reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Náboženství a okultismus
Temná síla lidského pohledu: Kde všude se bojí zlého oka?
Filip Appl
od Filip Appl 3.2.2022
2.6tis
Co dokáže síla lidského pohledu? Foto: Petr Novák / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
268
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Způsobů, jak na někoho seslat temné kouzlo, je podle těch, co věří na skutečnou magii, mnoho. Ten nejčastější však může být také nezáměrný. Zlé oko či zlý pohled má údajně moc přivodit psychické i fyzické problémy. Kde všude na tento fenomén lidé věří?

Co dokáže síla lidského pohledu? Foto: Petr Novák / Creative Commons / CC BY-SA 2.5 Portrét muže se zlým okem. Foto: Ilja Repin / Creative Commons / Volné dílo Ochranný symbol Horova oka. Foto: Jeff Dahl / Creative Commons / Volné dílo Amulety Nazar lze najít hlavně v Turecku na každém kroku. Foto: נעה - משתמש:נעה / Creative Commons / CC BY-SA 2.5

Oči jsou bránou do duše člověka. Otřepaná fráze, která však už po staletí vyjadřuje fascinaci lidským okem. Je bez debaty, že právě skrze oční kontakt mohou vznikat silné emoce. Láska, nenávist, znechucení, pohrdání, úžas či smutek.

Těžko se proto divit, že už po celá tisíciletí lidé věří, že pohled samotný může také ubližovat. Té – často prý nezáměrné a nikoliv vědecky uznávané – schopnosti se říká zlý pohled či zlé oko. Autoři věnující se ve svých publikacích magii tak nazývají způsob kletby, kterým lze na někoho přivolat nejčastěji nějaké drobné neštěstí či neúspěch.

Vedle toho ale prý existovalo a možná i dnes existuje malé procento lidí, kteří s pomocí zlého pohledu dokážou mnohem víc: Především přivodit vážné psychické či fyzické onemocnění, zranění nebo dokonce smrt.

Uhranutí, jak se toto temné kouzlo také nazývá, není ničím neznámým ani v lidové magii. Je za ním ale něco víc, než jen pověry a fascinace lidským okem?

Portrét muže se zlým okem. Foto: Ilja Repin / Creative Commons / Volné dílo

ROZŠÍŘENÝ FENOMÉN

Zlému pohledu čili uhranutí se ve svých dílech nevěnují jen esoteričtí autoři, ale i seriózní výzkumníci. Třeba americký folklorista Alan Dundes (1934–2005). Ten ve své knize o zlém oku vysvětluje, že tento způsob kletby dokáže způsobit celou řadu často nepředvídatelných věcí.

Od relativní banality, jakou je nadměrné zívání, až po těžké horečky a v extrémním případě i smrt. Uhranout lze podle něj také i zvířata. Ostatně především raný novověk v Evropě je plný žen obviněných z toho, že sousedovi uhranuly krávu či kozu, což měl být jeden z důkazů naznačujících, že jsou čarodějnice.

Už méně známo je, že uhranout lze i předměty. Ty se pak pod vlivem kletby údajně mohou rozpadnout, napadne je neobvyklé množství hmyzu nebo v nich vznikne požár bez jasné příčiny. Jak široce rozšířený fenomén je víra v existenci zlého oka? A jakou zkušenost s tím mají lidé z různých koutů světa?

STRACH O KOJENCE

Ačkoliv většina seriózních badatelů nebere zkazky o zlém oku příliš vážně, jsou i takoví, kteří tento fenomén odborně zkoumají. Podle nich je až neuvěřitelné, jak rozšířená víra v kletbu sesílanou pohledem je.

Lze ji v nějaké podobě najít prakticky na všech kontinentech. Obzvlášť silná je dnes například v Latinské Americe. V Mexiku a dalších okolních zemích i dnes pověrčivější lidé dávají novorozencům na ruce zvláštní náramky, které je mají ochránit před zlým okem.

Tomu se v zemi říká „Mal de Ojo“ a jeho tradice se dodnes – byť o něco méně – drží i ve Španělsku, ze kterého původně přišla. V Mexiku také i dnes působí tzv. curandero. Ti jsou sice primárně léčitelé, ale nezřídka se věnují i sesíláním magické ochrany před uhranutím, které často bývá nezáměrné.

Oproti tomu například v Portoriku se toto kouzlo bere mnohem konkrétněji jako kletba žárlivce proti sokovi či objektu, na který žárlí.

