26. dubna 1986: Ve městě Pripjať na Ukrajině dochází k explozi jaderné elektrárny Černobyl.
Domů     Tajemství trutnovského chrámu: Odkud pocházelo tajemné světlo?
Tajemství trutnovského chrámu: Odkud pocházelo tajemné světlo?
od 17.5.2023
2.7tis
Kostel Narození Panny Marie v Trutnově, foto Stanislav Dusík / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
293
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Mezi největší východočeská mystéria patří události, které se prý odehrály roku 1866. Někteří obyvatelé Trutnova totiž měli spatřit podivné paranormální jevy. Co se tehdy odehrálo?

Kostel Narození Panny Marie v Trutnově, foto Stanislav Dusík / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 V chrámu prý zářilo světlo neznámého původu, foto Jiří Novák / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Mohlo jít o předzvěst blížící se války? Foto Georg Bleibtreu / Creative Commons / Volné dílo

Hodiny trutnovské radniční věže odbíjejí půlnoc. Starší žena otevírá dveře a dívá se směrem k nedalekému chrámu Narození Panny Marie. Vzápětí vykřikne úžasem. Z interiéru pozdně barokního kostela se totiž okny rozlévá podivná záře!

Co ji způsobilo, když v tuto noční hodinu je církevní svatostánek již dávno prázdný? Němka neváhá (v té době tvoří většinu trutnovských měšťanů Němci – pozn. red.) a spěchá za zdejším farářem.

Ještě předtím, než páterovi oznámí zvláštní novinku, potkává prý na ulici ohnivého muže s černým psem! Jenže zástupce římskokatolické církve se neobvyklými fenomény nechce dlouze zabývat.

Zatímco zvláštní setkání připíše na vrub bujné fantazie ženy, za svit má být odpovědné takzvané věčné světlo. Ale co se vlastně v polovině roku 1866 v Trutnově odehrálo?

STÁL ZA VŠÍM MĚSÍČNÍ SVIT?

Podle dobových pramenů mají podivnou světelnou „show“ spatřit obyvatelé domů č. p. 61 a 57, žijící ve městě na okraji Krkonošského podhůří. Co vlastně viděli? Po příchodu svědkyně na faru se do kostela Narození Panny Marie údajně vydávají kaplan s děkanem.

Chtějí odhalit podstatu světla a vyloučit žhářství. Ani jedna z uvedených možností se však nepotvrdí. Proč ve svatostánku duchovní nenaleznou nic, co by mohlo objasnit příčinu událostí? Jako nejlogičtější vysvětlení snad můžeme navrhnout optickou iluzi.

Přesněji odraz měsíčního svitu a dalších světel z okolí od chrámových oken. Tento jev pak mohl vyvolat dojem osvětlení vnitřních prostor kostela, postaveného v letech 1756 až 1782 podle návrhu stavitele a architekta Leopolda Niedereckera. Ale vskutku je objasnění tehdejší události natolik jednoduché a přímočaré?

V chrámu prý zářilo světlo neznámého původu, foto Jiří Novák / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
V chrámu prý zářilo světlo neznámého původu, foto Jiří Novák / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

OPAKOVÁNÍ DÁVNÝCH POŽÁRŮ?

Především je poněkud zvláštní, že by si několik trutnovských svědků spletlo slabý odraz Měsíce od silné záře. Ta se má totiž podobat silnému ohni, nebo mnoha olejovým lampám či loučím, umístěným uvnitř chrámu. Již víme, že uvnitř kostela tehdy nehořelo.

Proč však byl podobný jev na tomto místě pozorován i v minulosti? Zopakovaly se snad historické události?

Město na řece Úpě je založeno již v době panování mocného českého krále Přemysla Otakara II. (1233–1278) kolem roku 1260. Od té doby je téměř pravidelně sužováno rozsáhlými ohni, které ho devastují.

