16. dubna 1945: Na jezeře Poyang mizí japonská nákladní loď Kobe Maru s 200 muži na palubě.
Domů     Úkazy na obloze: Když nad Českem přelétá UFO
Úkazy na obloze: Když nad Českem přelétá UFO
od 24.3.2024
3.4tis
Dodnes tak platí, že jím označujeme veškeré jevy, zpravidla se objevující na obloze, které prostě nedokážeme vysvětlit. Automatické spojování UFO s nějakou cizí civilizací tak ve většině případů není na místě.
357
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Neidentifikované létající objekty, ve zkratce UFO, fascinují pozorovatele napříč dekádami. Podezření, že se po nebi prohání létající talíř, patřící do neznámých sfér vesmíru či reality, se najdou i u nás v tuzemsku. Vyprávět by o tom mohli zejména obyvatelé středočeského Miličína…

Na polovině cesty mezi středočeským Benešovem a jihočeským Táborem se nachází ne příliš velká, na první pohled „tuctová“ obec Miličín. Nic nenasvědčuje tomu, že by její okolí navštívili „vetřelci“ z vesmíru. V parném létě 1991 se zde přitom dějí věci více než znepokojivé.

Nepřirozené objekty

Miličín je centrem oblasti, které se říká Česká Sibiř. Jde o poměrně souvislý pás vrcholů, dosahujících až 700 metrů nad mořem, vzhledem i tvarem připomínající náhorní plošiny, jež jsou zpravidla opuštěné.

Kopce jsou zároveň místem, které si domnělá mimozemská delegace vybere jako místo k návštěvě. Rozruch, který v oblasti způsobí, panuje v myslích místních dodnes.

„Byl to pátek po 22. hodině v první půli července 1991. Byla tmavá noc a náhle mě upoutala velká záře, která zaplavila celý prostor před chatou. Zdroj vzniku záře nemohu určit.

Podle mého odhadu, kam jsem z okna dohlédla, mohla být délka záře 120 až 130 metrů a šířka před chatou 12 až 15 metrů. Světlo byl tak intenzivní, že jsem na zahrádce viděla jednotlivé sazenice jahod a u růží květy s listy.

Bylo to fantastické, až na ten stísněný pocit z něčeho nepřirozeného,“ popisuje tehdejší události jedna ze svědkyň, která má v oblasti chalupu. Dodává, že jasné světlo zářilo víc jak 30 minut.

Už ze samotného překladu zkratky UFO zjišťujeme, že výraz „neidentifikovatelné létající objekty“ nemusí hned znamenat, že nás v momentě jejich spatření navštěvují mimozemšťané.
Už ze samotného překladu zkratky UFO zjišťujeme, že výraz „neidentifikovatelné létající objekty“ nemusí hned znamenat, že nás v momentě jejich spatření navštěvují mimozemšťané.

Svědectví rychle přibývá

To však zdaleka není všechno. Podivný jev zažívá tatáž svědkyně také v prosince téhož roku. „Jela jsem do chaty pro jablka. Ten den tam bylo asi 30 centimetrů sněhu, k chatám přede mnou nikdo nešel, první stopy jsem prošlapávala já.

U chaty před verandou jsem našla šest stop, byly v jednom místě, nikam nevedly a v okolí se jinde nevyskytly,“ popisuje. Stopy prý nebyly lidské ani zvířecí. Byly nadměrně dlouhé a tvořily je čtyři drápy.

Svědectví strach nahánějících událostí ale přibývá jako hub po dešti. Případem se začne zabývat také Projekt Záře, který mapuje možné výskyty UFO na území České republiky a postupně sesbírá několik velmi podobných výpovědí o dění z roku 1991.

Zkamení jí nohy

Snad ve všech figuruje velká zářící koule, která se objevuje v dáli na poli, na kopcích, ale třeba i na střeše stavení. Ta sice nejednoho místního vyděsí, zděšení ale vzbudí i bytosti, které se v blízkosti koulí pohybují.

