Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Tribeč: Místo, kde prý mizeli lidé

Toto pohoří se nachází ve střední části Slovenska, východním směrem od Nitry. Jeho nejvyšší kopec měří cca 830 metrů. Nejde proto o žádné zapomenuté území v hraničních hvozdech, ale přesto, zvláště u místních obyvatel, vyvolává zvláštní tajemnou atmosféru.

Přispívají k tomu hluboké a husté lesy vyvolávající leckde pod korunami buků temnou a ponurou náladu. Navíc je tu i nezvratné přesvědčení místních, že se v tomto terénu po desetiletí ztrácejí beze stopy lidé.

SLOVENSKÝ BERMUDSKÝ TROJÚHELNÍK

Není proto divu, že je někdy oblast pohoří Tribeč nazývána podle světoznámého místa nevysvětlitelných jevů na moři. V Tribeči, pro změnu zase v „moři“ lesního porostu, prý mizí bez jakékoliv zjevné příčiny lidé.

Jde o místa, kde se v lese potkáte s ruinami bývalých lidských příbytků, hospodářských stavení, či zbytky starých hradišť, ale také křížků s neznámou historií. Ovšem setkání s živými lidmi je zde o poznání slabší.

Začalo to, alespoň podle dochovaných záznamů, v roce 1920. Podle slovenského deníku Nový čas se v zimě tohoto roku ztratil zkušený lesník Štefan Samšál starý 47 let. Prováděl pravidelnou rutinní obhlídku ve svém důvěrně známém revíru, ale již se domů nevrátil.

Tehdejší důkladná pátrací akce trvala celé tři měsíce, ale nepřinesla jedinou stopu, která by vysvětlovala místo a důvod jeho zmizení.

Hrad Gýmeš
Zřícenina hradu Gýmeš FOTO: Wikimedia Commons

Ale již rok poté se na Tribeči ztratila osmnáctiletá Mária Šlajzerová. Šla navštívit své příbuzné a volila kratší cestu pohořím. Také ona se nenašla živá ani mrtvá, i když kromě policie se do hledání zapojila i řada dobrovolníků.

V zimě 1939 se ke zřícenině Čiernému hradu v tomto pohoří vydal pracovník Baťova závodu Walter Fischer. Také on zmizel beze stopy. Ale nakonec jej přece jen objevili, ale až po třech měsících, v lese u Zlatých Moravců.

Ovšem byl v bezvědomí, celý zakrvácený a s velmi podivnými popáleninami na celém těle. Přestože přežil, nikdy se již nikdo nedozvěděl, kde celé ty 3 měsíce pobýval a co prožil. Ze svého zřejmě otřesného zážitku se již nevzpamatoval a později zemřel v Ústavu pro duševně choré v Žilině.

V roce 1966 bylo v lese na cestě, směřující k hřebenu, objeveno prázdné auto. Policie zjistila, že patří manželům Belanovičovým z Bratislavy, o kterých nikdo ze sousedů ani v práci již několik dní neslyšel.

Protože tehdy mohlo jít o snahu utéct z republiky na Západ, bylo po nich vyhlášeno i celostátní pátrání. Ale již o nich nikdo více neslyšel. Přiřadili se tak ke zmizelým na Tribeči.

Později, v roce 1980 v obci Skýcove, zmizel Antonín Topil, Když mu doručovatelka nesla důchod a nezastihla jej doma, bylo zjištěno, že má domek zamčený zevnitř. Po vyražení dveří se jeho tělo nenašlo, ani nějaké stopy únosu apod.

A tak se stal další obětí mizení.

Ještě v roce 2012 měl zmizet při hledání hub muž ze Žíran. Ani on se prý již nevrátil z lesa, i když po jeho stopě byli nasazeni pátrací psy i řada dobrovolníků.

Velky Tribec 001.jpg
Velký Tribeč FOTO: Wikimedia Commons
RŮZNÉ TEORIE

Uvedené příklady patří k těm nejověřenějším, ale prý se jich událo více. Navíc se údajně v pohoří objevují podivné záblesky a zvuky. Staří usedlíci jsou přesvědčeni, že jde o zásah nějakých tajných bytostí.

Pokud by byli totiž zmizelí napadeni například zvěří, usmrceni bleskem, padajícím stromem, kamenem či zemřeli hladem při bloudění apod., našly by se nějaké stopy. Buď by to byly zbytky těl, kostí, oblečení, výstroje a výzbroje apod.

Ale po zmizelých nezůstalo nic. Jen ten jeden s doživotním trauma a záhadnými popáleninami. Proto jsou místní u událostí ve spojení s pohořím Tribeč většinou přesvědčeni o vlivu nepřirozených jevů. Mezi možné teorie patří možnost existence přechodu v určitých místech do jiné časové dimenze.

Nakonec téma záhadného mizení bylo využito ve slovenském filmu Trhlina. I jeho tvůrčí štáb při natáčení v reálu Tribeče přiznával nezvyklou tíseň z prostředí a strach.

Prozaičtější teorie hovoří o řadě zbytků v terénu po dolování, o neprozkoumaných jeskyních, propadajících se místech s pohyblivými písky apod., ale nejsou o nic průkaznější, než ty s tajemnými silami.

Foto: captour-paja.cz (úvodní foto), Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Magazín 21.století skládá poctu Mezinárodnímu dni ochrany ozónové vrstvy
21stoleti.cz

Magazín 21.století skládá poctu...

„Věda a čísla mluví jasně. Za rapidně rostoucí emise...
Vstřícnost k Čechům se nevyplácí: Jméno historika přibili na šibenici
epochaplus.cz

Vstřícnost k Čechům se...

Německý historik Johann Ehrenfried Zschackwitz...
Moje vnučka rozchod neunesla
skutecnepribehy.cz

Moje vnučka rozchod neunesla

Ambice rodičů mohou být...
Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a vodopádů střežící vstup do Čech
epochanacestach.cz

Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a...

Ústí nad Labem má...
Špatný pitný režim může za únavu i zápach z úst
epochalnisvet.cz

Špatný pitný režim může za...

Pocit únavy, výkyvy nálad, suchá pokožka, hlubší...
Doba chytrých veverek a padajících vlasů. Co jste netušili o podzimu?
epochaplus.cz

Doba chytrých veverek a...

Někdo ho miluje, někdo nesnáší. O období, kdy...
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Křehký citronový koláč
tisicereceptu.cz

Křehký citronový koláč

Citronová náplň koláče je tak...
Tereza Salte si splnila svůj sen o bydlení
iluxus.cz

Tereza Salte si splnila svůj...

Autorka blogu Teraza In Oslo, knih...
Dvaadvacet rad k nalezení lásky
panidomu.cz

Dvaadvacet rad k nalezení...

Láska nejsou žádné čáry a my vás o tom přesvědčíme!...
Přestává zvládat svoji velkou rodinu
nasehvezdy.cz

Přestává zvládat svoji...

Až příliš dlouho je...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...