28. března 1709: Německý alchymista Johann Friedrich Böttger odhaluje tajemství výroby a složení bílého východoasijského porcelánu.
Domů     Ukradené miliony z České pošty. Kdo zná pravdu o největší loupeži v dějinách?
Ukradené miliony z České pošty. Kdo zná pravdu o největší loupeži v dějinách?
od 16.3.2023
3.2tis
336
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Před více než 25 lety vtrhnou na poštu v pražských Dejvicích maskovaní lupiči. Odnesou si závratných 28,5 milionu korun a navždycky se zapíšou do dějin české kriminalistky.

Nikdy se je nepodaří dopadnout. Ačkoliv má policie podezřelé, za zločin zaplatí jen zaměstnanci pošty. Kdo lupiči byli a kam se poděla tak velká částka peněz?

V Dejvicích se odehrála největší poštovní loupež v republice. Za loupež nakonec pykali jen nepozorní pokladní. Udělali opravdu jen chybu, nebo se o náhodu nejednalo? Záhadným je dodnes i únos letadla z roku 1971.

Poslední říjnový den roku 1997 se v devět hodin večer pustí dva pokladní do přepočítávání peněz v trezoru na pobočce České pošty v Praze-Dejvicích. Karel Molodčenko a Helena Baudyšová sedí v prvním patře budovy.

reklama

Nenapadne je proto, co mohou způsobit, když si v místnosti na chvíli otevřou okno. Potřeba čerstvého vzduchu je nakonec stojí zaměstnání, navíc stráví několik let před různými soudy a musí zaplatit pokutu dva miliony korun! Otevřeli okno úmyslně, nebo se jednalo jen o obrovskou náhodu?

V Dejvicích se odehrála největší poštovní loupež v republice.
V Dejvicích se odehrála největší poštovní loupež v republice.

Okamžik přepadení

Jen krátce po otevření okna venku na ulici zastaví nákladní auto s plachtou. Oba pokladní se soustředí na počítání peněz, musí totiž přepočítat několik milionů korun. Nedávají proto pozor, a že se něco děje, si uvědomí až v momentě, kdy už je pozdě.

reklama

Z auta na ulici se totiž náhle otvorem v plachtě vysune žebřík přímo k otevřenému oknu. Vyšplhají po něm tři maskovaní a ozbrojení muži a okamžitě se na překvapené pokladní vrhnou!

Molodčenko se podle svého svědectví snaží bránit, lupiči ho ale přemůžou, a ještě zraní na hlavě. On i jeho kolegyně tak skončí spoutaní a mohou jen sledovat, jak muži během krátké chvíle všechny peníze nacpou do pytlů.

Potom vyskáčou z okna na plachtu dodávky a zmizí v dalším připraveném autě společně s téměř 30 miliony korun v hotovosti! Využili lupiči náhody? Nebo byli s pokladními předem domluveni?

Za loupež nakonec pykali jen nepozorní pokladní. Udělali opravdu jen chybu, nebo se o náhodu nejednalo?
Za loupež nakonec pykali jen nepozorní pokladní. Udělali opravdu jen chybu, nebo se o náhodu nejednalo?

Přímé důkazy chybí

Vyšetřování vypadá nejprve docela nadějně. Během dvou měsíců policie zadrží tři podezřelé. Jako vodítko jim poslouží auto zanechané na místě činu. Patří totiž firmě FT elektro a proti třem jejím zaměstnancům se vyšetřovatelům povede nashromáždit důkazy.

reklama

Jedná se ale pouze o nepřímá vodítka – o pachové stopy, výsledky detektoru lži a jedno svědectví. Když se případ dostane k soudu, obhájcům obviněné trojice se podaří všechny důkazy zpochybnit. Celé soudní řízení se nakonec táhne téměř pět a půl roku.

Na jeho konci jsou všichni tři muži zproštěni obvinění. Stáli i přesto za loupeží oni, jak se soud i policie domnívají? Zachránily je jen chybějící důkazy?

Měli na poště spojence?

Žádné další podezřelé už policie nemá, případ je proto odložen, a nyní je již několik let také promlčen. Potrestáni tak byli pouze pokladní. Postupně se totiž ukáže, že oba dva nechali své osobní alarmy v šuplíku ve stole, ačkoliv je měli mít na krku.

