešní době poměrně obvyklé.

Možná ale ani netušíte, co všechno se v nich ukrývá. Obyčejné brusinky se třeba ocitly jako superpotravina i na seznamu Amerického institutu pro výzkum rakoviny. Odborníci z této organizace je na základě studií doporučují jako prevenci zákeřných nádorových onemocnění.

„V buněčných studiích brusinkový extrakt snížil počet volných radikálů způsobujících poškození DNA, která mohou vést až ke vzniku rakoviny,“ uvádí uznávaný výzkumný institut na svých stránkách. Jako další běžně známou superpotravinu můžeme uvést kakao, které je jednou z nejkomplexnějších potravin na Zemi, a ne nadarmo se mu tak přezdívá „potrava bohů“.

„Kakao obsahuje největší koncentraci antioxidantů ze všech potravin na světě,“ vyzdvihuje potenciál této ceněné plodiny slavný americký výživový expert David Wolfe (*1970). Foto: Pixabay

KAKAO JAKO LÉK

V první řadě obsahuje kakao obdivuhodné množství antioxidantů, tedy látek bojujících proti škodlivým volným radikálům v organismu. „Kakao obsahuje největší koncentraci antioxidantů ze všech potravin na světě,“ vyzdvihuje potenciál této ceněné plodiny slavný americký výživový expert David Wolfe (*1970) ve své knize Potraviny a medicína budoucnosti.

Nesmírně důležitý je také podíl vitaminů a minerálů v kakau. Základní surovina pro výrobu čokolády je totiž doslova nabitá hořčíkem, který ve stravě moderní evropské populace chybí. Jeho nedostatek se přitom podle odborníků podílí na vzniku tolik rozšířených srdečních chorob.

Látky vyskytující se v kakau působí i na psychiku a mohou fungovat jako antidepresivum. I proto řada stresovaných lidí trpí závislostí na čokoládě – tělo si říká o něco uklidňujícího. Po objevení kakaa pro Evropu se tato plodina užívala na starém kontinentu dokonce jako luxusní lék, coby pochoutka se začalo rozšiřovat až později.

Léčivé účinky kakaa byly na počátku 19. století tak známé, že lidé byli ochotni pít odporné kakaové nápoje, na nichž se vzhledem k tehdejší nemožnosti odtučňování kakaa po vystydnutí tvořily tukové krusty.

Chlorella bývá prášková, k dostání jsou i tablety. Foto: Pixabay

NEZNÁMÉ DARY PŘÍRODY

Kakao asi znáte, mnohé superpotraviny jsou ale pro běžnou populaci velkou neznámou. Těmi méně rozšířenými zázraky přírody jsou třeba bobule kustovnice čínské, která má výrazné harmonizační účinky na ledviny a podporuje činnost jater.

Kromě toho tato plodina budoucnosti, již po celá staletí využívá tradiční čínská medicína, podporuje imunitu, reguluje krevní tlak, zlepšuje zrak a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Vysoký obsah antioxidantů řadí kustovnici mezi potraviny zpomalující stárnutí a urychlující regeneraci organismu.

A aby toho nebylo málo, bobule jsou v Asii známým afrodiziakem. Příliš rozšířená není ani řasa chlorella, která obsahuje 60 % bílkovin, což je asi dvakrát více, než kolik najdeme v kuřecím mase. Prášek z ní příznivě ovlivňuje množství cholesterolu v krvi a chlorella na sebe také váže toxické těžké kovy, které odvádí z těla.

A slyšeli jste už o černém česneku? Nejde o žádnou speciálně vyšlechtěnou odrůdu. Černý česnek vzniká dlouhodobou kontrolovanou fermentací obyčejného česneku. Díky tomuto procesu mají pak stroužky méně štiplavou chuť, ale hlavně dvojnásobný obsah antioxidantů.

V černém česneku navíc byla prokázána přítomnost s-allylcysteinu, látky, která působí jako prevence některých typů rakoviny.

