5. března 1953: Umírá vůdce Sovětského svazu Josif Vissarionovič Stalin, jeho smrt je opředena mnoha konspiračními teoriemi.
Domů     Ukradené miliony z České pošty. Kdo zná pravdu o největší loupeži v dějinách?
Ukradené miliony z České pošty. Kdo zná pravdu o největší loupeži v dějinách?
od 16.3.2023
3.2tis
336
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Před více než 25 lety vtrhnou na poštu v pražských Dejvicích maskovaní lupiči. Odnesou si závratných 28,5 milionu korun a navždycky se zapíšou do dějin české kriminalistky.

Nikdy se je nepodaří dopadnout. Ačkoliv má policie podezřelé, za zločin zaplatí jen zaměstnanci pošty. Kdo lupiči byli a kam se poděla tak velká částka peněz?

V Dejvicích se odehrála největší poštovní loupež v republice. Za loupež nakonec pykali jen nepozorní pokladní. Udělali opravdu jen chybu, nebo se o náhodu nejednalo? Záhadným je dodnes i únos letadla z roku 1971.

Poslední říjnový den roku 1997 se v devět hodin večer pustí dva pokladní do přepočítávání peněz v trezoru na pobočce České pošty v Praze-Dejvicích. Karel Molodčenko a Helena Baudyšová sedí v prvním patře budovy.

Nenapadne je proto, co mohou způsobit, když si v místnosti na chvíli otevřou okno. Potřeba čerstvého vzduchu je nakonec stojí zaměstnání, navíc stráví několik let před různými soudy a musí zaplatit pokutu dva miliony korun! Otevřeli okno úmyslně, nebo se jednalo jen o obrovskou náhodu?

V Dejvicích se odehrála největší poštovní loupež v republice.
V Dejvicích se odehrála největší poštovní loupež v republice.

Okamžik přepadení

Jen krátce po otevření okna venku na ulici zastaví nákladní auto s plachtou. Oba pokladní se soustředí na počítání peněz, musí totiž přepočítat několik milionů korun. Nedávají proto pozor, a že se něco děje, si uvědomí až v momentě, kdy už je pozdě.

Z auta na ulici se totiž náhle otvorem v plachtě vysune žebřík přímo k otevřenému oknu. Vyšplhají po něm tři maskovaní a ozbrojení muži a okamžitě se na překvapené pokladní vrhnou!

Molodčenko se podle svého svědectví snaží bránit, lupiči ho ale přemůžou, a ještě zraní na hlavě. On i jeho kolegyně tak skončí spoutaní a mohou jen sledovat, jak muži během krátké chvíle všechny peníze nacpou do pytlů.

Potom vyskáčou z okna na plachtu dodávky a zmizí v dalším připraveném autě společně s téměř 30 miliony korun v hotovosti! Využili lupiči náhody? Nebo byli s pokladními předem domluveni?

Za loupež nakonec pykali jen nepozorní pokladní. Udělali opravdu jen chybu, nebo se o náhodu nejednalo?
Za loupež nakonec pykali jen nepozorní pokladní. Udělali opravdu jen chybu, nebo se o náhodu nejednalo?

Přímé důkazy chybí

Vyšetřování vypadá nejprve docela nadějně. Během dvou měsíců policie zadrží tři podezřelé. Jako vodítko jim poslouží auto zanechané na místě činu. Patří totiž firmě FT elektro a proti třem jejím zaměstnancům se vyšetřovatelům povede nashromáždit důkazy.

Jedná se ale pouze o nepřímá vodítka – o pachové stopy, výsledky detektoru lži a jedno svědectví. Když se případ dostane k soudu, obhájcům obviněné trojice se podaří všechny důkazy zpochybnit. Celé soudní řízení se nakonec táhne téměř pět a půl roku.

Na jeho konci jsou všichni tři muži zproštěni obvinění. Stáli i přesto za loupeží oni, jak se soud i policie domnívají? Zachránily je jen chybějící důkazy?

Měli na poště spojence?

Žádné další podezřelé už policie nemá, případ je proto odložen, a nyní je již několik let také promlčen. Potrestáni tak byli pouze pokladní. Postupně se totiž ukáže, že oba dva nechali své osobní alarmy v šuplíku ve stole, ačkoliv je měli mít na krku.

Podmínku ale dostane i vedoucí pošty Vítězslav Kovařík, který před soudem řekne, že otevírání oken je na poště zakázáno. Ukáže se ale, že tento zákaz někdo do bezpečnostního řádu přidá až deset dní po loupeži!

I proto se během let objevují teorie, že byl někdo z pokladních či sám vedoucí s lupiči spolčen. Podle nich je v případu až moc náhod, díky nimž měli zloději daleko snazší práci. Dokonce se objeví i úvaha, že ve zločinu hrály roli vyšší síly!

Měl v celé akci prsty někdo z vyšších míst? Jak by se mu to podařilo dodnes utajit?

Záhadným je dodnes i únos letadla z roku 1971.
Záhadným je dodnes i únos letadla z roku 1971.

Další záhadné loupeže

Jako o loupeži století se mluví o přepadení dodávky bezpečnostní agentury G4S. V roce 2002 auto přepadli dodnes neznámí pachatelé a ukradli 154 milionů korun! Policie v případu dlouho podezřívá zaměstnance firmy Antonína Saletu, nakonec ho ale osvobodí. Kdo loupež spáchal, zůstává dodnes záhadou.

Film připomíná krádež několika obrazů v ceně 500 milionů dolarů z muzea v americkém Bostonu. V roce 1990 dva muži převlečení za policisty oznámí ochrance, že byli na místo zavoláni kvůli možné loupeži.

