Skip to content

Tajemství smrtící kletby: Zabíjí magie, nebo pouhý strach?

Do nemocnice přichází mladá žena. Lékařům tvrdí, že brzy zemře. Detailní vyšetření a testy ale ukazují, že se pacientka těší výbornému zdraví a není čeho se obávat. Přesto za několik dnů umírá a nařízená pitva nenajde jedinou příčinu.

Žena se však na smrtelné posteli svěřuje lékařům, že na ní leží hrozivá kletba. Mohou kletby skutečně zabíjet? Podle lékařů je vysvětlení snazší.

Třem novorozencům byla předpovězena předčasná smrt.

V Baltimorské nemocnici je zanedlouho po této příhodě hospitalizována dvaadvacetiletá černoška. Kromě nadváhy není na jejím zdravotním stavu nic, co by mohlo značit jakékoliv potíže. Přesto má potíže s dechem, trpí úzkostnými stavy a lékaři mohou jen bezmocně přihlížet, jak se její stav den ode dne zhoršuje.

Tři dny před svými třiadvacátými narozeninami, v srpnu roku 1966, se vysílená mladá žena svěřuje lékaři o tom, jaký osud je velmi brzy čeká. Na venkově ve Georgii, odkud pochází, působí jen jedna porodní bába.

Toho dne byl pátek třináctého a porodnice přivedla na svět tři holčičky. Jejich matkám ale zvěstuje neblahý osud právě narozených dětí. První má zemřít před svými šestnáctými narozeninami, další se nemá dožít jednadvaceti a třetí, ta, jež právě leží v baltimorské nemocnici, má zemřít dřív, než dovrší věku třiadvaceti let.

U ženy se brzy projeví poruchy srdečního rytmu.
NEUVĚŘITELNÝ SLED UDÁLOSTÍ

„První dívka zemřela při neštěstí den před svými šestnáctými narozeninami,“ píše britský dokumentarista Simon Welfare (*1946). „Druhá, která se věštby velice bála, byla šťastná, že se dožila svých jednadvacátých narozenin, a trvala na tom, že to musím oslavit.

Když vešla do místní hospody, zasáhla ji zbloudilá kulka a dívka zemřela.“ Třetí o hrozivém očarování, které ji při narození přiřkla porodní bába, nepochybuje a o své neodvratné smrti je přesvědčena.

Dr. Gottlieb Friesinger (1929–2012) a jeho tým se rychle rozhodují pro operaci, během níž dívce podváží žíly, neboť se objevuje srdeční arytmie a zrychlený puls. Den před svými narozeninami leží pacientka na svém lůžku, silně se potí a bojuje o každé nadechnutí.

Než přijde noc, umírá. Následně provedená pitva ovšem neodhalí žádnou příčinu úmrtí. Podobných případů existuje mnoho. Zabíjejí skutečně kletby?

Lesley Whittle a její únosce.
NA VINĚ JE VAGÁLNÍ INHIBICE

Lékaři, kteří se již se smrtí z kletby nebo rituálu voodoo setkali, nabízejí mnohem prozaičtější vysvětlení. Smrt podle nich nezpůsobuje samo prokletí, ale vědomí, či spíše přesvědčení oběti, že byla prokleta a zemře.

Příznaky, které se dostavují těsně před smrtí a výsledky pitvy nápadně připomínají smrt z nadměrného stresu. Ukázkový případ takového úmrtí byl kriminalisty zdokumentován v roce 1975, kdy byla unesena dcera zámožného britského podnikatele Lesley Whittle (1957–1975). Unesenou dívku únosce ukrývá na odlehlém místě v katakombách odvodňovacích drenáží. Je vystavena silnému chladu, pokud udělá jediný špatný pohyb, zřítí se dolů do proudu vody nebo se oběsí na smyčce, kterou má uvázanou kolem krku Musí se proto udržet na nohou.

To se jí několik dnů skutečně daří, ale pak únosce nachází její tělo bez života. Pitva však prokáže, že nezemřela na následky násilí či prochlazení, ale na vagální inhibici. To znamená, že se zvýší hladina adrenalinu, srdeční tep se zrychlí a kůži postiženého polije studený pot.

Brzy na to, když oběť nevidí žádné východisko, však přichází opačná reakce. Tep, krevní tlak i dýchání slábne a přichází smrt. A jak ukazují výzkumy, může přijít velice rychle.

Oběti prý zabíjí stres.
OBĚŤ SE ZABIJE SAMA

Podle lékařů a psychiatrů hraje hlavní úlohu sugesce. Oběti se cítí špatně, protože si myslí, že by měly, jenže pak následují skutečné zdravotní problémy. Někdy prvotní signál ve formě nemoci nebo jistého neúspěchu může odstartovat celou sérii reakcí.

Osoba se dostává do deprese, což způsobuje nezdar v práci i osobním životě. Vše tak připomíná sněhovou kouli, na kterou se nabaluje stále větší zátěž, až to organismus jednoduše vzdá. „Některé oběti se vysílí samy tím, že odmítají jídlo a pití,“ upozorňuje Welfare. Jenže jak vysvětlit případy, kdy oběť nezemře jen tak zčistajasna, ale následkem faktorů, které nemůže jakkoliv ovlivnit, jako tomu bylo v případě prvních dvou dívek narozených v nešťastný den?

Foto: Wikipedia
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Do Olomouce i v době COVIDové
epochanacestach.cz

Do Olomouce i v době COVIDové

Co naplánovat na...
Kvůli Ivaně změnil Karel celý svůj dosavadní život
nasehvezdy.cz

Kvůli Ivaně změnil Karel celý...

Vztah Karla Gotta (†80) a jeho manželky...
Co je nového ve světě topení
rezidenceonline.cz

Co je nového ve světě topení

Každý rok se představují novinky ze světa radiátorů,...
Zbavte se pupínků
nasehvezdy.cz

Zbavte se pupínků

Bohužel to není jen problém dospívajících, ale i...
Jak probíhal krvavý zrod Spojených států?
epochalnisvet.cz

Jak probíhal krvavý zrod...

Území dnešní Spojených států amerických bylo...
Suzuki zahajuje předprodej nového SUV Across
iluxus.cz

Suzuki zahajuje předprodej...

Největší a nejvýkonnější model Suzuki všech dob, který je...
Když si auta povídají a varují před kolizí…
21stoleti.cz

Když si auta povídají a varují...

Už teď učí Češi auta „povídat“ na vybraných...
Česko finalizuje unikátní projekt dopravy budoucnosti
epochaplus.cz

Česko finalizuje unikátní...

Představte si Evropu bez dopravních nehod,...
HIV i nadále zůstává hrozbou
21stoleti.cz

HIV i nadále zůstává hrozbou

Ačkoliv to tak v letošním roce možná...
Pěší výletý jižně, ale i severně od Brna!
epochanacestach.cz

Pěší výletý jižně, ale i...

Pokud se vydáte na...
Legenda z ostrova Man: Řádí tam tvor jménem buggane?
epochalnisvet.cz

Legenda z ostrova Man: Řádí...

V Irském moři mezi Anglií, Skotskem, Irskem...
McCandlessův kouzelný autobus: Rezavá továrna na mrtvoly musí pryč!
epochaplus.cz

McCandlessův kouzelný autobus:...

Vybere si smrt v pustině. Jeho odkaz ale žije...