20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Neobjasněné události
Tribeč: Místo, kde prý mizeli lidé
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 11.8.2020
4.5tis
Pohoří Tribeč FOTO: captour-paja.cz
295
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Toto pohoří se nachází ve střední části Slovenska, východním směrem od Nitry. Jeho nejvyšší kopec měří cca 830 metrů. Nejde proto o žádné zapomenuté území v hraničních hvozdech, ale přesto, zvláště u místních obyvatel, vyvolává zvláštní tajemnou atmosféru.

Přispívají k tomu hluboké a husté lesy vyvolávající leckde pod korunami buků temnou a ponurou náladu. Navíc je tu i nezvratné přesvědčení místních, že se v tomto terénu po desetiletí ztrácejí beze stopy lidé.

Pohoří Tribeč FOTO: captour-paja.cz Velký Tribeč FOTO: Wikimedia Commons Zřícenina hradu Gýmeš FOTO: Wikimedia Commons

SLOVENSKÝ BERMUDSKÝ TROJÚHELNÍK

Není proto divu, že je někdy oblast pohoří Tribeč nazývána podle světoznámého místa nevysvětlitelných jevů na moři. V Tribeči, pro změnu zase v „moři“ lesního porostu, prý mizí bez jakékoliv zjevné příčiny lidé.

Jde o místa, kde se v lese potkáte s ruinami bývalých lidských příbytků, hospodářských stavení, či zbytky starých hradišť, ale také křížků s neznámou historií. Ovšem setkání s živými lidmi je zde o poznání slabší.

Začalo to, alespoň podle dochovaných záznamů, v roce 1920. Podle slovenského deníku Nový čas se v zimě tohoto roku ztratil zkušený lesník Štefan Samšál starý 47 let. Prováděl pravidelnou rutinní obhlídku ve svém důvěrně známém revíru, ale již se domů nevrátil.

Tehdejší důkladná pátrací akce trvala celé tři měsíce, ale nepřinesla jedinou stopu, která by vysvětlovala místo a důvod jeho zmizení.

Hrad Gýmeš
Zřícenina hradu Gýmeš FOTO: Wikimedia Commons

Ale již rok poté se na Tribeči ztratila osmnáctiletá Mária Šlajzerová. Šla navštívit své příbuzné a volila kratší cestu pohořím. Také ona se nenašla živá ani mrtvá, i když kromě policie se do hledání zapojila i řada dobrovolníků.

V zimě 1939 se ke zřícenině Čiernému hradu v tomto pohoří vydal pracovník Baťova závodu Walter Fischer. Také on zmizel beze stopy. Ale nakonec jej přece jen objevili, ale až po třech měsících, v lese u Zlatých Moravců.

Ovšem byl v bezvědomí, celý zakrvácený a s velmi podivnými popáleninami na celém těle. Přestože přežil, nikdy se již nikdo nedozvěděl, kde celé ty 3 měsíce pobýval a co prožil. Ze svého zřejmě otřesného zážitku se již nevzpamatoval a později zemřel v Ústavu pro duševně choré v Žilině.

V roce 1966 bylo v lese na cestě, směřující k hřebenu, objeveno prázdné auto. Policie zjistila, že patří manželům Belanovičovým z Bratislavy, o kterých nikdo ze sousedů ani v práci již několik dní neslyšel.

Protože tehdy mohlo jít o snahu utéct z republiky na Západ, bylo po nich vyhlášeno i celostátní pátrání. Ale již o nich nikdo více neslyšel. Přiřadili se tak ke zmizelým na Tribeči.

Později, v roce 1980 v obci Skýcove, zmizel Antonín Topil, Když mu doručovatelka nesla důchod a nezastihla jej doma, bylo zjištěno, že má domek zamčený zevnitř. Po vyražení dveří se jeho tělo nenašlo, ani nějaké stopy únosu apod. A tak se stal další obětí mizení.

Ještě v roce 2012 měl zmizet při hledání hub muž ze Žíran. Ani on se prý již nevrátil z lesa, i když po jeho stopě byli nasazeni pátrací psy i řada dobrovolníků.

Velky Tribec 001.jpg
Velký Tribeč FOTO: Wikimedia Commons

RŮZNÉ TEORIE

Uvedené příklady patří k těm nejověřenějším, ale prý se jich událo více. Navíc se údajně v pohoří objevují podivné záblesky a zvuky. Staří usedlíci jsou přesvědčeni, že jde o zásah nějakých tajných bytostí.

Pokud by byli totiž zmizelí napadeni například zvěří, usmrceni bleskem, padajícím stromem, kamenem či zemřeli hladem při bloudění apod., našly by se nějaké stopy. Buď by to byly zbytky těl, kostí, oblečení, výstroje a výzbroje apod.

Ale po zmizelých nezůstalo nic. Jen ten jeden s doživotním trauma a záhadnými popáleninami. Proto jsou místní u událostí ve spojení s pohořím Tribeč většinou přesvědčeni o vlivu nepřirozených jevů. Mezi možné teorie patří možnost existence přechodu v určitých místech do jiné časové dimenze.

Nakonec téma záhadného mizení bylo využito ve slovenském filmu Trhlina. I jeho tvůrčí štáb při natáčení v reálu Tribeče přiznával nezvyklou tíseň z prostředí a strach.

Prozaičtější teorie hovoří o řadě zbytků v terénu po dolování, o neprozkoumaných jeskyních, propadajících se místech s pohyblivými písky apod., ale nejsou o nic průkaznější, než ty s tajemnými silami.

Foto: captour-paja.cz (úvodní foto), Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 20.1.2022 693
Los Angeles je jednou z nejlepších destinací pro lov ve strašidelném domě a tento dům v bavorském stylu v Beverly Hills má obzvlášť děsivou historii. V roce 1932 to byl domov ikonické herečky Jean Harlow a jejího násilnického manžela Paula Berna, který se střelil do hlavy, když stál před zrcadlem. Objevil ho jejich majordomus a […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.5tis
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.2tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.7tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.9tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]