reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Neobjasněné události
V atmosféře Venuše může existovat život
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 15.12.2020
5.7tis
Venuše zachycená sondou Mariner 10, foto Wikimedia Commons
617
SDÍLENÍ
5.7tis
ZOBRAZENÍ

Navzdory extrémně nepřívětivým podmínkám na povrchu našeho planetárního souseda se zdá, že Venuše může být přeci jen místem pro život. Naznačují to nejnovější vědecké výzkumy.

Venuše zachycená sondou Mariner 10, foto Wikimedia Commons Povrch planety je nehostinný, foto Wikimedia Commons Fotografie pořízené sondou Veněra 13, foto NASA FOTO4: Byl na Venuši vyfocen štír? Foto Astronomicheskii Vestnik

Teploty pohybující se v průměru kolem 464 °C, při nichž taje i olovo, tlak vzduchu více než 90krát vyšší než na Zemi, atmosféra nasycená jedovatými plyny a déšť kyseliny sírové. To, co na první pohled vypadá jako popis biblického pekla, je ve skutečnosti běžný den na Venuši.

Podmínky zde jsou tak extrémní, že I sovětská sonda Veněra 13, která na planetě přistává 1. března roku 1982, dokáže pracovat jen dvě hodiny a sedm minut, než se její pouzdro vlivem obrovského tlaku a vysokých teplot rozpadne.

Mohl by v prostředí, kde ani sonda vyrobená z těch neodolnějších materiálů nepřežije déle než něco přes dvě hodiny, existujovat život? K překvapení mnohých Venuše později vydává důkazy o možné přítomnosti života!

Povrch planety je nehostinný, foto Wikimedia Commons

CO VYFOTILA SONDA?

Leonid Xanfomaliti z Institutu kosmického výzkumu Ruské akademie věd si při prohlížení fotek, které Veněra 13 během oněch dvou hodin stihla odeslat k Zemi, všimne, že na záběrech stejných míst okolí sondy se objevují či naopak mizí různé předměty.

Podle Xanfomalitiho jde o živé organismy. Nejvíce pozornosti je věnováno tmavému obrysu na snímku z 90. minuty od přistání sondy, který nápadně připomíná pozemského štíra. Tento útvar na snímku stejného místa o 26 minut později chybí, zanechal však za sebou v prachu viditelnou stopu.

Vědec na fotografiích nachází ještě několik dalších domnělých živých tvorů o velikosti od 10 do 50 centimetrů! „Co kdybychom zapomněli na současné teorie o neexistenci života na Venuši?“ vyzývá Xanfomaliti.

„Je zřejmé, že zachycené objekty vykazují přinejmenším zčásti vlastnosti živých bytostí.“ Skutečně mohou extrémně nehostinné prostředí Venuše obývat živí tvorové?

Fotografie pořízené sondou Veněra 13, foto NASA

ŽIVOT VE VÝŠKÁCH

Xanfomalitiho tvrzení většina jeho kolegů odmítá, ovšem ideu života na Venuši zcela nezavrhují. Existuje totiž šance, že by určitý druh života mohl být přitom ve vyšších vrstvách atmosféry. Ve výšce asi 50 až 56 kilometrů nad povrchem planety jsou podmínky o poznání přívětivější.

Teplota i tlak jsou ve svých hodnotách podobné těm na Zemi, přítomna je vodní pára a dokonce také nepatrné množství volného kyslíku. Mohl by ale v těchto vrstvách atmosféry přebývat život trvale? Je již známo, že na bakterie lze narazit vysoko v zemské atmosféře, je tedy možné, že rovněž v atmosféře Venuše mohou existovat primitivní organismy, či dokonce složitější formy života unášené silnými větry.

Dokonce ani deště kyseliny sírové by pro tyto organismy zřejmě nemusely představovat problém. Vždyť i v pozemských jeskyních vědci objevili formy života, které metabolizují síru a vytvářejí kyselinu sírovou. Že by byl život na nehostinné Venuši přeci jen možný?

FOTO4: Byl na Venuši vyfocen štír? Foto Astronomicheskii Vestnik

VĚDCI V ŠOKU

Teorie, s níž si vědci pohrávají již celá desetiletí, nabývá překvapivě konkrétních obrysů v září roku 2020, kdy mezinárodní tým astronomů oznámí zásadní objev. V atmosféře Venuše zaznamenali fosfan! „Když jsme uviděli náznak přítomnosti fosfanu ve spektru Venuše, byl to pro nás šok,“ přiznává vedoucí týmu Jane Greavesová z britské Cardiff University.

Tento plyn složený z vodíku a fosforu je totiž jedním z ukazatelů přítomnosti života. V atmosféře Venuše se navíc vyskytuje v takovém množství, že vědci netuší, co jiného by jej mohlo produkovat, pokud je živé organismy.

Potvrzení existence života na planetě však vyžaduje mnoho dalších výzkumů, které zřejmě potrvají řadu let. Pokud ale astronomové život na Venuši skutečně najdou, bude to v její atmosféře, jak věří většina, nebo snad přímo na povrchu, což se snaží dokázat Leonid Xanfomaliti?

Foto: Astronomicheskii Vestnik, NASA, Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 5.10.2022 1
Již celá řada amerických prezidentů, jejich rodin, významných hostů i služebnictva podala svědectví o záhadných zjeveních a paranormálních jevech odehrávajících se v prostorách Bílého domu. Velmi aktivní má být zejména duch Abrahama Lincolna, který údajně překvapil nahého britského premiéra Winstona Churchilla během jeho návštěvy.     Za jedné osamělé noci v roce 1946 kolem třetí […]
od Eva Soukupová 4.10.2022 206
Snad každé velké jezero světa má také svou vlastní příšeru. Rozlehlé ruské jezero Bajkal staré desítky milionů let rozhodně není výjimkou. Na rozdíl od ostatních jezer obývaných převážně záhadnými ještěry však v Bajkalu údajně žijí vyspělé bytosti podobné lidem.     Ruský moderní folklor líčí tajemné obyvatele prastarého jezera jako napůl žraloky a napůl lidi. […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.0tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.5tis
Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od Moskvy. Rozlohou neohromí, ale za to v některých místech sahá až do hloubky 160 metrů. A právě tam má přežívat obrovský ještěr, který se čas od času vynoří. Podle legend k smrti vyděsí už tatarské nájezdníky v 9. století. Tehdy se chystají dobýt ruské město Novgorod, […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]