Podle popisů několika lidí jde o třímetrové postavy, které často doprovází „cosi“ připomínající velkého psa. Jedna ze svědkyň, opět rekreantka z Prahy, vypoví následující: „Sedly jsme si na pole a za chvilku pole něco osvítilo.

Tak jsme tedy pátraly, co to je a bylo tam… zpoza toho pole šla nahoru taková obrovská červená, rudě červená koule, která ze sebe vypouštěla nějakou energii, jelikož se vlnila.“ Koule ji a její dvě známé začne sledovat.

Ženy vezmou nohy na ramena a utíkají do vesnice. Koule míří za nimi a začne měnit barvu. V určitý moment se jedna z žen zastaví a upřeně se na přibližující se objekt zadívá. Jako kdyby zkameněla. Do koule zírá několik dlouhých sekund.

Až po chvíli se zase rozběhne a později vypoví, že běžet chtěla hned, ale nemohla. Zabránila jí v tom jakási podivná energie.

Pojem UFO byl poprvé použit až v roce 1947 pro jakékoliv útvary, které se většinou pravidelně či nahodile pohybovaly, zářily nebo byly osvětlovány.
Pojem UFO byl poprvé použit až v roce 1947 pro jakékoliv útvary, které se většinou pravidelně či nahodile pohybovaly, zářily nebo byly osvětlovány.

Nebyl to jen Měsíc?

To samé se stane jednomu z chlapců, který záři přicházející do vesnice pozoruje. V jeden moment celý zkoprní a vypadá to, jako kdyby jej koule něčím hypnotizovala. Pak se „odvalí“ na jednu z domovních střech a pak zase na druhou a na další.

Svědci vylučují, že by šlo o Měsíc. Energií nabitá koule se mihotá a pohybuje se zcela jinak než naše přirozená družice.

Uspokojivé závěry chybí

Hlášení několika desítek lidí jsou vesměs velmi podobná. Světelné koule místní pronásledují, a dokonce k nim mají vysílat i paprsky. Jeden ze svědků uvádí, že jej koule „přesune“ asi o 30 metrů dál a v čase o hodinu později!

Třímetrové postavy se spolu s koulí snaží některé obyvatele Miličína kontaktovat, vesměs neúspěšně. O celém dění v obci se příliš neinformuje, informace o UFO se nešíří, českou společnost zprávy o podivnostech míjejí.

Badatelé, kteří se snaží záhadě přijít na kloub, nenabízejí věrohodné vysvětlení jevů a záležitost uzavírají po svém. Podle nich není příliš pravděpodobné, že by si svědci celou událost vymysleli a že pravděpodobně nejde o historky opilých obyvatel a rekreantů.

Jedním z očitých svědků byl i mezenský starosta (obec Mezno je vzdálena necelých 5 kilometrů od Miličína, pozn. red.), všeobecně považovaný za velmi seriózního člověka.

Zároveň ale nenabízejí uspokojivou odpověď, co přesně se ono léto a zimu 1991 v Miličíně dělo. Alespoň ne odpověď, jež by se zakládala čistě na rozumovém úsudku.

Mezenský starosta, pan M., se vracel na motorce s manželkou ze sousední vsi a uviděli velikou kouli žlutozelené barvy. Pan M. chtěl zastavit, ale paní se strašně bála. Křičela: „Jeď, jeď, ono se to na nás dívá!“
Mezenský starosta, pan M., se vracel na motorce s manželkou ze sousední vsi a uviděli velikou kouli žlutozelené barvy. Pan M. chtěl zastavit, ale paní se strašně bála. Křičela: „Jeď, jeď, ono se to na nás dívá!“

Narušitel nad Československem

Třicet let starý případ si nezadá ani s „nejslavnějším“ zpozorovaným UFO nad naším území. Musíme se však vrátit ještě o další čtyři roky dál do minulosti a přesunout se o několik desítek kilometrů dál na jihovýchod poblíž Vranova nad Dyjí.

UFO tam mají spatřit příslušníci československé armády přímo ve vzduchu.

