9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Neobjasněné události
Tribeč: Místo, kde prý mizeli lidé
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 11.8.2020
4.5tis
Pohoří Tribeč FOTO: captour-paja.cz
295
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Toto pohoří se nachází ve střední části Slovenska, východním směrem od Nitry. Jeho nejvyšší kopec měří cca 830 metrů. Nejde proto o žádné zapomenuté území v hraničních hvozdech, ale přesto, zvláště u místních obyvatel, vyvolává zvláštní tajemnou atmosféru.

Přispívají k tomu hluboké a husté lesy vyvolávající leckde pod korunami buků temnou a ponurou náladu. Navíc je tu i nezvratné přesvědčení místních, že se v tomto terénu po desetiletí ztrácejí beze stopy lidé.

Pohoří Tribeč FOTO: captour-paja.cz Velký Tribeč FOTO: Wikimedia Commons Zřícenina hradu Gýmeš FOTO: Wikimedia Commons

SLOVENSKÝ BERMUDSKÝ TROJÚHELNÍK

Není proto divu, že je někdy oblast pohoří Tribeč nazývána podle světoznámého místa nevysvětlitelných jevů na moři. V Tribeči, pro změnu zase v „moři“ lesního porostu, prý mizí bez jakékoliv zjevné příčiny lidé.

Jde o místa, kde se v lese potkáte s ruinami bývalých lidských příbytků, hospodářských stavení, či zbytky starých hradišť, ale také křížků s neznámou historií. Ovšem setkání s živými lidmi je zde o poznání slabší.

Začalo to, alespoň podle dochovaných záznamů, v roce 1920. Podle slovenského deníku Nový čas se v zimě tohoto roku ztratil zkušený lesník Štefan Samšál starý 47 let. Prováděl pravidelnou rutinní obhlídku ve svém důvěrně známém revíru, ale již se domů nevrátil.

Tehdejší důkladná pátrací akce trvala celé tři měsíce, ale nepřinesla jedinou stopu, která by vysvětlovala místo a důvod jeho zmizení.

Hrad Gýmeš
Zřícenina hradu Gýmeš FOTO: Wikimedia Commons

Ale již rok poté se na Tribeči ztratila osmnáctiletá Mária Šlajzerová. Šla navštívit své příbuzné a volila kratší cestu pohořím. Také ona se nenašla živá ani mrtvá, i když kromě policie se do hledání zapojila i řada dobrovolníků.

V zimě 1939 se ke zřícenině Čiernému hradu v tomto pohoří vydal pracovník Baťova závodu Walter Fischer. Také on zmizel beze stopy. Ale nakonec jej přece jen objevili, ale až po třech měsících, v lese u Zlatých Moravců.

Ovšem byl v bezvědomí, celý zakrvácený a s velmi podivnými popáleninami na celém těle. Přestože přežil, nikdy se již nikdo nedozvěděl, kde celé ty 3 měsíce pobýval a co prožil. Ze svého zřejmě otřesného zážitku se již nevzpamatoval a později zemřel v Ústavu pro duševně choré v Žilině.

V roce 1966 bylo v lese na cestě, směřující k hřebenu, objeveno prázdné auto. Policie zjistila, že patří manželům Belanovičovým z Bratislavy, o kterých nikdo ze sousedů ani v práci již několik dní neslyšel.

Protože tehdy mohlo jít o snahu utéct z republiky na Západ, bylo po nich vyhlášeno i celostátní pátrání. Ale již o nich nikdo více neslyšel. Přiřadili se tak ke zmizelým na Tribeči.

Později, v roce 1980 v obci Skýcove, zmizel Antonín Topil, Když mu doručovatelka nesla důchod a nezastihla jej doma, bylo zjištěno, že má domek zamčený zevnitř. Po vyražení dveří se jeho tělo nenašlo, ani nějaké stopy únosu apod. A tak se stal další obětí mizení.

Ještě v roce 2012 měl zmizet při hledání hub muž ze Žíran. Ani on se prý již nevrátil z lesa, i když po jeho stopě byli nasazeni pátrací psy i řada dobrovolníků.

