18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Náboženství a okultismus
Uctívání ďábla: Komu při vraždění vedl ruku samotný Satan?
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 22.2.2021
6.3tis
jbh
111
SDÍLENÍ
6.3tis
ZOBRAZENÍ

Satanismus odvozuje své jméno od Satana, zlého démona, který se vzbouřil proti Bohu a stal se protivníkem jeho syna Ježíše Krista. Jde tedy o jakýsi kult uctívání padlého anděla neboli ďábla. Kde se satanisté vzali? Jsou to neškodní blázni, nebo fanatické vraždící kreatury?

Charles Manson ve jménu satana zavraždil herečku Sharon Tate. Francis Dashwood založil klub Pekelného ohně. Satan byl vnímaný jako reálná duchovní bytost.

Satanismus nikdy nebyl jednotnou sektou, spíše se k němu hlásily osamocené skupiny, které se chtěly vymezit vůči křesťanství, a to ve třech rovinách: jako vůči většinovému náboženství, proti morálce, která na tomto náboženství stojí, případně vůči hodnotám křesťanské společnosti jako takové.

Satanisté používají symboly, které jim slouží k rituálním účelům nebo k vyjádření vzdoru. Patří mezi ně bafomet (obrácený pentagram s hlavou kozla), pentagram, číslo 666 a obrácený kříž.

ČARODĚJNICKÉ SLETY K UCTÍVÁNÍ ĎÁBLA

Nejstarším proudem byl satanismus náboženský, který vycházel z pohanství a stal se inspirací pro lidové čarodějnictví. Lidé se jeho prostřednictvím bouřili proti nevyhovujícím sociálním podmínkám a nastolenému společenskému řádu.

Satana vnímali přívrženci kultu jako reálnou duchovní bytost, již vzývali na shromážděních na opuštěných místech, takzvaných sabatech, při nichž prováděli satanistické rituály.

Satan byl vnímaný jako reálná duchovní bytost.

HOSTIE Z KRVE DÍTĚTE PRO VĚČNOU LÁSKU KRÁLE

V 17. století se tyto rituály začaly dostávat do popředí v reakci na úpadek náboženské víry, jež byla nahrazována magií a pověrami. A to dokonce v nejvyšších kruzích. Markýza de Montespan (1640–1707) byla milenkou krále Ludvíka XIV. Aby si zachovala jeho přízeň, podstupovala pod vedením známé pařížské čarodějky Kateřiny Deshayesové mše lásky, při nichž tělo markýzy sloužilo jako oltář, na kterém padlý kněz abbé Guibourg obětoval živé děti. Z jejich krve pak vyráběli hostie, které dávali králi.

ANDĚL KÁŽE: „DĚLEJ, CO CHCEŠ“

Na začátku 18. století založil sir Francis Dashwood v Anglii Klub Pekelného ohně (Hellfire Club). Jeho členové sloužili černé mše na tělech nahých dívek a oddávali se satanistickým orgiím. Hlavním motivem bylo dopřát si sexuální dobrodružství v době posedlé puritánstvím.

Dalším odvážným satanistou byl Aleistar Crowley (1875–1947), který za Antikrista prohlašoval sám sebe. Tvrdil, že ho v roce 1904 navštívil anděl Aiwasse, který mu nadiktoval Knihu zákona, jejíž hlavní myšlenkou bylo: „Dělej, co chceš, to ať je tvůj celý zákon.“

Francis Dashwood založil klub Pekelného ohně.

VYHNÁNI MUSSOLINIMI PO VYPITÍ KRVE NEMOCNÉ KOČKY

Později se přestěhoval na sever Sicílie, do Cefalú, kde založil opatství a prováděl rituály. Svoji družku přinutil spářit se s oslem, jiného člena skupiny zase vypít krev nemocné kočky. Když kvůli tomu muž zemřel, vyhnal hnutí z Itálie samotný Mussolini.

Později Crowley stanul v čele Řádu východního chrámu, jehož kalifornskou pobočku řídil raketový inženýr Jack Parsons (1914–1952), který chtěl do dělohy pozemské ženy vtělit „měsíční dítě“ přivezené na raketě.

Jeho pomocník a spisovatel sci-fi Ron Hubbard (1911–1986) později založil Scientologickou církev.

STÁL SATANISMUS ZA VLAŽDOU KRÁSNÉ HEREČKY?

