26. ledna 1966: Během dopoledne opouští dům v australském Adelaide Jane, Arnna a Grant Beaumontovi. Je jim mezi pěti až devíti lety. Nikdy se nenajdou.
Domů     Neobjasněné události
V mělkých vodách čínského jezera beze stopy mizí i velké lodě
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 2.2.2021
6.9tis
Na jezeře záhadně mizí lodě.
449
SDÍLENÍ
6.9tis
ZOBRAZENÍ

Průměrná hloubka jezera se pohybuje kolem 8 metrů, zní proto téměř neuvěřitelně, že se na Poyangu pravidelně ztrácejí lodě a nikdy se nepodaří najít alespoň jejich vrak. Během jednoho jediného dne jezero dokázalo pohltit 13 různých plavidel.

Na jezeře záhadně mizí lodě. Satelitní snímek Poyangu, foto Wikimedia Commons Poyang na mapě z roku 1952, foto Wikimedia Commons Zmizelá loď Kobe Maru, foto Wikimedia Commons

Jezero v provincii Ťiang-si je největší sladkovodní plochou Číny. Jeho rozloha 3500 kilometrů čtverečních je jen o něco větší než například Karlovarský kraj. Jeho vody jsou ale velice mělké, přesto v nich mizí jedna loď za druhou.

Zdaleka přitom nejde pouze o loďky místních rybářů, zmizení se týkají i velkých plavidel. V minulosti jezero pohltilo například mohutnou nákladní loď Kobe Maru s výtlakem 2000 tun, která s dvěma stovkami japonských vojáků zmizela 16.

dubna 1945 během invaze do Číny. Znám je také případ, kdy v jeden den na jezeru zmizelo celkem 13 různých lodí. A mizejí i ti, kteří se vydávají ztraceným plavidlům na pomoc. Podobné incidenty jsou tak časté, že je na Poyangu vybudována přehrada, která má plavidla chránit.

Jenže za podivných okolností zmizí i tato stavba! Stojí za tím vším nějaké přírodní procesy, které je třeba teprve pořádně prozkoumat, nebo snad mají mizející lodě na svědomí záhadné nadpřirozené síly?

Satelitní snímek Poyangu, foto Wikimedia Commons

JEZERO SMRTI

Mezi místními si Poyang získává přezdívku „Vody smrti“, smrt jej totiž provází už od jeho vzniku před 1600 lety. Tehdy se rozvodní řeka Kan-ťiang a vznikající jezero zaplaví celé dva okresy. Ti, kteří přežijí, jsou nuceni oblasti opustit a začít nový život v novém domově.

Hladové vody jezera tu však zůstávají dál. Co přesně ale způsobuje zmizení plavidel z hladiny Poyangu? Někteří hovoří o nebezpečných proudech, další dokonce zmiňují přítomnost vodních monster. „Existují četné teorie o tom, co se v Poyangu děje.

Jedna myšlenka spočívá v tom, že potopení lodí způsobuje náhlé vytváření písečných valů pod hladinou, z nichž nejméně jeden byl objeven při vzdušném mapování,“ vysvětluje současný americký novinář a záhadolog Brent Swancer.

„Lodě tak mohly buď narazit přímo na valy, nebo být vtaženy víry, které kolem nich vznikají. To však stále nevysvětluje, že vraky nebylo možné nalézt,“ dodává. Pokud skutečně dochází k uvíznutí či potopení lodí vinou písečných valů, kam mizí jejich vraky? Je možné, že je vzápětí pohltí písek, nebo je třeba hledat vysvětlení jinde?

Poyang na mapě z roku 1952, foto Wikimedia Commons

ZTRACENÍ HLEDAJÍCÍ

Incident z 16. dubna 1945 nezůstává bez odezvy. Protože se na palubě Kobe Maru nachází ukradený poklad s drahocennými artefakty, vysílá japonské námořnictví záchranný tým sedmi potápěčů, kteří mají potopené plavidlo najít, jenže vše končí neúspěchem.

Ze sedmi mužů se vrátí jediný. Ten se navíc nachází v takovém stav, že není schopen výpovědi. Údajně oněměl z prožitého traumatu a přestal reagovat na své okolí. Osud jeho kolegů je tak stále nejasný. Pátrání po Kobe Maru ale neustává ani po válce, o pár let se o nalezení vraku pokusí také Čína.

