Skip to content

V atmosféře Venuše může existovat život

Navzdory extrémně nepřívětivým podmínkám na povrchu našeho planetárního souseda se zdá, že Venuše může být přeci jen místem pro život. Naznačují to nejnovější vědecké výzkumy.

Teploty pohybující se v průměru kolem 464 °C, při nichž taje i olovo, tlak vzduchu více než 90krát vyšší než na Zemi, atmosféra nasycená jedovatými plyny a déšť kyseliny sírové. To, co na první pohled vypadá jako popis biblického pekla, je ve skutečnosti běžný den na Venuši.

Podmínky zde jsou tak extrémní, že I sovětská sonda Veněra 13, která na planetě přistává 1. března roku 1982, dokáže pracovat jen dvě hodiny a sedm minut, než se její pouzdro vlivem obrovského tlaku a vysokých teplot rozpadne.

Mohl by v prostředí, kde ani sonda vyrobená z těch neodolnějších materiálů nepřežije déle než něco přes dvě hodiny, existujovat život? K překvapení mnohých Venuše později vydává důkazy o možné přítomnosti života!

Povrch planety je nehostinný, foto Wikimedia Commons
CO VYFOTILA SONDA?

Leonid Xanfomaliti z Institutu kosmického výzkumu Ruské akademie věd si při prohlížení fotek, které Veněra 13 během oněch dvou hodin stihla odeslat k Zemi, všimne, že na záběrech stejných míst okolí sondy se objevují či naopak mizí různé předměty.

Podle Xanfomalitiho jde o živé organismy. Nejvíce pozornosti je věnováno tmavému obrysu na snímku z 90. minuty od přistání sondy, který nápadně připomíná pozemského štíra. Tento útvar na snímku stejného místa o 26 minut později chybí, zanechal však za sebou v prachu viditelnou stopu.

Vědec na fotografiích nachází ještě několik dalších domnělých živých tvorů o velikosti od 10 do 50 centimetrů! „Co kdybychom zapomněli na současné teorie o neexistenci života na Venuši?“ vyzývá Xanfomaliti. „Je zřejmé, že zachycené objekty vykazují přinejmenším zčásti vlastnosti živých bytostí.“ Skutečně mohou extrémně nehostinné prostředí Venuše obývat živí tvorové?

Fotografie pořízené sondou Veněra 13, foto NASA
ŽIVOT VE VÝŠKÁCH

Xanfomalitiho tvrzení většina jeho kolegů odmítá, ovšem ideu života na Venuši zcela nezavrhují. Existuje totiž šance, že by určitý druh života mohl být přitom ve vyšších vrstvách atmosféry. Ve výšce asi 50 až 56 kilometrů nad povrchem planety jsou podmínky o poznání přívětivější.

Teplota i tlak jsou ve svých hodnotách podobné těm na Zemi, přítomna je vodní pára a dokonce také nepatrné množství volného kyslíku. Mohl by ale v těchto vrstvách atmosféry přebývat život trvale? Je již známo, že na bakterie lze narazit vysoko v zemské atmosféře, je tedy možné, že rovněž v atmosféře Venuše mohou existovat primitivní organismy, či dokonce složitější formy života unášené silnými větry.

Dokonce ani deště kyseliny sírové by pro tyto organismy zřejmě nemusely představovat problém. Vždyť i v pozemských jeskyních vědci objevili formy života, které metabolizují síru a vytvářejí kyselinu sírovou.

Že by byl život na nehostinné Venuši přeci jen možný?

FOTO4: Byl na Venuši vyfocen štír? Foto Astronomicheskii Vestnik
VĚDCI V ŠOKU

Teorie, s níž si vědci pohrávají již celá desetiletí, nabývá překvapivě konkrétních obrysů v září roku 2020, kdy mezinárodní tým astronomů oznámí zásadní objev. V atmosféře Venuše zaznamenali fosfan! „Když jsme uviděli náznak přítomnosti fosfanu ve spektru Venuše, byl to pro nás šok,“ přiznává vedoucí týmu Jane Greavesová z britské Cardiff University.

Tento plyn složený z vodíku a fosforu je totiž jedním z ukazatelů přítomnosti života. V atmosféře Venuše se navíc vyskytuje v takovém množství, že vědci netuší, co jiného by jej mohlo produkovat, pokud je živé organismy.

Potvrzení existence života na planetě však vyžaduje mnoho dalších výzkumů, které zřejmě potrvají řadu let. Pokud ale astronomové život na Venuši skutečně najdou, bude to v její atmosféře, jak věří většina, nebo snad přímo na povrchu, což se snaží dokázat Leonid Xanfomaliti?

Foto: Astronomicheskii Vestnik, NASA, Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zdravý styl: Co dělat, aby vám to pálilo?
panidomu.cz

Zdravý styl: Co dělat, aby...

Žádná zázračná dieta pro geniální mozek nebo bezchybnou...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
V liberecké zoo mají mladé
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo mají mladé

V období jara přichází mláďata na svět jak ve...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Proč „zanikne“ podmokelský poklad?
epochaplus.cz

Proč „zanikne“ podmokelský...

Píše se rok 1771 a české země sužují...
Rubens představuje Luční pěnu
iluxus.cz

Rubens představuje Luční pěnu

Základ novinky tvoří luxusní olej lisovaný ze semen...
Facebook a spol.: Algoritmy světem vládnou
21stoleti.cz

Facebook a spol.: Algoritmy...

Facebook, Instagram, Twitter, Tik Tok, YouTube,...
O co Bára s Denisou spolu stále soupeří?
nasehvezdy.cz

O co Bára s Denisou spolu...

Seriál Slunečná působí jako...
Svatý Jan pod Skalou: Po stopách zbožného poustevníka
epochanacestach.cz

Svatý Jan pod Skalou: Po...

Jedno z nejkrásnějších...
Pěšky kolem světa za 13 let!
epochaplus.cz

Pěšky kolem světa za 13 let!

Letadlem je možné obletět planetu zhruba...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Jak jsem se vzdala svého bláznivého snu?
skutecnepribehy.cz

Jak jsem se vzdala svého...

Celé dětství jsem toužila...