Podmínku ale dostane i vedoucí pošty Vítězslav Kovařík, který před soudem řekne, že otevírání oken je na poště zakázáno. Ukáže se ale, že tento zákaz někdo do bezpečnostního řádu přidá až deset dní po loupeži!

I proto se během let objevují teorie, že byl někdo z pokladních či sám vedoucí s lupiči spolčen. Podle nich je v případu až moc náhod, díky nimž měli zloději daleko snazší práci. Dokonce se objeví i úvaha, že ve zločinu hrály roli vyšší síly!

Měl v celé akci prsty někdo z vyšších míst? Jak by se mu to podařilo dodnes utajit?

Záhadným je dodnes i únos letadla z roku 1971.
Záhadným je dodnes i únos letadla z roku 1971.

Další záhadné loupeže

Jako o loupeži století se mluví o přepadení dodávky bezpečnostní agentury G4S. V roce 2002 auto přepadli dodnes neznámí pachatelé a ukradli 154 milionů korun! Policie v případu dlouho podezřívá zaměstnance firmy Antonína Saletu, nakonec ho ale osvobodí. Kdo loupež spáchal, zůstává dodnes záhadou.

Film připomíná krádež několika obrazů v ceně 500 milionů dolarů z muzea v americkém Bostonu. V roce 1990 dva muži převlečení za policisty oznámí ochrance, že byli na místo zavoláni kvůli možné loupeži.

Když je ochranka pustí dovnitř, přemůžou ji a onu loupež sami spáchají. Prázdné rámy dodnes v muzeu visí a nikdo netuší, co se s obrazy stalo.

Jediným nevyřešeným případem únosu letadla zůstává už od roku 1971 zločin, spáchaný mužem známým jako D. B. Cooper. Ten zhruba po 30 minutách letu 305 z Portlandu přepadne letušku a vyhrožuje, že celé letadlo vyhodí do povětří.

Pokud mu ale bude vyplaceno 200 tisíc dolarů a umožněno bezpečně odjet, všechny propustí. Tak se i stane a FBI i přes rozsáhlé vyšetřování nikdy nezjistí, kdo Cooper opravdu byl.

