Za úsvitu 30. června 1908 došlo na Sibiři k obrovské explozi, jejíž síla se rovnala tisícinásobku hirošimské jaderné pumy.
Na místě předpokládaného epicentra v povodí řeky Podkamenná Tunguska však nezanechala ani kráter, ani pozůstatky předpokládaného kosmického tělesa.
Mainstreamoví vědci sice autoritativně tvrdí, že ji způsobil dopad asteroidu nebo úlomku komety, tunguzskou katastrofu však doprovázela řada jevů, pro které věda nemá uspokojivé vysvětlení. Nechybí proto ani hypotéza, že šlo o mimozemskou kosmickou loď.
Jen díky tomu, že k události došlo na neobydleném místě, nebyly ztráty na životech (některé zprávy mluví o jednom mrtvém) ani materiální škody. Odhady síly exploze se pohybují mezi 30 až 800 megatunami TNT. Pro srovnání:
nejsilnější vodíková puma (ruská Car Bomba) měla 30 megatun TNT, exploze sopky Krakatoa asi 200 megatun TNT. Většina odborníků se dnes přiklání k názoru, že sibiřskou katastrofu způsobil asteroid nebo kometa – i navzdory tomu, že na místě nebyl nalezen typický kráter ani úlomky kosmického tělesa.
Nechybí proto ani názory, že šlo o výbuch zemního plynu, srážku s černou dírou nebo kusem antihmoty, aktivitu geniálního vynálezce Nikoly Tesly, havárii mimozemské kosmické lodi nebo neobvyklé zemětřesení…
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.