reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Zázraky
V irském Knocku se zjevila Panna Marie, od té doby se tu lidé zázračně uzdravují
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 8.8.2021
4.1tis
Oltář znázorňující zjevení z roku 1879, foto KnockShrine / Creative Commons / CC BY-SA 4.
239
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1879 několik obyvatel Knock nad tamním kostelem spatřilo zjevení několika biblických postav. Od té doby se tu prý řada poutníků zbavuje svých zdravotních potíží. Před dvěma lety církev poprvé prohlásila jedno z těchto uzdravení za zázračné. Nemocná žena se v Knocku zbavila nevyléčitelné roztroušené sklerózy.

Oltář znázorňující zjevení z roku 1879, foto KnockShrine / Creative Commons / CC BY-SA 4. Bazilika v irském Knocku, Sinéad Mallee / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Mozaika zdobící interiér svatyně, foto Michael McLaughlin Photography / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Žena upoutané na lůžko po návštěvě svatyně začala zase chodit, foto Pixabay

Svatyně Naší paní z Knocku ležící severozápadě Irska se dostává do širokého povědomí věřících z celého světa díky událostem zaznamenaným v noci 21. srpna 1879. U zdejšího kostela se prý objevilo několik přízračných postav obklopených nadpřirozenou září doprovázených anděly.

Mezi 19:00 a 21:30 výjev spatřilo mnoho svědků z obce, dokonce i jeden farmář, který se tou dobou nacházel necelý kilometr od místa zjevení.

Svědkové vypovídají, že viděli zjevení Panny Marie, svatého Josefa, svatého Jana Evangelisty a na jižním konci kostela také svatého Jana Křtitele. Za nimi stojí prostý oltář s křížem a beránek s anděly.

Beránek podle všeho symbolizuje Ježíše Krista. Před kostelem se v průběhu dvouhodinového zjevení vystřídá několik vesničanů, kteří postávají v prudkém dešti nebo klečí na promočené zemi. Farmář pozorující vše z dálky výjev popsal jako obrovskou kouli zlatého světla nad a kolem štítu kostela.

Bazilika v irském Knocku, Sinéad Mallee / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

ZÁZRAČNÉ UZDRAVENÍ

Od onoho srpnové zjevení se z Knocku stává poutní místo, které ročně navštěvují tisíce věřících. Ti s chatrným zdravím se čas od času dočkají viditelné úlevy a ve vzácných případech se dokonce hovoří až o zázračném uzdravení.

Jeden takový případ se odehrává v roce 1989 a o třicet let později jej církev skutečně označuje za zázračné uzdravení.

„Církev dnes formálně uznává, že pro toto uzdravení neexistuje žádné lékařské vysvětlení a připojuje se k modlitbě, chvále a díkuvzdání Bohu,“ prohlašuje v září roku 2019 arcibiskup Michael Neary z nedalekého Tuamu.

V tento pro Knock historický okamžik se Marion Carroll z irského města Athlone stává první a zatím jedinou oficiálně zázračně vyléčenou osobou. Žena se po vykonání pouti do Knocku nevysvětlitelně uzdravila z roztroušené sklerózy, nevyléčitelné zákeřné choroby, která ji upoutala na lůžko. Pomohly k uzdravení tajemné božské síly?

Mozaika zdobící interiér svatyně, foto Michael McLaughlin Photography / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

ŠOKUJÍCÍ ZMĚNA

Když se Carroll vydává do Knocku, je zcela imobilní, bez cizí pomoci se nedokáže ani napít a trpí nesnesitelnými bolestmi. Na mši ve svatyni v Knocku je přivezena na nosítkách. „Přivezli mě k bazilice a hned jsem ucítila takové krásný pocit, skvělý pocit.

Bylo to jako šeptající vánek, který mi říkal, že kdyby se nosítka otevřela, mohla bych vstát a chodit,“ vzpomíná žena. Carroll se u oltáře dočká požehnání od biskupa, a když se pak vrátí do zařízení s pečovatelskou službou, v němž je ubytována, všimne si, že sama zvládá věci, které by ještě před pár dny bez pomoci nedokázala. Brzy nato začne také chodit.

Nakonec se stav Marion zlepší natolik, že není důvod, aby nadále pobývala v pečovatelském ústavu. Vypraví se tedy zpět Knocku, aby tam pomáhala poutníkům. Její uzdravení z nemoci, na kterou ani dnes neexistuje lék, označují za zázrak i lékaři.

Podle nich totiž neexistuje žádná kombinace léků či terapií, která by mohla vést k tak razantní a náhlé změně zdravotního stavu. Působí v Knocku záhadné zázračné síly?

Žena upoutané na lůžko po návštěvě svatyně začala zase chodit, foto Pixabay
Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 15.6.2022 3.2tis
K vrchu Blaník ve středních Čechách se váže zvláštní pověst, podle níž je v nitru hory ukryta celá armáda rytířů, kteří bdí nad naší vlastí.     Až prý bude Čechům nejhůře, mají blaničtí rytíři z hory vyjet a pomoci. Velitelem bájného vojska má být patron českého národa svatý Václav. Etnologové předpokládají, že prazáklad legendy […]
od Adriana Vojtíšková 14.6.2022 1.9tis
Tajemný muž známý jen jako slepý mládenec je asi nejznámějším českým věštcem. Ve svých vizích hovoří o střídání vládců Čech, druhé světové válce, upadání mravů, ale také o genetickém inženýrství, jehož rozkvět prý předznamená blízký konec.     Jeho proroctví ovšem pro Čechy nekončí nijak dobře. Měli bychom slovům slepého mládence věnovat pozornost, nebo je […]
od Jiří Nechanický 12.6.2022 8.4tis
V několikakilometrových frontách se tísní desetitisíce lidí. Někteří si s sebou přinášejí láhve, jiní kanystry. Každý si chce nabrat vodu z „pramene života“ v Tlacote. V naději sem přicházejí nemocní, ale i zdraví. Lačně polykají doušky zázračné vody jako prevenci proti všem nemocem, nebo se ji snaží získat pro své churavé blízké. Přibližně 300 kilometrů […]
od Adriana Vojtíšková 7.6.2022 2.6tis
V roce 1917 se třem malým dětem podle jejich slov opakovaně zjevila u portugalské vesnice Fátima Panna Marie.     Bohorodička měla Lúcii dos Santos, její sestřenici Jacintě a bratranci Franciscu Martovi údajně předat tři poselství. Prvním poselstvím mělo být vidění pekla, které prý Marie dětem zprostředkovala s tím, že lidstvo se řítí do záhuby […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.8tis
11. září 2001 dochází v USA k teroristickým útokům, při nichž zemře 3000 lidí. Mohlo jich být ale mnohem víc, někteří ovšem unikli smrti jako zázrakem. Něco ten den bylo v jejich životě jinak, a proto tu dnes mohou ještě být. Holly Winter chce spolu s nejlepší kamarádkou překvapit jejich společného kamaráda pracujícího ve věži […]