Skip to content

Tajemství smrtící kletby: Zabíjí magie, nebo pouhý strach?

Do nemocnice přichází mladá žena. Lékařům tvrdí, že brzy zemře. Detailní vyšetření a testy ale ukazují, že se pacientka těší výbornému zdraví a není čeho se obávat. Přesto za několik dnů umírá a nařízená pitva nenajde jedinou příčinu. Žena se však na smrtelné posteli svěřuje lékařům, že na ní leží hrozivá kletba. Mohou kletby skutečně zabíjet? Podle lékařů je vysvětlení snazší.

Třem novorozencům byla předpovězena předčasná smrt.

V Baltimorské nemocnici je zanedlouho po této příhodě hospitalizována dvaadvacetiletá černoška. Kromě nadváhy není na jejím zdravotním stavu nic, co by mohlo značit jakékoliv potíže. Přesto má potíže s dechem, trpí úzkostnými stavy a lékaři mohou jen bezmocně přihlížet, jak se její stav den ode dne zhoršuje. Tři dny před svými třiadvacátými narozeninami, v srpnu roku 1966, se vysílená mladá žena svěřuje lékaři o tom, jaký osud je velmi brzy čeká. Na venkově ve Georgii, odkud pochází, působí jen jedna porodní bába. Toho dne byl pátek třináctého a porodnice přivedla na svět tři holčičky. Jejich matkám ale zvěstuje neblahý osud právě narozených dětí. První má zemřít před svými šestnáctými narozeninami, další se nemá dožít jednadvaceti a třetí, ta, jež právě leží v baltimorské nemocnici, má zemřít dřív, než dovrší věku třiadvaceti let.

U ženy se brzy projeví poruchy srdečního rytmu.
NEUVĚŘITELNÝ SLED UDÁLOSTÍ

„První dívka zemřela při neštěstí den před svými šestnáctými narozeninami,“ píše britský dokumentarista Simon Welfare (*1946). „Druhá, která se věštby velice bála, byla šťastná, že se dožila svých jednadvacátých narozenin, a trvala na tom, že to musím oslavit. Když vešla do místní hospody, zasáhla ji zbloudilá kulka a dívka zemřela.“ Třetí o hrozivém očarování, které ji při narození přiřkla porodní bába, nepochybuje a o své neodvratné smrti je přesvědčena. Dr. Gottlieb Friesinger (1929–2012) a jeho tým se rychle rozhodují pro operaci, během níž dívce podváží žíly, neboť se objevuje srdeční arytmie a zrychlený puls. Den před svými narozeninami leží pacientka na svém lůžku, silně se potí a bojuje o každé nadechnutí. Než přijde noc, umírá. Následně provedená pitva ovšem neodhalí žádnou příčinu úmrtí. Podobných případů existuje mnoho. Zabíjejí skutečně kletby?

Lesley Whittle a její únosce.
NA VINĚ JE VAGÁLNÍ INHIBICE

Lékaři, kteří se již se smrtí z kletby nebo rituálu voodoo setkali, nabízejí mnohem prozaičtější vysvětlení. Smrt podle nich nezpůsobuje samo prokletí, ale vědomí, či spíše přesvědčení oběti, že byla prokleta a zemře. Příznaky, které se dostavují těsně před smrtí a výsledky pitvy nápadně připomínají smrt z nadměrného stresu. Ukázkový případ takového úmrtí byl kriminalisty zdokumentován v roce 1975, kdy byla unesena dcera zámožného britského podnikatele Lesley Whittle (1957–1975). Unesenou dívku únosce ukrývá na odlehlém místě v katakombách odvodňovacích drenáží. Je vystavena silnému chladu, pokud udělá jediný špatný pohyb, zřítí se dolů do proudu vody nebo se oběsí na smyčce, kterou má uvázanou kolem krku Musí se proto udržet na nohou. To se jí několik dnů skutečně daří, ale pak únosce nachází její tělo bez života. Pitva však prokáže, že nezemřela na následky násilí či prochlazení, ale na vagální inhibici. To znamená, že se zvýší hladina adrenalinu, srdeční tep se zrychlí a kůži postiženého polije studený pot. Brzy na to, když oběť nevidí žádné východisko, však přichází opačná reakce. Tep, krevní tlak i dýchání slábne a přichází smrt. A jak ukazují výzkumy, může přijít velice rychle.

Oběti prý zabíjí stres.
OBĚŤ SE ZABIJE SAMA

Podle lékařů a psychiatrů hraje hlavní úlohu sugesce. Oběti se cítí špatně, protože si myslí, že by měly, jenže pak následují skutečné zdravotní problémy. Někdy prvotní signál ve formě nemoci nebo jistého neúspěchu může odstartovat celou sérii reakcí. Osoba se dostává do deprese, což způsobuje nezdar v práci i osobním životě. Vše tak připomíná sněhovou kouli, na kterou se nabaluje stále větší zátěž, až to organismus jednoduše vzdá. „Některé oběti se vysílí samy tím, že odmítají jídlo a pití,“ upozorňuje Welfare. Jenže jak vysvětlit případy, kdy oběť nezemře jen tak zčistajasna, ale následkem faktorů, které nemůže jakkoliv ovlivnit, jako tomu bylo v případě prvních dvou dívek narozených v nešťastný den?

Foto: Wikipedia
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Divoká westmanka Calamity Jane
epochaplus.cz

Divoká westmanka Calamity Jane

Martha Jane Cannaryová alias  Calamity Jane...
Rakousko: Lyžování v bílém ráji
epochanacestach.cz

Rakousko: Lyžování v bílém...

Chcete vyrazit...
Proč s ní žádný chlap nevydrží
nasehvezdy.cz

Proč s ní žádný chlap nevydrží

Herečka ze seriálu Modrý kód MARIKA PROCHÁZKOVÁ...
Zachrání lnička Česko?
epochalnisvet.cz

Zachrání lnička Česko?

Vědcům z institutu CEITEC Masarykovy univerzity v...
Múza Versailles již zítra!
iluxus.cz

Múza Versailles již zítra!

Renomovaný vokálně-instrumentální soubor...
Kuriózní léčba duševních nemocí a moru: Díra do hlavy pro odchod zlého ducha a obklad z kohouta
epochaplus.cz

Kuriózní léčba duševních...

Nemocný muž v otrhaných šatech se z posledních sil...
Přitažlivost moderní kuchyně
rezidenceonline.cz

Přitažlivost moderní kuchyně

Jasné a přehledné linie, dokonalý komfort, soudobé...
Mapa noční oblohy se brzy změní: Rozzáří noční nebe zanikající hvězdy?
epochalnisvet.cz

Mapa noční oblohy se brzy změní:...

Astronomové slibují, že se v blízké budoucnosti...
Výzkum farmaceutických společností: Covid-19 dodávky léčiv do Evropy nenaruší
21stoleti.cz

Výzkum farmaceutických...

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) nedávno zveřejnila...
Zámek v Mníšku pod Brdy: Mystérium chybějící věže
epochanacestach.cz

Zámek v Mníšku pod Brdy:...

Je druhá polovina 17....
Častější případy kanibalismu u ledních medvědů
21stoleti.cz

Častější případy kanibalismu u...

V říši zvířat se ke kanibalismu uchyluje poměrně dost...
Chce obléct svatební šaty?
nasehvezdy.cz

Chce obléct svatební šaty?

Život na psí knížku už ji zřejmě začíná...