K akci je tehdy přizván americký záchranný expert Edward Boer, ani on ovšem neuspěje. Po plavidle pátrá každý den celý měsíc, nic ale nenajde jedinou stopu. Navíc během tohoto pátrání zmizí několik dalších potápěčů! Jsou skutečně vody Poyangu tak zrádné?

Zmizelá loď Kobe Maru, foto Wikimedia Commons

SVĚTLO POD HLADINOU

Sám Boer se o své vzpomínky na expedici k Poyangu podělí až mnoho let poté. A není divu. Pokud je to, co vypráví, pravda, muselo jít o neuvěřitelně traumatický zážitek. Zážitek, který by mu stejně uvěřil jen málokdo.

Muž vypráví, že při jednom z ponorů se svým týmem spatřil oslnivé jasné světlo, které znenadání začíná prosvítat z bahnité vody pod nimi, ve stejný okamžik se jezerem začíná šířit podivné skřípění, které je tak hlasité, že bodá do uší.

Zdá se, že se dokonce celé jezero začalo otřásat. Potápěči jsou najednou taženi ke dnu jakousi neviditelnou silou. Boerovi se naštěstí podaří ji překonat a uplavat do bezpečí, z dálky však pozoruje, jak jsou jeho bezmocní kolegové taženi do oslnivého pulzujícího světla.

To bylo naposledy, co se s nimi setkal. O čem ale vypovídá jeho děsivá zkušenost? Je možná, že je na vině nějaká nezvyklá seismická aktivita? Nebo pod hladinou jezera operují stroje neznámé civilizace, jak tvrdí další poněkud fantastická teorie?

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 25.1.2022 1.1tis
Lidská pověrčivost je silná a po celá tisíciletí budovaná vlastnost. Velmi často je už od začátku zjevné, že nemá žádné opodstatnění, čas od času se ale objeví něco, u čeho ji lze naprosto pochopit. Jedním z takových fenoménů je i tzv. krysí král. Může jít o přírodní znamení blížící se tragédie? Krysí král. Klubko mrtvých krys, […]
od Dalibor Vrána 24.1.2022 822
Muže v černém si často představujeme jako vládní agenty pracující v maximálním utajení. Co když to ale spíše než lidští agenti, chránící Zemi, jsou agenti mimozemští, kteří tu po svých druzích jen zahlazují průšvihy? Právě tomu nasvědčují některá děsivá svědectví o jejich výskytu a podivném chování. Mladý muž si dopřává horkou koupel v bazénku. Nachází […]
od Mirek Brát 24.1.2022 2.1tis
Její příběh je přirovnáván k jinému mysterióznímu plavidlu: plachetnici Mary Celeste. V obou případech platí, že zmizení početné posádky nebylo nikdy uspokojivě vysvětleno. Příběh lodi MV Joyita je však o poznání mladší, než zmiňovaná záhada brigantiny Mary Celeste z druhé poloviny devatenáctého století. MV Joyita byla americká obchodní loď, původně postavená jako dřevěná luxusní jachta […]
od Mirek Brát 23.1.2022 2.4tis
Dobrovolníci křížových výprav do Svaté země měli za účast v těchto kruciátách přislíbeno odpuštění svých osobních hříchů. To se jistě hodilo i pro samotnou křížovou výpravu, protože tyto válečné akce nebyly samozřejmě oproštěny od mnoha ukrutností. Patřil k nim i kanibalismus! Kanibalismu se měli křižáci dopouštět při dobývání pevnosti Maarat v Antiochii (dnešní Sýrie). Psal se rok 1098. […]
od Pavel Polcar 21.1.2022 2.5tis
V srpnu 2016 se v severním Londýně začal 26letý Kennedy Ife chovat divně a agresivně poté, co ho bolelo v krku. Údajně kousl svého otce, vyhrožoval, že si uřízne penis, a stěžoval si na krajtu nebo hada v sobě, než ho jeho rodina připoutala k posteli pomocí kabelových svazků a nadměrné síly. Náhle zemřel Kennedy […]