21. ledna 1988: O svém zážitku z předešlé noci vypovídá australská rodina Knowlesových, kterou mělo pronásledovat UFO.
Domů     Záhady historie
Tajuplný Oregonský vír
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 11.8.2020
6.1tis
Oregonský dům záhad FOTO: flickr.com
270
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

Jak napovídá název, Oregonský vír, neboli Oregon Vortex, je nevelké místo v Americe, ve státě Oregon. Nachází se poblíž města Gold Hill.

Oregonský dům záhad FOTO: flickr.com Oregon vortex FOTO: vyslapy.cz Pohled do domu záhad FOTO: oregonlive.com

ČÍM JE TOTO MÍSTO ZÁHADNÉ?

Nemusíte mít strach z nějakých zjevení duchů apod. Proto sem míří řada turistů i z celého světa, aby si užila neobvyklých zemských anomálií, které vědci nedovedou věrohodně vysvětlit.

Celé toto záhadné místo má v podstatě miniaturní rozměry, neboť jde o kruhovou oblast o průměru cca 60 metrů. Uvnitř je ještě dřevěná bouda nazývaná dnes Dům záhad. Tato bouda, postavená v roce 1904, sloužila jako zkušebna zlata jedné důlní společnosti.

Avšak působením anomálií nepracovala správně a byla zrušena. Dnes jsou v ní turistům předváděny nejrůznější kousky, které jdou proti přírodním zákonům.

Oregon Vortex: Tajemná oblast s nevysvětlitelnými jevy

Již při vstupu do oblasti mají lidé pocit nutnosti vyrovnat vzpřímený postoj, co vede k tomu, že stojí ve skutečnosti šikmo, jako by se vzpírali nějaké neznámé síle. Naopak zase kulaté předměty, jako jsou lahve, se bez problémů kutálí do kopce.

Nebo stojící předměty neupadnou ani při náklonu do 10 stupňů, takže například košťata po několika výkyvech tu stojí sama a rovně. Kouř z cigaret tvoří zajímavé spirály. Ale také stromy zde nerostou rovně.

Na některých místech se mění i výška lidí, pokud se vzájemně od sebe pohybují. Tyto záhady předvádí průvodci ve zmíněném domku a dokumentují to pořízená videa nejen turistů, ale i početných televizních štábů.

Samotná dřevěná chata stávala prý na okraji oblasti, ale působením záhadného zemského víru se ocitla uprostřed tohoto místa. Řada lidí má v oblasti také zvláštní pocity, jako by byli dezorientováni, prožívali meditaci či vnímají energetické pole.

Fact or Faked: Paranormal Files' investigates Oregon Vortex ...

JAKÉ JE VYSVĚTLENÍ?

V podstatě žádné. Vědci různých oborů zde prováděli své experimenty, měření a pozorování, ale k vysvětlení záhady zatím nedospěli. Někteří se domnívají, že by zde mohlo působit jakési silové pole kulového tvaru.

Jedna jeho polovina by mohla být umístěna pod zemí, ta druhá nad zemí. Jejich působení by bylo možno přirovnat ke vzdušnému nebo vodnímu víru. Odtud zřejmě název oblast „Oregon Vortex“. Ovšem jde jen o pouhou domněnku, bez jakéhokoliv vysvětlení, čím a jak jsou anomálie konkrétně způsobeny. Ale jako turistická atrakce je to vynikající.

Foto: Flickr, Vyslapy.cz, Oregonlive (postupně)
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 20.1.2022 767
Zajímá vás, kým byl mytický vlk Fenrir, jak se dělí padlí andělé, nebo zda měla Amerika skutečného superhrdinu? Čtěte dál…     OTÁZKA 1.: JAK SE ROZDĚLUJÍ PADLÍ ANDĚLÉ A DÉMONI? Toto členění démonů pochází od anglického okultisty Francise Barretta z přelomu 18./19. století. Právě on stanovil počet pekelných sborů na číslovku 9. Inspiroval se […]
od Pavel Polcar 20.1.2022 1.3tis
Pro popis Karnaku není označení „chrámový komplex“ dostatečný, jednalo se totiž o stát ve státě a v době svého největšího rozkvětu poskytoval domov až 90 tisícům kněží a jejich pomocníků. K poctě Amona, krále lidí a bohů, zde byly vystavěny velkolepé chrámy a mnoho dalších významných staveb. Rekonstrukce některých budov v této lokalitě ležící v […]
od Dalibor Vrána 19.1.2022 2.0tis
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.1tis
Strašidelné zrcadlo z domu z poloviny 19. století jeho majitelé věnují blízkému hotelu. Netrvá dlouho a hosté pokoje, ve kterém je zrcadlo umístěno, si začnou stěžovat na řadu paranormálních úkazů. Věci naberou dramatický spád poté, co se jeden z hostů pokusí u zrcadla provést seanci.     Internetový magazín Supernatural Magazine před lety informoval o […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.4tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]