Skip to content

Tajemství smrtící kletby: Zabíjí magie, nebo pouhý strach?

Do nemocnice přichází mladá žena. Lékařům tvrdí, že brzy zemře. Detailní vyšetření a testy ale ukazují, že se pacientka těší výbornému zdraví a není čeho se obávat. Přesto za několik dnů umírá a nařízená pitva nenajde jedinou příčinu.

Žena se však na smrtelné posteli svěřuje lékařům, že na ní leží hrozivá kletba. Mohou kletby skutečně zabíjet? Podle lékařů je vysvětlení snazší.

Třem novorozencům byla předpovězena předčasná smrt.

V Baltimorské nemocnici je zanedlouho po této příhodě hospitalizována dvaadvacetiletá černoška. Kromě nadváhy není na jejím zdravotním stavu nic, co by mohlo značit jakékoliv potíže. Přesto má potíže s dechem, trpí úzkostnými stavy a lékaři mohou jen bezmocně přihlížet, jak se její stav den ode dne zhoršuje.

Tři dny před svými třiadvacátými narozeninami, v srpnu roku 1966, se vysílená mladá žena svěřuje lékaři o tom, jaký osud je velmi brzy čeká. Na venkově ve Georgii, odkud pochází, působí jen jedna porodní bába.

Toho dne byl pátek třináctého a porodnice přivedla na svět tři holčičky. Jejich matkám ale zvěstuje neblahý osud právě narozených dětí. První má zemřít před svými šestnáctými narozeninami, další se nemá dožít jednadvaceti a třetí, ta, jež právě leží v baltimorské nemocnici, má zemřít dřív, než dovrší věku třiadvaceti let.

U ženy se brzy projeví poruchy srdečního rytmu.
NEUVĚŘITELNÝ SLED UDÁLOSTÍ

„První dívka zemřela při neštěstí den před svými šestnáctými narozeninami,“ píše britský dokumentarista Simon Welfare (*1946). „Druhá, která se věštby velice bála, byla šťastná, že se dožila svých jednadvacátých narozenin, a trvala na tom, že to musím oslavit.

Když vešla do místní hospody, zasáhla ji zbloudilá kulka a dívka zemřela.“ Třetí o hrozivém očarování, které ji při narození přiřkla porodní bába, nepochybuje a o své neodvratné smrti je přesvědčena.

Dr. Gottlieb Friesinger (1929–2012) a jeho tým se rychle rozhodují pro operaci, během níž dívce podváží žíly, neboť se objevuje srdeční arytmie a zrychlený puls. Den před svými narozeninami leží pacientka na svém lůžku, silně se potí a bojuje o každé nadechnutí.

Než přijde noc, umírá. Následně provedená pitva ovšem neodhalí žádnou příčinu úmrtí. Podobných případů existuje mnoho. Zabíjejí skutečně kletby?

Lesley Whittle a její únosce.
NA VINĚ JE VAGÁLNÍ INHIBICE

Lékaři, kteří se již se smrtí z kletby nebo rituálu voodoo setkali, nabízejí mnohem prozaičtější vysvětlení. Smrt podle nich nezpůsobuje samo prokletí, ale vědomí, či spíše přesvědčení oběti, že byla prokleta a zemře.

Příznaky, které se dostavují těsně před smrtí a výsledky pitvy nápadně připomínají smrt z nadměrného stresu. Ukázkový případ takového úmrtí byl kriminalisty zdokumentován v roce 1975, kdy byla unesena dcera zámožného britského podnikatele Lesley Whittle (1957–1975). Unesenou dívku únosce ukrývá na odlehlém místě v katakombách odvodňovacích drenáží. Je vystavena silnému chladu, pokud udělá jediný špatný pohyb, zřítí se dolů do proudu vody nebo se oběsí na smyčce, kterou má uvázanou kolem krku Musí se proto udržet na nohou.

To se jí několik dnů skutečně daří, ale pak únosce nachází její tělo bez života. Pitva však prokáže, že nezemřela na následky násilí či prochlazení, ale na vagální inhibici. To znamená, že se zvýší hladina adrenalinu, srdeční tep se zrychlí a kůži postiženého polije studený pot.

Brzy na to, když oběť nevidí žádné východisko, však přichází opačná reakce. Tep, krevní tlak i dýchání slábne a přichází smrt. A jak ukazují výzkumy, může přijít velice rychle.

Oběti prý zabíjí stres.
OBĚŤ SE ZABIJE SAMA

Podle lékařů a psychiatrů hraje hlavní úlohu sugesce. Oběti se cítí špatně, protože si myslí, že by měly, jenže pak následují skutečné zdravotní problémy. Někdy prvotní signál ve formě nemoci nebo jistého neúspěchu může odstartovat celou sérii reakcí.

Osoba se dostává do deprese, což způsobuje nezdar v práci i osobním životě. Vše tak připomíná sněhovou kouli, na kterou se nabaluje stále větší zátěž, až to organismus jednoduše vzdá. „Některé oběti se vysílí samy tím, že odmítají jídlo a pití,“ upozorňuje Welfare. Jenže jak vysvětlit případy, kdy oběť nezemře jen tak zčistajasna, ale následkem faktorů, které nemůže jakkoliv ovlivnit, jako tomu bylo v případě prvních dvou dívek narozených v nešťastný den?

Foto: Wikipedia
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Olšanské hřbitovy obětem moru nestačily
epochalnisvet.cz

Olšanské hřbitovy obětem...

Mrtvoly padají dolů jedna za druhou. Šachty kolem kostela,...
Svatba v nedohlednu. Odkopne ho?
nasehvezdy.cz

Svatba v nedohlednu....

Má zdánlivě všechno, co si...
Impuls k husitským válkám: Radní pražského Nového Města vyletěli z okna
epochaplus.cz

Impuls k husitským válkám: Radní...

Novoměstský radní Jan Humpolec letí 30....
Pomsta všem chlapům!
nasehvezdy.cz

Pomsta všem chlapům!

Ráda trávila čas po boku...
Vepřové maso s mrkví
tisicereceptu.cz

Vepřové maso s mrkví

Po dušení je mrkev hezky měkká a přitom ne...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Lázně, které prodlužují životnost baterií
21stoleti.cz

Lázně, které prodlužují...

Pokud přemýšlíte o koupi nového automobilu, možná se vám...
Jeden jazyk pro celé lidstvo. Tvůrce esperanta usiloval o světový mír
epochaplus.cz

Jeden jazyk pro celé lidstvo....

„Kde jsou mé poznámky?“ ptá se Ludvík Zamenhof,...
Zdraví a klid na cestách: Co si zařídit a co sbalit, aby nás na dovolené nic nepřekvapilo
panidomu.cz

Zdraví a klid na cestách: Co si...

Možná už víte, kam se letos vydáte na dovolenou...
Taková malá intrikánka
skutecnepribehy.cz

Taková malá intrikánka

Moje starší sestra Romana byla vždycky...
Hořice: Přehlídka současného výtvarného umění v exteriéru města
epochanacestach.cz

Hořice: Přehlídka současného...

Hořice v Podkrkonoší...
Dopřejte svým miláčkům opravdový luxus
iluxus.cz

Dopřejte svým miláčkům...

FALCO DOG a FALCO CAT jsou určené pro mazlíčky,...