A to například v letech 1453, 1484, 1508, 1583, 1642, 1647, a také několikrát potom. Ani předchozím verzím kostela, který dnes stojí na rozhraní ulic Farská a Školní, se ohnivé inferno nevyhnulo.

Chrám vyhořel například během války o rakouské dědictví (1740–1748). Že by se zde občas přehrával jakýsi energetický otisk události? Vždyť podle záhadologů má k těmto jevům docházet i na místech některých bitev.

PROROCTVÍ PŘICHÁZEJÍCÍ VÁLKY?

Lokality tragických příběhů prý doslova přitahují nezvyklé paranormální jevy. Tajemný svit má navíc vzniknout krátce předtím, než 14. června roku 1866 vypukne krvavá prusko-rakouská válka.

Během ní zahyne víc než 170 tisíc vojáků, ale boje tvrdě zasáhnou právě východní část Čech. Zatímco rozhodující bitva války je 3. července 1866 svedena nedaleko Hradce Králové, již o několik dní dříve se znepřátelené armády střetnou také u Trutnova!

Dělové koule tehdy zasáhnou i samotné město, kde umírají nevinní civilisté. Mohlo tedy jít o varování před blížícím se válečným nebezpečím?

Vždyť k podobně záhadné události má dojít i v pražském Týnském chrámu předtím, než je na Bílé hoře 8. listopadu 1620 definitivně poraženo vojsko českých protestantských stavů! Pak následuje doba velmi těžké třicetileté války (1618–1648)!

Že by tedy v případě záhadného kostelního svitu šlo o temnou věštbu války, nebo za vším stojí nějaké obyčejnější vysvětlení? A co onen ohnivý muž se psem? Je pouze produktem lidové tvořivosti a trutnovských pověstí?

Mohlo jít o předzvěst blížící se války? Foto Georg Bleibtreu / Creative Commons / Volné dílo
Mohlo jít o předzvěst blížící se války? Foto Georg Bleibtreu / Creative Commons / Volné dílo
Foto: Creative commons
Štítky:
reklama
Související články
od 25.4.2024 809
Panenský Týnec je bezesporu jedním z nejproslulejších míst, kam lidé míří za pozitivní energií. Tamní nedostavěný středověký chrám dlouhá desetiletí navštěvují nejrůznější psychotronici, léčitelé i spiritisté. Toto místo prý dokáže navodit dobrou náladu, utlumit deprese i dodat elán do života. Jaké se zde skrývá tajemství? Chrám v Panenském Týnci začal budov
od 24.4.2024 1.9tis
Často se předpokládá, že se přízraky zjevují jako připomínka vlastního tragického osudu. Co když ale některé z nich přicházejí s dobrými úmysly? ENIGMA vám představí několik svědectví o návštěvách z onoho světa, které pomohly živým lidem vyváznout z nebezpečí…   Řidič za volantem jen ztěžka přemáhá únavu. Najednou zjistí, že s ním
od 23.4.2024 2.6tis
Rodina se nastěhuje do domu, který dříve sloužil jako pohřební ústav. Od prvního dne jsou pronásledováni přízraky, které rodinu bez přestání terorizují. Noví obyvatelé jsou dokonce přímo ohroženi na životě! Hrůzostrašné události se pak stali předlohou filmovému hororu, jaká ale byla skutečnost? Manželé Alen a Carmen Snedekerovi a jeji
od 22.4.2024 3.0tis
Můžete se setkat s dvojicí názvů. Prvním z nich je Crumlin Road Gaol, druhým HM Prison Belfast. V obou případech vás místní pošlou ke stejné budově bývalé věznice. Jde prý o jedno z nejstrašidelnějších míst v celém Severním Irsku. Památkově chráněná budova na severu Belfastu patří svými základy ještě do viktoriánské éry. Naproti věznici stojí býval
od 21.4.2024 2.8tis
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově kronice. Obřady černé magie? Sídlo Vranov nad Dyjí má zřejmě mimo jiné i díky své dlouhé historii celou řadu temných tajemství. V 19. století, kdy sídlo patřilo
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se