Kult ďábla spojený se sexuální magií vyznávala i Církev Posledního soudu, kterou založil v roce 1967 Robert De Grimston se svojí manželkou Mary Anne v Anglii. Církev údajně nutila své členy ke krvavým rituálům.

Je spojována i s vraždami, které vykonala komunita příznivců amerického zločince Charlese Mansona (1934–2017) zvaná „Rodina.“ Ta dne 9. srpna 1969 spáchala brutální vraždu herečky Sharon Tateové v jejím domě v Kalifornii, přičemž krásná herečka byla v té době v 8.

měsíci těhotenství. Církev sice jakékoli vazby na Mansona odmítla, i tak ji kvůli tomuto obvinění opustilo mnoho členů.

Charles Manson ve jménu satana zavraždil herečku Sharon Tate.

SATAN JE SYMBOLEM POKROKU

Na protest vůči křesťanské morálce vznikla v Kalifornii Satanova církev. Ta se obrátila proti obětování lidí i zvířat, ale morálku nastavenou křesťanstvím považovala ta pokryteckou a slabošskou. Hlásala narcistickou víru v člověka, kterého nic neomezuje, žije volně a je mu vše dovoleno.

Satan je symbolem pokroku, volnosti a požitkářství. Uznávanou hlavou tohoto proudu se stal Anton Szandor LaVey (1930–1997), který v roce 1969 sepsal Satanskou bibli. Díky ní se Satanova církev stala velice populární a LaVey získal mnoho následovníků.

PROTI KŘESŤANSKÉ SPOLEČNOSTI

Dnes je satanismus vnímán hlavně jako antikultura. Jde především o mladé a osamělé lidi, kteří si tvoří vlastní verze satanismu podle toho, co si o něm přečetli v knihách. Uchylují se k poslechu death či black metalových skupin, na jejichž koncertech, které považují za moderní sabaty, dochází i k vraždám.

Přívrženci nosí oblečení se satanistickými symboly a hesly. Většinou však nejde o žádné organizované skupiny, jen deviantně se chovající jednotlivce.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 14.1.2022 3.0tis
Hrad v japonské Ósace je jednou z nejznámějších stavebních památek Země vycházejícího slunce. Navíc se zde nacházejí i megalitické kameny. Největší z nich váží přes sto tun! Kdo a proč si dal takovou práci s transportem a umístěním těchto obřích kamenných bloků? Hradní pevnost v Ósace byla vybudována v místě bývalého opevněného buddhistického chrámu z patnáctého století. Archeologové […]
od Lucie Kubešová 13.1.2022 3.0tis
Ostrov nad Ohří v Karlovarském kraji se nachází na úpatí Krušných hor. Jako osada byl založen již ve 13. století a v době svého rozmachu v době baroka se dočkal honosného zámku s krásnou zahradou, tehdy dokonce považovanou za další z divů světa. K dalším zajímavostem dnešního města patří také tzv. Posvátný okrsek. Součástí tohoto […]
od Eva Soukupová 11.1.2022 2.8tis
Slavný ohýbač lžiček Uri Geller na sebe rád poutá pozornost médií, k čemuž využívá nejen iluzionistických kousků, ale i kontroverzních prohlášení. V tom nejčerstvějším tvrdí, že zná polohu nejslavnější náboženské relikvie všech dob.     Podle Bible Bůh na hoře Sinaj předal prorokovi Mojžíšovi známé Desatero přikázání a také návod na výrobu truhly, do níž […]
od Dalibor Vrána 10.1.2022 1.6tis
Výjimečná budova, kterou má každý tuzemský zájemce o záhady na dosah ruky, to je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou. Jaká tajemná magie se skrývá v jeho zdech? A proč tu číslo pět hraje tak velkou roli? Dílo českého architekta s italskými kořeny Jana Blažeje Santiniho-Aichela (1677–1723) vznikalo v letech […]
od Dalibor Vrána 10.1.2022 2.7tis
Některé záhadné snímky zcela unikají snahám o vysvětlení, a ani největší skeptici si s nimi neví rady. Patří mezi ně fotka z března 2019, kdy bylo v italském Agropoli údajně zachyceno zjevení Ježíše Krista v oblacích! Šlo jen o hru světla a stínů? Nebo to bylo boží znamení?  Alfredo Lo Brutto je regionální umělec a […]