22. ledna 1788: Narodil se anglický spisovatel George Gordon Byron, podivín, jenž se možná stal předobrazem hraběte Draculy.
Domů     Zázraky
V irském Knocku se zjevila Panna Marie, od té doby se tu lidé zázračně uzdravují
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 8.8.2021
4.1tis
Oltář znázorňující zjevení z roku 1879, foto KnockShrine / Creative Commons / CC BY-SA 4.
239
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1879 několik obyvatel Knock nad tamním kostelem spatřilo zjevení několika biblických postav. Od té doby se tu prý řada poutníků zbavuje svých zdravotních potíží. Před dvěma lety církev poprvé prohlásila jedno z těchto uzdravení za zázračné. Nemocná žena se v Knocku zbavila nevyléčitelné roztroušené sklerózy.

Oltář znázorňující zjevení z roku 1879, foto KnockShrine / Creative Commons / CC BY-SA 4. Bazilika v irském Knocku, Sinéad Mallee / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Mozaika zdobící interiér svatyně, foto Michael McLaughlin Photography / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Žena upoutané na lůžko po návštěvě svatyně začala zase chodit, foto Pixabay

Svatyně Naší paní z Knocku ležící severozápadě Irska se dostává do širokého povědomí věřících z celého světa díky událostem zaznamenaným v noci 21. srpna 1879. U zdejšího kostela se prý objevilo několik přízračných postav obklopených nadpřirozenou září doprovázených anděly.

Mezi 19:00 a 21:30 výjev spatřilo mnoho svědků z obce, dokonce i jeden farmář, který se tou dobou nacházel necelý kilometr od místa zjevení.

Svědkové vypovídají, že viděli zjevení Panny Marie, svatého Josefa, svatého Jana Evangelisty a na jižním konci kostela také svatého Jana Křtitele. Za nimi stojí prostý oltář s křížem a beránek s anděly.

Beránek podle všeho symbolizuje Ježíše Krista. Před kostelem se v průběhu dvouhodinového zjevení vystřídá několik vesničanů, kteří postávají v prudkém dešti nebo klečí na promočené zemi. Farmář pozorující vše z dálky výjev popsal jako obrovskou kouli zlatého světla nad a kolem štítu kostela.

Bazilika v irském Knocku, Sinéad Mallee / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

ZÁZRAČNÉ UZDRAVENÍ

Od onoho srpnové zjevení se z Knocku stává poutní místo, které ročně navštěvují tisíce věřících. Ti s chatrným zdravím se čas od času dočkají viditelné úlevy a ve vzácných případech se dokonce hovoří až o zázračném uzdravení.

Jeden takový případ se odehrává v roce 1989 a o třicet let později jej církev skutečně označuje za zázračné uzdravení.

„Církev dnes formálně uznává, že pro toto uzdravení neexistuje žádné lékařské vysvětlení a připojuje se k modlitbě, chvále a díkuvzdání Bohu,“ prohlašuje v září roku 2019 arcibiskup Michael Neary z nedalekého Tuamu.

V tento pro Knock historický okamžik se Marion Carroll z irského města Athlone stává první a zatím jedinou oficiálně zázračně vyléčenou osobou. Žena se po vykonání pouti do Knocku nevysvětlitelně uzdravila z roztroušené sklerózy, nevyléčitelné zákeřné choroby, která ji upoutala na lůžko. Pomohly k uzdravení tajemné božské síly?

Mozaika zdobící interiér svatyně, foto Michael McLaughlin Photography / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

ŠOKUJÍCÍ ZMĚNA

Když se Carroll vydává do Knocku, je zcela imobilní, bez cizí pomoci se nedokáže ani napít a trpí nesnesitelnými bolestmi. Na mši ve svatyni v Knocku je přivezena na nosítkách. „Přivezli mě k bazilice a hned jsem ucítila takové krásný pocit, skvělý pocit.

Bylo to jako šeptající vánek, který mi říkal, že kdyby se nosítka otevřela, mohla bych vstát a chodit,“ vzpomíná žena. Carroll se u oltáře dočká požehnání od biskupa, a když se pak vrátí do zařízení s pečovatelskou službou, v němž je ubytována, všimne si, že sama zvládá věci, které by ještě před pár dny bez pomoci nedokázala. Brzy nato začne také chodit.

Nakonec se stav Marion zlepší natolik, že není důvod, aby nadále pobývala v pečovatelském ústavu. Vypraví se tedy zpět Knocku, aby tam pomáhala poutníkům. Její uzdravení z nemoci, na kterou ani dnes neexistuje lék, označují za zázrak i lékaři.

Podle nich totiž neexistuje žádná kombinace léků či terapií, která by mohla vést k tak razantní a náhlé změně zdravotního stavu. Působí v Knocku záhadné zázračné síly?

Žena upoutané na lůžko po návštěvě svatyně začala zase chodit, foto Pixabay
Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 19.1.2022 3.0tis
Ve vesničce Svatý Jan pod Skalou na Berounsku můžeme najít známý pramen sv. Ivana. Vyvěrá hned vedle kostela Narození sv. Jana Křtitele a jeho voda proslula jako prostředek k mírnění bolestí celého těla. Historie pramene sahá stovky let do minulosti.     Patronem pramene je poustevník Ivan, který žil v 9. století. Již za svého […]
od Eva Soukupová 5.1.2022 2.4tis
Mezi mnoha páry dvojčat prý existuje i cosi ne nepodobného telepatii. Dokáží prý vzájemně vycítit pocity druhého dvojčete a vnímají i jeho fyzickou bolest. Toto nadpřirozené spojení prý v roce 2009 zachránilo život mladé dívce.     Fenomén jakéhosi zvláštního propojení dvojčat je znám už několik desetiletí a částečně jej potvrzují i vědecké experimenty. Například […]
od Adriana Vojtíšková 3.1.2022 2.8tis
Podle legend se měl stát králem ve chvíli, kdy nad svou hlavu pozvedl meč. Ten muž se měl jmenovat Artuš a zbraň měli nazývat Excalibur. Jak to ale bylo doopravdy? Skutečně někdy území britských ostrovů bránil chlapík s všemocným ostřím? Nebo se jedná o mýtus?     Král Uther Pendragon se zamiluje do vévodkyně Igrain. […]
od Eva Soukupová 3.1.2022 3.0tis
Bizarní deště, při nichž z nebe padají neobvyklé předměty či dokonce živá zvířata, lidstvo provázejí snad od počátku věků. Jeden takový déšť se objevil minulou středu v americké Texarkaně, kde na šokované obyvatele pršely ryby. Obyvatelé městečka na hranici amerických států Texas a Arkansas nevěřili vlastním očím, když z nebe minulý týden začaly padat malé […]
od Mirek Brát 2.1.2022 2.7tis
Připomínkou zjevení Panny Marie u vesnice Kotouň v Plzeňském kraji je malá lesní kaplička postavená v roce 1929. Blízko ní se nachází i pramen léčivé vody. Zatímco mariánský zázrak se propadá stále více do pomyslné řeky času a zapomnění, studánka se těší neutuchající popularitě. Její voda prý zklidňuje srdeční tep a přináší lidskému organizmu celkovou vitalitu.   […]