26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Záhady historie
Ukrývá se nejslavnější český poklad u Medníku?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 27.9.2022
2.6tis
Ukrývá vrch Medník nacistický poklad? Draceane / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
299
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Po slavném štěchovickém pokladu pátrala už celá řada hledačů ze všech koutů světa. Po válce sice výzkumníci z USA v okolí Štěchovic vyzvednou pár desítek beden s dokumenty. Ten nejcennější říšský poklad ale údajně zůstává dosud ukryt kdesi na Hradištku.

Ukrývá vrch Medník nacistický poklad? Draceane / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 V bednách vyzvednutých Američany prý byly pouze nepříliš cenné dokumenty, foto Pixabay Na Hradištku prý zůstávají ukryté bedny s mnohem cennějším obsahem, foto Pixabay

V říjnu roku 1945 dostává československá strana od francouzských úřadů informaci, že jistý německý zajatec jménem Günther Aschenbach během výslechu sdělil, že je členem komanda, které v blízkosti Štěchovic ukrývalo bedny s přísně tajnými materiály a cennostmi.

Dál se ale neděje nic, a tak následujícího února do Československa přijíždí třináctičlenná skupina Američanů. Ti v okolí Štěchovic a Hradišťka vyzvednou 32 beden a odvezou si je. V bednách měly být uloženy dokumenty gestapa a bezpečnostní služby SS v protektorátu, seznam s desítkami tisíc jmen protektorátních udavačů všeho druhu a uloupené bohatství.

Tím ale šílenství kolem štěchovického pokladu teprve začíná. Bylo tu ukryto mnohem víc?

V bednách vyzvednutých Američany prý byly pouze nepříliš cenné dokumenty, foto Pixabay

JAK VELKÝ JE POKLAD?

Původně se kolem Štěchovic pátrá hlavně po cenných písemnostech. „Byly to dokumenty o výsledcích vojenského výzkumu třetí říše. Materiály z oblasti jaderného výzkumu, raketové techniky a bojových plynů,“ uvádí někdejší náměstek ministra vnitra plk.

Jaroslav Klíma s tím, že hodnota těchto dokumentů se rovnala zlatému pokladu. Pak se ale začaly objevovat informace, podle nichž tu bylo ukryto mnohem víc, a to, co našli Američané, byl pouhý zlomek. Podle výpovědi německého plukovníka Emila Kleina (1905–2010), který se za války podílí na ukrývání pokladů, se má ve Štěchovicích nacházet beden 78. Kde je tedy zbytek?

Kleinův spoluvězeň od něj tyto informace údajně získává a po svém propuštění s nimi spěchá za českými úřady. Prý jde o místo pár kilometrů od Štěchovické přehrady. Ovšem podle jeho tvrzení jde o mnohem větší sousto, až o 500 beden!

V nich se má nacházet obrovské množství zlata, dokumenty o tajných zbraních, archivní dokumenty, možná i přístupová hesla k nacistickým kontům ve švýcarských bankách, různé cennosti, umělecká díla, říšské marky i valuty a dalších 80 beden s neznámým obsahem.

Na Hradištku prý zůstávají ukryté bedny s mnohem cennějším obsahem, foto Pixabay

HROZÍ ZAMOŘENÍ?

Spekulace o štěchovickém pokladu a snahy o jeho nenápadné vyzvednutí se táhnou několik desetiletí. Věci však dostanou rychlý spád v druhé polovině 80. let. Vše uvede do pohybu dopis, který obdrží tehdejší československý prezident Gustáv Husák (1913–1991).

Dopis zmiňuje nejen obrovské množství cenností včetně mnoha tun zlata, ale také1200 tun trhavin a 200 sudů uranu! Právě strach ze zamoření radioaktivním materiálem se stává hnací silou pro akci, která vyvrcholí na sklonku roku 1989.

Opět za přítomnosti Američanů se za přísných bezpečnostních opatření a velikého povyku začne čistit štola v nitru 417 metrů vysokého vrcholu Medník. Oblast je neprodyšně uzavřena a nákladní vozy odtud nepřetržitě vyvážejí vytěženou zeminu.

Plány ovšem zhatí pád komunismu a nástup nového prezidenta Václava Havla (1936–2011), po kterém se práce přeruší. To se ovšem těm, kteří na odkrývání pokladu pracují, náramně hodí, protože jsou tak zachráněni před jistou ostudou.

Ve vyčištěné štole prý nenašli zhola nic! Předběhl je někdo, nebo tu snad poklad nikdy nebyl?

Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2022 624
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 1.2tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.5tis
Chcete se osvobodit? Tak zůstaňte mrtví jednou pro vždy. Jinak se budete znovu trápit po další ze svých životů. Nevíte, jak se vymanit z neustálého koloběhu utrpení? Recept nejen na svobodu v sobě ukrývá Tibetská kniha mrtvých. Co chcete, aby se s vámi stalo po smrti? Mnoho Evropanů vám odpoví stejně: „To je jedno, vždyť budu mrtvý.“ Některé […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 3.0tis
Samota Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě je dlouhodobě v hledáčku hledačů pokladů z 2. světové války. Vyprávějí se o ní totiž téměř neuvěřitelné příběhy. Po obsazení Němci se tu údajně měly začít ukrývat důležité písemnosti a možná dokonce cenné nacistické poklady či alespoň přístupové kódy k nim.     Před válkou objekty ve zdejším areálu […]
od Mirek Brát 22.11.2022 2.7tis
Řeka Aare je nejdelší řekou, která pramení a svoji pouť také končí ve Švýcarsku. Na jejím toku se nachází nejen čtyři desítky vodních elektráren, ale údajně také místa, kde není radno se k řece přibližovat. Podle legend sahajících až do šestnáctého století je zde riziko nepříjemného setkání s vodní příšerou! Záhadní tvorové s hadím tělem jsou součástí místního […]