Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen?
V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. Vzpomínkou na tyto události před více než padesáti lety je nyní malé muzeum a dlouhá řada otazníků.
Havárie neznámého objektu
Předehrou k záhadné události bylo pravděpodobně hlášení, které podali piloti letu Air Canada 305. Kapitán Pierre Charbonneau a první důstojník Robert Ralph spatřili neznámý objekt obdélníkového tvaru doplněný řadou menších světel.
O několik minut později zaznamenali v blízkosti objektu dvojici explozí… Hlavním dějištěm událostí byl však přístav Shag. Na noční obloze se objevila řada světel, která následně dopadla do oceánu.
Nutno dodat, že svědkové této události nejprve nehovořili o UFO. Domnívali se, že do oceánu spadlo velké letadlo. Informovali policii, která rychle rozeběhla záchrannou akci. Nepodařilo se však najít žádné trosky.
Pátrání pod hladinou
Pomyslný olej do ohně rozhořívající se záhady přililo i zjištění, že se nepohřešuje žádné civilní ani vojenské letadlo. Kanadské námořnictvo povolalo na místo údajné nehody UFO i průzkumný potápěčský tým. Podmořské pátrání žádné výsledky nepřineslo.
Zájem o nalezení trosek záhadného létajícího objektu však stále trvá. Před několika lety se například v pátrání angažoval i Fabien Cousteau, vnuk legendárního oceánologa a výzkumníka Jacquesa-Yvesa Cousteaua.
Epilog
Během desítek let od celé události vznikla i jedna zajímavá teorie vysvětlující, proč nebyly trosky tělesa ve vodách u přístavu Shag nikdy nalezeny.
Nejednalo se prý o havárii UFO, ale o záměrný úhybný manévr, kdy se UFO (neidentifikovatelný létající objekt) pod hladinu ukrylo. Poté pokračovalo jako USO (neidentifikovatelný ponořený objekt) neznámo kam.