Vrtulník startuje z Božic na Znojemsku, píše se 12. červenec 1987. Studená válka sice pomalu, ale jistě končí, i přesto je ochrana vzdušného prostoru socialistické republiky prioritou číslo jedna.

I to je jeden z důvodů, proč výše zmíněný den nasedá podplukovník T. do armádního vrtulníku. Rozkaz zní jasně, je třeba pronásledovat neznámého narušitele. Nic víc, nic míň.

Složité manévry přímo nad přehradou

Celkem tři členové posádky zprvu marně pátrají po tělese, narušiteli, jenž jim byl nahlášen. Po několika minutách tápání nepřítele konečně spatří. Nachází se nad nimi ve výšce asi 2000 metrů.

Jde o tmavé, stříbřité těleso ve tvaru doutníku, které přiletělo z rakouské strany. Není to žádný známý typ letounu, nemá kabinu a ani křídla, jak bývá zvykem. Vrtulník má nelehký úkol. Těžko identifikovatelný objekt musí sestřelit.

Hned v prvním momentě zaměřování je jasné, že nepůjde o žádnou hračku. Doutníkovité těleso začne prudce manévrovat, jako by dokázalo přečíst úmysl posádky vrtulníku, navíc se nahne směrem ke slunci, aby své pronásledovatele oslnilo.

Úkol neulehčí ani fakt, že se oba letící objekty nacházejí nad v létě hojně navštěvovanou Vranovskou přehradou.

„Když dostanete rozkaz k palbě a uvědomíte si, že pod vámi je spousta lidí, ještě ke všemu na přehradě, tak potom začnete přemýšlet trošičku jinak,“ vypoví jeden z členů posádky vrtulníku s odstupem v roce 1999.

Možná není z tohoto světa

Komplikovaná mise se nezdaří. Už po několika málo minutách se pilotovi těleso vytratí z dohledu. Naváděcí středisko řídící se podle radarů má ale jiné informace! Objekt se naopak k vrtulníku blíží čím dál rychleji.

„Právě jste se minuli vlevo,“ slyší posádka vrtulníku, která ale nic nevidí. Těleso se dle radarů odebere na východ směrem k Bratislavě, pak se z jejich dohledu zcela vytratí.

Členové posádky vrtulníku se po celém incidentu vrhnou na vypočtení rychlosti letícího objektu a dojdou k zajímavým závěrům.

Létající doutník podle jejich propočtů vyvinul úctyhodnou rychlost 2700 km za hodinu, vznášet se ale dokázal i při pouhé rychlosti 60 km za hodinu. Nadřízené výpočty příliš nevzrušují a dělají, jako by k ničemu nedošlo. Vranovský incident jako by se nestal. Všechny záznamy radiokorespondence musejí být nenávratně zničeny.

Při údajném spatření mimozemšťana lidé nejčastěji popisují, že měl tuto podobu – tzv. „šedivec“.
Při údajném spatření mimozemšťana lidé nejčastěji popisují, že měl tuto podobu – tzv. „šedivec“.

Důkazy nenávratně zničeny

Proč armádní kruhy dokumentaci nezachovaly, je velkou neznámou. „Těžko říct. To už jsou dneska pouze spekulace. Podle mě se ten letovod trošičku unáhlil s povelem k palbě.

No a když se zjistilo, že to byl objekt, který v podstatě nebyl aeroplánem, tak zřejmě usoudili, že bude lepší, když se to zkrátka nějakým způsobem smaže a stopí,“ vypoví podplukovník T. několik let po události.

Den v zimní noci?

Nyní se vydejme na Uherskohradišťsko, do malebné krajiny Slovácka. Píše se 22. leden 1995, táhne na desátou večerní a všude je černočerná tma. Náhle se krajinou rozhostí tajemná, ale velmi intenzivní záře nápadně připomínající záři polární.

Následující dny plní stránky Slováckých novin dohady o tom, co se tu noc vlastně stalo. Dle svědectví světlo přicházelo seshora, utlumovalo se a znovu rozjasňovalo. Někteří jedinci dokonce popíší, že světlo jako kdyby „vybuchovalo“.

