26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Reportáže
Údolí bezhlavých: V kanadské pustině cosi vraždí průzkumníky a trhá jim hlavy!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 12.12.2018
4.9tis
283
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Kolem kanadské řeky Nahanni se ztrácejí lidé. Když jsou jejich těla objevena, obvykle jim chybí hlava. Řádí v odlehlém údolí šílený sériový vrah, bandité nebo někdo jiný? Místní indiáni tvrdí, že údolí je domovem záhadného tvora, který má zřejmě tajemná úmrtí na svědomí.

Kanadská divočina dokáže nabídnout ty nejúchvatnější přírodní scenerie na planetě. Nekonečné lesy, divoké řeky, zasněžené vrcholky hor lemují okolí a široko daleko není jediná živá duše. Nelze se proto divit, že se do tamních odlehlých končin vydávají mnozí příznivci kempování a pěší turistiky.

Ovšem jednomu místu v jihozápadní části Severozápadních teritorií by se raději měl každý vyhnout. Existuje totiž dobrý důvod, proč se údolí kolem řeky Nahanni táhnoucí se stejnojmenným národním parkem, říká údolí bezhlavých nebo též údolí smrti.

Ti, kteří se do těchto bohem zapomenutých odlehlých končin vydávají, se jen málokdy vrátí. Dalo by se namítnout, že možná jen zabloudili a zemřeli hlady či vysílením, než našli cestu zpět. Údolí je přece jen vzdáleno asi den cesty od nejbližší osídlené vesnice.

To by ovšem jejich těla nesměla být později nalezena s oddělenou hlavou. Stejný osud pak potkává i ty, kteří se snaží přijít záhadě bezhlavých mužů na kloub. Jak tito dobrodruzi zemřeli? A kdo za jejich smrt nese zodpovědnost?

Může být cesta údolím řeky Nahanni nebezpečná?

DESÍTKY MRTVÝCH

Koncem 19. století do těchto končin pod vlivem zlaté horečky putuje řada dobrodruhů a pozvolna vychází najevo, že nejde jen o nepodložené pověsti. V roce 1898 tu zmizí šest horníků. V roce 1908 se do údolí vypravují bratři Willie a Frank McLeodovi a jejich společník Robert Veer.

Když se ani po roce nevrátí, pozůstalí a úřady se domnívají, že zřejmě zemřeli při nějaké nehodě či po napadení zvířetem. Jenže za další dva roky jejich bezhlavá těla u břehu řeky najde tamní lovec. Švýcarský zlatokop Martin Jorgenson se u údolí usadil v roce 1917 a celkem se mu dařilo.

Pak ovšem jeho chata z neznámého důvodu shoří a v popelu zůstane ležet Jorgensonova kostra bez hlavy. V roce 1945 je nalezen jiný mrtvý zlatokop. Muž leží ve spacáku a chybí mu hlava. Ze záznamů vyplývá, že od začátku 20.

století do roku 1969 tu prokazatelně zahynuly více než čtyři desítky lidí. Jejich těla mají v drtivé většina případů setnutou hlavu. Hlavy obětí se nikdy nenajdou. Stejně jako ten, kdo je za smrt mužů zodpovědný. Řádí tu snad sériový vrah, který si hlavy bere domů jako trofeje?

Někteří lidé věří, že za vše může legendární bigfoot.

KDO ZA TO MŮŽE?

Údolí si získalo nedobrou pověst už zhruba před 9 až 10 tisíci lety, kdy se v okolí začaly usazovat první indiánské kmeny. Už tehdy totiž lidé věřili, že je to zlé a strašidelné místo obývané různými duchy, přízraky či dokonce ďáblem, a vyprávěli si o podivných stvořeních, která v údolí žijí, i o těch, kteří se sem vypravili a poté beze stopy zmizeli.

To znamená, že vraždy nebudou dílem jednoho člověka. Mohl se v údolí usadit kmen nepřátelských indiánů, který vetřelce vraždí? Indiáni kmene Naha, který žije nedaleko údolí bezhlavých, má vlastní vysvětlení.

Věří, že se muži stali obětí zdejší lesní bytosti, která připomíná slavného bigfoota. Jiní se domnívají, že tato úmrtí jsou dílem duchů válečníků Naha, kteří vstali z mrtvých, aby se zbavili „bílého muže“.

Některé z okrajových teorií zahrnují zmínky o tajném vstupu do podzemní říše či tvrzení, že oblast leží na „tenkém bodě“ žíly, která odděluje dvě různé dimenze. Která z teorií je nejblíže pravdě? Odpověď se zřejmě nedozvíme.

V roce 1965 po ní pátrala německo-švédská expedice, která přišla záhadu vyřešit. To bylo naposledy, co byli její účastníci viděni. Vesměs šlo přitom o zkušené lovce a dobrodruhy, bez sebemenších zdravotních potíží.

Foto: Pinterest.com, apokryphunk.com, nahanniriver.ca
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.3tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]