9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Náboženství a okultismus
Uctívání ďábla: Komu při vraždění vedl ruku samotný Satan?
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 22.2.2021
6.3tis
jbh
111
SDÍLENÍ
6.3tis
ZOBRAZENÍ

Satanismus odvozuje své jméno od Satana, zlého démona, který se vzbouřil proti Bohu a stal se protivníkem jeho syna Ježíše Krista. Jde tedy o jakýsi kult uctívání padlého anděla neboli ďábla. Kde se satanisté vzali? Jsou to neškodní blázni, nebo fanatické vraždící kreatury?

Charles Manson ve jménu satana zavraždil herečku Sharon Tate. Francis Dashwood založil klub Pekelného ohně. Satan byl vnímaný jako reálná duchovní bytost.

Satanismus nikdy nebyl jednotnou sektou, spíše se k němu hlásily osamocené skupiny, které se chtěly vymezit vůči křesťanství, a to ve třech rovinách: jako vůči většinovému náboženství, proti morálce, která na tomto náboženství stojí, případně vůči hodnotám křesťanské společnosti jako takové.

Satanisté používají symboly, které jim slouží k rituálním účelům nebo k vyjádření vzdoru. Patří mezi ně bafomet (obrácený pentagram s hlavou kozla), pentagram, číslo 666 a obrácený kříž.

ČARODĚJNICKÉ SLETY K UCTÍVÁNÍ ĎÁBLA

Nejstarším proudem byl satanismus náboženský, který vycházel z pohanství a stal se inspirací pro lidové čarodějnictví. Lidé se jeho prostřednictvím bouřili proti nevyhovujícím sociálním podmínkám a nastolenému společenskému řádu.

Satana vnímali přívrženci kultu jako reálnou duchovní bytost, již vzývali na shromážděních na opuštěných místech, takzvaných sabatech, při nichž prováděli satanistické rituály.

Satan byl vnímaný jako reálná duchovní bytost.

HOSTIE Z KRVE DÍTĚTE PRO VĚČNOU LÁSKU KRÁLE

V 17. století se tyto rituály začaly dostávat do popředí v reakci na úpadek náboženské víry, jež byla nahrazována magií a pověrami. A to dokonce v nejvyšších kruzích. Markýza de Montespan (1640–1707) byla milenkou krále Ludvíka XIV. Aby si zachovala jeho přízeň, podstupovala pod vedením známé pařížské čarodějky Kateřiny Deshayesové mše lásky, při nichž tělo markýzy sloužilo jako oltář, na kterém padlý kněz abbé Guibourg obětoval živé děti. Z jejich krve pak vyráběli hostie, které dávali králi.

ANDĚL KÁŽE: „DĚLEJ, CO CHCEŠ“

Na začátku 18. století založil sir Francis Dashwood v Anglii Klub Pekelného ohně (Hellfire Club). Jeho členové sloužili černé mše na tělech nahých dívek a oddávali se satanistickým orgiím. Hlavním motivem bylo dopřát si sexuální dobrodružství v době posedlé puritánstvím.

Dalším odvážným satanistou byl Aleistar Crowley (1875–1947), který za Antikrista prohlašoval sám sebe. Tvrdil, že ho v roce 1904 navštívil anděl Aiwasse, který mu nadiktoval Knihu zákona, jejíž hlavní myšlenkou bylo: „Dělej, co chceš, to ať je tvůj celý zákon.“

Francis Dashwood založil klub Pekelného ohně.

VYHNÁNI MUSSOLINIMI PO VYPITÍ KRVE NEMOCNÉ KOČKY

Později se přestěhoval na sever Sicílie, do Cefalú, kde založil opatství a prováděl rituály. Svoji družku přinutil spářit se s oslem, jiného člena skupiny zase vypít krev nemocné kočky. Když kvůli tomu muž zemřel, vyhnal hnutí z Itálie samotný Mussolini.

Později Crowley stanul v čele Řádu východního chrámu, jehož kalifornskou pobočku řídil raketový inženýr Jack Parsons (1914–1952), který chtěl do dělohy pozemské ženy vtělit „měsíční dítě“ přivezené na raketě.

Jeho pomocník a spisovatel sci-fi Ron Hubbard (1911–1986) později založil Scientologickou církev.

STÁL SATANISMUS ZA VLAŽDOU KRÁSNÉ HEREČKY?