Celkem se nasbírá 19 na sobě nezávislých svědeckých výpovědí, jasné vysvětlení mezi nimi ale není.

Záře osvítí Hradiště

Jas nad Uherským Hradištěm a okolím uprostřed noci nabýval barvy zelené a modré. Problikávání této záře mohlo být způsobeno nadměrnou oblačností, hůře už se ale vysvětlují zvukové projevy úkazu. Lidé hovoří o zvláštním dunění a hukotu neznámého původu.

Zvukové jevy mohou polární záře skutečně, ovšem ne moc často, doprovodit. Jde ale spíše o jakýsi praskot elektrických výbojů, nikoli o plynulé hučení a drnčení.

Racionální vysvětlení jevu pak naruší svědectví jistého pana Juřičky z Kunovic, jenž oné noci řídil automobil mezi Bánovem a Uherským Brodem. Řidič popisuje, že při sjezdu k Brodu spatřil ve výšce až 500 metrů oranžově zářící obrovskou kouli.

Ani ne po půl minutě se koule náhle vytratí. I několik dalších výpovědí hovoří o pulzující červené a oranžové kouli, která problikává mezi mraky.

Armáda tělesa dosvědčí

Posledním střípkem do pomyslné mozaiky jsou pak vojenská hlášení z nedalekého Slovenska. Ta uvádějí, že se 22. ledna po půlnoci na obloze pohybovalo blikající těleso o velikosti pětinásobku jasné hvězdy.

Hlášení dokonce udávají proměnlivost barvy tohoto tělesa. Objekt získával nádech zelené, modré, ale i rudé a oranžové a nejzřetelněji byl pozorován kousek na jihu od Trnavy.

Tezi, že by mohlo jít o vojenské nebo dopravní letouny, armádní kruhy popírají – v době pozorování podivné elipsy a oranžové koule měl být vzdušný prostor v oblasti zcela čistý.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
reklama
Související články
od 16.4.2024 358
Příznivci konspiračních teorií jim říkají chemtrails – chemické stopy. Údajně jsou napuštěny chemikáliemi, viry či kovy a mohou mít nejrůznější účely. Pomalé trávení lidstva, šíření nemocí či sterilizaci mužů i žen…     První chemtrails se mají na obloze objevit v roce 1996 v USA. Stojí prý za nimi Air University – vědecká základna americk
od 15.4.2024 1.4tis
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, mají zde panovat podobné podmínky jako na Marsu! Podle legendy se zde prý navíc nacházely i doly krále Šalamouna. Co je na tom všem pravdy?    
od 10.4.2024 2.8tis
Na přelomu 70. a 80. let se začínají hromadit pozorování UFO na sovětském nebi. Přestože oficiální místa zarputile mlčí, svědkové popisují sestřelení neznámého objektu přinejmenším ve dvou případech. Byly to jen špionážní letouny? Odborníci, kteří trosky zkoumají, však vyloučí jejich pozemský původ! Jeden z důležitých okamžiků v histori
od 6.4.2024 2.7tis
Technické muzeum Speyer ve Spolkové republice Německo je unikátním místem, které potěší všechny fandy dopravních prostředků, od ponorek až po raketoplán. Zdá se, že v takto zaměřeném muzeu platí jen exaktní hodnoty a pro nějaké emoční reakce zde není místo. Je tomu tak? Muzeum disponuje krytou výstavní plochou o rozloze přes 25 000 metrů čtverečníc
od 4.4.2024 3.3tis
Historické záznamy pojednávající o neidentifikovatelných létajících objektech jsou i celosvětově poměrně vzácné. Přesto i u nás najdeme případ, který dodnes fascinuje historiky i ufology a který se dosud nepodařilo objasnit. Opravdu se před více než 400 lety prohánělo po obloze nad částí Vysočiny tajemné mimozemské UFO?     Na polích kolem
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit