3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Tutanchamonova dýka je z vesmírného kovu a zřejmě nepochází z Egypta
Tutanchamonova dýka je z vesmírného kovu a zřejmě nepochází z Egypta
od 1.3.2022
1.9tis
Tutanchamon s manželkou, foto Abo Rashad / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
189
SDÍLENÍ
1.9tis
ZOBRAZENÍ

Zhruba 4300 let stará dýka nalezená v hrobce slavného egyptského faraona podle nejnovějších zjištění mohla pocházet ze zcela jiné země.

Při dřívějším zkoumání se expertům podařilo zjistit, že artefakt byl vyroben z meteorického kovu, který Egypťané považovali za dar bohů.

Tutanchamon s manželkou, foto Abo Rashad / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Amarnské listy, foto Osama Shukir Muhammed Amin / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Faraonova tajemná dýka, Howard Carter / Creative Commons / Fair use

Hrobka velkého Tutanchamona, egyptského faraona ze 14. století př. n. l., kterou v roce 1925 odkryl britský archeolog Howard Carter (1874–1939), je bezesporu jedním z nejzáhadnějších historických objektů.

Váže se k ní už celá řada legend včetně té o smrtící kletbě dávného panovníka.

O tom, že Tutanchamon byl navzdory svému nízkému věku skutečně mimořádným panovníkem, svědčí nejen jeho jméno, jež faraona označuje za přímého potomka slunečního boha Atona, ale i vybavení jeho hrobky.

DAR BOHŮ

Spolu s tělem byla nalezena také dýky železnou čepelí, kterí byla pro archeology velkým překvapením, neboť pochází z doby, kdy ještě nebyly vynalezeny prostředky k tavení železa. Expertíza před několika lety tuto záhadu pomohla objasnit.

reklama

Ukázalo se, že dýka byla vyrobena z meteorického kovu. Egypťané přitom velmi dobře věděli, že ruda pochází kosmu. Meteorický kov totiž používali jen pro ty nejvýznamnější artefakty.

„Zatím byl prokázán pouze u dvou jiných egyptských artefaktů, domníváme se proto, že staří Egypťané přikládali železu z meteoritů velký význam, bylo to bráno jako dar bohů,“ vysvětluje egyptoložka Joyce Tyldesley z Manchesterské univerzity. Potvrzuje se tímto božský původ Tutanchamona?

Faraonova tajemná dýka, Howard Carter / Creative Commons / Fair use
Faraonova tajemná dýka, Howard Carter / Creative Commons / Fair use

PŘIŠLA ZE ZAHRANIČÍ

Analýza však nedokázala určit, kam mohl meteorit původně přistát. Vědci proto svou pozornost zaměřili na 3400 let staré tabulky Amarnských listů.

reklama

Text na nich popisuje, že dýku daroval panovník království Mitanni na severu Mezopotámie dědečkovi faraona Tutanchamona. To by znamenalo, že dýka dlouho považovaná za poklad vytvořený starými Egypťany mohla ve skutečnosti pocházet z dnešní Sýrie.

Amarnské listy, foto Osama Shukir Muhammed Amin / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Amarnské listy, foto Osama Shukir Muhammed Amin / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 153
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.0tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.5tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.1tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112