Když je ochranka pustí dovnitř, přemůžou ji a onu loupež sami spáchají. Prázdné rámy dodnes v muzeu visí a nikdo netuší, co se s obrazy stalo.

Jediným nevyřešeným případem únosu letadla zůstává už od roku 1971 zločin, spáchaný mužem známým jako D. B. Cooper. Ten zhruba po 30 minutách letu 305 z Portlandu přepadne letušku a vyhrožuje, že celé letadlo vyhodí do povětří.

Pokud mu ale bude vyplaceno 200 tisíc dolarů a umožněno bezpečně odjet, všechny propustí. Tak se i stane a FBI i přes rozsáhlé vyšetřování nikdy nezjistí, kdo Cooper opravdu byl.

Foto: shutterstock.com, youtube.com, wikimedia.org, facebook.com
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od 2.3.2024 2.5tis
V Anglii třináctého století byla tato žena známou a respektovanou osobou i navzdory tomu, že byla židovského původu. Licoricia z Winchesteru se zabývala vysokými financemi, půjčovala peníze královské rodině i  církevním hodnostářům. V roce 1277 však byla v svém domě zavražděna. Kdo mohl být vrahem? Smrt Licoricie je stále záhadou. Spolu s ní zemřel
od 2.3.2024 3.2tis
V japonských řekách se údajně vyskytuje tvor, který připomíná obrovského tuleně. Má ale tvář jako opice, dlouhé drápy a sílu, díky níž dokáže usmrtit tucet statných mužů! Žádné zvíře odpovídající tomuto popisu ale neexistuje. Jde o nový druh vodního savce, nebo o pouhou legendu? Již nejméně dvě staletí se v Japonsku hovoří o tajemném zvířeti, které údajně
od 1.3.2024 2.8tis
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most...   Během 90. let 20. století uskutečnil na tento podivuhodný ostrov expedici, která měla zkoumat paranormální jevy. Jedním z nich byl právě vraždící most přes místní řeku Onive. Auta s řidiči z tohoto mostu údajně bez příčiny padají do vody. Proč? Doc
od 1.3.2024 3.4tis
Zápas na fotbalovém stadionu ve Florencii musí být přerušen. Celé hřiště totiž pokryla podivná bílá vlákna, kterým se někdy říká andělské vlasy. Mezi podobně záhadné jevy patří také podivné deště či kulové blesky. Co způsobuje tyto zvláštní úkazy? Přes rozsáhlé poznatky přírodních věd dokáže dění na naší planetě stále za
od 29.2.2024 2.9tis
4. prosince 2017 zažehne jiskra poblíž města Santa Paula v Kalifornii požár, který tu svým rozsahem nemá obdoby. Trvá až do 12. ledna 2018, bojuje s ním 8500 hasičů. Zničí 280 000 akrů půdy a domov kvůli němu musí opustit přes 100 000 lidí. Tragédie, nezvladatelný přírodní živel, řeklo by se. Podle některých konspirací ale vše vzniklo úmyslně!  
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Letos oslaví zlatou svatbu
nasehvezdy.cz
Letos oslaví zlatou svatbu
V letošním roce čekají oblíbenou herečku Elišku Balzerovou (74) dvě krásná výročí. Nejprve oslaví své pětasedmdesáté narozeniny a o měsíc později pak jedno velkolepé výročí. Letos to totiž bude rov
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Nezapomenutelné chvíle s první láskou
skutecnepribehy.cz
Nezapomenutelné chvíle s první láskou
Marie byla dvakrát rozvedená a na svoje bývalé partnery raději ani nevzpomínala. Často a se smutkem však myslela na Pavla, svou první lásku ze střední školy. Moje kamarádka Marie často vzpomínala na první lásku. Byla dvakrát rozvedená, obě manželství byla, jak popisovala, katastrofa, lepší na ně nemyslet. Zato na prvního kluka myslela často, říkávala, že ty časy
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Psychika na dně: Když vás trápí deprese, úzkosti nebo syndrom vyhoření
epochaplus.cz
Psychika na dně: Když vás trápí deprese, úzkosti nebo syndrom vyhoření
Tváří v tvář obrovské šelmě se pračlověk dává na úprk. Kdyby u něj v tu chvíli stál někdo se stopkami a změřil mu čas, za který zdolá vzdálenost do blízkého lesa, ukázala by se hodnota srovnatelná s výkony dnešních olympijských běžců. Nehoní se ale za medailí, chce si zachránit život a pohánějí ho stresové hormony. Naši dávní předkové
Bitva u Lovosic 1756: Vítězství, nebo porážka?
epochaplus.cz
Bitva u Lovosic 1756: Vítězství, nebo porážka?
Prohraný boj o rakouské dědictví nedává v polovině 18. století císařovně Marii Terezii spát. Má silné spojence v podobě Francie, Saska, Švédska či Ruska a doufá ve změnu v poměru sil, která by její říši vrátila ztracená území. To ovšem nechce dopustit její největší soupeř, pruský panovník dobře vidí nebezpečí, které silná habsburská koalice může
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
21stoleti.cz
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
Mizení pevninských ledovců je jedním z průvodních jevů globální klimatické změny. Důsledkem jsou změny v hydrologickém cyklu nebo ztráta biodiverzity. Na druhé straně se tím otevírají nové možnosti pr
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Astronomové odhalili novou souvislost mezi vodou a vznikem planet
21stoleti.cz
Astronomové odhalili novou souvislost mezi vodou a vznikem planet
Vědci objevili vodní páru v disku kolem mladé hvězdy přesně v místě, kde se mohou formovat planety. Voda je klíčovou složkou života na Zemi a předpokládá se, že hraje významnou roli i při vzniku plane