Foto: shutterstock.com, youtube.com, wikimedia.org, facebook.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 28.3.2023 408
Nepolapitelný Zodiac řádí na konci šedesátých a možná i začátkem sedmdesátých let v severní Kalifornii a nikdy není dopaden. Je mu přisuzováno sedm vražedných útoků, z toho pět dokonaných vražd. Američan Gary L. Stewart nedávno prohlásil, že hledaným zabijákem byl jeho biologický otec! Skutečně odhalil po mnohaletém pátrání pravdu? Jeho činy budí nepředstavite
od 27.3.2023 2.0tis
Je prosinec 1938 a zasněženou krajinou Wyomingu prochází lovec. Obezřetně se blíží k pytli ležícímu na zemi. Když do něj strčí, vysune se ven lidská ruka! Ukáže se, že patří Margaret Martin, slušné dívce, která byla krutě mučena a poté uškrcena. Připletla se do cesty sériovému vrahovi? Zabil ji někdo z místních? Na tyto otázky, podobně jako na jiné záhadné zločiny z depresivních amerických 30.
od 26.3.2023 1.9tis
Naše planeta procházela mnoha epochami, kdy zuby cenil takřka celý svět. Jedním z nejstrašnějších predátorů, který kdy na Zemi žil, byl dozajista žralok megalodon. Jsme si však skutečně jistí, že vyhynul před necelý čtyřmi miliony let a evoluce tuto obří parybu ve světovém oceánu, na nějakém odlehlém místě, nezapomněla? Existenci pravěkého m
od 26.3.2023 2.3tis
Ropná havárie v Mexickém zálivu se svým ekologickým rozměrem vymyká všem „průšvihům“, které Zemi potkaly do té doby. Nový a tajemný rozměr dodává celé události spisovatel Gustav Meyrink, který před více než 100 lety napsal povídku Petroleum, Petroleum. Naprosto věrně v ní popisuje ropnou zkázu likvidující oceán!   Velice se zajímá o okultismus a h
od 26.3.2023 2.6tis
Území Spojených států ukrývá mnoho oblastí plných hlubokých lesů, obtížně přístupných hor nebo studených řek a jezer. Patří mezi ně i Yosemitský park ležící v pohoří Sierra Nevada v severní Kalifornii. Kromě nedotčené přírody lokalita láká i záhadology. Proč jde podle některých z nich o jedno z nejtajemnějších míst v Americe? Po stezce vinoucí se mezi
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 dorty, které si podmanily svět
epochalnisvet.cz
3 dorty, které si podmanily svět
Dorty se pečou od nepaměti. Ať už jsou s ovocem, ořechy, medem, sýrem, tvarohem, či jinými surovinami, které dané století zrovna nabízí, odolá jim jen málokdo. Zvlášť jsou-li pečené s láskou. &nbs
Svět v číslech: Nevyzpytatelný vítr
epochaplus.cz
Svět v číslech: Nevyzpytatelný vítr
Je to dobrý sluha, ale zlý pán. Našim předkům pomáhá získat mouku z obilí nebo se opře do plachet na dlouhých cestách po moři, dnes dodává elektřinu. Ale mnohdy se také dokáže změnit na zničující sílu
Hermann Rorschach: Psychiatr, který uměl malovat
21stoleti.cz
Hermann Rorschach: Psychiatr, který uměl malovat
Kdyby Ulrich Rorschach, malíř a učitel kreslení, věděl, že talent, který předá, pomůže jeho synovi ke světovému věhlasu, byl by přešťastný. Jen by se divil, k čemu ten chlapec vlastně barvy a papír po
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
iluxus.cz
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
Hotel The Mozart Prague, který se řadí mezi nejvyhledávanější místa v Praze, a to nejen kvůli úžasným ubytovacím kapacitám, ale i díky skvělé gastronomii a vyhlášeným eventům, pro Vás připravil „Velik
Dcera je paranoidní, bojí se, že ji táta opustí
skutecnepribehy.cz
Dcera je paranoidní, bojí se, že ji táta opustí
Léta jsme si žili v pohodě. Náš život se ale zničehonic zvrátil do napjatých emocí. Dcera nevydýchala, že její táta zaměstnal svou bývalou ženu. S Petrem jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou. Petrova bývalá žena Věra nenesla rozvod dobře a dlouho se snažila, aby
Stala se z Tatiany Dykové stíhačka?
nasehvezdy.cz
Stala se z Tatiany Dykové stíhačka?
Kamkoli vejdou, tam upoutají pozornost. Herečka Tatiana Dyková (44) po boku manžela, muzikanta Vojty Dyka (37), zkrásněla, zatímco on vyzrál ve hvězdu, a zdá se tak, že manželství oběma jenom prospívá
(Ne)přítel nikotin: Úleva při prvním vdechnutí
21stoleti.cz
(Ne)přítel nikotin: Úleva při prvním vdechnutí
Pro kuřáka jde o obyčejnou a rutinní činnost – jedno jediné potáhnutí. Ve stejném okamžiku se ale v jeho těle začíná odehrávat nespočet reakcí na přítomnost chemického nepřítele, které vyústí až v opo
Léčivé koření pro vaše zdraví
panidomu.cz
Léčivé koření pro vaše zdraví
Ne každou medicínu musíme polykat s přemáháním. Vždyť kdo z nás by něco namítal třeba proti čaji se skořicí nebo s voňavým anýzem? Koření totiž léčí. Řada druhů koření brání rozvoji zánětů, zlepšuje trávení a podporuje metabolismus. Také naší přirozené imunitě pomáhají, aby pracovala výkonněji. Některé účinkují jemně, jiné razantně. A právě ty druhé jsme
Slavkov otevírá brány. Město zažije přes stovku akcí
epochanacestach.cz
Slavkov otevírá brány. Město zažije přes stovku akcí
Barokní areál ve Slavkově u Brna se připravuje na další vlnu akcí a velkých koncertů. Zámek Slavkov – Austerlitz otevířel již tuto sobotu (25. března). Návštěvníky chce přilákat nejen na zvučná jmé
Je strašidelné sídlo pomstou ze záhrobí?
epochaplus.cz
Je strašidelné sídlo pomstou ze záhrobí?
Jakmile vstoupíte do dnes již slavného domu patřícímu rodině Winchesterových v Kalifornii, zamrazí vás. V této rezidenci vedou schody do stropu a nachází se tu i mnoho slepých dveří. Sídlo bylo prý vy