Velky Tribec 001.jpg
Velký Tribeč FOTO: Wikimedia Commons

RŮZNÉ TEORIE

Uvedené příklady patří k těm nejověřenějším, ale prý se jich událo více. Navíc se údajně v pohoří objevují podivné záblesky a zvuky. Staří usedlíci jsou přesvědčeni, že jde o zásah nějakých tajných bytostí.

Pokud by byli totiž zmizelí napadeni například zvěří, usmrceni bleskem, padajícím stromem, kamenem či zemřeli hladem při bloudění apod., našly by se nějaké stopy. Buď by to byly zbytky těl, kostí, oblečení, výstroje a výzbroje apod.

Ale po zmizelých nezůstalo nic. Jen ten jeden s doživotním trauma a záhadnými popáleninami. Proto jsou místní u událostí ve spojení s pohořím Tribeč většinou přesvědčeni o vlivu nepřirozených jevů. Mezi možné teorie patří možnost existence přechodu v určitých místech do jiné časové dimenze.

Nakonec téma záhadného mizení bylo využito ve slovenském filmu Trhlina. I jeho tvůrčí štáb při natáčení v reálu Tribeče přiznával nezvyklou tíseň z prostředí a strach.

Prozaičtější teorie hovoří o řadě zbytků v terénu po dolování, o neprozkoumaných jeskyních, propadajících se místech s pohyblivými písky apod., ale nejsou o nic průkaznější, než ty s tajemnými silami.

Foto: captour-paja.cz (úvodní foto), Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 8.8.2022 2.2tis
Někdy během 20. století si rodina nejmenovaného majitele cirkusu, který právě zemřel na infarkt, nechá povolat exorcistu. Je totiž přesvědčena, že jeho smrt nebyla přirozená, nýbrž výsledkem kletby.     V pozůstalosti mrtvého je totiž nalezen svazek několik let starých pohlednic s nápisem „Šťastný den úmrtí“ a datem, kdy muž skutečně skonal. Slavný britský exorcista […]
od Pavel Polcar 7.8.2022 2.0tis
V 50. letech minulého století se v Japonsku jednomu řidiči přihodila skutečně podivuhodná věc. „Jezdím jako o život. Jednou v noci, když jsem projížděl průchodem pod dálničním mostem v Kanagawě, uviděl jsem starou ženu stát na kraji silnice na chodníku za zábradlím. Je to pěší zóna a vůbec ne rušná ulice, takže jsem to příliš neřešil.“ Stála […]
od Filip Appl 5.8.2022 2.5tis
Pátrání po hypotetických, vymřelých nebo mýtických tvorech. Právě tím se zabývá tzv. kryptozoologie. Pro mnohé pseudověda plná vymyšlených příběhů a důkazů, které ve skutečnosti důkazy vůbec nejsou. Pro jiné ale důležitá disciplína, která přispívá ke snaze pochopit všechna zákoutí naší planety a čas od času dotlačí seriózní vědce k přehodnocení některých zkostnatělých názorů. Mezi největší jména […]
od Adriana Vojtíšková 4.8.2022 2.9tis
Pozorování mořských hadů jsou četná. Vyskytovat se mají nejen ve všech světových oceánech, ale také v různých historických epochách.     Pověsti a legendy, které o nich kolují, jsou pro jedny důvodem k pátrání, pro další pak objektem výsměchu. Kde ale leží pravda? Proplouvají snad skutečně vodami oceánů obrovští a nebezpeční hadi? Zprávy o mořských […]
od Eva Soukupová 3.8.2022 2.5tis
V neděli 24. července se nad britským Birminghamem objevila dvojice neznámých objektů. Vypadaly jako světelné koule a divoce manévrovaly na noční oboze. Muž, který si jich všiml jen díky náhodě, pohotově vytáhl chytrý telefon a začal nahrávat. 34letý lékař Mohamed Salama právě vynášel odpadky, když na obloze spatřil dva chaoticky a nevyzpytatelně se pohybující objekty. […]