Kult ďábla spojený se sexuální magií vyznávala i Církev Posledního soudu, kterou založil v roce 1967 Robert De Grimston se svojí manželkou Mary Anne v Anglii. Církev údajně nutila své členy ke krvavým rituálům.

Je spojována i s vraždami, které vykonala komunita příznivců amerického zločince Charlese Mansona (1934–2017) zvaná „Rodina.“ Ta dne 9. srpna 1969 spáchala brutální vraždu herečky Sharon Tateové v jejím domě v Kalifornii, přičemž krásná herečka byla v té době v 8.

měsíci těhotenství. Církev sice jakékoli vazby na Mansona odmítla, i tak ji kvůli tomuto obvinění opustilo mnoho členů.

Charles Manson ve jménu satana zavraždil herečku Sharon Tate.

SATAN JE SYMBOLEM POKROKU

Na protest vůči křesťanské morálce vznikla v Kalifornii Satanova církev. Ta se obrátila proti obětování lidí i zvířat, ale morálku nastavenou křesťanstvím považovala ta pokryteckou a slabošskou. Hlásala narcistickou víru v člověka, kterého nic neomezuje, žije volně a je mu vše dovoleno.

Satan je symbolem pokroku, volnosti a požitkářství. Uznávanou hlavou tohoto proudu se stal Anton Szandor LaVey (1930–1997), který v roce 1969 sepsal Satanskou bibli. Díky ní se Satanova církev stala velice populární a LaVey získal mnoho následovníků.

PROTI KŘESŤANSKÉ SPOLEČNOSTI

Dnes je satanismus vnímán hlavně jako antikultura. Jde především o mladé a osamělé lidi, kteří si tvoří vlastní verze satanismu podle toho, co si o něm přečetli v knihách. Uchylují se k poslechu death či black metalových skupin, na jejichž koncertech, které považují za moderní sabaty, dochází i k vraždám.

Přívrženci nosí oblečení se satanistickými symboly a hesly. Většinou však nejde o žádné organizované skupiny, jen deviantně se chovající jednotlivce.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Michaela Holubová 8.8.2022 1.6tis
Hájem plným stromů a květin se prochází dívka. Z nenadání se ozve hlas. Promlouvá přímo k ní. Ve chvíli, kdy pohlédne do koruny stromu, pochopí. Jde o hada.     Svádí ji k ochutnání zakázaného ovoce ze stromu uprostřed zahrady. Děvče se jeho nabídkám brání. Má obavy ze smrti, která je se sladkými plody spojována. […]
od Mirek Brát 6.8.2022 2.3tis
Alchymie se v historii těšila oblibě nejen v Evropě, ale i v islámském světě. Jedním z jejich nejvýznačnějších představitelů zde byl Abu Bakr al-Razi, známý taktéž pod latinským jménem Rhazes. Říkalo se o něm, že ovládal proměnu železa a mědi ve zlato… Abu Bakr al-Razi (865-925) byl Peršan, jehož život spadá do období takzvaného islámského zlatého věku. Do dějin […]
od Eva Soukupová 5.8.2022 3.4tis
Nechvalně známá města Sodoma a Gomora vytrvale balancují na hraně mýtu a reality. Pravost biblického příběhu by mohl jednoznačně potvrdit pouze nález těchto měst. Někteří archeologové nyní věří, že Sodomu skutečně našli. Má se ukrývat za pozůstatky meteoritem zničeného města na břehu Jordánu.     O městech, jež zachvátil hřích natolik, že byla Hospodinem i […]
od Matěj Soukup 3.8.2022 3.0tis
Pokud patříte mezi fanoušky logických a matematických problémů, zajisté vám není neznámý problém takzvaných hanojských věží. Traduje se však legenda, že jedny tyto věže by mohly způsobit konec světa. Nacházejí se prý někde v jižní Asii a jsou z ryzího zlata. HLAVOLAM Z 19. STOLETÍ Princip hanojských věží, které vymyslel francouzský matematik Édouard Lucas v […]
od Adriana Vojtíšková 2.8.2022 3.0tis
Pyramidy nestavěli jen Egypťané, ale můžeme je najít po celém světě. Močikové byli jednou z kultur, která podivné stavby také budovala.     Jejich komolé pyramidy byly tvořeny nepálenými hliněnými cihlami a dnes už z nich tedy zbývají v podstatě jen homole zeminy, jejichž původní podobu není jednoduché zrekonstruovat. Velmi netypicky Močikové pyramidy využívali mimo […]