Co může nahradit maso? Foto: Pixabay

NAHRADÍ MASO?

Neprávem opomíjené je také konopné semínko, které je zvláště vhodné jako doplněk stravy vegetariánů, veganů a dalších osob na dlouhodobých dietách. Mléko získané z této plodiny totiž obsahuje podobné živiny jako maso a dokáže jej tak v čistě výživovém ohledu nahradit.

Více než čtvrtinu konopných semen tvoří bílkoviny. Zároveň se v této plodině skrývají i všechny esenciální aminokyseliny, které si tělo nedokáže samo vyrobit. Na rozdíl od masa je však konopné semínko pro tělo snáze stravitelné.

Výživový přínos konopného mléka pro lidský organismus je tak významný, že v minulosti se dokonce podávalo pacientům s tuberkulózou jako posilující prostředek. Je ovšem důležité upozornit, že pro superpotraviny platí poměrně jasná pravidla využívání jejich potenciálu.

Pokud si tedy při těchto řádcích již pochutnáváte na tabulce mléčné čokolády, abyste si užili ozdravných účinků blahodárného kakaa, chyba lávky. Běžná čokoláda se totiž vyrábí z praženého kakaa a to už je ochuzeno o většinu živin, které z něj dělají superpotravinu.

Nepražené kakaové boby jsou už něco jiného. Je tedy možné v dobře zvolených a správně využitých potravinách najít klíč ke zdraví? Jak je vidět, příroda skýtá mnohé dary, o něž se vlastní nevědomostí ochuzujeme.

Foto: UnSplash, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.6tis
11. září 2001 dochází v USA k teroristickým útokům, při nichž zemře 3000 lidí. Mohlo jich být ale mnohem víc, někteří ovšem unikli smrti jako zázrakem. Něco ten den bylo v jejich životě jinak, a proto tu dnes mohou ještě být. Holly Winter chce spolu s nejlepší kamarádkou překvapit jejich společného kamaráda pracujícího ve věži […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.8tis
Od roku 1998 si čtyřletý Luke Burgie z amerického Colorado Springs prochází peklem. Ze dne na den začne být nevysvětlitelně nemocný. Ze všeho nejvíc trpí žaludečními a zažívacími problémy. Ale když už se všichni obávají nejhorší, stane se něco, co si nikdo nedovede vysvětlit. Luke tehdy mívá po dobu půl roku až desetkrát denně silný […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 3.1tis
Statistika říká, že pád ze třetího patra domu přežije jen polovina lidí. Z desátého patra téměř nikdo. A ze 47. patra mrakodrapu? To přežije patrně jedině Alcides Moreno (*1970), bývalý umývač oken na výškových budovách! 7. prosince 2007 se spolu se svým mladším bratrem Edgarem vydává do práce, čeká je zakázka na Solow Tower, mrakodrapu […]
od Dalibor Vrána 17.5.2022 1.8tis
Papež František (*1936) bývá nazýván papežem plným překvapení, ale může být také papežem zázraků? Rodák z argentinského Buenos Aires vzbuzuje pozornost v březnu 2015. Při návštěvě italského města Neapol totiž údajně dokáže přeměnit usušenou krev svatého Januária (asi 272–305) zpět na kapalinu! To ale není vše. Svatý Januárius je patronem Neapole, jeho krev se uchovává […]
od Mirek Brát 14.5.2022 791
Dnes jeho jméno už žádné velké vášně nebudí, v minulosti však Apollónius z Tyany vzbuzoval pozitivní, nebo naopak negativní reakce. V každém případě nenudil…Už pozdní antika ho srovnávala s Ježíšem. Život a doba Apollónia z Tyany patřily do prvního století našeho letopočtu. Rodák z města na území dnešního Turecka se proslavil nejen jako filozof, ale i jako cestovatel. Jeho výpravy vedly […]