Ochranný symbol Horova oka. Foto: Jeff Dahl / Creative Commons / Volné dílo

BLÍZKÝ VÝCHOD I AFRIKA

Také muslimské národy dobře znají zlé oko. Uhrančivý pohled nazývají výrazem al-Ayn a věří, že jde o mocnou sílu, která dokáže způsobit velikou škodu. Odvrátit ho lze s pomocí modlitby či recitováním veršů z posvátné knihy Koránu.

Nejvíce se zlého oka obávají z těchto národů hlavně obyvatelé Sýrie a Íránu. V těchto zemích je obvyklé nosit kolem krku ochranný náhrdelník nebo se v blízkosti někoho s pronikavým pohledem zaklínat nejrůznějšími ochrannými gesty a formulkami.

Snad ještě silnější je víra v magickou sílu pohledu v pověrčivé Africe. V Etiopii se této kletbě říká „buda“ a údajně proti ní dokáže pomoci jen kněz či poučený laik. V Senegalu pro změnu věří, že pomoc s tímto nebezpečným jevem mohou zajistit zvláštní mořské mušle zvané cowrie.

Ty údajně dokážou absorbovat negativní energii zvanou thiat a postupně tmavnou, dokud se náramek nerozbije.

OCHRANA PO ITALSKU

Poměrně silnou tradici má zlé oko i v Evropě. Především ve státech kolem Středozemního moře jde o obávanou formu kletby, před kterou se tam dodnes chrání. V Řecku a Turecku je například zakořeněná obava, že tato prokletí (v Řecku nazývané slovem „mati“) úmyslně či neúmyslně způsobují hlavně lidé se zelenýma nebo výrazně modrýma očima.

Není proto náhodou, že hlavně v těchto zemích lze nejčastěji najít všemožné ochranné amulety v čele s tzv. nazarem či Horovým okem – symbolem zdraví a síly. Obvyklé jsou také ochranné modlitby proti uhranutí.

Křesťané se zpravidla obrací na Pannu Marii, muslimové pak na proroka Mohameda. „V Itálii, kde je víra ve zlý pohled také velmi rozšířena, dodnes používají pro člověka se zlým pohledem již zmíněný výraz „jettatore“.

Brání se proti jeho vlivu zvláštním gestem, které nazývají ´udělat fík´ (namíří na něj pěst, v níž je palec sevřen mezi prostředník a prsteník),“ uvádí český psycholog a odborník na okultismus Milan Nakonečný (*1932).

Amulety Nazar lze najít hlavně v Turecku na každém kroku. Foto: נעה – משתמש:נעה / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
Foto: Creative Commons
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 29.6.2022 1.0tis
Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém státě Paňdžáb u jezírka, kde podle legend rozjímal Buddha. Toto průzračné jezero dnes známe pod názvem Amritsar.   Jde prý o jezero nesmrtelnosti, protože v překladu jeho indický název značí nádobu nektaru nesmrtelnosti. A skutečně místí voda má podle mnohých svědectví léčivé účinky! Srdcem komplexu je chrám Hari […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 1.2tis
Všechno to začíná roku 2006 v třípokojovém domku na předměstí australského Sydney. George a Lina Tannousovi tu vedou poklidný život spolu se svým sedmnáctiletým synem Mikem. V září ale rodinu zasáhne strašlivá zpráva – Mikea srazilo auto a zemřel. Pak se začnou dít nevysvětlitelné věci… Rodiče jsou zdrceni ztrátou jediného dítěte a při svém zoufalství […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 1.5tis
Na hřbitově v irském městě Belfast bylo v létě roku 2012 rušněji než obvykle. Na pařezu, který se zde nachází, se totiž objevil obrázek nápadně připomínající tvář Ježíše Krista.     Je přitom záhadou, jak se na dřevo dostal. Pařez se nachází v těsné blízkosti hrobu Rebeccy Steven, která zde byla ve svých šestnácti letech […]
od Mirek Brát 22.6.2022 2.5tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]
od Mirek Brát 19.6.2022 2.7tis
Otázky: „Jak se jmenujete, jaké je vaše jméno?“, jsou těmi prvními replikami, kterými velmi často začíná obecná komunikace a dialog. S Božím jménem je to jinak. Jaksi se nesluší brát toto jméno do úst nadarmo. Příkladem je i křesťanství a judaismus. Jak tedy oslovovat Boha? Lidé se pídí po Božím jméně především v Bibli. To je […]